Putinovo největší selhání

Ať se stane cokoliv v budoucnu, Putin již zajištěné své místo v historii jako jeden z největších ruských vůdců všech dob. Nejenže se mu podařilo doslova vzkřísit Rusko jako zemi, ale za něco málo přes deset let ji převedl na světovou velmoc, která je schopna úspěšně napadnout Anglo-sionistické imperium. Ruský lid jasně uznal tento výkon a podle mnoha anket mu dal úžasnou míru podpory 90 %. A přesto je zde jeden zásadní problém, se kterým se Putin nedokázal vypořádat: Zjevná neschopnost Kremlu smysluplně reformovat ruskou ekonomiku.

Jak jsem již o tom psal v minulosti mnohokrát, Putin, když se dostal v letech 1999-2000 k moci, zdědil systém kompletně navržený a řízený USA. Během Jelcinovy ​éry měli ruští ministři mnohem méně moci než západní „poradci“, kteří přebudovali Rusko na kolonii Spojených států amerických. Rusko bylo v průběhu devadesátých let fakticky řízeno z USA přinejmenším stejně jako dnes Evropa a Ukrajina. A výsledky byly opravdu katastrofální – ruské přírodní bohatství bylo vypleněno, miliardy dolarů byly ukradeny a skryty na západních offshorových účtech, ruský průmysl byl zničen, nastoupila bezprecedentní vlna násilí, korupce a chudoby. Země se utápěla v bídě a Ruská federace se málem rozpadla na mnoho malých státečků. Byla to podle jakýchkoli měřítek absolutní noční můra, byl to horor srovnatelný s velkou válkou. Rusko se chystalo vybuchnout a muselo něco udělat.

Dvě zbývající centra moci, oligarchové a ex-KGB, byla nucena hledat řešení krize. Přišla tedy s myšlenkou sdílení moci: jedni byli reprezentováni Dmitrijem Medveděvem a druzí Vladimírem Putinem. Obě strany věřily, že udrží tu druhou stranu pod kontrolou a že tato kombinace velkých peněz a velkých svalů přinese dostatečný stupeň stability.

Nazývám skupinu Medveděva jen „Atlantičtí integracionisté“ a lidi stojící za Putinem „Euroasijští suverenisté“. Jedni chtějí, aby Rusko bylo přijato na Západě jako rovnocenný partner a bylo plně integrováno do Anglo-sioniistického impéria, zatímco druzí chtějí plně „suverénní“ Rusko a multi-polární mezinárodní systém s pomocí Číny a dalších zemí BRICS.

Atlantiční integracionisté však neočekávali, že Putin pomalu, ale jistě začal vytlačovat jejich síly. Nejprve příšel zátah na nejznámější z oligarchů, jako jsou Berezovskij a Chodorkovskij, pak se začaly provádět razie na místní oligarchy, mafii z gubernií, etnické gangstery, zkorumpované úředníky atd.. Putin obnovil „vertikální osu“ vlády a rozdrtil wahábistické povstalce v Čečensku. Putin dokonce pečlivě nastavit okolnosti potřebné k tomu, aby se zbavil některých z nejhorších ministrů, jako byli Serdjukov a Kudrin. Putinovi se však dosud nepodařilo:

  • Reformovat ruský politický systém;
  • nahradit pátou kolonu v Kremlu;
  • reformovat ruskou ekonomiku.

Současná ruská ústava a vládní systém jsou čistým produktem „poradců“ z USA, kterým bylo Borisem Jelcinem po krvavém zásahu proti opozici v roce 1993 povoleno řídit zemi až do roku 1999. Je paradoxní, že Západ nyní hovoří o Putinově despotickém vedení, když ten pouze zdědil Západem navržený politický systém. Dnes je Putinovým problémem to, že nemá smysl nahradit některé z nejhorších lidí u moci, dokud systém zůstává nezměněn.

Hlavní překážkou k reformě politického systému je však odpor prozápadní páté kolony v okolí Kremlu. Těch, kteří stále nutí Rusku politiku „washingtonského konsensu“, i když je zřejmé, že důsledky jsou pro Rusko velmi špatné, dokonce katastrofální. Není pochyb o tom, že to Putin chápe, ale nebyl schopen, alespoň prozatím, vymanit se z dynamiky tohoto procesu.

Kdo jsou tedy ti exponenti páté kolony? Vybral jsem devět jmen nejčastěji uváděných ruskými analytiky. Jsou to (bez zvláštního pořadí): bývalý první místopředseda vlády Anatolij Čubajs, první náměstkyně ruské centrální banky Xenia Judajeva, místopředseda vlády Arkadij Dvorkovič, první místopředseda vlády Igor Šuvalov, guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová, bývalý ministr financí Alexej Kudrin, ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev, ministr financí Anton Siljanov a premiér Dmitrij Medveděv.

Jedná se samozřejmě pouze částečný seznam – skutečný seznam je delší a je hlouběji vrostlý v ruské silové struktuře. Lidé na tomto seznamu se pohybují v rozmezí od nebezpečných ideologů jako Kudrin nebo Čubajs až po průměrné a suchopárné lidí, jako Siljanov nebo Nabiullinová.Nikdo z nich by sám o sobě nepředstavoval velkou hrozbu pro Putina, ale jako skupina a v současném politickém systému je z nich impozantní protivník, který drží Putina v šachu. Věřím však, že čistka se připravuje.

Jedním z možných příznaků očištění, které přijde, je skutečnost, že ruská média (jak blogosféra a velká korporační média) jsou nyní velmi kritická k hospodářské politice vlády premiéra Medvěděva. Většina ruských ekonomů se shoduje, že skutečným důvodem současné hospodářské krize v Rusku nejsou klesající ceny ropy ani západní sankce, ale pomýlená rozhodnutí ruské centrální banky (jako to o plovoucím kursu rublu nebo o udržování vysoké úrokové sazby) a nedostatek vládních opatření na podporu skutečné reformy a na rozvoj ruské ekonomiky. Co je zvláště zajímavé, je to, že hlasití odpůrci současné páté kolony nyní získávají spoustu času v ruských médiích, včetně státních VGTRK. Přední odpůrci současných ekonomických praktik, jako je Sergej Glazjev, Michail Deljagin nebo Michail Chazin jsou nyní dotazováni na to, za jak dlouho dojde k absolutnímu výbuchu hospodářské politiky Medveděvovy vlády. Putin se přesto nepouští do žádné viditelné akce. Ve svém posledním výročním poselství dokonce pochválil práci ruské centrální banky. Takže co se tady vlastně děje?

Za prvé. Pro západní propagandu to může být těžké si představit, že Putin je omezen existencí právního státu. Nemůže prostě poslat nějaké speciální síly a zatknout všechny tyto lidi za nějaké podezření z korupce, porušování předpisů nebo sabotáž. Mnoha lidem v Rusku je to moc líto, ale tak to v životě chodí. Teoreticky by Putin mohl jednoduše odstřelit celou vládu (nebo její část) a jmenovat jiného guvernéra centrální banky. Ale problém je v tom, že by o vyvolalo extrémně násilnou reakci ze Západu. Michail Deljagin nedávno prohlásil, že pokud by to Putin udělal, reakce Západu by byla ještě násilnější než po sjednocení Krymu s Ruskem. Má pravdu? Možná. Ale já osobně se domnívám, že Putin nemá jen obavy o reakci Západu, ale i o reakci ruských elit, zejména těch, které obecně již teď intenzivně neoblibují Putina a jež by viděly takovou čistku jako útok na své osobní a vitální zájmy. Kombinace americké podvratné činnosti a místních velkých peněž rozhodně mají potenciál vytvářet v Rusku krize. To je, myslím, zdaleka největší hrozba, které musí Putin čelit. Ale tady také můžeme pozorovat paradoxní dynamiku: na jedné straně Rusko a Západ byly v otevřené konfrontaci od chvíle, kdy Rusko zabránilo USA v útoku na Sýrii. Ukrajinská krize to pouze zhoršila. Přidejte k tomu poklesl cen ropy a západní sankce a dalo by se říct, že Putin se nyní více než kdy jindy musí vyhnout všemu, co by mohlo způsobit, že se krize ještě horší.

Na druhou stranu však tento argument může být postavený na hlavu tak, že se vezme v úvahu jak špatné je to už dnes a vzhledem k tomu, že Západ už udělal vše pro to, aby poškodil Rusko – není to ten správný čas, aby se dům konečně vyčistil a  pátá kolona byla zkrocena? Opravdu – mohou být věci ještě horší?

Pouze Putin na to zná odpověď. Prostě proto, že jedině on má všechna fakta. Jediné, co můžeme dělat, je pozorovat, že populární nespokojenost s „ekonomickým blokem“ vlády a centrální banky je dnes nejvyšší a nadále rychle roste a že Kreml nedělá nic, aby blokoval nebo potlačil takové pocity. Můžeme si také všimnout, že zatímco většina Rusů se zlobí, znechucení a frustrovaní hospodářskou politikou Medveděv vlády, Putinova osobní popularita je stále v závratných výšinách. A to i přesto, že ruská ekonomika zcela určitě dostala ránu – i když možná menší než v jakou Anglo-sionistické impérium doufalo.

Moje výhradně osobní vysvětlení pro to, co se děje, je následující: Putin záměrně nechal věci zhoršit, protože ví, že hněv lidu nebude směřovat na něj, ale jen na jeho nepřátele. Myslete na to, že přesně to se dělo v devadesátých letech. Ruské bezpečnostní služby pak nedovolily dovést krizi v Rusku až k výbuchu, protlačily Putina k moci a pak přišla nemilosrdná a rázná opatření proti oligarchům. Copak Putin nepočkal dokud wahábité v Čečensku nenapadli Dagestán a teprve pak nespustil ruskou vojenskou akci? Copak Rusové nedovolili Saakašvilimu útok na Jižní Osetii předtím, než v podstatě zničili celou jeho armádu? Líbilo se Putinovi, když musel čekat, až totální Ukronanáckové zaútočí na Donbas, aby mohl otevřít „Vojentorg“ (vojenské dodávky) a „Severní vítr“ (odeslání dobrovolníků)? Putinovi kritici by řekli, že ne, tak to nebylo. Putin byl podle nich překvapený, spal v práci a musel zareagovat, ale jeho reakce byla příliš pomalá a přišla příliš pozdě. Když už musel jednat, byla to jen korekce situace, která se proměnila v katastrofu. Moje odpověď na tyto kritiky je jednoduchá: Co se tedy stalo na konci? Copak Putin nedostal přesně to, co chtěl, a pokaždé?

Domnívám se, že Putin je si vědom toho, že jeho skutečnou mocenskou základnou není primárně ruská armáda nebo bezpečnostní služby, ale ruský lid. To zase znamená, že než podnikne nějaké kroky, zejména nějakou nebezpečnou akci, musí mít téměř bezpodmínečné zabezpečenou podporu ruského lidu. A to zase znamená, že si může vzít za své pouze takové riskantní akce, kdy je krize zřejmá a pro všechny viditelná, kdy jsou ruští lidé ochotni nechat ho převzít riziko a v případě potřeby platit následky. To je přesně to, co jsme viděli v případě znovusjednocení Krymu nebo při aktuální ruské vojenské intervenci v Sýrii: ruského lidu se to týká, trpí následkem rozhodnutí Putina, ale přijímá ho, protože věří, že neexistuje žádná jiná možnost.

Tak tady to máte. Buď Putin spí v práci, je chycen nepřipravený jednotlivými krize a reaguje příliš pozdě, nebo Putin záměrně nechává situaci zhoršit až do totální krize, je na pravém místě a jedná s plným vědomím toho, že ruský lid ho plně podporuje a zároveň ho neobviňují ani z vyvolání krize, ani z ceny, kterou je nutno za její řešení platit. Vyberte si verzi, která je pro vás přijatelnější.

Jisté je, že Putin se dosud nedokázal vypořádat s pátou kolonou poblíž a uvnitř Kremlu a že situace se rychle zhoršuje. Nedávný tah Kudrina, při němž se pokusil dostat zpět do vlády, byl poměrně transparentním použitím páté kolony v ruských médiích (i v zahraničí), a předvídatelně selhal. Ukazuje to však na rostoucí sebevědomí, nebo dokonce aroganci Atlantických integracionistů. Něco se musí nevyhnutelně stát. Pravděpodobně už v blízké budoucnosti.

Zdroj: The Saker, 24 ledna 2016

Překlad na webu Pro zítřek: Stanislav Vozka

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
67 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
3. 2. 2016 1:14

Nevim proc by se mel Putin vyporadavat s patou kolonou, kdyz on sam je tou casti. Potrebuje je. Bez bojaru , co kseftuji se zapadem by nemel na penze, natoz na potravinove listky. Dcera Katerina je zabezpecena na zapade, v Rusku nezije. Vdala se za miliardare Kirilla Shamalova, jehoz otec je vlivny oligarcha a pritel Putina, otec vlastni velkou cast Gazprombank. Mlady par zije ve Svycarsku a Francii, jak Pjakin podotkl, v evropskem resortu pro elity. Jen ve Francii v Biarritz vlastni kralovske sidlo. Loni zacal utek Rusu na zapad, mam dojem, ze krysy opousteji lod. Jen v USA jich… Číst vice »

hudryper
hudryper
3. 2. 2016 5:26

Dana napsal Jen ve Francii v Biarritz vlastni kralovske sidlo. Loni zacal utek Rusu na zapad, mam dojem, ze krysy opousteji lod. Přitom svaz německých Rusů vydal v souvislosti s tím,co se dnes v Německu děje prohlášení,že mnozí z jejich členů se už vrátili,nebo právě vracejí do Ruska. Pokud se podaří organizovat tento návrat za podmínek,že budou mít v Rusku zajištěni sociálním a zdravotním pojištěním a bude jim pomáháno při získání bytů, půjde o zpětnou vlnu ruských Němců do Ruska v počtu půl milionů ! Podobně dnes uvažují evropští židé. Nedávno se s jejich představiteli sešel i arciďábel Putin,který jim… Číst vice »

fajt
fajt
3. 2. 2016 6:01

hudryper napsal hudryper mamon se nedá zastavit, bohužel ani v samotném Rusku – pokud se bohatí rusové začnou do své vlasti vracet, tak jenom proto, že budou chtít pomoci své páté koloně ( o jewrejcích ani nemluvě, ti bez zajištěných pozic na strategických místech se nikam nehnou), Putin sice pozičně efektně šachuje, ale v podstatě dělá stejné strategické chyby jako Stalin, místo toho aby nekompromisně nabral oddané a kapitálem nezatížené lidi a nekompromisně říznul do procesů ( které jsou toxické pro samou povahu svého děje, přitom nemusí ani nastat plánovaný záměr), tak si zbytečně hraje a dává šanci pořád těm… Číst vice »

Béda
3. 2. 2016 7:42

http://www.hlavnespravy.sk/prezident-putin-jasne-pomenoval-rolu-saudskej-arabie-na-blizkom-vychode-a-i-riesenie-jej-situacie/739201Podľa ruského denníka Novaja Gazeta Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta na pravidelnej týždňovej tlačovej konferencii napadol saudský režim kvôli podpore terorizmu a podpore partizánskych vetiev Al Káidy operujúcich v krízových častiach Sýrie….

Béda
3. 2. 2016 7:43

“Saudskí vodcovia veria, že dokážu odvrátiť kolaps ich primitívneho, barbarského a nehumánneho politického systému zasahovaním do stability a prosperity okolitých štátov“ cituje denník slová ruského činiteľa. Už dávnejšie ruský prezident zdôraznil, že Rusko sa nemôže nečinne prizerať, ako Saudská Arábia zákerne zasahuje v Sýrii a takto blokuje akékoľvek mierové rokovania a dohody v krajine. ” …Rusko poráža Saudov v Sýrii, ktorá sa stala epicentrom ich intrigánskych plánov. Je však nevyhnutné aby si všetky sýrske strany, ktoré veria v dosiahnutie mierového riešenia päťročnej občianskej vojny, sadli spolu k rokovaciemu stolu a odvrátili deštruktívnu úlohu Saudskej Arábie,” povedal prezident Putin, pričom dodal,… Číst vice »

peter.
3. 2. 2016 8:07

Ako autor píše, v 90-tich rokoch sa Rusko ocitlo na úplnom dne,čo je nespochybniteľná pravda.A súhlasím so všetkým,čo je v článku uvedené.Napriek tomu si dovolím uviesť svoje(!!)pochybnosti k niektorým predpokladom,z ktorých vychádza autor.Predovšetkým si myslím,že ruskí oligarchovia neboli a nie sú o nič lepší ani horší ako tí ukrajinskí a nejaké vlastenectvo alebo obavy o Rusko,im môžu byť ukradnuté.Vo veľkej väčšine to ani nie sú Rusi a k Rusku ich neviažu nijaké resentimenty,ktoré by ich nútili k vlasteneckému cíteniu a obetám.Napriek tomu sa postavili(podľa mňa boli donútení svojimi mecenášmi z vonku)za záujmy Ruska.Náhle zmŕtvychvstanie Ruska sa pripisuje výlučne Putinovej genialite,s… Číst vice »

Sio
Sio
3. 2. 2016 8:35

Dana napsal Nevim proc by se mel Putin vyporadavats patou kolonou, kdyzon sam je tou casti.Potrebuje je.Bezbojaru ,co kseftuji se zapadem by nemel na penze,natoz napotravinovelistky. Dcera Katerina je zabezpecena na zapade, v Rusku nezije. Vdala se za miliardareKirilla Shamalova,jehoz otec je vlivny oligarcha apritel Putina,otecvlastni velkou cast Gazprombank.Mlady par zije ve Svycarsku a Francii,jak Pjakin podotkl, vevropskem resortu pro elity.Jen ve Francii v Biarritz vlastni kralovske sidlo. Lonizacal utek Rusu na zapad, mam dojem, ze krysy opousteji lod. Jen v USA jich zada mnoho o politicky asyl, aniz by byli nejak ohrozeni. Mne zas tak Putin nevadi,lepsi, nez nejaky… Číst vice »

Sio
Sio
3. 2. 2016 8:53

Putinova strategie mi připomíná strategii opolčenců. Lákají protivníka do „kotlů“, tam ho zavřou a zničí. Jsem přesvědčen, že Putin má svůj seznam, koho se potřebuje zbavit pořadí důležitosti versus rizika takového kroku. Řekl bych, že v Rusku je zatím demokratura jako na západě, kterou se snaží využít ve svůj prospěch a nedovolit chybnými kroky proti sobě. Proto nechává dojít věci do bolestných stádií, on vlastně učí ruské lidi, aby vyšli z kůže lhostejných robotů a našli způsob i sílu postavit se za své zájmy. Nepochybně to vyústí v nějaké změny, kvantita obvykle přerůstá v kvalitu, jak známo. Má více času,… Číst vice »

peter.
3. 2. 2016 9:09

Najväčší a rozhodujúci kapitál,ktorý mu dáva legitimáciu k rozhodným riešeniam má Putin v podpore ľudu.Je len na ňom či a ako ju využije.Poskytuje mu príležitosť,ktorá sa už nemusí zopakovať.
http://politikus.ru/v-rossii/69009-nadeeshsya-na-putina-tak-day-emu-polnomochiya.html

Bety
Bety
3. 2. 2016 10:24

Včera jsem si na e-republice přečetla článek ve kterém se psalo, že ostatní alt. weby ztrácejí čas obhajobou Putina a jeho vynášením do nebes, místo aby uveřejňovali všechny špinavosti, kterých se dopouštějí Američané. Asi autor těmto diskuzím moc času nevěnoval, jinak by spíše napsal, že se ostatní weby snaží hlavně radit Putinovi jak na to. Nějak zapomínáme na ten fakt, že on bohužel nemá Arabelin prsten. Nepochybuji o tom, že pokud by ho měl, přeměnil by všechny oligarchy jedním otočením na ruské vlastence, kteří by s radostí odevzdali to nakradené ve prospěch Ruska. Ve skutečném životě to ale tak snadno… Číst vice »

Starý doktor
3. 2. 2016 10:45

Les Brigandes: Nechajte žiť Rusko po svojom! [SVK]

https://www.youtube.com/watch?v=lRlBaSlQP-0

fajt
fajt
3. 2. 2016 11:59

Sio napsal Sio mi příjde, že Putin při své snaze změnit pořádky v zemi zasažené a bohužel už i silně prorostlé liberálním jedem zjistil, že když se snaží pozvednout Rusko z bahna, jako kdyby zvedal poklop hnusu na kterém sám i stojí – to znamená, pokud to bude myslet poctivě a opravdově, tak zahubí i sám sebe ( to poznání může být opravdu sebezničující a nutí jednoho dělat i chyby ) – v jednom hlavním čínském plátku nazvali Putina zájmovou osobou neoconů, takovým nevědomým trojským koněm, přes kterého se do jejich země nakonec vetřou ti skuteční darebáci a proto je… Číst vice »

Irena
3. 2. 2016 12:11

fajt napsal mi příjde, že Putin při své snaze změnit pořádky v zemi zasažené a bohužel už i silně prorostlé liberálním jedemzjistil, že když se snaží pozvednout Rusko z bahna, jako kdyby zvedal poklop hnusu na kterém sám i stojí – to znamená, pokud to bude myslet poctivě a opravdově, tak zahubí i sám sebe ( to poznání může být opravdu sebezničující a nutí jednoho dělat i chyby ) – v jednom hlavním čínském plátku nazvali Putina zájmovou osobou neoconů, takovým nevědomým trojským koněm, přes kterého se do jejich země nakonec vetřou ti skuteční darebáci a proto je třeba se… Číst vice »

fajt
fajt
3. 2. 2016 12:25

Irena napsal
Proboha fajte, běžte se léčit, to jsou ale žvásty!

no vidíte, paní Ireno, a to se v psaní držím dost u zdi, si myslím, že realita bude ještě masívně nepřátelštější k věci Rusko a Putin. ..)

Irena
3. 2. 2016 12:30

fajt napsal
no vidíte, paní Ireno, a to se v psaní držím dost u zdi, si myslím, že realita bude ještě masívně nepřátelštější k věci Rusko a Putin. ..)

Přání otcem myšlenky, že?

fajt
fajt
3. 2. 2016 12:37

Irena napsal
Přání otcem myšlenky, že?

ne, jenom pouhá věcnost … ale já vám iluze brát nechci, nebojte. ..)

hudryper
hudryper
3. 2. 2016 13:02

fajt napsal se v psaní držím dost u zdi, si myslím, že realita bude ještě masívně nepřátelštější k věci Rusko a Putin. ..) Já Vás faite čtu zejména proto,že poctivě vyhledáváte ruské opoziční zdroje a dáváte je nezištně k dispozici nám,lenochům,kterým by se do toho ruského bulváru prostě nechtělo.A ještě jednu dobrou funkci plníte, daří se Vám mírnit příliš vysoký žár zdejšího obdivu k Putinovi a jeho Rusku. Jakákoliv nekritická jednostrannost škodí,dokonce i na bitevním poli. Nepřítele je třeba co nejlépe poznat a dobře odhadovat kam míří a jakými prostředky nám hrozí. Osobně souhlasím s úvahou Sia. I já očekávám… Číst vice »

Sio
Sio
3. 2. 2016 13:35

fajt napsal mi příjde, že Putin při své snaze změnit pořádky v zemi zasažené a bohužel už i silně prorostlé liberálním jedemzjistil, že když se snaží pozvednout Rusko z bahna, jako kdyby zvedal poklop hnusu na kterém sám i stojí – to znamená, pokud to bude myslet poctivě a opravdově, tak zahubí i sám sebe ( to poznání může být opravdu sebezničující a nutí jednoho dělat i chyby ) – v jednom hlavním čínském plátku nazvali Putina zájmovou osobou neoconů, takovým nevědomým trojským koněm, přes kterého se do jejich země nakonec vetřou ti skuteční darebáci a proto je třeba se… Číst vice »

Sio
Sio
3. 2. 2016 13:36

fajt napsal
no vidíte, paní Ireno, a to se v psaní držím dost u zdi, si myslím, že realita bude ještě masívně nepřátelštější k věci Rusko a Putin. ..)

Myslet, znamená guvno vědět. Co víte o realitě a my ne?

Sio
Sio
3. 2. 2016 13:45

fajt napsal mi příjde, že Putin při své snaze změnit pořádky v zemi zasažené a bohužel už i silně prorostlé liberálním jedemzjistil, že když se snaží pozvednout Rusko z bahna, jako kdyby zvedal poklop hnusu na kterém sám i stojí – to znamená, pokud to bude myslet poctivě a opravdově, tak zahubí i sám sebe ( to poznání může být opravdu sebezničující a nutí jednoho dělat i chyby ) – v jednom hlavním čínském plátku nazvali Putina zájmovou osobou neoconů, takovým nevědomým trojským koněm, přes kterého se do jejich země nakonec vetřou ti skuteční darebáci a proto je třeba se… Číst vice »

Sio
Sio
3. 2. 2016 13:47

hudryper napsal Já Vás faite čtu zejména proto,že poctivě vyhledáváte ruské opoziční zdroje a dáváte je nezištně k dispozici nám,lenochům,kterým by se do toho ruského bulváru prostě nechtělo.A ještě jednu dobroufunkci plníte, daří se Vám mírnit příliš vysoký žár zdejšího obdivu k Putinovi a jeho Rusku. Jakákoliv nekritická jednostrannost škodí,dokonce i na bitevním poli. Nepřítele je třeba co nejlépe poznat a dobře odhadovat kam míří a jakými prostředky nám hrozí. Osobně souhlasím s úvahou Sia. I já očekávám v ruském vedení z čistého nebe blesk,který odstartuje dobře připravenou čistku. Bédo,když na účet Saudské Arábie řekl Putin to co řekl,jakoby už… Číst vice »

peter.
3. 2. 2016 14:00

hudryper napsal
Jakákoliv nekritická jednostrannost škodí,dokonce i na bitevním poli. Nepřítele je třeba co nejlépe poznat a dobře odhadovat kam míří a jakými prostředky nám hrozí.

Súhlasím a podpisujem.

fajt
fajt
3. 2. 2016 14:29

Sio napsal Věcnost? Tohle? Nebo někde jinde? Ta se na to podívejme. 1. „mi příjde, že Putin … zjistil, že když se snaží pozvednout Rusko z bahna, jako kdyby zvedal poklop hnusu na kterém sám i stojí…“ Vážně? Nějaké důkazy, argumenty? Bez nich – věcnost NULA 2. „v jednom hlavním čínském plátku …“ dále to už nemá ani cenu číst, věcnost NULA Ještě něco věcného ke čtení? sio, vy by jste si měl raději vzít příklad z hudrypera, vaše emoce s racionalitou toho taky nemají moc společného – já vám ten čínský článek klidně odzdrojuju, ale vy zase pronesete, že… Číst vice »

orinoko
orinoko
3. 2. 2016 14:40

Njn, to mame zase urodicku jak bohorodicku. Je uz to nejaky patek , kdy jsem na syrskou proGNOSTIKU jakehosi troll alerta reagoval v prvni vete – To je zase sracka. A dal jsem jsem rozepisoval proc. Asad podle onoho troll alerta uz mel byt asi milion let mimo syrskou politiku, pokud rovnou ne po smrti. Jednu chvili to opravdu vypadalo velmi vazne, ale kdyz syrska armada a Hizballah vybojovaly v krvave rezi zpet Kuvajres – ci jak se to pise – na spojnici mezi Damaskem a zapadnim pobrezim Syrie tak to znamelo prvni tezkou ranu na sanici pane oBOMBY. Uz… Číst vice »

orinoko
orinoko
3. 2. 2016 14:57

Jen tak na okraj. S velkou pravdepodobnosti se v syrske provincii Allepo do konce tohoto tydne uzavrou tri kotle. – Jeden obri , takzvany kursky, a dva mensi souvisejici. Mesto Allepo bude definitivne uzavreno pro zasobovani zapado-zidovskych zoldaku, budou osvobozeny syrske systemove entity, a Hizballah , ktery trima jedny z dulezitych nuzek, ma NATO, aby sevrel dost bolestive koule toho tureckeho tatrMANA.
Ten chudak uz ostreluje syrske uzemi ze sveho , aby ochranil delostrelectvem prchave az tekave lzihadisty , kteri s plnou polni v emerickych boxerkach , vzali uz i nohy na ramena. A to uz je nejaky vykon.

orinoko
orinoko
3. 2. 2016 15:23

Nechcete si koupit hotel v Turecku? Je jich vice jak tisic na prodej. A asi nebudou drahe.
Turecke hospodarstvi jde do kopru i pres masivni kradeze a sionistickou podporu.
Bude se lamat chlebik. Ten osmansky je navic notne okoraly.
Mirove rozhovory jeste ani nezacaly a uz speji ke sve sponzorske sracce. Mnozi opozicnici jsou nemile prekvapeni, ze na ne nezbylo misto u opozicniho koryta. Ze predstavuji jen sami sebe je vubec nezsjoma.
Hovorit se muze kdekoli jakkoli dlouho. Deratizace Syrie probiha a probihat dale bude. Az do konecneho kolozuba Erdragona.

orinoko
orinoko
3. 2. 2016 15:29

A je to – v Syrii pristal prvni rusky Il – AWACS. Je treba tureckym kobylim ksichtum vymezit jejich vlastni lebensraum.

PPK
PPK
3. 2. 2016 15:45

1/ Putin vícekrát prohlásil, že je zastáncem dodržování zákonů. Možná by bylo užitečné se zamyslet, proč VP tu zásadu ctí. Ctí ji proto, aby i prostí lidé v Rusku právo ctili a právě proto se cítili ve svém státě bezpečně. Ve státě, kde vládne řád a elementární spravedlnost. Přesto, pro VP to ale vůbec neznamená, že není schopen akce proti politickým záškodníkům státu. Ono totiž, pokud je nutné udělat opatření na ochranu státnosti, pak přece stačí jeden den změnit zákon a vzápětí druhý den to opatření udělat. Podle zákona udělat. 2/ Stát nemůže efektivně řídit jediný člověk z jediného místa.… Číst vice »

hudryper
hudryper
3. 2. 2016 16:14

fajt napsal
https://russian.rt.com/article/146043

Jistě, Kisingerova návštěva na Putinově dači svědčí o něčem naprosto jiném,než pokus Nulandové
o přijetí Putinem před týdnem,což nakonec obstaral na Putinův příkaz jeden z podpindosniků.
Myslím,že se chystají velké změny na Středním východě. Putin nemá ve zvyku vyhrožovat,takže
jeho slova vůči Saudské Arábii znamenají vojenskou akci ve stadiu posledních příprav. Možná je
Kisinger v Rusku v roli hasiče,protože americké armádě se nechce jít do války s Ruskem kvůli pár
bláznivých nočních košil sedících na studních s naftou krátce před jejich dotěžením.

Irena
3. 2. 2016 16:15

PPK, víte, ono v těch ruských dějinách bylo hodně carů, kteří svou snahu zkrotit elitáře, nepřežili, ať už k tomu měli důvody jakékoliv. Fajt se tady otíral o Ivana Hrozného, ale ten byl hrozný především pro své elitáře, lidé ho prý měli rádi. Oni lidi vycítí, kdo pro ně něco dělá a kdo ne.

peter.
3. 2. 2016 16:47

PPK napsal Ono totiž, pokud je nutné udělat opatření na ochranu státnosti, pak přece stačí jeden den změnit zákon a vzápětí druhý den to opatření udělat. Podle zákona udělat. Z právomocí prezidenta RF : Má právo podpisovať a vyhlasovať federálne zákony do 14 dní od okamihu ich doručenia.Ak prezident počas tejto lehoty zákon odmietne,Štátna duma a Rada Federácie znovu prerokujú tento zákon postupom určeným v Ústave.Ak pri opakovanom prerokovaní bude zákon schválený v pôvodnom znení dvojtretinovou väčšinou,hlasov členov Rady Federácie a poslancov Štátnej dumy,musí byť prezidentom RF do 7 dní podpísaný a vyhlásený. Prezident RF priamo riadi : Ministerstvo vnútra… Číst vice »

PPK
PPK
3. 2. 2016 17:12

Irena napsal PPK, víte, ono v těch ruských dějinách bylo hodně carů, kteří svou snahu zkrotit elitáře, nepřežili, ať už k tomu měli důvody jakékoliv. Fajt se tady otíral o Ivana Hrozného, ale ten byl hrozný především pro své elitáře, lidé ho prý měli rádi. Oni lidi vycítí, kdo pro ně něco dělá a kdo ne. Ano, je to tak. Být lidovým carem, králem či dnes prezidentem a nejít na ruku elitám, to je vždy riziko, v němž může jít o život. Ostatně, odstraňování samostatně myslících nejvyšších představitelů států, té hlavní překážky zvůle finančních a korporátních elit bylo, je i… Číst vice »

peter.
3. 2. 2016 17:26

hudryper napsal
I já očekávám v ruském vedení z čistého nebe blesk,který odstartuje dobře připravenou čistku.

Myslím,že už je najvyšší čas.
http://patriot-su-rf.ru/blog/43104999172/Etogo-nelzya-dopustit.-Rossiya-na-poroge-liberalnogo-perevorota

peter.
3. 2. 2016 19:02

Možno by niekto mal imigrantom vysvetliť,čo ich čaká nie len v Rusku ale vo všetkých postsocialistických štátoch v prípade,ak sa nebudú správať tak,ako sa patrí na slušného hosťa na návšteve.
http://www.hlavnespravy.sk/migranti-na-diskoteke-v-murmansku-obtazovali-miestne-dievcata-18-ich-skoncilo-v-nemocnici-a-33-v-cele/739387

Sio
Sio
3. 2. 2016 19:03

fajt napsal sio, vy by jste si měl raději vzít příklad z hudrypera, vaše emoce s racionalitou toho taky nemají moc společného – já vám ten čínský článek klidně odzdrojuju, ale vy zase pronesete, že je to bulvár a nebo jenom pouhý ( ještě tendenční ) názor, který má do skutečného stavu hodně daleko – ale taky si přisadím, očekávat na ruském politickém nebi blesk z čistého nebe a to dokonce do řad liberálů, kteří drží ruskou kasu mi příjde hodně dětinské – ale možná už Putin nemá zbytí a je rozhodnut vstoupit do ruských dějin jako druhý Ivan hrozný,… Číst vice »

fajt
fajt
3. 2. 2016 19:59

Sio napsal Tady jde skutečně o to, že ať už jakýkoli čínský článek napsal cokoli, v podstatě se tím nemá smysl zabývat, protože ohodnotit validitu tohoto je asi nad síly kohokoli z nás. Tudíž – jako věcný je ten agrument zamítnut. Jako bulvár pro zábavu – klidně. Nevěřím rovněž na blesky z čistého nebe. To jsou spíše procesy připomínající ledovce – 90% skryto. Než to souhra okolností vytáhne na světlo. tak podle tohoto pohledu je v podstatě všechno, co k nám příjde z nějakých informačních zdrojů jenom bulvár. Jediný člověk, který je skutečně informován je Putin – ale i tady… Číst vice »

hudryper
hudryper
3. 2. 2016 20:23

Sio napsal
Nevěřím rovněž na blesky z čistého nebe. To jsou spíše procesy připomínající ledovce – 90% skryto. Než to souhra okolností vytáhne na světlo.

Nepřipadne nám ten okamžik,kdy se skrytý ledovec vynoří na světlo boží jako blesk z čistého nebe ? Doporučuji trochu přemýšlet o obsahu toho,co píše diskutující,zvláště jde-li o podobenství.

orinoko
orinoko
3. 2. 2016 20:28

Vypada to, ze tzv, mirove rozhovory stran Syrie skoncily drive, nez vlastne zacaly. Tzv. opozice chce jednat o soucasnem rozlozeni syrskeho uzemi namisto politickeho usporadani v Syrii. OSN je trapny apendix pokusu o svetove souziti s teroristickou praxi.
Ja jsem prognozoval konec tydne, ale jeste dneska byly osvobozeny dve obklicene siiitske entity , cimz se uzavrel jeden kotlik. Druhy je na spadnuti. V Syrii dokonce vypomahaji i iracke vojenske oddily.
Pane Werichu, jsem tady s tim vapnem. Co napiseme na spinavou zed?

hudryper
hudryper
3. 2. 2016 21:05

orinoko napsal
Pane Werichu, jsem tady s tim vapnem. Co napiseme na spinavou zed?

MENE TEKEL ERDOGANE

peter.
3. 2. 2016 21:32

fajt napsal

https://tvrain.ru/articles/v_sirii_pogib-402975/

No čo už.Vojna je už raz taká,že v nej zomierajú hlavne vajaci.Vojačika vyznamenajú in memoriam,rodine šupnú zopár grošeí a vystroja mu štátny pohreb s vojenskými poctami.Viac ma serie smrť detí a mladých ľudí na Donbase.Tých ktorých sme videli počas minulého roku na fotkách a videách.A ešte ma štve,ak z politicko mocenských dôvodov zabíjajú ľudí ako boli Mozgovoj a spol.

fajt
fajt
3. 2. 2016 21:37

peter. napsal
No čo už.Vojna je už raz taká,že v nej zomierajú hlavne vajaci.Vojačika vyznamenajú in memoriam,rodine šupnú zopár grošeí a vystroja mu štátny pohreb s vojenskými poctami.Viac ma serie smrť detí a mladých ľudí na Donbase.Tých ktorých sme videli počas minulého roku na fotkách a videách.A ešte ma štve,ak z politicko mocenských dôvodov zabíjajú ľudí ako boli Mozgovoj a spol.

tento pocit má více lidí, Peter. ..

hudryper
hudryper
3. 2. 2016 21:41

fajt napsal
fajt • 3. Únor 2016

http://topwar.ru/90221-zakaznoe-ubiystvo-ameriki.html?from=mirtesen

Fajte,zkusil jsem některé Vaše ruské odkazy. Jde o nekonečné litanie vesměs známých informací .
Přiznejte se,“ Vy ty dlouhé články ,které nabízíte,opravdu čtete až do konce ?“ Je to časově natolik
náročné,že by člověk za celý den už nezvládnul nic jiného. Anebo jste takový génius,že přečtete stránku bukvic jedním pohledem jako fotoaparát ? Opravdu mne bude zajímat Vaše odpověď.