Reakce ruského velvyslanectví na publikaci časopisu Týden

 

Všimli jsme si publikace zveřejněné v 19. čísle týdeníku Týden z roku 2017, s názvem Zdivočelá rudá jízda Českem. Její autor bezdůkazně obviňuje sovětské vojáky ze zločinů údajně jimi spáchaných na jaře 1945 v Československu. Článek je připravený podle nejlepších propagandistických tradic samotného Goebbelse, který by mohl závidět zručnosti autora, manipulujícího jednotlivými fakty, vytrženými z kontextu. Záměr je zřejmý: Vyvolat emocionální reakci čtenářů a vnutit jim pochybný závěr, že prý s příchodem Rudé armády jeden totalitní režim vystřídal jiný.

V této souvislosti by stálo za to připomenout tomuto českému vydání, za jakých okolností se sovětská armáda ocitla v Československu na jaře 1945. Na jejich bedrech spočívala historická mise osvobození Evropy od „hnědého moru“. Výjimkou nebylo ani Československo, které se stalo jednou z prvních obětí Třetí říše.

Obvinění obsažená v článku, ač zní jakkoli bezdůkazně, jsou hrozná a vyžadují nezaujatá hodnocení historiků, včetně toho, zda se vůbec staly, a pokud ano, tak v jakém rozsahu. Ale není třeba zapomínat, že se podobné zločiny v Rudé armádě tvrdě potíraly a tresty za ně byly velmi kruté, odpovídající podmínkám vojenské doby. O tom se autor článku, zdá se, vědomě rozhodl nezmínit.

A pak je tady něco, co je historickým faktem, tedy, že již koncem roku 1945 sovětská vojska opustila území Československa. Zároveň však, nehledě na to, že naše země byla tehdy ještě postižena válečnou destrukcí, byla obrovská neúroda a lidé trpěli hladem, SSSR pokračoval v dodávkách obilí a potravin do Československa. Tohle je také nepopiratelná skutečnost.

Bohužel, svědků těch hrozných událostí, kteří by nám o nich mohli říci pravdu, zůstává stále méně. Zřejmě s tím počítají autoři podobných špinavých pokusů očernit v očích veřejnosti historickou úlohu Rudé armády, která přinesla mír národům Evropy.

Doufáme, že komentář Velvyslanectví pomůže redakci časopisu Týden učinit patřičné závěry.

Zdroj: https://www.facebook.com/AmbRusCZ/posts/1782044172016288

Místo komentáře:

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
8. 5. 2017 13:15

Vonku prší,je mokro a nič sa nedá robiť.Tak sedím pri telke a prepínam programy.Je výročie konca vojny a tak som oprávnene očakával,že narazím aj na nejaký vojnový film z produkcie ZSSR alebo Ruska.Nič!Len veľa krát opakovaný americký film „Zachráňte vojaka Ryana“a potom už len filmy o utrpení židov a o holokauste.Moji vnuci,už o tej vojne budú vedieť len to,že v nej zvíťazili Američania,ktorí oslobodili Európu od nacistov a najviac v nej trpeli a zomierali židia.O Červenej armáde budú vedieť nanajvýš to,že išlo o hordy aziatov z východu,ktoré znásilňovali ženy a kradli hodinky a bicykle.

zedd
zedd
8. 5. 2017 13:25

Jsem vděčný všem, kteří bojovali a bojují proti nacismu a fašismu.

Občané Sovětského svazu bezpochyby nesli největší tíhu běsnění druhé sv. války a Rudá armáda má největší podíl na likvidaci davové psychózy radostně živené Ligou spravedlivých bankéřů.

peter.
8. 5. 2017 13:29

peter. napsal
sedím pri telke a prepínam programy

Neviem posúdiť program českých tv staníc.Ide o to,že na Slovensku sú zablokované všetky stanice skupiny Prima aj Nova.Hovorí sa aj o zablokovaní skupiny Barandov a o tom,že aj vysielanie ČTV bude vo vysielaní obmedzo vané.Recipročne budú pre ČR zablokované slovenské TV stanice.
Asi niekomu prekáža,že rozdelenie Československa neprinieslo očakávané odcudzenie Čechov a Slovákov.Preto je potrebné,aby si tieto národy prestali rozumieť hlavne po jazykovej stránke.Výsledkom budú dva navzájom odcudzené národy a je žiadúce,aby sa začali aj trochu nenávidieť.Tak,ako to už funguje medzi ostatnými slovanskými národmi.

CROIX
8. 5. 2017 13:59

peter. napsal Vonku prší,je mokro a nič sa nedá robiť.Tak sedím pri telke a prepínam programy.Je výročie konca vojny a tak som oprávnene očakával,že narazím aj na nejaký vojnový film z produkcie ZSSR alebo Ruska.Nič!Len veľa krát opakovaný americký film „Zachráňte vojaka Ryana“a potom už len filmy o utrpení židov a o holokauste.Moji vnuci,už o tej vojne budú vedieť len to,že v nej zvíťazili Američania,ktorí oslobodili Európu od nacistov a najviac v nej trpeli a zomierali židia.O Červenej armáde budú vedieť nanajvýš to,že išlo o hordy aziatov z východu,ktoré znásilňovali ženy a kradli hodinky a bicykle. Když si dáte tu… Číst vice »

fajt
fajt
8. 5. 2017 13:59

peter. napsal
peter

to se dost divím, protože tyhle propagandistické kanály vlastní stejní psychopati a jsou ve zprávičkách a bullshitu dost identické. ..)

fajt
fajt
8. 5. 2017 14:08

peter. napsal peter. tak nezbývá než mladým udělat vlastní osvětu a uvést je správně do dnešního světa klamu, lhaní, podvádění, loupení a mordování ( to se prostě nedá ignorovat) a dát jim do života ty správné návyky a postupy jak se chovat při každodenní interakci s agresivními magory a jejich systémem, že v podstatě je spravedlnost, důstojnost a pocit spokojenosti dána vlastní osobnosti a rozhodně to není stádovitá záležitost, která je vlečena těmi nejhoršími pudy mocensky zvrhlých psychopatů – na počátek stačí najít tu patřičnou filmovou tvorbu sovětské provenience ( které je, zatím, net prostoru hafo ) a doplnit ji… Číst vice »

racek
racek
8. 5. 2017 14:25

No, někde jsem četl, že tyhle hnusoty šíří ti, kteří by bez Rudé armády dnes vůbec nežili. Přeložte si to jak chcete.

peter.
8. 5. 2017 14:37

fajt napsal to se dost divím, protože tyhle propagandistické kanály vlastní stejní psychopati a jsou ve zprávičkách a bullshitu dost identické. ..) fajt. České stanice ktorá som spomínal sú u nás zablokované tak dokonale,že Slováci sa na ne nedostanú ani cez satelitné spoločnosti(Skylink,Digi a pod.)ani cez káblovky,prosto,nijak.Trvá to už skoro rok.A má byť ešte horšie.Údajne sú za tým komerčné záujmy tv staníc,čomu neverím,lebo v Poľsku,Maďarsku aj v Rakúsku ich vysielanie nerušene beží.Mňa najviac serie,že cez rozprávky a zábavné vysielanie pre deti sa slovenské deti prirodzene naučili vnímať češtinu ako blízku reč blízkeho národa.Teraz tú možnosť stratili.A keď bude obmedzené aj… Číst vice »

P9
P9
8. 5. 2017 14:55

Hned jsem tušil že autorem bude Ivan Motýl známý to rusofob, už ho tam čtenáři většinou neberou ani vážně :-)
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/rudoarmejci-znasilnili-tisice-ceskych-zen_427934.html
Je to truba hrající si na historika, takových veledíl už tam publikoval vícero…
http://www.tyden.cz/autori-tydne/ivan-motyl/

fajt
fajt
8. 5. 2017 15:33

peter. napsal peter asi mají strach, že by změna mohla přijít z česka ( ale kdyby znali zdejší poměry, tak jsou v klídku ) – ale tak doopravdy nevím, jenom je mi známo, že dnešní podnikavci jsou pro trochu zisku schopni dělat opravdu ošklivé věci, které mohou mít hlubší obecný dopad , těm hovadům to je ale jedno a i přesto, že sami sebe vystavují degradaci, tedy ještě větší neschopnosti světové konkurence, jdou a svůj byznys klidně shodí ze skály, jen pro ten krátkodobý opojný pocit, že tak mohou a že jsou chvilkově pány situace – to je prostě taky… Číst vice »

Bety
Bety
8. 5. 2017 15:38

Nejhorší co jsem kdy slyšela od evidentních rusofobů bylo, že ruský vyčerpaný voják padl nesvlečený do čistých peřin a okamžitě usnul, nebo že ruští vojáci použili plaňky z povaleného plotu na oheň. S tím se ale moc daleko dojít nedá, že?
Takových excesů by se bylo možná nadít od vlasovců či banderovců, ale ti jsou v současné době hájeni, nejraději by jim takoví jako ten Motýl připsali celé osvobození a prohlásili je za svaté. Jestli existuje nějaká vyšší spravedlnost tak doufám, že jim ty lži jednou vrátí i s úroky.

fajt
fajt
8. 5. 2017 15:52
peter.
8. 5. 2017 15:58

fajt napsal

Peter, už jste viděl tohle – http://www.csfd.cz/film/236349-prusmyk-smrti/prehled/

Ale jasné,že si to viem pustiť!Ale ja som písal o programoch,ktoré vysiela televízia v deň výročia ukončenia tej strašnej vojny.To je to,čo ma s.rie!Akoby nikto iný netrpel.A čo slovanský holokaust?!

fajt
fajt
8. 5. 2017 18:52

peter. napsal
Ale jasné,že si to viem pustiť!Ale ja som písal o programoch,ktoré vysiela televízia v deň výročia ukončenia tej strašnej vojny.To je to,čo ma s.rie!Akoby nikto iný netrpel.A čo slovanský holokaust?!

Peter, já nástroje propagandy už neřeším a hlavně od nich nic nečekám, ani tu korektnost a objektivnost, dokonce se dívám na bednu jenom sporadicky a ještě jenom omylem u známých – takže slovanský holokaust, který jede plnou parou bych taky řešil na jiné platformě a rozhodně prostředky, které tady ( z důvodu důkladnosti ) nechci rozebírat. ..)

peter.
8. 5. 2017 21:33

fajt napsal
takže slovanský holokaust,

fajt:
Do nemeckého zajatia padlo cca 6 miliónov červenoarmejcov.cca 4 milióny z nich,bolo zverským spôsobom zavraždených v koncentrákoch.
http://archiv.extraplus.sk/976/holokaust-trochu-inak

zedd
zedd
9. 5. 2017 11:18

CROIX napsal Když si dáte tu práci a řeknete jim pravdu, nebudou vědět jen to, co uvádíte. A budou vědět, že to je mystifikace. Tady se asi děje ta chyba – rodiče a prarodiče nechávají děti a vnuky „za propastí“ na pospas médiím, co kamuflují dějiny a nejsou asi schopni si s nima sednout a trpělivě jim to vysvětlit?? To pak není selhání mládeže, ale rodičů a prarodičů. Proč tyhle dvě generace tak rezignovaly? Je mi 40. Máma bere svět za v podstatě dobrý, jen trochu pokažený. Otec si žádné iluze nedělal, odvedl kus dobré práce i v těchto kafkovských… Číst vice »

peter.
9. 5. 2017 11:21

racek napsal

No, někde jsem četl, že tyhle hnusoty šíří ti, kteří by bez Rudé armády dnes vůbec nežili.Přeložte si to jak chcete.

http://s016.radikal.ru/i334/1705/cb/9908b4e587dd.jpg

Gatta
Gatta
9. 5. 2017 11:53

Re CROIX a zedd: Nemyslím, že bych rezignoval a i přes na dnešní dobu možná nadprůměrnou úroveň svých dětí a jejích protějšků jsem občas zklamán. Je to dobou a ani naši rodiče a prarodiče na tom nebyli ve věci předávání životních a historických zkušeností svým dětem o mnoho lépe. Některé věci jsou prostě nepředatelné a navíc každá generace si myslí, že ta současná „jiná doba“ je v historii poprvé a s naprosto jinými pravidly než kdykoliv v historii. No, ale ona dnes skutečně – „je jiná doba“. Doba mediální, virtuální a doba bezbřehého individualismu. Je to dnes pro mladé hodně… Číst vice »

Admirál
Admirál
9. 5. 2017 12:33

Bety – „Nejhorší co jsem kdy slyšela od evidentních rusofobů bylo, že ruský vyčerpaný voják padl nesvlečený do čistých peřin a okamžitě usnul, nebo že ruští vojáci použili plaňky z povaleného plotu na oheň.“ Nic z uvedeného není u žádné armády neobvyklé a při zralé úvaze to lze považovat za přirozené. I horší věci (znásilnění, krádež) se musí brát s vědomím, že každá armáda je průřezem sociálním složením populace. Tudíž v ní najdete filozofy, idealisty ale i násilníky, zloděje a vrahy. K těm, co adorují podíl Vlasovců na bojích při Pražském povstání – pokud by v té době nabyla Rudá… Číst vice »

peter.
9. 5. 2017 12:49

CROIX napsal Když si dáte tu práci a řeknete jim pravdu, nebudou vědět jen to, co uvádíte. Moji traja synovia sú už dospelí a majú svoje rodiny.Myslím,že som ich vychoval dobre a vedia všetko čo vedieť potrebujú.V rozhovoroch sa názorovo zhodujeme.Je to preto,že sa oboznámili s postojmi,ktoré zaujali ich dedovia cez vojnu.Sú na nich hrdí a dúfam,že v tomto duchu vychovajú aj svoje deti – moje vnúčatá. No v tej vojne neboli len povstalci a partizáni.Boli aj gardisti ktorí aj keď sa po vojne hrdili straníckou knižkou KSS,predsa len vychovali svoje deti inak.Problémom je,že práve pohrobkov týchto ľudí zamestnávajú „kozmopolitní“… Číst vice »

orinoko
orinoko
9. 5. 2017 13:03

Mimo téma. „Můj “ syrsky zdroj uvádí, ze do oblasti Palmyry dorazily Rusy speciálně vycvičené pozemní jednotky Syrské armády spolu s ruskymi smluvními dobrovolníky, oddíly zvláštního určení Ruské armády, a nové objednana vojenská technika. Pokud již operace nezačala , tak probíhá count down. Dva směry jsou jasné – Rakka, odriznout černý dobytek, směr Deir ez Zoir, zajistit irácké hranice … a můj osobní tip … úder směrem k jordánské hranici , kde se činí trumpolinovy prasečí hlavy, jejich britští hulibrci, a Saudská a zabozrouti vepřove hlavy. Stejně jako osmanské prasečí sunne je třeba odříznout cestu do syrské pouště i jordánským… Číst vice »

orinoko
orinoko
9. 5. 2017 13:26

OO /ovar osel/ perli. Jak je jeho debilnim zvykem, tak stihne urazit i toho, kdo není v konkrétním problemu jaksi účasten. Ted zrovna najebal Rusy.
Kriste pane, Ty znáš a vis, hodně jsi trpel, uskutecni jeden ze svých zázraku , a dej OO nahlednouti hloubku svých/rozuměj jeho/ produktu. Az do uplneho jádra.
At žije SPOZ.

orinoko
orinoko
9. 5. 2017 14:07

Situace vstupuje do svoji vlastni groTESKNI fáze.
Babis je dle Převorství sionskeho protagonistou jedněch židů.
Zeman je dle moMENTALNIHO rozpoložení agentem druhých židů.
Už jsem to psal. Maji jen momentální společný zidozajem. Konkrétní usek deje je rozdělí. Židovský R .. R. Něco jako Rolls … Royce.
My v Česku máme jasno. Jak je tomu na planetě OM?

orinoko
orinoko
9. 5. 2017 15:22

To zase bude pruser. Víte, zpochybnit roli Vlasovcu v prazskych událostech 1945 znamená zpochybnit průběh Prazskeho povstání. Svým způsobem je možno konstatovat, ze Pp bylo vlastně zbytečne. Stačilo počkat , az dorazí sovětská armáda. Jenže Pražané povstali. A ve velmi kriticke chvíli jim pomohl Rus. To je fakt, kterým neotrese ani trumpolinova afghánská superbomba. Faktem zustava, ze onen konkrétní Rus byl pro drtivou většinu Rusů zrádce, a podle toho také skončil. Nebýt Bunacenka , který samozřejmě kalkuloval na historicky pardon všemi azimuty, tak nemecke prase utopilo celou prazskoiu věc v potocích ceske krve podobne jako za heydrichiády. Vlasovci hlavně pomohli… Číst vice »

orinoko
orinoko
9. 5. 2017 16:11

Ovar Osel se blíží svému historickemu znemožnění. Každý den předkládá na zlatem podnosu doklady o svoji naprosté nekompetenci zastávat jakýkoli politicky úřad.
A lidi jsou jako vždycky úplně blbi. Proto ho znovu zvolí , aby reprezentoval hradní stolici. Tedy dle některých.

fajt
fajt
9. 5. 2017 16:45

tak to je dobrý, hlavní náčelník českého fotbalu si to rozdával oranžovou majster kantorkou – ten Franz Josef to trefil naprosto přesně, prostě jednou kolonie, navždy kolonie. ..)

Bety
Bety
9. 5. 2017 16:54

Admirále – já to myslela tak, že jsem nikdy o žádných znásilněních neslyšela, až do teď. Není nemožné, že se něco takového stalo, jak sám říkáte, vojsko je průřez celou populací. Jistě si vzpomínáte, jak nás před dvěma lety tady rozzuřil článek převzatý myslím z BBC, kdy se do českého překladu k původnímu poděkování ruským vojákům dnes americké občanky přidalo obvinění, že v osvobozeném koncentráku docházelo k témuž. Proto si myslím, že zaseté semínko nám košatí a košatí a takový Motýl ho horlivě zalévá.

Béda
9. 5. 2017 18:36

orinoko napsal Ovar Osel se blíží svému historickemu znemožnění. Každý den předkládá na zlatem podnosu doklady o svoji naprosté nekompetenci zastávat jakýkoli politicky úřad. A lidi jsou jako vždycky úplně blbi. Proto ho znovu zvolí , aby reprezentovalhradní stolici. Tedy dle některých. Blbost. Svoji nekompetenci dokládá Sobotka, který kvůli volebním preferencím vytáhl účelově na Babiše (volby už jsou na obzoru a Sobotkovi hrozí historické znemožnění ČSSD) DOKOLA MĚNÍ ZE DNE NA DEN SVÉ NÁZORY. A Zeman nemá žádnou ústavní povinnost jednat okamžitě tak, jak mu Sobotka píská. Zeman sice musí ministra odvolat čas k tomu ale nemá vymezen a může… Číst vice »

peter.
9. 5. 2017 19:21

Bety napsal že jsem nikdy o žádných znásilněních neslyšela Ja som počul.Boli tým známi vojaci maršala Malinovského.Boli to v značnej miere kriminálnici,ktorí dostali možnosť vykúpiť svoje viny vlastnou krvou.Tak práve títo vojaci rabovali, kradli(najmä bicykle a hodinky) a došlo aj k znásilňovaniu.Tí,čo to zažili ale hovoria aj to,že takíto vojaci boli okamžite a bez súdu zastrelení ak boli pri takomto čine prichytení,alebo im to bolo dokázané. Viete,vojaci všetkých armád bez výnimky sa znásilňovania dopúšťajú.Má to aj akési vedecky oddôvodnené vysvetlenie.Boli to ľudia,vojaci ktorí v tej vojne zažili také hrôzy,ktoré si dnes nikto nevie ani predstaviť.To ich muselo nejako poznačiť.Ale treba… Číst vice »

peter.
9. 5. 2017 19:55

orinoko napsal
pozemní jednotky Syrské armády spolu s ruskymi smluvními dobrovolníky, oddíly zvláštního určení Ruské armády, a nové objednana vojenská technika.

Aký „Buď pochválen“také „až naveky“.
http://www.hlavnespravy.sk/teroristi-z-isis-nusry-zacali-vyplakavat-clenovia-specialneho-oddielu-turan-im-odrezavaju-hlavy/995992
Batalión „Turan“.Už len to zloženie naháňa hrôzu.

Irena
10. 5. 2017 4:09

https://www.youtube.com/watch?v=q8JcslSwbpg
Надо так спеть эту песню, чтобы вся страна встала

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 5:53

Re Bety + peter:
Kdysi jsem četl odborné pojednání o sexuálním násilí a tam autor rozlišoval dva druhy znásilnění – vojácké a kriminální. Přičemž to první považoval za sice polítováníhodné ale jaksi pochopitelné, kterého se dopouštějí i jinak v civilu a v míru slušní lidé. Naopak to kriminální považoval za vážný problém.

Od Erenburga jsem nedávno četl „Pád Paříže“.
Pokud si člověk odmyslí jistou povinou dobovou propagandu, tak je to nejen čtivé a velmi poučné, ale i stále platné.

koloděj
koloděj
10. 5. 2017 6:28

peter. napsal
V Nemecku a v Berlíne obzvlášť bolo znásilňovanie Nemiek naopak časté a bežné.

Ano, to je pravda ..pokoření „nepřítele“.

Někde jsem četl, že v prvním poválečném roce se v Německu narodilo asi 2 miliony rusů.

zedd
zedd
10. 5. 2017 6:49

Kdo to nezažil, nemá moc právo plácat. Na druhou stranu máme za posledních 150 let psychologický a sociologický materiál. Ztracené generace. Démoni žijí dál a škoda se násobí. US společnost má dnes v sobě bobtnající vřed veteránů, kteří krom „běžného válečného poškození“ maj mindrák i z toho, že cedili krev ve „špatné“ válce … Možná právě oni podpálí ten předlužený sud střelného prachu.

zedd
zedd
10. 5. 2017 7:40

: Ano, přesně tak to vnímám. Nedávno jsem se dost pohádal s kamarádem nad otázkou, co je základem společnosti (po dlouhé debatě, zda společnost vůbec existuje). Pro něj je společnost boj mezi jedinci, pro mě spolupráce mezi jedinci.

Už jsem to dřív zmínil: Opravdu bych nechtěl být v kůži současných školáků. Tlak ne ně vyvýjený ze všech stran je destruktivní.

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 7:56

Re zedd:
S tou společností – kdysi napsal Plzák o manželství, že: „Smyslem manželství je mít možnost dělat společně věci, ktré byste v životě sami dělat nemohli“.
Tak se mi to nějak vybyvilo …

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 10:00
Amenre
Amenre
10. 5. 2017 10:14

Gatta napsal

Re zedd:
S tou společností – kdysi napsal Plzák o manželství, že:„Smyslem manželství je mít možnost dělat společně věci, ktré byste v životě sami dělat nemohli“.
Tak se mi to nějak vybyvilo …

Smyslem manželství je řešit problémy, které bychom samotní nikdy neměli.

Gatta
Gatta
10. 5. 2017 11:23

To taky … :-)
A dokud se daří všechny společné problémy i společně řešit, tak manželství funguje.