Requiem hloupé a obelhané generace za 17. listopad

Vaclav Umlauf

Smutná bilance polistopadové generace. Stali jsme se šašky na královské hostině jednoho procenta, které se u nás stalo spolkem společensky úctyhodných mafiánů. Na normálním Západě to byli klasičtí podnikatelé, nebo alespoň normální banksteři.


Shrňme letošní oslavy 17. listopadu, abychom měli před očima smysl tohoto vytunelovaného státního svátku. Psal jsem o něm několikrát, viz heslo “17. listopad” nebo “sametová revoluce”. A redakční kolega napsal k letošnímu výročí článek 17. listopad aneb Dva příběhy, co se nehodí. Premiér jde klást kytici na Národní třídu málem o půlnoci jako zloděj, aby ho nikdo neviděl a nemohl vypískat při jeho aférách daných politickou divizí Agrofertu. Jiní placení a bohužel i neplacení agenti politických divizí tuto kytici premiéra ukradnou s tím, že demokraticky rozhodli, kdo smí jménem státu a vlády dávat květiny agentovi Zifčákovi, jehož “smrt” rozpoutala oficiální běh listopadových událostí. O disidentech a jejich dvacetileté činnosti nepadlo ani slovo, smysl dnešního svátku už dávno neurčují. A hlavní politický bavič veřejno-právní TV a známý tunelář, lidově zvaný “Tibeťan Kalousek”, zatvítoval hezké moudro: “Z hlediska vyššího principu mravního: Vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus.“ Takže to shrňme pro mou generaci. Smysl státního svátku se stal politickou opičárnou, o jejímž smyslu rozhodují tuneláři, placení agenti a aktivisté, kteří v Praze připravují antibabišovský Majdan, prolhaní politikové a další divá sběř, jež z mé práce a za moje daně vesele žije z dědictví události zvané “17. listopad”. A na státní svátek dělají veselici pro všechny staré a mladé populisty, aby tito obelhaní hlupáci doopravdy nevěděli, co vlastně slaví.

O co ve skutečnosti šlo na konci roku 1989? Hodnocení této události má stejně zajímavý charakter jako můj odstup od lidí, kterým je dnes kolem osmdesátky a kteří dělali demokratizaci společnosti zvanou “Pražské jaro”. Když přijely ruské tanky, bylo mi osm let, a tyto dějiny nebyly moje, protože jsem je aktivně nedělal. V případě Pražského jara platí, že pamětníci dělali demokracii. My v další generaci vyrostlé 10 let po osmašedesátnících vidíme pouze přesuny uvnitř komunistické partaje dané od částečné demokratizaci k plné normalizaci. Dějinný smysl daný rokem 1968 byl pro jeho aktéry autentický zápas za demokracii, který naše generace hodnotí jako historickou událost danou poměry v KSČ. Totéž platí nyní pro mou odcházející generaci z roku 1989. Samet jsme aktivně dělali a byly to naše dějiny. Tento týden mi střední generace čtyřicátníků vykládala, že v listopadu šlo přece o to, abychom tady konečně měli kapitalismus na západní způsob. Nová generace má jen historický význam této vytunelované události a vidí jej stejně hloupě jako my hodnotíme rok 1968 a 60. léta obecně. Historický význam sametu 89 alias “plyšáku” se jim kryje s korporátní propagandou a se stylem života, který nazývám “korporátní fašismus” a oni “západní kapitalismus”.

Jak to je s tím sametem? Dělali jsme dějiny a dosud jsme na živu. Proto máme plné právo říkat, jaký jsme viděli tehdejší smysl našich činů a jaká byla naše základní intence. Další generace ať si říká, co chce. Bude mít před sebou mrtvou historii sametové revoluce a její vytunelované dějinné působení dané karikaturou letošních oslav.

Za prvé a zásadně. Nevím o nikom, kdo veřejně chtěl v listopadu 1989 něco jako “kapitalismus”. Chtěli jsme demokracii, otevřené hranice, svobodné volby, konec mocenského monopolu KSČ. Dostali jsme Klausův mafiánský kapitalismus. A letošní oslavy 17. listopadu představují politické rekviem za zmizelou demokracii. Vládne korporacemi řízená ulice, prolhaní politikové a mafiánští miliardáři, kteří před listopadem 89 vekslovali před tuzexem nebo pásli prostitutky. Pak nalezli do ODS jako nové partaje pravicových komunistů a začali drancovat stát na způsob neoliberální nomenklatury. A pokud dnes máme jó štěstí, tak nám vládnou bývalí agenti StB a nomenklatura náměstků z bývalých komunistických podniků. Takže mluvit o smyslu dnešního svátku znamená, že naše generace musí provést zásadní bilanci toho, co se jí podařilo a co nikoliv.

Za druhé a opět zásadně, je tato bilance pro naši generaci zcela tristní. Stali jsme se šašky na královské hostině jednoho procenta, které se u nás stalo spolkem společensky úctyhodných mafiánů. Na normálním Západě se do třídy jednoho procenta dostali klasičtí podnikatelé, nebo alespoň normální profesionální banksteři. Naše generace chtěla demokracii. Svou hloupostí a politickou nečinností způsobila, že máme jako výsledek celého snažení pouze a jedině rej obecních simuláker zvaný “korporátní fašismus”. Chtěli jsme demokracii a dostali jsme novou formu nesvobody a otroctví. Někteří z nás dělají drobné otrokáře, tak jsou spokojeni. A ti nejhloupější z nás dnes běhají po ulicích a dělají pod taktovkou korporací další veřejný cirkus a ostudu, kterou chtějí dohnat to, co zameškali během posledních dvaceti let vinou své politické nečinnosti.

Krize demokracie a pseudo-liberálního vzdělání je podle Hany Arendtové v tom, že generace starých nerozumí společnému světu, který vytvořila svou politickou hloupostí a nečinností. A pak tento politický zločin zakryjí lží a řeknou nové generaci, že to, co mají před očima, je vrchol liberalismu. Viz citát hlavního politického baviče Kalouska o vyšším principu mravním aplikovaném na házení oficiálních kytic státních představitelů do veřejného odpadkového koše na ulici. Popelnice, ulice a veřejnost se staly synonymy. A demagogie vládnoucích představitelů zdejší politiky odpovídá míře zmatení současné společnosti.

Takže za třetí a opět zásadně. Za naši generaci by bylo dobré, kdybychom si na chvíli sedli do kouta hanby a přemýšleli, proč za nás mluví stádo takových idiotů. Nazývám veřejné činovníky a pouliční aktivisty tancujícími okolo státního totemu zvanému “17. listopad” řeckým slovem “idiotés”, protože je žene do jejich propagandistických činů nikoliv veřejný, ale soukromý zájem. A ten se u zdejších aktivních politiků a zkorumpovaných partají z 99 procent kryje s nějakým druhem korporátního zájmu. Jedno procento přesně ví, co chce: padělat dějiny ve svůj osobní prospěch. Problém je ale v tom, že dnes už 99 procent normálních občanů neví, co doopravdy je veřejný zájem a co je veřejná věc latinsky zvaná “res publica”.

Proto je potřeba začít u těch aktérů listopadových událostí, kteří si myslí, že jim “jejich revoluci” ukradli veskláci, agenti a mafiáni. Lidem, kteří bědují na místní a velkou politiku, vždycky říkám, ať se podívají na první fotky OF z jejich místa. Ať si dobře prohlédnou tváře těch aktivistů, kteří jako první demonstrovali na náměstí nebo na návsi, v podniku nebo ve škole. Kolik z nich se dnes veřejně angažuje v politice? Kolik z nich kandiduje? A kdo by tyto lidi dnes vlastně volil, když jejich hlavní a možná i jedinou devízou byla občanská slušnost a statečnost? Začněme alespoň tímto bodem, abychom si vyjasnili základní smysl našeho snažení v roce 1989. Co jsme za naši generaci starých a obelhaných občanů vlastně chtěli? A proč nová generace s neoliberálně vymytými mozky tvrdí, že jsme chtěli kapitalismus? Podle nich mají v “českém kapitalismu” vládnout ti výtečníci, kteří se uměli nejlépe napakovat z veřejných zdrojů. Prostě a jednoduše, tito “experti” ukázali svou “kapitalistickou” schopnost ukrást všechno veřejné, co mají před nosem. Pak je jasné, že mladí vidí smysl státního svátku v tom, že budou populisticky preferovat ty generály z mafiánského a fašistického jednoho procenta, kteří jim dávají chleba, práci a vládu ulice.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
20. 11. 2018 22:33

Na tento článek se nedá reagovat jednoduse. Ale ani dvouduse. Ale patří do mozaiky všeho co je psáno poctive o tzv. Sametu. Termín Sametová normalizace jsem používal já osobně už ve dřevních dobach OM. A měl jsem jim na mysli všechno , co nás čeká a nemine. Problém je především v tom , že většinu vůbec ne.sere, že je s ní manipulovano. A tím to zacina. Přemýšlení boli. Všeho je moc , a především lzi. Kdo se chce zabývat jejím oddělováním od pravdy? Když má palici plnou hypotečních splátek a bleskových pseudoinFORMACI. TV kraksnu plnou emerickeho sajrajtu, a kolem sebe… Číst vice »

Bety
Bety
21. 11. 2018 8:12

Chtěli jsme demokracii? A dostali jsme vládu 1 procenta? Ptám se jak je možné, že si tak chytří lidé jako je pan Umlauf nepovšimli, že ty západní demokracie ovládá to 1 procento takříkajíc odjakživa? Ach ano, rozdíl byl v tom, jak sám říká, že oni již byli „zavedení“. A měli také zavedený systém jak slíbit všechno a nedat nic, až na nějaké ty nepodstatné drobty, jako je třeba parlamentní žvanění a debaty v novinách a televizi, které sice nic podstatného nevyřeší, ale dají prostor všem těm, kteří se tak rádi poslouchají. A ta proklamovaná svoboda se přitom tak nějak “… Číst vice »

hudryper
hudryper
21. 11. 2018 18:42

orinoko napsal
Já sám mám problémy s vlastním synem, který émeriku miluje, a ani neví proc.

Protože vychovávám už třetí generaci svých potomků,mohu kvalifikovaně poradit.
Pošli synáčka do té Emeriky na nějaké studium. Moc se tam toho sice nenaučí,ale
uvidí ji na vlastní oči a ucítí na vlastní kůži. Až se vrátí,budeš ho mít takového,jak
by se Ti doma nikdy nepovedlo.Konečně s pobytem venku máš své zkušenosti,ne?

orinoko
orinoko
21. 11. 2018 22:09

Hudrypere, zdravim. To je dobrá rada. Není nad osobní střet s realitou. Dokonce bych mu mohl v émerice domluvit krátkodobé bydlení u bývalého spoluhráče v jedné kapele, který žije v Los Angeles. Toho už tam muzika neuzivi, tak spolupracuje s jedním Čechem v takovém uskupení typu … Řemeslny manzel. Je na hromadce s jednou sosnou Ceskou, která tam predcvicuje ve fitku. … Ale situace se má tak, že můj syn je v Norsku na nějaké rodinné farme poblíž švédských hranic. Po rozvodu preferuje bejvalku, naposledy jsem ho viděl před pulrokem. Nemám účet FB, ale kámoš mi umožnil kouknout se na… Číst vice »

orinoko
orinoko
21. 11. 2018 22:14

Jo … Na studium je už jaksi za zenitem. Je v letech, kdy mě zavřeli za krafani proti rezimu. Toho současného je on uzivatel. Není konzumerista, ale hrát v jeho letech na počítači hry mi přijde hodně infantilni.

Irena
23. 11. 2018 6:25

Možná by nebylo od věci vždy na začátku a konci každého volbeního období natočit podobnou retrospektivu
http://voicesevas.ru/news/41489-a-vy-pomnite-obeschaniya-pered-velikim-maydanom.html
Tahle jen trochu víc bije do očí. Je to dost hrozné podívání.

Pan Umlauf si může prohlížet ty fotky z OF jak chce dlouho, ale výsledkem jednání těch občanů „s dobrými úmysly“ bylo jen stejné hlasování, o jakém tam mluví Šarij v té politické talk show a se stejnou úrovní inteligence zúčastněných.

Aleš
Aleš
23. 11. 2018 7:03

Kýžený výsledek pro GP: Sedím tu tiše jako pěna, žijem svůj život jak se říká do ztracena… http://www.novarepublika.cz/2018/11/trump-v-tichosti-naridil-odstraneni.html Doufám, že se do věci vloží ministerstvo zahraničí RF a nabídne Assangemu politický azyl. Cinkačům klíči u nás (těm, kterým ještě nebyl zcela přeformátován mozek) by to mohlo konečně trochu pomoci při prozření, jak to bylo zamýšleno s naší „svobodou“ v roce 1989. Svoboda a diktát necelého 1% bohatých pod taktovkou Nadnárodní Americké Teroristické Organizace je tak výrazný protimluv, že to dohromady nikdy nešlo a nikdy nepůjde. Naše ukotvení v EU – v roce 89 pod názvem EHS (a s nimi vyplývající… Číst vice »

hudryper
hudryper
23. 11. 2018 14:15

orinoko napsal Ale rány na něj prijdou, pokud už se tak nestalo. Snad to psychicky prezije. Ahoj orinoko, posledních 20 let mi uběhlo takovým fofrem,že se občas dostávám do pozice podstatně mladšího. A asi také ta vnoučata…Netušil jsem,že Tvému synovi je už víc,než by se čekalo u řádného studenta.Tím se stalo ,že moje snaha poradit byla k ničemu. Jak jsi uvedl,nemáš na syna žádný,nebo možná jen malý vliv.Ale takhle starý chlap by si už mohl odpustit opakování matčiných žalob. Možná by mu pomohlo změnit to trvale zatažené a nebarevné severské klíma za některé jižní,slunečné. Co třeba taková Sardinie a Caliari… Číst vice »

Bety
Bety
23. 11. 2018 17:46

https://ac24.cz/-/jste-hysterici-jourova-vysvetlila-proc-se-stredoevropane-boji-migrantu
Ona se nás v Bruselu tak mateřsky zastává, ta naše eurokomisařka.
Prý když vidíme v TV průvod migrantů tak propadáme hysterii, protože státy
střední a východní Evropy jsou příliš homogenní, lidé v nich v životě NEVIDĚLI
ČLOVĚKA SNĚDÉ PLETI!!!
Jsme prostě zaostalí a do multikulturní společnosti jsme zřejmě ještě nedorostli.
Česko má ještě jedno velké mínus – POLOVINA LIDÍ ČTE ZPRÁVY JENOM
NA INTERNETU!!!
Bože, do kohos to duši dal!

orinoko
orinoko
23. 11. 2018 21:46

Njn, někdejší hrdinka Jourova. Byla doba, kdy si chtěla sáhnout na zivot. V čase , kdy ji systémové soukolí drtilo a ona byla úplně na dne. Lze rici, že ji z těžkého životního srabu vytáhl Babis. A jen vlezla do Bruselu, tak ji prakticky vzápětí zesrackovatel mozek. Je videt, že má jiné starosti. Dno nevidí, a tak se patrně našla v roli Libuše nebo Pythie s pedagogickými predpoklady. Jestlipak v Bruselu také hrají bafunari provazky. To příslušný počet soudruhu sedí přede dveřmi a soudruzky za dvermi, pricemz pod dveřmi jsou provlecene provázky uvazane na pánských chobotech. Ženy tahají za provazky… Číst vice »

orinoko
orinoko
24. 11. 2018 0:24

Parada, právě jsem se docetl, že socani jsou amorfni skupina. Parada. Já to popisu posvem. Současná ČSSD je sajrajt , který neslouží nikomu a nicemu. Tedy krome cílových person skupin. Znám osobně spoustu radovych socanu, a ti jsou zdeseni. Někteří mi dokonce připomínají chasid.ske zidy. …. Dostat sem tento termín bylo nadlidske usili. Socani jsou na tom hůř než lidovci. S tímto světem je už nic nespojuje. A oni to vůbec nechapou. Jaksi v cukuletu jsem nahledl, že od Paroubka až ke dnešku to srali od vyššího k nule. Zánik této zdegenerovane partaje jen částečně vyčistí politické dementy od ozdravení… Číst vice »

hudryper
hudryper
24. 11. 2018 12:42

orinoko napsal
Jestlipak v Bruselu také hrají bafunari provazky.

Zřejmě ano milý Watsone,jak snadno to tam v té Bohémii zařídíme ! Včera jsem
rozeslal svým adresátům článek z nové republiky o tom,komu patří majdanizující
zdroje v ČR. Dnes mi odpověděla moje známá z Ostravy,že to nemohla otevřít a
že je celá http://www.novarepublika.cz vymazaná….Můžete si to každý ověřit sám. Je to
zřejmě jeden ze zvláště účinných projevů demokracie v Česku.

hudryper
hudryper
24. 11. 2018 13:11

Takže se nová republika objevila,ovšem bez skutečně závažného článku :
http://www.novarepublika.cz/2018/11/struktura-demokratury.html

hudryper
hudryper
24. 11. 2018 13:32

Také AC24.cz mi nejde vybavit už od rána. Zřejmě pokud ochránci evropských hodnot na provoz některých webů dosáhnou,neváhají nás ochránit před zprávami
za kterými bude zase nepochybně ten Putin.

idiotronic
idiotronic
24. 11. 2018 16:45

Na
http://www.rukojmi.cz
je článek Ivana Davida o demokratuře, ale neznám ten původní, zrušený na NR.

orinoko
orinoko
24. 11. 2018 19:23

No, nemalujte čerta na zed. Dneska mi bylo směrem k OM asi čtyřikrát sdelovano, že stránka není k dispozici.

Aleš
Aleš
24. 11. 2018 20:00

Článek, který jsem měl to štěstí si přečíst na nové republice, kde je zrušen, jsem již na rukojmí.cz nenašel. To by jsme po demokratuře chtěli moc, aby zapomínala na cenzuru.

orinoko
orinoko
24. 11. 2018 20:46

Vzpomenuta demokratura…
Karel Kryl by zíral , kam dospely místní i světové pomery. Měl prorizla usta.
Měl by dneska obrovské problemy.
Ve vítězném sametu úplně neskutecne.

idiotronic
idiotronic
25. 11. 2018 18:57

na webu
pan občan
23.11.2018 (zasláno redakci)
nadpis struktura demokratury ….. následuje sdělení, že seznam.cz, Novinky,Stream.cz, byly odkoupeny AMERICKOU firmou Tiger Holding Four
(která patří Sorosovi ) za 1,7 miliardy korun. Proto tak silná propaganda proti Rusku, Babišovi a prezidentovi Zemanovi ! Oficiálními vlastníky Czech Media Invest , kam patří i Blesk, jsou dvě offshorové společnosti:
holandská Gruenberg Investment B.V. a britská Interscope Limited, které obě vlastní Soros.
pod textem je trjportrét Sorose a odkaz na původní pramen, kde se dostanete až na prázdnou stránku NR.