Retro: 10 obřích korporací, jež neplatí daně

V několika minulých letech odstartovaly obří korporace trend týkající se placení daní: Čím větší zisky, tím menší platí daně. To vyvolává nespokojenost občanů, ale také veřejně činných osob, jako je senátor Bernie Sanders a skupina obhájců zájmů veřejnosti Citizens for Tax Justice. Tato nezisková skupina podle RT.com sepsala zprávu, v níž zjistila, že v letech 2008-2012 přinejmenším 288 amerických společností zaplatilo na daních v průměru 19,4 %, přestože povinná sazba daně je 35 %.

Podle stejného zdroje předložil v únoru 2014 Dave Camp, šéf společností United States House Ways a Means Committee, návrh daňové reformy, která měla snížit federální maximální efektivní daňovou sazbu na 25 %.

Organizace Citizens for Tax Justice (CTJ) dospěla k závěru, že 288 společností ulilo 364 miliard dolarů do dceřiných společností v daňových rájích, což jsou peníze, které mohly být využity ve Spojených státech. Dotčené firmy obvinily CTJ z toho, že nevzala v úvahu místní daně. CTJ také odhalila, že dvě třetiny z 288 analyzovaných společností „zaplatily vyšší podíly daně z přijmů korporací“ vládám mimo USA, v nichž dceřiné společnosti operovaly, než kolik zaplatily americké vládě. Podle RT.com tato aktivistická skupina zakončila svoji zprávu tvrzením, že 11 společností z celkového počtu 288 platilo nulovou efektivní federální daňovou sazbu a 93 z nich platilo sazbu blízkou 10 %.

Podle LiveScience senátor Sanders ve svém senátním projevu tvrdil, že daně by neměly být placeny jen „pracujícími rodinami, nízkopříjmovými lidmi, nemocnými a přestárlými,“ ale také velkými ropnými společnostmi, jako je Exxon-Mobil a další. Stejný zdroj nabízí příklady jako GE a Bank of America, podniky, které v roce 2010 neplatily ve Spojených státech daně, a to přesto, že dosáhly zisků ve výši miliard dolarů. Daňové úniky a mezery v zákonech umožnily těmto obřím korporacím udržet si své zisky nedotčené:

  1. Exxon Mobil vytvořil v roce 2009 zisk ve výši 19 mld. USD. Nejenom, že nezaplatil žádné federální daně z příjmu, ale ve skutečnosti podle svých daňových přiznání obdržel slevu ve výši 156 mil. USD. (Zdroj: Zpráva o hospodaření Exxon Mobil za rok 2009)
  2. Bank of America obdržela v minulém roce 1,9 mld USD daňových refundací, přestože vytvořila zisk ve výši 4,4 mld. USD a obdržela záchranný balíček od Federálních rezerv a amerického ministerstva financí ve výši téměř 1 bilionu USD. (Zdroje: Forbes.com zde, ProPublica zde and Treasury zde.)
  3. General Electric vytvořil v minulých pěti letech ve Spojených státech 26 mld. USD zisku. Chytrým využíváním mezer v zákonech nezaplatil žádné daně. (Zdroje: Citizens for Tax Justice zde  a The New York Times zde. (Pozn.: Navzdory řečem o opaku, Timesy si stály za tímto článkem)
  4. Chevron loni obdržel 19 mil. USD vratku daně od IRS (US finanční úřad) poté, co v roce 2009 vytvořil 10 mld. USD zisku (Zdroj: Výroční zpráva Chevronu za rok 2009 zde)
  5. Boeing, který získal od Pentagonu zakázku v hodnotě 30 mld. USD na výrobu 179 vzdušných tankerů, dostal v minulém roce od IRS vratku daně ve výši 124 mil. USD. (Zdroje: Paul Buchheit, profesor DePaul University, zde a Citizens for Tax Justice zde.)
  6. Valero Energy, 25. největší společnost v USA s 68 mld. tržbami za minulý rok, získala od IRS vratku daně ve výši 157 mil. USD a za poslední 3 roky získala 134 mil. USD daňovou úlevu ze spotřební daně na zpracování ropy a plynu. (Zdroj: Výroční zpráva společnosti za rok 2009, str. 112, zde.)
  7. Goldman Sachs v roce 2008 zaplatila pouze 1,1 % daní ze svých příjmů, ačkoli dosáhla zisk 2,3 mld. USD a obdržela téměř 800 mld. USD z Federálních rezerv a amerického ministerstva financí. (Zdroje: Bloomberg News zde, ProPublica zde, Treasury Department zde .)
  8. Citigroup loni vytvořila více než 4 mld. USD zisku, ale nezaplatila žádnou federální daň z příjmu. Obdržela 2,5 mld. záchranný balíček z Federálních rezerv a amerického ministerstva financí. (Zdroje: Paul Buchheit, profesor DePaul University, zde, ProPublica zde, Treasury Department zde.)
  9. ConocoPhillips, pátá největší ropná společnost ve Spojených státech, vytvořila v letech 2006 až 2009 zisk ve výši 16 mld. USD, ale obdržela 451 mil. USD daňových úlev ze spotřební daně na zpracování ropy a plynu. (Zdroje: Zisky můžete zjistit zde. Daně můžete najít ve zprávě komisi SEC z roku 2010 a výroční zprávy z roku 2009, str. 127, zde.)
  10. Carnival Cruise Lines vytvořila více než 11 mld. USD zisku v posledních pěti letech, ale její daňová sazba u federální daně z příjmů během těchto let byla pouhých 1,1 %. (Zdroj: The New York Times zde.)

Zdroje:

http://www.livescience.com/33219-which-10-giant-corporations-dont-pay-taxes.html
http://www.21stcenturynews.com.au/10-giant-corporations-dont-pay-taxes/

Převzato z Hang the Bankers

Překlad: Stan

4.6 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
malymax
malymax
7. 11. 2021 18:15

Daně, daně, a co mi dáš státe, za ně, za ně ?! Z ČR prý odchází hrubým odhadem každoročně cca. 400 miliard na konta zahraničních společností, které u nás podnikají. Realita: Můj tehdejší přímý nadřízený, jinak jednatel obchodní společnosti, kterou vlastnil zahraniční majitel, byl toho názoru, že stát má být rád, že on zaměstnává lidi, kteří dostávají plat a platí jim zdravotní a sociální pojištění. Tečka. Za téměř dvacetileté podnikání zde zaplatila společnost nula na daních. JAK je to možné ?! Když se společnost rozrůstala o další provozovny, šlo vše do nákladů až do účetních ztrát, když po stabilizaci raketově… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  malymax
7. 11. 2021 20:06

Příčina, že politici lžou a dál budou nestydatě lhát, že s tím něco udělají, je záměrně vymyšlená už v Ústavě a ve volebním zákoně. Tam je totiž účelově zakotveno tzv. „poměrné zastoupení“ stran. V důsledku toho je tu po volbách vždy jen systém vlád koaličních, v němž politikové nemusí cítit zodpovědnost za prosperitu státu. Kdyby byl v ústavě povinně zakotven volební systém většinový, tj. že z voleb vítězná partaj povinně obsadí všechna ministerstva, tak zodpovědnost by pak byla pouze a jen na jediné vládnoucí partaji a takovou event. nezodpovědnou partaj by lidi příště už nezvolili. Zkrátka, je to jednoduché a… Číst vice »

Last edited 2 let před by PPK
jan123
jan123
Reply to  PPK
7. 11. 2021 21:49

To se potvrdí do určité míry i po současných volbách.Uvidí se co dokáží -pokud vydrží alespoň jedno období .
.

idiotronic
Reply to  PPK
8. 11. 2021 0:22

Vždyť poslancům je dovoleno volně procházet politickými stranami (po jejich vstupu do parlamentu), prohlásit se ,,nezávislými“, což si dávají do názvu i některá politická seskupení , aniž by je napadlo, že ,,nezávislý“ znamená při politickém úspěchu i NEZODPOVĚDNÝ.

Bety
Bety
8. 11. 2021 10:18

Jak víme z amerických filmů a knih neplatit daně je největší a krutě – a vždy – trestaný hřích.
Ovšem jen do jisté úrovně. Nad ní přestávají zákony platit.