Retro: Afghánské simulákrum

7. 11. 2011

Jsem fenomenolog a slídím po jevech ukazujících něco jako znamení doby, abych měl o čem přemýšlet a psát. Noviny a média nám cpou před nos spousty věcí, která znamení nejsou, tak je třeba rozlišovat. Ale možná i oni mají pravdu ve výběru, nikdo nezná budoucnost s jistotou.

Zaujala mne malá noticka BBC o zemi, kde byla pod velením vojsk NATO zavedena americko-evropská demokracie. V Afghánistánu stoupla produkce heroinu v letošní úrodě o celých 61 %. Tato země pod demokraticky ozbrojenou vládou produkuje 90 % světové produkce opia (5,800 tun). V letošním roce se další tři provincie, dříve tzv. „poppy-free“, přidaly k výrobě jedu. Zkorumpovaná vláda přestala vyplácet úplatky zemědělcům, kteří platí horentní ceny za osivo, stroje a jiné potřeby válkou zničené infrastruktury. Proto zemědělci z provincií pod přímou správou NATO přešli na mák, aby uživili své rodiny. Absurdní situace tohoto dobrodružství se ukazuje v celé nahotě. Západní země zde utrácejí miliardy z našich daní na nesmyslnou válku. Ta je už nyní prohraná, protože potichu jednají s Talibanem o míru. Naše dotace jdou na produkci heroinu, jehož výrobu chrání a nepřímo sponzorují i čeští vojáci. A vládní média nám vykládají, že to vše je nutné pro boj proti terorismu. Podobných bublin existují spousty, jen je chtít vidět.

Pierre Bourdieu nazývá podobné nesmysly slovem „simulacrum“, tedy virtuálně vytvořený symbolický svět, který se zcela odloučil od reality a spravují jej onačejší páni. Vousatý Karel Marx mluví o ideologii. To jsou moderní brýle, skrze něž vidíme svět, protože někdo chce, abychom jej viděli tak, jak si to přeje jeho zájem. Tak jo, ale choďme aspoň k solidnímu optikovi.

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Punta
Punta
20. 11. 2018 12:29

Možná by bylo správné upozornit, že jde o navýšení oproti roku 2010. Tudíž to nic neříká o kontinuálním vývoji za poslední roky. To ale samozřejmě nic nemění na skutečnosti, že i tak je to …. jak to říct diplomaticky…šílené. Nechci se rozepisovat o tom, že podobná situace nastává všude tam, kam šlápne cizí noha vojákova a kde jsou přírodní a personální (chudí zemědělci) podmínky vhodné. A doporučuji to i dalším potenciálním diskutérům. Pokud zde vypukne hádanice mezi východňáry a západňáry tak možná tak trochu zapadne, že v diskusích o angažmá našich vojáků v minulých týdnech, hodně velká část našich politiků… Číst vice »

Tom1622
Tom1622
20. 11. 2018 19:32

Největším světovým producentem máku je (nebo byla ?) Česká republika . Možná si Afghánci vlivem naší okupace oblíbili makové buchty , podobně jako si Řekové vlivem okupace Osmany oblíbili retsinu .
Je smutný že 140 mil. Rusko má spotřebu heroinu jako 500+ mil . Evropa . Kdyby nebyla poptávka nebyla by nabídka .

Irena
21. 11. 2018 6:10

No, nemyslím, že by v Moskvě na rohu Rudého náměstí prodávali drogy, jako je tomu běžně v Praze na Václáváku, takže si Tome1622 napřed zameťte před vlastním prahem, než budete hodnotit podle „kdovíjakých“ statistik druhé.

Tom1622
Tom1622
21. 11. 2018 8:33

Ale jo Ireno – https://echo24.cz/a/irZYg/nejdekadentnejsi-zeme-sveta-ceska-republika . Psal jsem o afghánském heroinu . Já je nehodnotím . Heroin je nebezpečný z hlediska návykovosti , dávkování i aplikace (HIV) . Prostě to maj blízko a doplácí na to .

Bety
Bety
21. 11. 2018 10:16

Zdá se, že kam šlápne noha demokratického amerického vojáka, tam zákonitě stoupne produkce drog – Jihovýchodní Asie, Afghanistán, Grenada, státy Střední a Jižní Ameriky…čím to, že ti různí osvobození zemědělci najednou nějak nemají jinou možnost? V amerických filmech nám předvádějí, jak si od bankéřů po plebs kdekdo cpe do nosu lajny kokainu a říkají, že neexistuje americká bankovka, na které by se stopy kokainu nenašly… podivné, u takového státu, který má tolik různých – a prý výkonných – tajných služeb. Vysvětlí mi to někdo? Asi ne. Když jsem se před jedním zaníceným demokratem zmínila o tom, jak je ostudné, že… Číst vice »

Punta
Punta
21. 11. 2018 11:23

Tom1622 napsal Největším světovým producentem máku je (nebo byla ?) Česká republika . Možná si Afghánci vlivem naší okupace oblíbili makové buchty , podobně jako si Řekové vlivem okupace Osmany oblíbili retsinu . Je smutný že 140 mil. Rusko má spotřebu heroinu jako 500+ mil . Evropa . Kdybynebyla poptávka nebyla by nabídka . Máte pravdu, Čr je opravdu jedním z největších producentů máku. Toho potravinářského, na buchty. Možná se z něj dá opium také vyrobit, ale asi by to bylo poněkud složité a neekonomické, když správného materiálu je v Afganistánu víc než dost. To s tím Ruskem jste nemusel,… Číst vice »

Tom1622
Tom1622
21. 11. 2018 12:00

Punto , já tím přece Rusko neobviňuju ani se mu nepošklebuju . Evropa má zase daleko širší sortiment drog . Rusko má smůlu v tom , že je snadný přístup přes bývalé republiky SSSR už od 90 let . Navíc heroin je víc likvidační droga než třeba pervitin , kokain . A za působení SSSR v Afghánistánu vyráběli opium ti , proti nimž SSSR bojoval , ti s podporou USA . Amíkům se jistě hodí oslabit své mocenské konkurenty .

Punta
Punta
21. 11. 2018 12:57

Tom1622 napsal Punto , já tím přece Rusko neobviňuju ani se mu nepošklebuju . Evropa má zase daleko širší sortiment drog . Rusko má smůlu v tom , že je snadný přístup přes bývalé republiky SSSR už od 90 let . Navíc heroin je víc likvidační droga než třeba pervitin , kokain . A za působení SSSR v Afghánistánu vyráběli opium ti , proti nimž SSSR bojoval , ti s podporou USA . Amíkům se jistě hodí oslabit své mocenské konkurenty . Tak fajn, Tome. Já si zase Rusko zbytečně neidelizuji. Snažím se být nepředpojatý ani vůči jedné ze světových… Číst vice »