Dvakrát o Babišgate

Já se v tom nevyznám, já se v tom neorientuji

Sleduji nejnovější pozdvižení kolem Babiše už od rána a přiznám se bez mučení, že jsem doteď nepochopil, v čem je problém. Co tak zásadně nového, co tak zásadně jiného se objevilo, že je Babiš ještě horší, než jsme čekali, a že by měl odstoupit ještě naléhavěji, než kdykoliv předtím?

Že jsou v Čapím hnízdě namočené jeho děti? To se vědělo. Že jsou ty děti duševně nemocné? To se sice nevědělo (alespoň tedy já jsem to nevěděl a za mě to tak mohlo i zůstat), ale jak to souvisí? Že se kvůli své (údajné?) nemoci vyhýbají výslechu? Takhle to přece zkoušejí všichni, to je trik, který se učí v základním kurzu lepších lidí. Že ty děti něco podepsaly a nevěděly co? U těchto lidí jsou čachry s majetkem tak běžné, že není divu, že neřeší, co zrovna podepisují. Problém by snad byl jedině, kdyby Babiš jr. nebyl vůbec schopen posoudit, co podepisuje, ale i na to by musel mít apriorní potvrzení soudu, že je nesvéprávný; a on jako nesvéprávný nepůsobí, jen trochu pomalý, ale to mohou klidně dělat nějaké prášky.

Nebo je největší problém v tom, že je Babiš jr. na Krymu a dovezl ho tam muž s rusky znějícím jménem? To by primitivismu „pražské kavárny“ odpovídalo asi nejspíše, jenže pokud to nebyl regulérní únos – a to podle všechno nebyl – tak je to jen výkřik do tmy. Tak o co tady jde? A myslím to zcela vážně.

Babiše, jako ostatně všechny kapitalisty, sice nemusím, ale kvůli tomu přece ještě nepřestanu přemýšlet. když někdo začne volat, že na něj našel konečně ten pravý klacek. A já ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak ten rozdílový moment, který odůvodňoval to pozdvižení, nenacházím. Z mého pohledu je nejproblematičtější nakonec ta „investigativní“ reportáž Kubíka a Slonkové, pořízená údajně kamerou skrytou v brýlích (což chápu jako zneužití psychicky nemocného člověka) a plná manipulativních otázek a podsunutých odpovědí. Popravdě, po tom, co jsem viděl, se tomu Srbovi ani nedivím, že chtěl Slonkovou nechat zabít, a Zemanovi musím, co se českých novinářů týče, dát zcela za pravdu. Jestli takhle kauza někoho zdiskreditovala, tak jsou to novináři, ale mimo kroužek pražských elitářů Babišovi jenom nažene body.

Já se v tom prostě nevyznám. Já se v tom neorientuji. Já potřebuji poradit. Jestli tomu někdo rozumíte, zkuste mi to vysvětlit. Hlavně ten rozdílový moment. Beru libovolnou konspirační teorii, pokud bude mít hlavu a patu, jenom mi, prosím vás, nevěšte na nos žádné bulíky o demokracii, tak paranoidní zase nejsem.

Za kapitalismus proti kapitalismu

Sobotní pozdvižení na vsi pražské kvůli Andreji Babišovi nepostrádalo notné prvky absurdity. Už jenom to, že na svátek restaurace kapitalismu ti samí lidé, kteří kapitalismus oslavují, protestují proti kapitalistovi. Slaví společenskou změnu, jejíž podstatou nebylo nic jiného, než rozvázat lidem jako je Babiš ruce, a zároveň požadují hlavu toho, kdo využil všechny možnosti, které ta změna přinesla. Jenže to nějak nechtějí vidět, jako kdyby s odchodem Babiše odešly všechny ty móresy a praktiky bohatých – těch čerstvě zbohatlých zejména – a mocných. Nebo nakonec nejde vůbec o čachry a triky magnátů, ale o to, že s Babišem vylezly na světlo boží a nutí i ty, kteří si chtějí kapitalismus idealizovat, vidět jeho odvrácenou tvář? Copak jsou Bakala nebo Kellner lepší jenom proto, že nejsou tak vidět? Copak mají menší reálnou moc, než Babiš, jenom proto, nesedí ve vládě? Problém není s Babišem není osobní, ale systémový. Protestovat proti Babišovi a zároveň neproblematizovat systém jako takový, to už není ani pokrytectví, to je vyložená hloupost. Pokud se nezmění systém, tak co se změní, až Babiš odejde? Obal, značka, PR, kulisy. Ale uvnitř to bude pořád kapitalismus, ten samý kapitalismus, který vyprodukoval Babiše a který Babiš reprezentuje. Jen to nebude tak bít do očí. Stačí to?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
19. 11. 2018 21:59

Řekl bych … To je cosi jako trefa. Napsané vyjadřuje moje osobní mozkovni pochody. Babise z jedné strany miluju: V České TV kurve u mamrdae Jílkove svého času poslal modrého soudruha do prdel.e , a ještě pridal, že to musí všichni diváci videt. Jak je blbej. Žádný soudruh Sobotka. Doba Sobotku skoncila. Stechu rovnez. Vyznaji se , ale nic nepochopili. Babiš je sice pravicak, ale živočišného puvodu. Má koule. To je přesně to, co chybí všem politickým českým c.u.r..akumulátor dohromady. Výsledek voleb mě osobně také nepotesil, ale na barikády kvůli tomu nepujdu. Ať se projeví vitez. Aby se plebs konečně… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 11. 2018 22:01

Tribun, zapomněl jsem … Velká jednička z hvedickou.

hudryper
hudryper
19. 11. 2018 23:45

orinoko napsal NJn, to byly doby, kdy hudryper sem napsal , že naději jsou Pirati. Bože muj… Souhlasím orinoko,kde jsou ty doby,kdy to ještě stálo za h…o. Zvonku to tak vyzeralo,mali ideologiu plnú chytrých nápadů na komputerové zkvalitnění života v republice a o invazi musulmanů se ještě u nás nediskutovalo.To mě samozřejmě neomlouvá.Nejméně dva roky je už jasné oč těm zdánlivým ajťákům kráčí.Rovněž v Německu se v důsledku nenabídky aspoň trochu přijatelné partaje neuvěřitelně rozrostla podpora zeleným,kteří podobně jako naši piráti mají zcela jiné ambice, než je nějaká ochrana přírody.Ty doby,kdy jsme byli kdekdo prognostiky jsou ty tam.Já jsem se… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
19. 11. 2018 23:53

Babiš je někomu opravdu nebezpečný , ale ti ohrožení nejsou početní, takže politicky prohráli, musí si majdan zaplatit. Kdyby mu jeho štáb poradil uctít Mezinárodní den studentstva a ne maškarádu s mrtvými Martiny Šmídy, kteří posléze jako Ježíš Kristus vstali z mrtvých, těžko jej takhle vytlačili ze hry. V Bratislavě to nebylo lepší – tam křičel dav ,,Do basy , do basy!“ (Hlavné správy). To je demoška po 29 létech.

Admirál
Admirál
20. 11. 2018 7:26

idiotronic napsal Babiš jeněkomuopravdu nebezpečný , ale ti ohrožení nejsou početní, takže politicky prohráli, musí si majdan zaplatit.Kdyby mu jeho štáb poradiluctít Mezinárodní den studentstva a ne maškarádu s mrtvýmiMartiny Šmídy, kteří posléze jako Ježíš Kristus vstali z mrtvých, těžko jej takhle vytlačili ze hry.V Bratislavěto nebylo lepší – tam křičel dav ,,Do basy , do basy!“ (Hlavné správy). To je demoška po 29 létech. Copak ten pokřik ,,Do basy , do basy!“ by tak nepřípadný vzhledem k tomu, co se tady za posledních třicet let událo tak nepřípadný. Dojem kazí ten kompars, co to křičí, protože jej platí ti,… Číst vice »

LiL
LiL
20. 11. 2018 8:59

Kdyby se stejnou vervou, novináři investigativně vytěžovali i jiné osoby ukryté ve Švýcarsku, Monaku nebo v jiných neutrálních státech. Pak bychom mohli míti trochu pocit,že konají svou práci dobře. Ale když si vyslýchaný ve své pomalosti nemůže poskládat kloudnou větu a novináři mu pomáhají jak jen mohou – tak si to rovnou mohli natočit a sestříhat jen ve dvou. Za takovým činem stojí neuvěřitelná beznaděj a nátlak zadavatele,přesně v duchu Kubiceho zprávy.

Punta
Punta
20. 11. 2018 12:43

orinoko napsal Řekl bych … To je cosi jako trefa. Napsané vyjadřuje moje osobní mozkovni pochody. Babise z jedné strany miluju: V České TV kurve u mamrdae Jílkove svého času poslal modrého soudruha do prdel.e , a ještě pridal, že to musí všichni diváci videt. Jak je blbej. Žádný soudruh Sobotka. Doba Sobotku skoncila. Stechu rovnez. Vyznaji se , ale nic nepochopili. Babiš je sice pravicak, ale živočišného puvodu. Má koule. To je přesně to, co chybí všem politickým českýmc.u.r..akumulátordohromady. Výsledek voleb mě osobně také nepotesil, ale na barikády kvůli tomu nepujdu. Ať se projeví vitez. Aby se plebs konečně… Číst vice »

Punta
Punta
21. 11. 2018 11:08

Punta napsal Slova bych skládal, Orinoko, jinak, ale obsah by byl stejný. Ten Okamura Jak tam chudák stál, tak trochu připuštěn mezi „elitu“ to byl šťouchanec do mých žeber. Ale říkal jsem si, kluk je to chytrý, možná má svůj plán … Jsem to ale naivka, uvědomil jsem si když jsem zaznamenal jeho vánoční jarmareční aktivity napříč politickým spektrem. Pak jsem si vzpomněl na plyšáky a uvědomil jsem si, že jediný vůl jsem já sám. Jaký je ten život krásný a rozmanitý. Nové informace – ten Okamurův mail s nabídkou hůlek je zřejmě fake, což moje přihlášení k rodu přežvýkavců… Číst vice »