Retro: Děti jedou na výlet aneb Exemplum

8. 4. 2011

Dnes jsem na twitteru zaznamenal relativní popularitu následující textík, uváděný jako názorný příklad „socialistického vidění světa a solidarity“, který má ukázat, jak jsou ti socialisté pitomí (zdroj):

„Neznám lepší příklad jak demonstrovat socialistické vidění světa a solidarity jako tenhle. Děti jedou na školní výlet a část z nich sežere svačiny hned, jak nasedne do autobusu. Když potom přijde doba svačiny, přikáže učitelka těm dětem, které si jídlo nechaly až na dobu, kdy budou mít hlad, aby se s těmi, co už všechno sežraly, solidárně podělily.“

Jestli tohle je názorný příklad něčeho, tak především toho, jakou mají o „socialistickém vidění světa“ představu pravicově orientovaní lidé.

To přerozdělování od těch, kteří si svačiny nesnědli, k těm, kteří si je snědli hned zkraje, které má dokazovat zvrácenost socialistické myšlenky, je totiž přerozdělováním typicky kapitalistickým, kdy se bere jedněm proto, aby se přidalo těm, kteří již mají (v tomto případě měli).

Socialismus by vypadal tak, že se ti, kteří svačinu mají, rozdělí s těmi, kteří si ji s sebou vůbec nevzali, protože jim ji rodiče nedali, případně se rozdělí ti s řízkem s těmi se suchým chlebem.

Další možná socialistická interpretace tohoto umělého klišovitého mikdrodramatu, která ovšem nemá v textu přímou podporu, je taková, že na výlet jede celá třída, a ne pouze elita, která si to mohla finančně dovolit.

Ale na tom vynuceném přerozdělování od těch, kterým svačina zbyla, k těm, kteří si ji snědli, nic socialistického není. Bez ohledu na to, že právě takhle pravice socialismus chápe.

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Tak mě napadá, jestli ono „exemplum“ jistým způsobem nepopisuje chování kapitalistických banksterů. Rozdíl je možná jen v tom, že tihle „nesocialističtí“ banksteři  předtím nejedli chleba s řízkem, ale byli na obědě v Ritzu, a po zbytku osazenstva požadují jejich svačiny pod pohrůžkou, že pokud jim nebude vyhověno, tak vyhodí do vzduchu celý autobus…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
8. 4. 2018 6:23

Tribun!
Ešte nikdy som od vás nečítal článok s ktorým by som súhlasil viac ako s týmto.
Dobre napísané v pravý čas…..ďakujem.

fajt
fajt
8. 4. 2018 6:46

twitter se stal platformou pro virtuální boj z blízka, na který se vrhli ideologové a sociální manipulátoři dnešních časů – když se člověk podívá na takový twt Jiřího Ovčáčka, tak tam teprve pochopí jak hluboko dokáže kapital klesnout a jak moc dokáže být nebezpečný. ..)

peter.
8. 4. 2018 6:53

peter. napsal
Dobre napísané v pravý čas…..ďakujem.

oprava:
Dobre napísané a znovu uverejnené v pravý čas….ďakujem.

PPK
PPK
8. 4. 2018 11:42

Všechno, co je z podstaty nespravedlivé, vykořisťovatelské a co jakkoliv odporuje dobrým mravům, musí být obhajováno buď nějakou lží, nebo alespoň odváděním pozornosti od nespravedlností. Proto každá taková ideologie a od ní odvozený mocensko politický, hospodářský nebo náboženský systém, musí v propagandě soustavně mlžit, lhát a lidi zastrašovat. Důvod je jednoduchý: Jinak by se ty ideologie a systémy na živu neudržely a zakrátko by zanikly většinou tak, že by byly systémem poškozovanou sociální třídou násilně svrženy. Proto také, aby mohly nespravedlivé společenské systémy trvat dlouhodobě, musí ty své ideologické lži včas zakotvit jako nedílnou součást „vzdělávání“ nejen majetkových elit, ale… Číst vice »

Viky
Viky
8. 4. 2018 15:27

Ano, velmi dobře napsané. Ale asi bych to rozšířil. To není jen primitivní (a klamavé!) zobrazení socialistických myšlenek. je to útok vedený proti sociálním atributům státu. Ani to nemusí být socialisté a „socialistický“ stát. sám příklad je prudce zavádějící. Vychází z představy, že přece všichni ti nezbední haranti zalézali do autobusu se svačinou. Pokud by tomu tak bylo, nezbylo by, než souhlasit. Ale ono tomu tak nikdy nebylo a není. pokud není morální pojetí „rovnosti“ materiálně vyfutrované, jedná se než o prázdná slova. krásná, nicméně prázdná. A děcka? to je vůbec hodně moc dobře vybraný příklad. Protože jsou v pozici,… Číst vice »