Retro: Diplom za dva měsíce – proč ne?

15. října 2009

Skandál, který zasadil českému školství velkou ránu a navíc v posledních dvou týdnech rozvířil mínění české veřejnosti, ukázal, že v Česku je možné vystudovat vysokou školu v rekordně krátké době. Před dvěma týdny se totiž objevily v médiích první zvěsti o tom, že údajně několik studentů právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se dostalo k vzdělání zcela zajímavým až „pofiderním“ způsobem. Dokonce byly situace, kdy tito „geniální“ studenti vystudovali tuto fakultu za pozoruhodné dva měsíce. Až neuvěřitelné! V té době však jistě nebylo nikomu jasné, o kolik takových geniálních studentů se jedná.

Dnes Ministerstvo školství na svém brífinku oznámilo, že by se mohlo jednat dokonce o čtyři stovky osob, které nesplnily studium podle řádných kritérií a u nichž existuje důvodné podezření z toho, že studium neabsolvovaly. Je vůbec něco podobného možné? To je jedna z mnoha otázek, která dnes trápí nejen nás, ale jistě přidělává nemalé starosti i vrcholným představitelům vysokého školství v Česku.

Odpověď, která dnes vyplula na veřejnost z úst samotné ministryně školství Kopicové, je až zarážející. Již v roce 2006 policie prošetřovala podivné praktiky na této fakultě. Tehdy to bylo na oznámení. Vyšetřování se táhlo až do dnešní doby, kdy se celá kauza navenek „provalila“. A mezi údajnými nepoctivými studenty nejsou jen obyčejní lidé, jak by se mohlo zprvu zdát. Nýbrž mnohdy špičky působící v samotné české policii, děti bohatých a vlivných lidí, společně s dětmi lidí zapletených do zločineckých a mafiánských sítí.

Úplatkářství a korupce zasáhla i to, o čem jsme si snad všichni dlouhá léta a až doposud naivně mysleli, že je nevinné a jistě se vyhne nekalým praktikám. Jak je vidět, asi jsme se hodně mýlili! České školství se tak díky nekalostem a podivným praktikám při udělování vysokoškolských titulů, hraničícím až s trestnou činností na jedné z renomovaných fakult v této republice, stalo doslova hanbou Čechů v celém světě. A nejen to. Stalo se smutným až tragikomickým příběhem o lidské nepoctivosti, snaze ovládat silou moci a peněz i to, co by mělo zůstat morálně nedotknutelné.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments