Retro: Drahota (1913)

11. 11. 2010

Sládci klejí – zatroleně
Chmel už zase stoupl v ceně
Chceme-li jen skromně žít
Pivo musí podražit

Mouka dražší vizte ceny
Křičí pekař ustrašený
Chceme-li jen trochu žít
Housky nutno podražit

Ale nám se nejhůř daří
Naříkají uzenáři
Chceme-li jen skromně žít
Buřty nutno podražit

Pan domácí hned se straší
Maso, pivo, chléb je dražší
Chceme-li jen skromně žít
Činži nutno přirazit

Kdopak by se toho nelek
Stát tím trpí jako celek
Aby mohl vyjíti
Nutno daně zvýšiti

Konsumentu nelze více
Nežli jít a oběsit se
Učiň to však neprodleně
Dokud špagát nestoup v ceně

Námět: Petr Skalka

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
15. 11. 2017 22:04

https://cz.sputniknews.com/svet/201711156278909-putin-uspech-rusko/ – a zase budou něco budovat, aby je mohl další Gorbačov zradit a liberálové znova podojit, opravdu je nesmrtelná lidská hloupost a žádná alegorie a zkušenosti obětí ji nezlomí. ..)

Bety
Bety
16. 11. 2017 9:08

fajte, tak co by se vám tedy líbilo? Co takhle kleknout si na okraj pěkně hluboké
jámy a hezky počkat, až jim někdo vpálí kulku do týla??? Nač se snažit, že?
Nebo pokorný návrat k nevolnictví? Nebo kombinace obojího?

fajt
16. 11. 2017 10:48

Bety napsal

fajte, tak co by se vám tedy líbilo? Co takhle kleknout si na okraj pěkně hluboké
jámy a hezky počkat, až jim někdo vpálí kulku do týla??? Nač se snažit, že?
Nebo pokorný návrat k nevolnictví? Nebo kombinace obojího?

nad tou propastí už dávno klečíme a psychopati s bouchačkou za našimi zády už dávno střílejí slabší, či nešťastnější jedince – pokud máte pocit, že máte nějakou vlastní volbu ( a to ještě prostým prohlášením), pak svět vidíte hodně růžově. ..)

fajt
16. 11. 2017 10:58

https://www.novinky.cz/domaci/455139-duchodkyne-spadla-z-kola-policiste-ji-za-to-prisli-dat-pokutu-do-nemocnice.html – ještě lepší kapounský true story byl o nešťastnicí ( šedesátnici) , která si v jednom zdejším krajském městě došla na nějakou přátelskou slezinu, tam si dala sklenku vína a pak venku zakopla, spadla a poranila si kotník, přivolaná záchranka ji odvezla rovnou na záchytku, kde paní dali nejdříve podepsat směnku, kterou po ní okamžitě k proplacení vymáhal jednatel záchytky, taky jednatel příslušné nemocnice a kamarád místních policajtů, kteří přišli přikurtovanou nebožačku k nešťastnému podpisu fyzicky zpracovat… prostě tuhle kokotlinu nezachrání ani okamžitě pohozená jaderná puma přímo na kavárenskou pragláckou komoru. ..)

idiotronic
16. 11. 2017 12:57

Vážený FAJTe, máte pravdu, že v této zemi byla atmosféra, kdy se kdekdo musel bát, když jej policajti dostali do parády (normalizace) a zřejmě někdo v obnovení této atmosféry vidí udržení společenské stability. Stačí se ale podívat, kolik (gramotných) lidí uteklo za normalizace při první příležitosti. A to ji spousta lidí vůbec nedostala. Když umřel příbuzný , policie mne zavřela a zabavila počítač , foťák a mobilní telefon. Když mne pustili, teprve za týden jsem se směl dostavit k vyzvednutí uvedených věcí, shodou okolností již nefungujících. Ale koupil jsem si jiné. Žádný problém, zboží je dost. Kdybych byl v nebezpečí… Číst vice »

peter.
16. 11. 2017 13:17

idiotronic napsal Stačí se ale podívat, kolik (gramotných) lidí uteklo za normalizace při první příležitosti. Tak teraz už zo Slovenska zdrhlo 400 tisíc ľudí,čo je viac ako za veľkej hospodárskej krízy.Teraz je to idiotronic fajn,nemusí sa nikto báť polície,pokiaľ sa nedopustí toho,že sa „extrémisticky“ a „nacisticky“nevyjadrí o buzíkoch,privandrovalcoch alebo Rómoch.To môže vyfasovať pálku ako ten,čo ožratý za volantom zabije človeka.Vy máte s minulým režimom zlé skúsenosti.Ja a so mnou každý koho stretnem ich má omnoho lepšie ako so súčasným režimom.Veď otvorte oči a pozrite sa okolo seba ako je všetko rozkradnuté,ako vám (Čechom)už nič nepatrí a ako všetci makajú za… Číst vice »

fajt
16. 11. 2017 14:06

idiotronic napsal že v této zemi byla atmosféra, kdy se kdekdo musel bát, když jej policajti dostali do parády (normalizace) více bych se bál ( jako ovčan) dnešní,demokraturnícké policie, než bezpečnostně ozbrojeného sboru dob minulých – i když ten stál taky za hovno. ..) dneska je tady celá jedna ztracená generace ( a přibudou k ní další), která je chamtivým kapitalistům naprosto zbytečná, tedy jim překáží ( oni už přeci umí generovat kapitál virtuálně, tak proč dávat něco někomu, kdo si neumí nakrást a nebo, nedej bože, chce, aby se dodržovala základní pravidla, že) – znám dost emigrantů, kteří svého… Číst vice »

idiotronic
16. 11. 2017 18:45

Peter:
Samozřejmě, pamatuji doby, kdy se v plzeňských tramvajích odpoledne mluvilo slovensky, stejně jako pamatuji na přechod na rumunštinu(současný stav). V Česku jsou přebyteční práceschopní lidé, ale i knihy v knihovnách, kulturní domy,kina a místní nájemníci v činžovních domech (z cizineckých mafií jsou větší peníze). A teror, který dokáže vyvinout mafie, už jsem tu popisoval , ostatně lepší popis najdete v článcích s bývalou předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou.(např. v Parlamentních listech). Rozkrádání průmyslu jsem viděl zblízka a zažil zoufalství referentů, kteří
považovali svého zaměstnavatele za SVŮJ PODNIK (Vagónka Studénka, ZVL Klášterec nad Ohří, Poldi Kladno atd).

idiotronic
16. 11. 2017 19:18

FAJT: To, co naznačuji o dnešní policii, už více lidí nepochopilo, prostě to vysvětluji špatně – z celého jednání vysvítalo, že policisté vyvíjejí pozornost- aktivitu, za kterou budou pochváleni , když podrobně zkopírují komu vedu telefonáty,které weby navštěvuji a to i když doloží jen formální činnost ( v domě mám několik počítačů, 4 foťáky a 3 telefony, jim stačilo po 1 kusu). Naprosto korektně postupovala policie čr , když šetřila dopravní nehodu (nezaviněnou mnou) . A za normalizace patřilo k životu ,že v půl třetí ráno přišla VB kontrolovat občanky a ubytovací průkazy pracovníků na podnikové ubytovně. Přes den jsem… Číst vice »

peter.
16. 11. 2017 20:19

idiotronic napsal pamatuji doby, kdy se v plzeňských tramvajích odpoledne mluvilo slovensky, A ja zase pamätám doby,keď u nás českí montéri stavali výrobné linky a rôzne technológie pre potravinárov (Chotěboř napr.) V českej časti republiky sa budovali sídliská,v Prahe Národné divadlo,metro….tam všade makali Slovenskí stavbári z Pozemných,Inžinierskych a Hutných stavieb n.p.Kopali uhlie v Ostrave,liali železo vo Vítkoviciach…robili tú najťažšiu robotu. Neporozumel som tomu,čo ste tou zmienkou o Slovákoch v plzenských električkách chcel povedať.Tí Slováci vám nejako vadili alebo vás vyžierali?Nenechali za sebou kus roboty alebo čo? Dnes u vás utierajú zadky vašim chorým v nemocniciach slovenské sestričky.Je to preto,že vaše… Číst vice »

fajt
16. 11. 2017 20:44

idiotronic napsal
idiotronic

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Politici-vlastni-solarni-elektrarny-rekla-jasne-Vitaskova-a-varovala-cim-Cesko-ohrozuji-ekologove-512228

Vy máte dost zkreslené představy o dnešní české policii, mam trochu taky pocit, že si její roli, činnost a výkonnost poměrně idealizujete ( když budete někomu mocnému překážet a nebo se jenom připletete do cesty výkonu spravedlnosti, která si jede svou systémovou činnost, tak Vás to může semlít tak, že by z toho byli paf i otrlí estebáci z terénu a nebo zarputile kováni soudci z lidu ). ..)

Bety
Bety
17. 11. 2017 8:34

Fajte, možná spíš nevidím svět tak naprosto černě jako vy, a také odmítám
kleknout si předem a trpně čekat. Ostatně stejně bych si neklekla.

fajt
17. 11. 2017 9:09

Bety napsal

Fajte, možná spíš nevidím svět tak naprosto černě jako vy, a také odmítám
kleknout si předem a trpně čekat. Ostatně stejně bych si neklekla.

Vy úspěšně vzdorujete korporátním fašistům ?? tak to povídejte, páč všichni ostatní odevzdaně šoupaj kolínkama ( i moje maličkost) a pomaličku se blíží k hraně propasti ( ti, co se skutečně zvedli, už mezi náma nejsou – ale možná máte nějaký tajný a hlavně účinný recept jak uspat korporátního hada a přitom to i ve zdraví přežít). ..)