Retro: Duch doby bohužel nevane, kam by sám chtěl

13. 1. 2013

O demokracii, kterou nemáme, protože jsme líní kriticky myslet a snadno sebou necháme manipulovat. Kde jsou zdroje naděje?

Říká se: „Když se dva hádají, třetí se směje“. Dnes jsme svědky, jak média a politici úspěšně rozeštvávají lid, a ten třetí vzadu se z toho raduje.

Co jsou to 2 bilióny eurodluhů, beznadějně stagnující ekonomika, postupné odstranění sociálních vymožeností a stále se zrychlující ztráta kupní síly? Potřebujeme ženské kvóty, zvláštní práva pro všechny možné menšiny, stále více zákonů a předpisů! V demokracii se dá přece diskutovat o všem, žádat všechno, pokud to vyžaduje duch doby.

Zbavit však moci „Všemocného“ (ne Boha, ale finanční sektor), je přirozeně oblastí tabu. Podobné myšlenky mají svůj kořen – a my tomu prý máme uvěřit – v extremistických koutech našeho myšlení. I když není úplně jasné, o jaké kouty se to jedná.

V době demokracie jako nekonečného žvanění je tato situace naprosto ideální pro všechny vůdce lidu (řecky: demagogy), kteří utíkají od rozhodování. Dokud zůstává dané téma pro všeobecnou diskusi otevřené, je možné odvádět pozornost od věcí důležitých k záležitostem podřadnějším. Zatímco záměrně vyvolané emoce krok po kroku vychládají, pohybuje se systém bez překážek dopředu v nastaveném kurzu. A tento kurz nastavují v zákulisí, kteří nejsou vidět a nikým nebyli voleni.

  • Pokuste se vysvětlit malé skupině lidí, že už není potřeba víc pracovních míst, nýbrž férové rozdělení práce, která je ještě k dipozici. Poté, co velkou část výkonu, potřebného k výrobě zboží obstarají stroje nebo ruce dělníků někde na Dálném východě, se může zdát, že nedává žádný smysl, aby každý muž a každá žena strávili v práci 40 hodin týdně. Hned to otočí proti vám a jste podezřelý z lenosti. Protože ochota pracovat je přece základním morálním imperativem. Nějaká kvalita života? Ale prosím vás! Takové otázky kladou jenom idealisté a pravdoláskaři!
  • Že je dnes k dispozici podstatně víc pracovních sil, než tomu bylo v době, kdy nebyly k dispozici výkonné technologie? Takový názor nezapadá vůbec do moderního myšlenkového schématu a nikdo není ochoten se s vámi na toto téma bavit.
  • Když se začne hovořit o roli žen v ekonomice, pak každý, kdo je proti plné zaměstnanosti žen, dostane okamžitě nálepku „nepřítele žen“. Proč by ženy neměly mít nárok na vlastní příjem? Duch doby nám ale našeptává, že práce související s vedením domácnosti a výchovou dětí je „ponižující práce“, která není součástí HDP, nenese státu DPH, je zadarmo. A co je zadarmo, nemá přece žádnou cenu! Takže běda, kdybyste nás chtěli vracet do dob minulých!
  • Zatímco obě pohlaví bojují vzájemně o pracovní místa, která ubývají, myšlenka, jak zdvojnásobit počet pracovních míst, se neřeší.
  • Už několik desetiletí klesá reálný čistý příjem a kupní síla. Současně narůstá všeobecné zadlužení, a to stejnou rychlostí, jakou roste majetek finanční elity(external link). Není zapotřebí „zvláštních ekonomických znalostí“, aby se člověk zorientoval, kdo, kde a jak tahá za nitky.
  • Když už se někdo odváží poukázat na ty skutečné mocné, kteří vládnou prostřednictvím „City of London(external link)“ a Wall streetu, kteří si budují vlivné myšlenkové think-tanky, přes která vytvářejí tlak na naše demokraticky zvolené politiky, dostane takový kritik okamžitě nálepku komunisty, radikálního levičáka nebo je zařazen mezi šiřitele konspiračních teorií.
  • Vždyť je přece všechno v pořádku, dávají média na srozuměnou nespokojencům. Všechno se postupně mění k lepšímu, jen různí našeptávači kazí dobrou náladu. Viďte, pane Klausi! Jestli jde o skutečný pokrok, je diskutabilní. Nechybí nám tradiční způsob myšlení?
  • Aby bylo možné pochopit všechny souvislosti, je zapotřebí hluboké životní zkušenosti a vysloveně objektivní pohled na dějiny a také vývoj společenského vědomí. Jenže velká většina obyvatel dnes postrádá obojí.

A tak: „Když se dva hádají, třetí se směje.“ Když se hádá lid, pak se radují vládci. Zvláště, když jim dobře slouží pátá kolona – média. Ta už se postará, aby zesměšnila všechny ty, kteří si „dovolí myslet jinak“. Duch doby vane z mainstramových médií. Na rozdíl od Ducha svatého, který si vane, jak se mu právě zachce.

Tak nám duch doby, onen „Zeitgeist“, nabízí všechno, co se dá nějak emocionálně využít a zneužít. Bude ještě dlouho trvat, než lidé pochopí, komu slouží rozdělování a štvaní jedné skupiny proti druhé. A v případě štvaní mužů a žen proti sobě je to o to horší, že jde o zachování smyslu a funkcí rodiny, a že se jedná o bytí a nebytí lidského pokolení.

A nám zatím nezbývá, než poslouchat pořád opakované lži:

o významné roli finančních trhů pro naši existenci;
– o důležitosti trhů;
– o nutnosti vytváření nových a nových pracovních míst;
– o vyšších daních a škrtání sociálních výdajů;
– o nejdůležitějším úkolu politiků – udržet konkurenceschopnost a růst za každou cenu, atd atd.

A ti, co mluví o alternativách, o skutečné svobodě a důstojnosti člověka, jsou sice „čestní a myslí to možná i dobře, ale jsou to mimozemšťané“, viz názor mnohých na Táňu Fischerovou. Anebo jsou označeni za konspirátory a za nepřátele společnosti, jako byl Martin Luther King se svým „I have a dream“ či J. F. Kennedy, který se svou emisí nových zelených dolarů postavil proti všemocnému Fedu. Dodnes, po padesáti letech se nesmí veřejnost o pozadí atentátu nic dozvědět. Informace jsou prostě tajné.

Možná, že se ale lidé už probouzí a místo konce světa, který se nekonal, bude právě toto probuzení začátkem nové historické epochy. Možná, že lidské masy už nebude tak snadné ohlupovat. Jistě: Proces to bude namáhavý a pomalý, ještě to bude chvíli trvat, ale první náznaky se už objevují. A mocní tohoto světa začínají mít strach.

A u nás? Tak dlouho se chodí s rozbitým džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Máme před sebou první přímou volbu prezidenta a pokus o uplatnění principu přímé demokracie. Uvidíme, jak prezidentská volba dopadne. Zda budou mít navrch média, nebo průměrný zdravý lidský rozum. Ať to bude tak, nebo tak, udělali jsme první krok. A to je pozitivní. Vydat se novou cestou znamená vždy naději.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
31. 1. 2020 15:54

Výborné a stále platné.

orinoko
orinoko
31. 1. 2020 16:39

Jaksi mimo a přesto k veci: Vite nekdo, co se děje v „lidicke kauze“ ? Já to nehodlám studovat. Mně stačí , že kapohovada vykradla české bojovníky za svobodu /ty opravdu letite/ a přesto tito bojovníci mají i nadále neochvejnou linii, jak se zda. Rusko je horror. V „Lidicich“ údajně začalo docházet k jakési relativizaci. Netuším k jaké , ale totálně informačně zkrachovala Česká TV bordelmama se nijak nemá k nějakému pořadu o smyslu dějin v sametove burze jménem Loterie Václava Ptydepe. Proč tohle musím číst až na stránkách webu našich sousedu? Proboha… Gde to ziju? V emerickem ghretu? Tam… Číst vice »

orinoko
orinoko
31. 1. 2020 16:42

Dodavam, co jsem opomnel. Emi Klokotak slíbil postavit zeď v Coloradu.

orinoko
orinoko
31. 1. 2020 17:04

Zítra mám v plánu výjezd do Praglu. Na drzku si dám rousku , hodlám přitom chlastat mexické pivo Corona, a u nejvetsich trháku chrámů konzumu se hodlám vychrchlat především na zeleninu a ovoce. Budu tam plamene přednášet story o tom, jak Pravda a love musí zvítězit nad coronavirem. Jaksi v souladu s dobovými prvky si zapálím řádný kubánský doutník , abych dal najevo , jak se má vítězit nad problemem. Njn, ale problem tu přesto je. Už před mnoha lety jsem napsal povídku … Geza Zatovkanuk. A rub i líc tohoto jsem vložil do jeho osudu. I to bylo označeno… Číst vice »

Gatta
Gatta
31. 1. 2020 19:14

NR – http://www.novarepublika.cz/2020/01/poznamky-k-charakteru-epochy-nejde-o.html

Jako analýza a popis situace velmi dobré.
Kapitola „Co tedy dělat? “ je ovšem poněd ve smyslu „mělo by se …“
Něco nového, ve všech oblastech, si musí aktivně vytvořít prostor a být přesvědčivým a hlavně výhodnějším a lepším řešením – protože zatím zde není žádné mocenské vakuum – a to v žádné z vyjmenovaných oblastí.

orinoko
orinoko
1. 2. 2020 18:33