Retro: Dvoudílná oranžovomodrá pohádka

28. listopadu 1998

Dnes jsem dostal od svého přítele jeden z těch mailů, co se v poslední době masově šíří po internetu. Na konci byla žádost, abych to šířil dál. Nejdříve jsem se trochu naštval a řekl si, že takové pohádky posílat dál nebudu, ale nakonec jsem se rozhodl. Napíšu k pohádce druhý díl a přece jen s tím oblažím i své další přátele a známé:

1. díl – Pohádka pro (a)sociální demokraty

Milé děti a neznalí, ale naivní socialističtí jedinci,

dnes si povíme něco o socanském daňovém systému a daňových úlevách. Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.

Žilo bylo 10 pánů, kteří spolu chodili každý den do restaurace na oběd. Za oběd měli pokaždé zaplatit dohromady přesně 1 000 korun. Pánové se shodli na tom, že se na té tisícovce budou podílet podobným způsobem, jakým platí daně.

Takže první čtyři, ti nejchudší, neplatili nic. Pátý zaplatil 10 Kč, šestý 30 Kč, sedmý 70 Kč, osmý 120 Kč, devátý 180 Kč a desátý, ten nejbohatší, 590 Kč. Takhle to šlo celé roky a nikdo si nestěžoval.

Až jednou hostinský přišel s tím, že jim dá slevu a bude po nich chtít každý den za oběd jen 800 korun místo dosavadního tisíce, protože jsou stálí zákazníci. Bylo to od něj moc hezké.

Jak ale rozdělit těch ušetřených 200 korun?

Kdyby každý z deseti pánů platil o dvacet korun méně, prvních pět pánů by dokonce dostávalo peníze za to, že chodí na oběd. Hostinský navrhl, aby se o úsporu podělili v tom poměru, v jakém platí za oběd. Vzal si papír a tužku a začal počítat.

První čtyři pánové nebudou platit nic jako doposud, za oběd přestane platit i pátý pán. Pro něj to tedy bude stoprocentní úspora. Šestý bude platit 20 Kč místo dosavadních třiceti, ušetří 33 procent. Sedmý bude platit 50 Kč místo sedmdesáti, ušetří 28 %. Osmý pán zaplatí 90 Kč místo stodvaceti a ušetří 25 %. Devátý zaplatí 140 Kč místo stoosmdesáti, ušetří 22 %. A desátý pán, ten nejbohatší, bude platit 490 Kč místo pětisetdevadesáti korun a uspoří 16 %. První čtyři pánové tedy chodí jíst zadarmo jako předtím a těch šest ostatních ušetří.

Jak se ale vzápětí překvapivě ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal. „Takže já z těch dvou set korun dostanu jen 10?“, křičel šestý pán a ukázal na desátého, nejbohatšího. „A tenhleten dostane hned stovku!“, pokračoval. „To je pravda!“, křičel pátý pán. „Já ušetřím jen deset korun, ale on desetkrát víc!“ „Opravdu!“, přidal se sedmý, „takže jemu stovku a mně jen dvacku?“ Nakonec se dostali do varu i první čtyři pánové: „A my nedostaneme vůbec nic? Jak k tomu přijdeme? Zase jsou na tom nejhůře ti nejchudší, jako vždycky!“ Všech devět pánů se poté vrhnulo na toho desátého a ztloukli ho.

Příštího dne se desátý pán u oběda neobjevil. Nijak jim to nevadilo, prostě si sedl a jedli bez něho. Když ale došlo k placení, zjistili zajímavou věc – všichni dohromady neměli ani polovinu sumy, kterou zrovna projedli. A pokud mezitím neumřeli hlady, tak se tomu diví dodnes.

A takhle, milé děti, funguje dnešní český daňový systém. Pokud dojde k daňové úlevě, mají z toho nejvíc ti nejbohatší. Pokud by ale museli platit příliš, může se stát, že se příští den u našeho stolu neobjeví. Ve Švýcarsku, v Karibiku i jinde ve světě je spousta pěkných restaurací.

A hádanka na závěr jako prémie: Proč mají ČSSD a KSČM dohromady nejvíce hlasů? Protože jejich voliči jsou především pánové č. 1 – 4.

2. díl – Pro modrá kuřátka

Milá modrá kuřátka,

pokud se radujete z pěkného prvního dílu, musím vám sdělit několik informací, které vypravěč prvního dílu taktně zamlčel:

Prvních pět pánů pracuje v podniku pána číslo 10. A on je bere pěkně u huby. Šestý pán je technik, vzdělanec, který je na něm také existenčně závislý. Sedmý pán je zaměstnán u státu jako policajt, osmý jako soudce a devátý jako předseda vlády. Pán číslo 9 má o trochu více než pán číslo 8, k tomu má navíc ty výhody, že létá a jezdí po světě za státní peníze, pije a jí skoro zadarmo na recepcích a v poslanecké restauraci.

Desátý pán tedy opravdu přispívá na obědy pánů šest až devět, ale zajišťuje si tím jejich bezvýhradnou poslušnost. Hlavně mu jde totiž o to, aby se ve společnosti, v níž všichni žijí, nic nezměnilo.

Změny by si nejvíce přálo prvních pět pánů, protože berou pětkrát méně než pán číslo 6, sedmkrát méně než pán číslo 7 a desetkrát méně než pán číslo 8. Mají ale strach, že když si budou moc vyskakovat, pán číslo 10 je vykopne z práce, a oni potom nebudou mít na večeři a na činži.

Pán číslo 10 nepotřebuje dostávat nic zadarmo, protože bere pětkrát více než všichni ostatní pánové dohromady. A proč by tedy s ostatními pány obědval v nějaké podřadné restauraci? To snad ne!

Takže pán číslo 10 u pána číslo 9 prosadí, ať si každý v hospodě zaplatí za svoje.

A JE KLID, PÁNOVÉ!
KAŽDÉMU PODLE ZÁSLUH!
JAK BUDETE DNES PRACOVAT, TAK ZÍTRA UMŘETE!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
9. 12. 2015 8:35

Ještě trochu jinak: existují také někteří pánové číslo deset, kteří obědvají v „zaplivané“ hospodě spolu s ostatními spolustolovníky a neplatí pro ně oranžová pohádka. Naopak ostatní pánové jsou nuceni vydržovat si tyto své pány u svého stolu (daňové pobídky, příspěvky na infrastrukturu…) Tito Pánové č.10 se naopak hájí tím, že zaměstnávají ostatní pány )přitom se je snaží nahradit v práci agenturními zaměstnanci, kterým dají takové mzdy, že nemůžou prakticky do žádné restaurace a platit stolovné (přímo i nepřímo) ostatním pánům musí. A pak zde máme specielní kategorii pánů č. 10, kteří vůbec nestolují s ostatními pány, nechají si platit stolovné… Číst vice »

Alena
Alena
9. 12. 2015 8:44

Tady se interpretuje daň z příjmu, příp. zálohová daň zaměstnanců. Pokud by obrázek měl být úplný a objektivní, měli by být brány v potaz všechny daně, a nejenom to. Ale i vzájemná závislost na výdělku a trh, který jsou jednotliví aktéři schopni obsáhnout. Pokud jde o DPH, jednoznačně co ze týče výtěžku vedou bezdomovci- příjem 0 ( neboť jsou to peníze vyžebrané nebo nakradené, které nepodléhají dani z příjmu), následně výdej do státního rozpočtu- 21 % + spotřební daň, což je odvod DPH a spotřební daně na alkoholu a tabákových výrobcích, které si bezdomovec koupí. Bezkonkurenčně bezdomovci v tomto ohledu… Číst vice »

Alena
Alena
9. 12. 2015 9:09

ab nedošlo k omylu, supermarkety tlačí výrobky českého zpracovatelského průmyslu pod jejich výrobní cenu, proo těch +- 5 %

Bety
Bety
9. 12. 2015 9:24

Když nás živí ti nejbohatší, tak jak je možné, že jsme se vůbec dožili sametu a nepomřeli dávno předtím hlady???
Mimochodem, živí nás ale pěkným sajrajtem!

Sio
Sio
9. 12. 2015 9:40

Pán číslo 10 (super-elita) má v ruce všechny trumfy. Vytáhne z pléna pány číslo 7 (policista), 8 (soudce) a 9 (premiér) a nabídne jim lehce nadstandardní životní úroveň za to, že budou pomáhat udržovat jeho moc, tedy zajistí, aby měl ty trumfy v rukách stále. Zkrátka mu pomáhají v řízení. Tito pánové na produktivní ekonomice pracují v roli dozorců. Od pána číslo 6 níže jde o tvůrce reálné ekonomiky. Pán číslo 6 (specialista) dostane také lehce nadstandardní odměnu. Jednak je potřebný, bez něj nic složitějšího nepůjde. A jedna je tím rovněž zakoupena jeho loajalita. Myslí mu to, mohl by být… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
9. 12. 2015 10:58

Zkusme to ještě jinak: Léta se nám vykládá o pýtvavém sociálním systému. Podívejme se, jak vzniknul. Otrokáři to kdysi neměli lehké. Museli svoje otroky živit i tehdy, když pto ně neměli práci – jinak si poškozovali vlastní majetek. Když se na konci středověku konečně podařilo křesťanům zlikvidovat otroctví, zjistili bývalí otrokáři, že je to vlastně pro ně výhoda. Mohli svoje svobodné chudé najmout a živit jen tehdy, když je potřebovali. Zatímco otrokář zacházel s otroky jako s dobytkem, kapitalista s nimi zachází jako s materiálem. O tom, jak přežívali nebo nepřežívali ti „přespočetní“ se snad nemusím šířit. V devatenáctém století… Číst vice »

Bety
Bety
9. 12. 2015 11:01

Sio – máte pravdu, ale pohádky stále ještě na velkou část občanstva fungují, viz tu prosbu o přeposílání.

Vlastimil
Vlastimil
9. 12. 2015 12:44

Matematická záhada. Nejvíc se mi líbí tato část, Cituji: Jak se ale vzápětí překvapivě ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal. „Takže já z těch dvou set korun dostanu jen 10?“, křičel šestý pán a ukázal na desátého, nejbohatšího. „A tenhleten dostane hned stovku!“, pokračoval. „To je pravda!“, křičel pátý pán. „Já ušetřím jen deset korun, ale on desetkrát víc!“ „Opravdu!“, přidal se sedmý, „takže jemu stovku a mně jen dvacku?“ Nakonec se dostali do varu i první čtyři pánové: „A my nedostaneme vůbec nic? Jak k tomu přijdeme? Zase jsou na tom nejhůře ti nejchudší, jako vždycky!“ Všech devět pánů… Číst vice »

Sio
Sio
9. 12. 2015 14:07

J. Hruška napsal Zkusme to ještě jinak: Léta se nám vykládá o pýtvavém sociálním systému. Podívejme se, jak vzniknul.Otrokáři to kdysi neměli lehké. Museli svoje otroky živit i tehdy, když pto ně neměli práci – jinak si poškozovali vlastní majetek. Když se na konci středověku konečně podařilo křesťanům zlikvidovat otroctví, zjistili bývalí otrokáři, že je to vlastně pro ně výhoda. Mohli svoje svobodné chudé najmout a živit jen tehdy, když je potřebovali. Zatímco otrokář zacházel s otroky jako s dobytkem, kapitalista s nimi zachází jako s materiálem. O tom, jak přežívali nebo nepřežívali ti „přespočetní“ se snad nemusím šířit. V… Číst vice »

Sio
Sio
9. 12. 2015 14:08

Bety napsal

Sio – máte pravdu, ale pohádky stále ještě na velkou část občanstva fungují, viz tu prosbu o přeposílání.

Samozřejmě. A ještě dlóoouho fungovat budou.

Sio
Sio
9. 12. 2015 14:12

Vlastimil napsal Matematická záhada. Nejvíc se mi líbí tato část, Cituji: Jak se ale vzápětí překvapivě ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal. „Takže já z těch dvou set korun dostanu jen 10?“, křičel šestý pán a ukázal na desátého, nejbohatšího. „A tenhleten dostane hned stovku!“, pokračoval. „To je pravda!“, křičel pátý pán. „Já ušetřím jen deset korun, ale on desetkrát víc!“ „Opravdu!“, přidal se sedmý, „takže jemu stovku a mně jen dvacku?“ Nakonec se dostali do varu i první čtyři pánové: „A my nedostaneme vůbec nic? Jak k tomu přijdeme? Zase jsou na tom nejhůře ti nejchudší, jako vždycky!“ Všech… Číst vice »

fajt
fajt
9. 12. 2015 17:16

comment image?oh=01f4927b614a0abf4b018e9766ad9314&oe=56DDF095

fajt
fajt
9. 12. 2015 18:30

comment image?oh=3400d7bb180db66c1a5537e26492793b&oe=56E9698B – a teď jedna ze života, koukněte, co dokáží gmo žaludy na Moravě – sviňa jedna vypasená. ..)

hudryper
hudryper
9. 12. 2015 22:44

fajt napsal
Citovat

fajt • 9. Prosinec 2015

http://www.cum.sk/v/hfSD/zeman-lepsi-naz-castro

Nelíbí,hloupé…