Retro: Hubu a krok nedržeti

11. listopadu 2009

Čas od času se s vervou pustím do hádky s kolegy na politické téma. Nejdříve se vzájemně osondujeme, jestli je na obou stranách nabroušeno a jestli jsou připraveny mozkové a časové rezervy. A pak už plni očekávání číháme na signál. Například stačí, aby někdo rukou naznačil Paroubkovu bradavici – a už to jede. Ládujeme děla, ostřelujeme, konstruujeme léčky a se smíchem se vzájemně pokládáme na lopatky. Po deseti minutách je po všem. Příjemná debata je obvykle zavedena do patu, abychom byli schopni teamově vytvářet zisky globálního businessu.

Poslední dobou ale zůstává po takových debatách určitá pachuť povinné pravdy. Mé argumenty o všudypřítomném korupčním chováním pravice nebo o skutečných následcích pravidla „nižší daně = vyšší výnosy“ jsou obyčejně překryty otázkou: „A jak byste to řešili Vy?“ Odpověď je dána na stůl, protože je jasná jako facka (viz tento web), ale není přijata, protože „vytváří dluh“. Jako třešnička na dortu se přidá hláška, že „socani by šli i s komunistama“ a tam musím svěsit hlavu a jako pravdomluvný člověk přiznat, že komunisti mi v dnešní době vadí míň než ODS a její golfisti. Univerzální argumenty v podobě dluhu a komunistů se mi ještě nikomu nepodařilo vymluvit.

Co na tom, že největší dluh během dvanácti měsíců vytvořila pravicová vláda ODS, nebo že komunisti v parlamentu sedí jen díky štěstí, že je nikdo dosud nevzal do koalice? Vždyť pravice dluhy nedělá a s komunisty se nekamarádí. Ale vzpomene si ještě někdo na členství v KSČ Vlastimila Tlustého, duše Modré šance? To nikomu nevadilo. Takže většina našich debat skončí na tom, jak bychom to řešili my na levici bez komunistů a bez dluhu.

Odpověď zůstane viset mezi námi a pak se zbytek osazenstva začne zabývat tím, jestli je Kalousek dostatečně erudovaný ekonom. Většina jeho skalních fanoušků je, světedivse, promovanými inženýry ekonomie. V proudu práce pak člověku bliknou lepší formulace a lepší argumenty, které měl sázet na stůl, ale je už po boji a pravice vyhrála s dluhem a komunistama. Nechápou, že skončí právě s dluhem a s modrými komunisty ve vládě. V argumentu „A jak byste to řešili Vy?“ je háček. Řečnická otázka tohoto znění blokuje jakoukoli kritiku, protože předpokládá, že žádné řešení protistrana nemá k dispozici. A co ale situace, kdy nehledáme jiné řešení, protože nám nějaké věci prostě vadí? Potom nemáme na jakoukoli kritiku nárok. Kritizovaný jev se nemůže stát předmětem kritiky.

„A jak byste to řešili Vy?“ je vojenské „Drž hubu a krok“ z úst naší „smetánky“. Cítím z toho lehký totalitní smrádek. Z oficiálních pravicových hlásných trub není tento postoj příliš slyšet, ale měli bychom mít uši na pozoru a oficiální obměny hlášky „A jak byste to řešili Vy?“ nebo třeba „Umíte jen kritizovat!“ potírat břitkým sarkasmem a vybroušenými argumenty. Takže do toho! Pišme, diskutujme, huby nezavírejme, krok nedržme a tužme se! Přijde tuhá zima…

Stanův komentář: Kde jsou ty krásné časy, kdy se ještě dalo v práci hádat o politice!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
17. 11. 2016 7:56

Tak mne někdy napadá, jak by reagovala veřejnost na nově se objevivší článek ústavy (Ústavy), který současné vládní garnituře prodlužuje funkční období o čtyři roky s tím, že pak se rozhodne, zda budou volby či další prodloužení. (rozhodovat se bude v parlamentu (Parlamentu). Ale já jen tak přemítám a možná
už je to hodinu na Novinkách…

Irena
17. 11. 2016 9:21

Tady je z mého hlediska dost příšerný popis života v Americe. I když to co slečna popisuje bych já ze svého hlediska ani životem nenazvala. Vypadá to, že ji to semlelo stejně jako místní. Vše bude lepší až budu mít zelenou kartu, až budu mít pojištění… Z hlediska Američana, až se vyšplhám po pracovním žebříčku o pár stupínků výše… Cožpak nevidí, že se zelenou i bez zelené karty pořád jen bude ta myška, co běhá v tom nekonečném kolečku? Před čumákem se jí houpe sýr na provázku, ke kterému nikdy nedoběhne. Tak jak jí uběhlo to léto, uběhne jí život.… Číst vice »

zedd
zedd
17. 11. 2016 9:22

Třetí rok sedím v kanceláři s kolegou a dosud se mi jeho vnímání politického světa nepodařilo ani poodhalit. Zajímá ho práce, rodina, psi a fotbal. Má bakaláře ze „strojní“ fakulty, ale programuje a jde mu to zatraceně dobře. Není specialista a má velmi dobrý přehled o IT jako celku. Je to nadprůměrně inteligentní člověk, který zjevně dokáže kriticky myslet. Tisíckrát jsem nahodil udici a nikdy nic. Mám docela široký záběr, tak jsem zkoušel velmi různá témata a … nic. Buď skutečně žije v dobrovolné bublině, nebo je to kryptokomunista. Jeden ze šéfiků je skoro až komiksové ztělesnění CZ libertariána. O… Číst vice »

karpi
karpi
17. 11. 2016 10:02

S těma komunistama se nedivte…
Vždyť to jediné, co jste za 40 let udělali, byla paní Horáková.

fajt
17. 11. 2016 10:06

https://www.youtube.com/watch?v=oEMEOtSyCXo – tam se taky suneme ( dobrý „zakavkazan“, eliminace banderovské divočiny za pjaterku). ..)

karpi
karpi
17. 11. 2016 10:22

První obří demonstrace na Letné (25.11.1989)
https://www.youtube.com/watch?v=x0aUIjCdp74
https://www.youtube.com/watch?v=yxmthRAIrGM

Děda, ještě na pokraji nezastřeného rozumu, ze mě byl tenkrát zoufalej.
Já bych si teď dal facku.