Retro: Jak z krize

29. ledna 2009

Dnes už je snad každému jasné, že to, čemu teď čelíme, jsou důsledky tzv. poptávkové ekonomiky zavedené bývalým presidentem USA Ronaldem Reaganem začátkem 80. let v zájmu a ve prospěch pečlivě vybraných jedinců – držitelů největších světových majetků. To a nic jiného nás dovedlo do krize, ve které teď jsme. Příjmy horních několika procent populace – ředitelů zeměkoule a jejich rodin – se za třicet let od nástupu reaganomiky o dva řády znásobily, zatímco příjmy středních tříd celá léta stagnovaly. Všechny ty hrátky s hypotékami a jinými tzv. finančními produkty měly tuto situaci zakrýt a vyvolat ve středních třídách nereálný pocit, že i ony mohou, když se budou dost snažit atd. Veřejná i skrytá vládní podpora rozežranosti těch nejbohatších a předhazování virtuálních náhražek blahobytu většině však vyčerpala svůj potenciál a další provoz ekonomik již nemůže zajistit.

To hlavní, co je teď potřeba dělat, jsou tato opatření:

  1. Zvýšit koupěschopnost a zaměstnanost středních a nižších tříd snížením jejich zdanění a zahájením masivního zadávání veřejných zakázek – do obnovitelných zdrojů energie, do energetické a infrastruktury veřejné dopravy, do izolací budov apod. Pro tyto účely nehledět na zadlužení státu.
  2. Natvrdo restriktivně zdanit největší majetky (za New Dealu ve 30. letech byly největší příjmy zdaněny až 90%) a finanční spekulace včetně výdělků z finančních investic a tím očistit měnovou soustavu od virtuálních peněz, které nejsou podloženy žádnými reálnými hodnotami.
  3. Zrušit daňové ráje.
  4. Daňové úlevy naopak směřovat právě do oblasti obnovitelné energetiky, veřejné dopravy, udržitelného zemědělství a  lokální výroby potravin apod.
  5. Řešit podstatu měnových systémů založených na dluhu. Jako dobrý návrh vypadá myšlenka dvojí měny. V nové měně podložené reálnou výrobou věcí a poskytováním služeb by se platily třeba potraviny a energie a nesmělo by se s ní spekulovat. Trochu to vypadá jako přídělové poukázky, ale když to necháme tak, stejně k těm přídělům jednou dojde. A starou měnu nechat na dožití, v ní by se mohlo klidně pokračovat ve spekulacích – ať se virtuální spekulanti vyřádí, tuhle hračku bych jim nechal.
  6. Podporovat LETS – Local Exchange Trade Systems, systémy místních měn a výměnného obchodu – zatím je vždycky zlikvidovaly vlády a centrální banky pod záminkou, že jde o daňové úniky.
  7. Podporovat návrat k pestřejšímu odvětvovému složení národních ekonomik zaměřenému na co největší podíl místní výroby životních nezbytností. Podporovat snahu o dosažení národní a místní soběstačnosti ve výrobě a distribuci pitné vody, potravin, energií, textilu, oděvů a obuvi, prostředků hromadné dopravy, výstavby bytů, energetické a dopravní infrastruktury apod. Od r. 1989 jsme např. vodovodní a kanalizační systémy zcela převedli pod nadnárodní molochy. Kdyby nebylo dovozu bot z Číny, budeme v bývalé obuvnické velmoci chodit bosi, atd. Uvědomme si, že velké země EU jako Německo nebo Francie jsou v těchto oblastech soběstačné. My jsme do roku 1989 byli taky. Po roce 1989 vytvořená – já tvrdím, že především z pohledu německých firem záměrně  – struktura našeho průmyslu z nás udělala v rámci EU téměř rozvojovou zemi s nejzranitelnější strukturou  průmyslu, která rizika krize přenáší v největší míře právě na nás. Zlikvidovali jsme výroby s vysokou přidanou hodnotou, zlikvidovali jsme schopnost dodávat investiční celky – to, co nás ještě v 60. letech stavělo např. nad úroveň Rakouska a proslavilo po celém světě (montáže elektráren, rafinérií, cukrovarů apod.) a co i v době normalizace zajišťovalo slušnou technickou úroveň aspoň některých výrob (třeba kolejových vozidel). Tohle všechno bylo zlikvidováno a nahrazeno montovnami, které budou po vyčerpání daňových úlev uzavřeny a tím se krize dále prohloubí. Proto je nutno aspoň se pokusit na tyto tradice navázat, ještě než vymřou všichni ti staří schopní inženýři. Což znamená investice do tuzemského technického školství na všech úrovních a do technického výzkumu a vývoje. A zase – obojí by mělo být zaměřeno na klíčové oblasti, tj. obnovitelnou energetiku, hromadnou dopravu apod
  8. Podporovat obory zpracovávající tuzemské suroviny a odpady. Nemáme moc tuzemských surovin, k těm mála zbývajícím patří např. sklářské písky nebo lesy, tj. dřevo. Stejně tak zde jsou značné zdroje recyklovatelných odpadových surovin. Přesto si úspěšně likvidujeme poslední fabriky, které jich využívají. Jde nejen o sklárny – s mnohem menším mediálním humbukem probíhá podobný vývoj např. v tuzemské výrobě papíru. Tam je to o to horší, že krachují hlavně zpracovatelé sběrového papíru.

Znovu opakuji, že na shora uvedené účely je zadlužování státu účelné.

Pokud jde o státní podporu zaměstnanosti, bydlení apod., snad není potřeba zdůrazňovat, že vznik zástupů nezaměstnaných, bezdomovců a jiných ztracených existencí není v objektivním zájmu nikoho – ani těch, kdo je považují za asociální živly, které se do své situace dostaly vlastním zaviněním.

Když si čtu odborářskou analýzu a podívám se do svých starých článků, zjišťuji, že o některých věcech jsem psal už před třemi lety. Těší mě, že konečně někdo na této úrovni uvažuje podobným způsobem. Teď už zbývá „jen“ namlátit to do palic politikům od vlády (ne téhle garnitury, ta je úplně k ničemu, ale té, co ji, doufám, co nejdřív vystřídá) až po obce. Těžko řešitelný úkol, ale teď konečně nastává doba, kdy i jim snad něco začne docházet.

Takhle komplexní společnost, jakou jsme, potřebuje řešení nejen na úrovni individuální, ale hlavně na úrovni obcí, regionů a státu. A příslušné struktury do nich musíme my, občané, daňoví poplatníci, všemi prostředky tlačit.

Převzato z diskusního fóra Zlom ropy

Redakčně upraveno

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bbb
bbb
30. 1. 2016 8:23

Výstižné, ale
„6. Podporovat LETS – Local Exchange Trade Systems, systémy místních měn a výměnného obchodu – zatím je vždycky zlikvidovaly vlády a centrální banky pod záminkou, že jde o daňové úniky.“
jak podpořit chod státu, daně bývají potřebné pro chod školství, zdravotnictví, úplatk… :-(

fajt
30. 1. 2016 9:32

retro nadpis zní – jak z krize ven – i když uplynulo docela drahno let ( a v kapitalismu je to opravdu doba, ze kterou můžete zničit nějakou zemi a národ i několikráte ), tak oběti stále nenašly recept ( ani sílu se spojit ) jak si zachránit kůži a docela pokorně a tiše snáší všechny experimenty psychoušů, kteří se dostali k něčemu, k čemu by se samotná příroda ve své dokonalosti nikdy nesnížila ( další důvod k tomu si myslet o zdejší škaredě futrované civilizaci své ) – takže když krize , tak až do hořkého konce…a tak je… Číst vice »

Miloslav
30. 1. 2016 11:53

Současná mezinárodní politika je v podstatě ve velké míře hra bez pravidel. Lidstvo není oficiálně centrálně globálně řízeno, a proto jeho existenci ohrožuje stále větší množství různých krizí, přičemž intenzita i četnost těchto rozmanitých krizí narůstá s rozvojem vědy a techniky. Nadneseně řečeno: Lidstvo na politické scéně řídí dav vrcholových politiků jednotlivých států, ve kterém se čas od času větší nebo menší část davu dohodne na vykřikování víceméně nejasného hesla, kterým se potom tato část davu více či méně řídí, což má ve svém důsledku zhoubný vliv na současnost i budoucnost. S malou mírou nadsázky je možné označit stávající způsob… Číst vice »

fajt
30. 1. 2016 15:43

http://www.lidovky.cz/na-melniku-se-v-noci-rvalo-50-lidi-situaci-klidnily-veskere-dostupne-hlidky-z-celeho-okresu-gsf-/zpravy-domov.aspx?c=A160130_154442_ln_domov_ele – hezká draka, no a jsou místa na periferii české kolonie, kdy na podobnou událost cajti reagují vypnutím telefonu. ..)

racek
racek
30. 1. 2016 16:22

No, celkem složité řešení a asi neuskutečnitelné. Musíme k příčinám. Malá skupina lidí ovládající finanční sektor učinila asi před 30 lety význačný objev, a to výrobu peněz z ničeho. To byla doba rušení regulací, ústupu od zbytků zlatého standardu a volných spekulací s budoucími „zisky“. Ovšem celá tato tvorba zůstala výhradně pod jejich vlivem a plynula výhradně do jejich kapes. Tyhle peníze, samozřejmě nekryté, se tak postupně rozředily v mase peněz celkových a krásně se propraly, takže už rozhodně nejsou nečisté ani kontrolovatelné z hlediska původu. No, jistě, Sorosové a spol. nějaký chlup pustí, zejména do neziskovek a jiných bohulibých… Číst vice »

peter.
30. 1. 2016 18:22

fajt napsal
tak oběti stále nenašly recept

fajt:
Sami sme si na vine.Tak dlho sme si opakovali „keď nejde o život,tak ide o hovno“,že dnes nám naozaj ostalo iba to hovno.

B. Tichánek
B. Tichánek
31. 1. 2016 16:43

fajt napsal

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/Josef-Skala-KSCM-Smutecni-proslov-nad-rakvi-Miloslava-Ransdorfa-419527

http://hledani.gnosis.cz/kulturni-park-politicky/
Musíme tam všichni; ze století 19. žije na světě už málokdo – kdekdo se přesunul. I když – nevíme všechno. Někdo, snad v Indii, si dokáže počínat tak, aby se dožil neuvěřitelných…

Aleš
Aleš
1. 2. 2016 5:58

Kde soudruzi v Bruselu a snad i kdekoliv jinde udělali chybu? Pod záminkou tzv. rozpočtové zodpovědnosti nás nesmírně zadlužili, peníze, zdroje a služby schlamstly elity. Jakékoliv řešení navrhované panem Kalousem nebylo realizováno. Naopak pokud byla možnost některou z myšlenek dehonestovat, v našich podmínkách se tomu náramně dařilo. KOZLOVÉ, kteří jsou ZAHRADNÍKY, totiž připustili jen řešení na úrovni defraudačních kastrátů. To co vypadá někdy jen jako náhoda, vůbec náhoda není. U některých kroků elit totiž zásadní nebyla ta zlodějna, která se kolikrát nabalila až druhotně, zásadní byl ten rozklad, který nám byl mocensky hierarchickou strukturou ordinován. Nešlo o selhání několika jednotlivců.… Číst vice »

fajt
1. 2. 2016 7:01

http://www.ransdorfmiloslav.com/clanky/dopis-predsedovi-vlady-cr – Dopis předsedovi vlády ČR od paní Ransdorfové.

Bety
Bety
1. 2. 2016 13:55

fajt napsal
http://www.ransdorfmiloslav.com/clanky/dopis-predsedovi-vlady-cr – Dopis předsedovi vlády ČR od paní Ransdorfové.

Její otázky rozhodně mají hlavu i patu.
Za smutné považuji některé reakce, např. v diskuzi na Novinkách,a to na fakt, že si volební kampaň platil ze svého s pomocí půjčky, a tudíž rodině zbyly jen dluhy.
Výsměch politikovi, který si nenahrabal – to už jsou ti lidé natolik zblblí tou mantrou, že prvořadý je vždy zisk? Copak si neuvědomují, že tím vlastně dávají zelenou a schvalují to, že jiní politici kradou?

fajt
1. 2. 2016 14:11

Bety napsal Její otázky rozhodně mají hlavu i patu. Za smutné považuji některé reakce,např. v diskuzi na Novinkách,a to na fakt, že si volební kampaň platil ze svého s pomocí půjčky, a tudíž rodině zbyly jen dluhy. Výsměch politikovi, který si nenahrabal – to už jsou ti lidé natolik zblblí tou mantrou, že prvořadý je vždy zisk? Copak si neuvědomují, že tím vlastně dávají zelenou a schvalují to, že jiní politici kradou? no a když se zase našel oponent, který se stal finančně nezávislý ( a přesně podle pravidel svých kolegů ), tak se zase do něj pustili, že prý… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
1. 2. 2016 17:43

fajt napsal http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Takova-nenavist-az-za-hrob-Lenka-Prochazkova-drasave-o-smrti-Miloslava-Ransdorfa-419875 V diskusi pod textem pana Kadubce k Britským listům jsem zmínil text který mi kdysi vydaly se změněným nadpisem. Dnes jsem přes drobnou chybu v jeho jméně rád, že jsem jej tehdy s odkazem na jednu debatu výstižně charakterizoval v poslední větě onoho článku: „A omlouvám se panu Miroslavu Ransdorfovi, ale – ač má křivou hubu, tak jako jediný chlap mluvil rovně… “ O ledaskom se tvrdí to či ono, jeden máme rád vdolky, jiný zase holky… – a mělo by to tak být v pořádku. Dlouhodobá nepřejícnost až nenávist ale vypovídá spíše o vadě charakteru toho… Číst vice »

fajt
1. 2. 2016 21:49

comment image?oh=04622e86bd28e3749861bfffdc98fb91&oe=57357377 – to jsem tady musel dát :-)

Sio
Sio
2. 2. 2016 10:41

fajt napsal

http://bleskove.cz/politika/951-byvala-miss-malacova-bakala-sokuje-manzel-zadny-prevod-bytu-nesliboval

Stačí se podívat na Bakalův vzhled a šarm a je to jasné. Ta dáma je obyčejná zlatokopka, tudíž si zaslouží už jen proto opovržení a ne rozhovory v médiích. To, že jí někdo tento prostor dává, svědčí i o něm samém.

Gatta
Gatta
2. 2. 2016 11:13

Dobrá diskuze i článek.
Autor se mýlil jen v jediné věci: “ … ale teď konečně nastává doba, kdy i jim snad něco začne docházet.“

Proč by jim to mělo „docházet“. Způsoby na nich se nejde obohatit, či jakási „pravda“ … to je to poslední řešení, když už z toho opravdu sajrajtu okolo nemůže nic kápnout. A zatím pořád je ještě koho podojit a na koho přenášet všechny problémy a náklady provozu toho „nejlepšího systému všech dob“.

fajt
2. 2. 2016 12:15

Sio napsal
Stačí se podívat na Bakalův vzhled a šarm a je to jasné. Ta dáma je obyčejná zlatokopka, tudíž si zaslouží už jen proto opovržení a ne rozhovory v médiích. To, že jí někdo tento prostor dává, svědčí i o něm samém.

protože je to hlavní sponzor a pak i dávkař hurvajzpartaje je dobrý sledovat ho plus i jeho family – jinak ať mu je i jí zem olovem. ..)

fajt
2. 2. 2016 12:27

http://relax.lidovky.cz/komiks.aspx?k=zeman-ovcacek – tohle je forma boje kavárníků za lepší, kapitalistický svět, kde je vše dovoleno – ať mi nikdo neříká, že slušnost je v česku cesta k nápravě. ..)

fajt
2. 2. 2016 21:23

https://www.plzen.eu/obcan/urad/organy-mesta/rada-mesta-plzne/slozeni-rady-mesta-plzne/primator-martin-zrzavecky.aspx

comment image?oh=86bb7383be4b9634e328fc4e63f2dce9&oe=5731472E

tohohle v podstatě hurvajzpartaj zachránila, to by se v socrealismu stát nemohlo. ..)

fajt
2. 2. 2016 21:41

fajt napsal tohohle v podstatě hurvajzpartaj zachránila, to by se v socrealismu stát nemohlo. ..) Primátor města Plzně, zastupitel Plzeňského kraje (ČSSD). Středoškolsky vzdělán. Živil se jako OSVČ a působil na několika manažerských postech. Od roku 1998 je členem ČSSD, ve straně momentálně zastává funkci předsedy OVV ČSSD Plzeň-město. Od roku 2006 do roku 2010 byl zastupitelem Městského obvodu Plzeň 4. Roku 2008 úspěšně kandidoval do Zastupitelstva Plzeňského. Od roku 2010 v Plzni zastával funkci náměstka primátora pro ekonomickou oblast, od roku 2013 byl rovněž prvním náměstkem primátora. V roce 2014 byl zvolen primátorem města… http://www.nasipolitici.cz/cs/politik/2019-martin-zrzavecky znal jsem jednoho taky… Číst vice »

fajt
2. 2. 2016 22:20

http://www.lidovky.cz/v-cesku-loni-pribylo-266-lidi-s-hiv-nejvice-za-poslednich-30-let-pli-/zpravy-domov.aspx?c=A160202_074159_ln_domov_ELE – no hlavně že maj fáterníci svá panská pole, které jim nikdy před tím neříkaly pane a ministr eutanazie na čeladné svou zupa golfovou dírku. ..)

fajt
3. 2. 2016 6:23

http://plattebleskove.cz/?gclid=COfyx_n42soCFUn4wgodVI8GTA – další pračka odkloněných vládních miliard a vše pod ochranou velkého banksterského domu – dá se použít i pro drobnou zlodějnu, tady to funguje dokonale, policie má pokyn všechny trestné oznámení na tento nástroj odkládat jako nedůvodná, takže stačí si pouze najít hejla a přes internet mu lehce škubnout kapsou, český kapo guláš je dokonalý i po létech, bon appetit. ..)