Retro: Japonské roztavení reaktorů vyžaduje nové nenukleární myšlení

30. 6. 2011

Objevují se stále nové detaily, které ukazují, že jaderná katastrofa v japonské Fukušimě je mnohem horší, než jak o ní bylo doposud informováno, bylo totiž zjištěno, že tři ze čtyř postižených reaktorů jsou zcela roztaveny. Ve Spojených státech zatím masivní záplavy na řece Missouri způsobily ohrožení dvou jaderných elektráren v Nebrasce. JE Cooper Nuclear Station vyhlásila nízký stupeň pohotovosti a uzavře se, pokud řeka stoupne o dalších 7 centimetrů. JE Fort Calhoun byla, i kvůli záplavám, uzavřena do 9. srpna. V minnesotské JE Prairie Island způsobila extrémní vedra poruchu dvou záložních dieselagregátů. Selhání záložních generátorů bylo jedním z klíčových problémů, který vedl k roztavení reaktorů ve Fukušimě.

Rakouský ministr zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodárenství Nikolaus Berlakovich v květnu v reakci na katastrofu ve Fukušimě svolal schůzi 11 evropských bezjaderných zemí. Shromáždění se dohodli, že budou usilovat o bezjadernou Evropu, dokonce i Německo oznámilo, že odstaví své jaderné elektrárny do 10 let a bude pokračovat v rozvoji obnovitelné energie.

Vedoucí představitelé odpovědní za národní jaderné energetické programy se tento týden sešli ve Vídni na ministerské konferenci MAAE o nukleární bezpečnosti. Tato schůzka byla svolána jako reakce na Fukušimu. Je ironií, že ministři, včetně šéfa americké Nuclear Regulatory Commission (NRC) Gregory Jaczka uskutečnily svoji schůzku bezpečně v zemi, kde nejsou žádné jaderné elektrárny. Rakousko je předvojem nové evropské protijaderné aliance.

Schůzi MAAE předcházelo zveřejnění zprávy Associated Press, v níž se tvrdí, že američtí regulátoři soustavně po celá desetiletí snižovali laťku bezpečnostních předpisů kvůli tomu, aby mohli ponechat jaderné elektrárny v provozu. Jaderné elektrárny byly ve Spojených státech stavěny v desetiletích, která vedla ke katastrofě v JE Three Mile Island v roce 1979. Těchto 104 elektráren po letech chátrá. Původní licence byly uděleny na 40 let.

Jeff Donn z AP napsal: „Když byly v 60. a 70. letech postaveny první z nich, očekávalo se, že budou nahrazeny lepšími modely dříve, než vyprší jejich licence.“ Ohromné náklady projektů, bezpečnostní obavy a problémy s ukládáním radioaktivního jaderného odpadu po celá tisíciletí odradily soukromé investory. Místo vývoje a výstavby nových jaderných elektráren se vlastníci – typickým zástupcem jsou komerční společnosti jako Exelon Corp., dlouholetý hlavní sponzor Obamovy volební kampaně – prostě jen pokoušejí provozovat tyto staré reaktory déle, a žádají NRC o prodloužení licence na dalších 20 let.

Evropa, která je napřed oproti Spojeným státům v rozvoji a využívání technologií obnovitelné energie, je nyní připravena ještě urychlit vývoj v této oblasti. NRC v USA poskytl předběžný souhlas pro rozšíření JE Vogtle v Georgii, který naplánovala Southern Company, a jež bude první výstavbou nové jaderné elektrárny v USA od havárie v Three Mile Island. Tento projekt získal podporu od presidenta Baracka Obamy, který přislíbil federální záruky za úvěry ve výši 8,3 miliard dolarů. Southern Company plánuje použít nový reaktor AP1000 od Westinghouse, ale koalice enviromentálních skupin se snaží zablokovat povolení k výstavbě s poukazem na to, že konstrukce tohoto nového reaktoru je ve své podstatě nebezpečná.

Obama ustavil něco, co je nazýváno jako jeho „Komise pro špičkovou kvalitu americké jaderné budoucnosti“ (Blue Ribbon Commission on America’s Nuclear Future). Jedním z jeho patnácti členů je John Rowe, předseda správní rady a výkonný ředitel Exelon Corp., tedy té samé jaderné společnosti, která sponzorovala Obamovu volební kampaň. Tato komise realizovala studijní cestu do Japonska, aby se podívala, jak tato země prospívá při využívání jaderné energie – měsíc před katastrofou ve Fukušimě. V květnu komise zopakovala svůj postoj, který je i postojem Obamy, že by jaderná energie měla být součástí energetického mixu Spojených států.

Americký jaderný mix by místo toho měl obsahovat programy tvorby pracovních míst, které by snížily energetickou náročnost existujících budov, a zavedly solární panely a větrné elektrárny tam, kde je to vhodné. Tyto práce by nemusely být outsourcovány a mohly by okamžitě snížit naši energetickou náročnost, a také naši závislost na zahraniční ropě a domácím uhlí a jádru. Takový program by mohl zvýhodnit americké výrobce, udržet peníze v americké ekonomice. Mohla by to být jednoduchá, účinná a rozumná reakce na Fukušimu.

Převzato z Truthdig

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
9. 7. 2018 12:55

„Selhání záložních generátorů bylo jedním z klíčových problémů, který vedl k roztavení reaktorů ve Fukušimě.“

Selhání/vyřazení generátorů ve Fukušimě balo důsledkem klíčové chyby a tou byla chyba projektu an základě chybně provedené či neprovedené analýzy rizik FMEA. Pokud by bývali analýzu provedli se znalostí přívalových vln v minulosti (informace o tom zaručeně byly k dispozici) , nikdy by nemohli v lokalitě stavět.

Pokud je článek postaven na takových základech, nestojí za přečtení.