Retro: Mávání motýlích křídel

 

„Mávání motýlích křídel“ v podobě „motýlka“ jako na tomto videu určitě nemá na klima zásadní vliv… Když to říkal Václav Klaus, tak to musí být svatá pravda. Takhle nějak asi vznikla eroze na Dlouhém potoce v Jeseníkách.

2.6 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
12. 2. 2021 10:24

7.6.2020 dopadl po tzv. údajné „bleskové povodni“ Zlatý potok, ř. Oskava i jejich přítok zvaný Medvědí podobně – v důsledku nejen lesní dopravy, příkopů silnic – nejen lesních bez jakýchkoliv kompenzací, a zejm. velkých ploch víc jak 30 „svobodných“ let neřešených meliorací… Nikdo nezpochybňuje že u mnoha silnic státních či krajských musí příkopy být- ovšem je třeba si uvědomit, že je třeba NEGATIVNÍ ÚČINKY ZRYCHLENÉHO ODTOKU v krajině KOMPENZOVAT. Mj. obnovou mezí, remízů a jejich správnou údržbou, rušením části meliorací, omezením vjezdu lesní techniky do porostů které jsou silně ovlivňovány vodou či náchylné k erozi, atp. Není to rozhodně jen… Číst vice »

interiér porostů-úspěšné podrostní obnovy ředěním v mikroskupinkách ze zmlazení- vč. jd, jr, bk, JZ Výhledů, LS Janovice v CHKOJ,I2021.JPG
Martin (už bez taky m)
12. 2. 2021 10:28

k následkům eroze „bleskové srážky“ 7.června 2020 na Zlatém potoce…
Zrychleným odtokem vyerodovaný NÁKLADNÍ VLAK štěrků…
Po odvezení bude koryto potoka na mnoho let zničené a dojde k dalšímu poklesu spodních vod…

vyhrnuté erodované štěrky po přívalu z VI2020- Bedřichov, Zlatý potok nad LS, stav VIII2020.JPG
Last edited 3 let před by Martin (už bez taky m)
Aleš
Aleš
Reply to  Martin (už bez taky m)
13. 2. 2021 12:18

Dodám důležitý dopad poškození převážně lesních ekosystémů, který se projevil loni v červnu. Vůbec tím nebyl jen Martinem zmiňovaný odnos několika tun kamínků, který sice dopad má, ale patrně zatím nikdo z deseti milionů spoluobčanů včetně odborníků neocení. Ale něco jiného. Bleskové povodně 7.6.2020 a jejich dopad na intravilány obcí a dopravní infrastrukturu. Poničené obce Šumvald, Břevenec, Oskava, zatopené sklepy, přízemí domů a zničené zahrádky v Libině, Uničově a přilehlých vesnicích. Stržené mosty, pohotovost mnoha hasičských jednotek, pátrání po zmizelých, komplikace mnoha lidem na cestách za prací, komplikace při zásobování i okolních sídel z důvodů objížděk, měsíce odklízení škod, opravy… Číst vice »

PPK
PPK
12. 2. 2021 10:48

Pokud internet nelže, tak vlastníkem lesů v chráněné krajinné oblasti Jeseníky jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Podle zákonů ČR je však soukromé vlastnictví nedotknutelné a tudíž i vlastník takových lesů je nekritizovatelný. Shrnuto: Jaké zákony, takový stát a tudíž i takové lesy.

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/jeseniky-kurovec-holosece-holiny-bruntalsko.A200507_546394_ostrava-zpravy_jog

A k tomu ještě ten vražedný koronavirus …
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/les-strom-kurovec-sucho-koronavir-pribyslav-zdar-nad-sazavou-kaceni-vysocina-priroda.A200423_544557_jihlava-zpravy_mv

Martin (už bez taky m)
Reply to  PPK
12. 2. 2021 11:53

ALSOL a BOO vlastní část- něco přes třetinu. V důsledku provedení „restitucí“ bohužel ale hodně uceleně v podstatě celou Medvědskou hornatinu a velkou část Zlatohorské vrchoviny. Nicméně pravda je tady někde uprostřed, má být dost dřeva být ponecháváno- a ne vždy je. Správa CHKOJ se snažila-ale vydávali podobné výjimky pro II. zóny poprvé. Jde o hodně velké území, hodně velký zásah do vlastnických práv, hodně náročnou a pečlivou, časově i personálně náročnou práci. Bohužel nemají dost vyškolených lidí, a paušální tvrzení ochranářů z lidu o „plošném odlesňování“ a „plošném odvodňování“ spolu s hloupým obviňováním Správy CHKOJ věci určitě nepomohly… Je… Číst vice »

lokalita U škaredé jedle v 615B na S-SZ Mazanců ponechaná ke zpralesnění-pohled odspodu,CHKOJ,stav k II2021.JPG
Last edited 3 let před by Martin (už bez taky m)
Aleš
Aleš
Reply to  PPK
13. 2. 2021 19:57

Věčné téma nedotknutelnosti soukromého vlastnictví bylo často příčinou mojich profesních rozepří. Třešinkou na dortu je, že ti sami fantičtí zastánci soukromničení v lese jsou zároveň zastánci vyvlastňování u liniových staveb a developerských orgií, také jsou zastánci digitální totality, prozápadních liberálních elfů, čili kreatur, které chtějí za nás rozhodovat, co je správné a co ne, co si máme myslet a co můžeme říkat a o koroně, škoda mluvit. Je to víc témat na jednou, ale takto ty procesy často probíhají. ALSOL samozřejmě nehospodaří nijak zázračně, ale není zatím vidět moc rozdíl od „státních“ lesů. Tam taky často záleží na správci či… Číst vice »