Retro: Někdo se dívá a poslouchá

20. září 2010

Máme ještě vůbec nějaké soukromí? To je téměř paranoidní otázka a většina občanů si brutální vlomení do svého soukromí nepřipouští. Článek v Lidových novinách, jak je jejich dobrým zvykem klouže po povrchu, a velmi opatrně naznačuje policejní šmírování. Ale to je jen špička gigantického ledovce. Státní aparát vždy podléhal pokušení koukat lidem až do ložnice a dnes díky technice je možné lidem koukat i do hlavy a možná dokonce předpovídat jejich chování online. Dnes se k tomuto šmírování ruku v ruce se státním aparátem připojily i soukromé firmy. Jsme ještě vůbec pány svého života?

Lidé dnes běžně používají GPS navigaci, e-mail, mobilní telefon téměř nepustí z ruky a při komunikaci si bezelstně vykládají o obchodních, intimních i nezákonných záležitostech do posledních detailů. Netuší a ani si nepřipouští možnost, že by je někdo mohl sledovat, poslouchat a jejich komunikaci vyhodnocovat. Netuší, že kamkoliv se pohnou, všude na ně kouká nějaká kamera a zaznamenává každý jejich pohyb, který je možno kdykoliv zpětně prověřit. Kdo nic špatného nedělá, nemá se čeho obávat. Opravdu?

Při pohybu po městech nás neustále sleduje obrovské množství kamer, všechny pořizují záznamovou smyčku a některé jsou napojeny na nějaké centrum. Nikdo „neví“ proč a k čemu je záznam pořízen a k jak s ním bude naloženo. Některé systémy provozuje státní správa, některé soukromé firmy. Všichni tvrdí, že pořizování záznamů je legální, záznamy nezneužívají, jsou zabezpečeny proti zneužití a po použití jsou zlikvidovány. Dá se jim však věřit?

Jen v Praze je minimálně 19 kamerových systémů provozovaných policií, monitorujících provoz, zaznamenávajících RZ, typ a barvu vozu, fotku řidiče, místo, datum a čas. Veškeré údaje se schází na jakémsi dispečinku, kde policie záznamy systematicky zpracovává.

Do tohoto systému má pravděpodobně přímý přístup i ÚOOZ se sídlem na Baních, který je přímým pokračovatelem nechvalně známé STB. Jeho náčelník Robert Šlachta lakonicky poznamenal: „Nemůžeme se vyjadřovat k prostředkům, které při sledování osob používáme.“

Své by o tom mohl vyprávět i Tomáš Pitr, v jehož případě státní i soukromé šmírovací systémy velmi úzce spolupracovaly. Policie má obrovské možnosti, jak najít skrývajícího se člověka. Dokáže přitom odposlouchávat telefony, sledovat auta prostřednictvím mýtných bran na dálnicích a „napíchnout“ e-mailovou komunikaci i hovory přes Skype. Policie může zadat do bezpečnostního systému požadavek na monitorování, kdy tisíce bezpečnostních kamer státní policie, městské policie a smluvních bezpečnostních agentur po celé zemi se zaměří na vyhledávání zájmové osoby. Dobře, Pitr je darebák. Ale kdo zaručí, že zájmovou osobou zrovna teď z nějakého záhadného důvodu nejste zrovna vy?

Copak jste nečetli Kafkův Proces?

Zatím k nejvyššímu stupni dokonalosti šmírování se dopracovala „kolébka parlamentarismu“ Velká Británie. Jen v Londýně je podle odhadů více než milion kamer. Monitorují úplně všechno, od pisoárů přes dopravu až po záškoláctví. Na bezpečnost občanů však nemá významný vliv. Co je však alarmující, že systém slouží i k rozhánění hloučků omladiny, které operátor vidí v systému. Jedná se o doplňkové zařízení vydávající intenzivní vysokofrekvenční zvuk. Tyto tzv. „komáří“ přístroje slyší téměř každý člověk, jemuž je pod dvacet, ale málokdo, jemuž je nad 25 let. Silný pískot z těchto přístrojů se používá ve snaze zabránit teenagerům, aby postávali na rozích ulic. Pískot je jim nepříjemný. Zda něco podobného používá i policie v České republice, není známo.

Již více než dva roky jsou ze zákona ve vší tichosti shromažďovány veškeré údaje o tom, kdo, kdy, odkud a kam volal mobilním telefonem. Evidují se i údaje o neuskutečněných hovorech, kdy někdo někoho třeba jen prozvoní. Podobně jako telefonní hovory je dokumentována i veškerá počítačová internetová komunikace. Data jsou archivována minimálně půl roku, reálně však dva roky, možná i déle. K datům má legálně přístup policie, pravděpodobně zpravodajské služby a ÚOOZ. O soukromých bezpečnostních firmách není zmínka, ale zcela vyloučit to nelze.

Policii nestačí k cílenému šmírování komunikací jen systémy Agáta, kterých má již dávno k dispozici několik, požaduje víc. Požaduje zdarma odposlechy mobilní komunikace po mobilních operátorech. A nejen to, BIS vydírala firmu CicrleTech, která vyvíjí a prodává programy pro mobilní telefony, které umějí šifrovat SMS zprávy i hovory, aby firma dodávala na trh šifrovací systém, který v sobě bude mít „chybu„. Díky ní by tajné služby mohly zjišťovat obsah šifrovaných SMS zpráv i hovorů.

Zvědavec, který je trvale terčem výpadů, státní perzekuce a pravděpodobně i šmírování, si klade otázku, zda má vůbec smysl šifrovat komunikaci. Odpověď je jednoznačně ANO. My jsme si ten boj, pokud to budeme nazývat „bojem“, nevybrali. Nevybrali jsme si situaci, ve které jsme… Svět se za posledních 20 let hodně změnil a asi budete se mnou souhlasit, že v mnohém k horšímu. Lidská práva, která jsme považovali za nedotknutelná, jsou vládnoucími garniturami likvidována rychlostí, při které se tají dech… Akce budí reakce. Oni chtějí vědět o nás všechno. My bychom měli říci, DOST, tady je hranice.

Za šmírováním a lezením do soukromí nezaostávají ani soukromé firmy, které jen v zákonných mantinelech mají neuvěřitelně široký prostor. Za meze zákonných aktivit však bohužel nelze dohlédnout. Voláte do call centra firmy? Možná jste na detektoru lži! Technologie, které měly donedávna k dispozici jen některé tajné služby, jsou dnes volně na trhu a firmy je začínají nakupovat. Software umožňuje údajně s 80 až 90procentní úspěšností odhalit pravdivost výpovědi mluvčího.a spojů!/)  Michal Moroz, (dnes náměstek ministra vnitra Johna, k jehož nominaci se nikdo nehlásil).      Paradoxně tím, kdo se těmito systémy zabývá a dováží je z Izraele, je bývalý zaměstnanec bývalého majitele bezpečnostní agentury ABL Bárty (dnes ministr dopravy /

Vědci ale již vyvíjejí systém, který rozpozná hlas konkrétních lidí. Nad tím jásá policie i banky, kdy systém, který rozpozná hlas konkrétních lidí, a to i ve statisících nahrávkách, by policii pomohl hledat zájmové osoby a bankám identifikovat jejich klienty. Systém může dosáhnout až 98% úspěšnosti. To však ještě není konec. Američtí vědci tvrdí, že dokážou předpovědět lidské chování lépe než ti, kdo se rozhodují. Tento výzkum je zatím doufejme jen v počátcích a posun do stavu společnosti zfilmovanému v Minority Report zatím nehrozí. I když – kdo ví?

Nejoblíbenější vyhledavač Google zase neodolal pokušení a při bezpochyby přínosném projektu Street View prošacovával nezabezpečené Wi-Fi sítě, kde ho nejvíc zajímala důvěrná data. Data = peníze, a v případě Google  netřeba pochybovat, že by takto získané údaje neuměl zpeněžit. A tak se můžeme těšit, že pokud po něčem podvědomě toužíme, aniž bychom to kdy vyřkli, hned po přihlášení nám to nabídne Google. Zná nás totiž lépe, než my sami sebe.

Neméně zvědavá je i vláda Izraele, jejíž špionážní centrum údajně sleduje cizí vlády, mezinárodní organizace, zahraniční firmy i jednotlivce. Monitorovat prý může i lodě ve Středozemním moři a podmořské kabely spojující Izrael s Evropou. Zachycená data prý procházejí filtrováním a podle potřeby je využívá izraelská vojenská i civilní špionáž.

Proti šmírování nejsou imunní ani nejvyšší představitelé států, a co je zcela alarmující, ani oni zřejmě vůbec netuší, že je někdo poslouchá. Američané prý odposlouchávali rozhovor Kaczyńských bezprostředně před nehodou u Smolenska. Duncan Campbell, britský odborník na špionážní systémy řekl: „Prostřednictvím globálního monitorovacího systému Echolon americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) sleduje rozhovory šéfů nepřátelských i spřátelených států. Pokud v ní byl satelitní telefon prezidenta Kaczyńského registrován, všechny rozhovory se automaticky nahrávaly… I kdyby obsah rozhovoru vnášel nové světlo do objasňování katastrofy, americká strana o tom nebude Varšavu informovat. NSA nikdy nepotvrzuje, ani nevyvrací, že někoho odposlouchává. A obzvlášť pokud jde o prezidenta.“

Zákony na ochranu soukromí vůči občanům příliš vstřícné nejsou a tak aktivity nejen státních, ale i soukromých čmuchalů budou narůstat a ochranu svého soukromí budou muset vzít občané do svých rukou. Bezpečně šifrovat internetovou komunikaci, kvalitní firewall a do telefonu sdělovat jen stručné, nezbytně nutné informace bez souvislostí. Na podsunuté reklamy nereagovat a řídit se vlastním selským rozumem. Na celé záležitosti je nejsmutnější, že nejbrutálnějším útočníkem na naše soukromí je námi zřízený a námi placený vlastní stát, řízený demokraticky zvolenými zástupci. Dá se ještě vůbec mluvit o demokracii?

Pokud vyměníme svoje soukromí za iluzi bezpečnosti, bude to obchod.  Pokud na to bez odporu přistoupíme, nebudeme mít ani soukromí, ani bezpečnost, ani sebeúctu. Je to pro nás, občany, opravdu tak skvělý obchod?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
23. 9. 2017 6:02

„Policie má obrovské možnosti, jak najít skrývajícího se člověka. Dokáže přitom odposlouchávat telefony, sledovat auta prostřednictvím mýtných bran na dálnicích a „napíchnout“ e-mailovou komunikaci i hovory přes Skype.“ – oni jenom nešmírují, oni taky na zakázku vyrábějí kauzy a těžce otroky systému kriminalizuji, v krizových situacích pro pro vlastníky kolonie taky jednoduše neposlušné a vzdorovité likvidují – máme tady daleko brutálnější padesátky a propagandistická deka tlumí výkřiky nešťastníků, kteří jsou za svůj statečný život a kritické názory vláčeni bahnem korporátního fašismu, za tímto silovým polem propagandy je svět pouze krásně a spokojeně hnědý a úslužně fašistický. ..)

peter.
23. 9. 2017 7:01

K článku: http://zemavek.sk/predpoved-zlocinov-dohlad-zoznam-nepohodlnych/ OT: Dovolím si upozorniť na jedno podľa mňa dôležité výročie. 23.9.1938,od samého rána sedeli chlapi v Československu pri rádiách a čakali na správu,ktorej sa dočkali večer o 22.hodine.Vtedy bola vyhlásená všeobecná mobilizácia,na obranu republiky pred Hitlerovou ríšou.Mobilizácia prebehla bez zádrheľov jak v Čechách,tak aj na Slovensku.K svojim posádkam nastúpilo jeden a pol milióna chlapov,odhodlaných brániť republiku s nasadením svojich životov.O týždeň sa už so slzami poníženia vracali domov bez toho,aby na nepriateľa vystrelili- Prv,než si budeme pripomínať výročie Mníchovskej dohody chcem upozorniť na dve veci. 1 – Na Slovensku bola vládnou stranou Hlinkova ľudová strana.Sám Hlinka bol… Číst vice »

Bety
Bety
23. 9. 2017 14:38

Tak podle citovaného zdroje – zemávek- je iniciátorem a hlavním zneužívatelem těchto technologií světe div se Čína. Takže viník je jasný, ne? Co se týče mnichovské zrady. Možná jsme měli slušnou šanci proti Německu i s tou pátou kolonou za zády. Ovšem nebyli ve hře jen Němci. Rakousko, které se také ohledně své nezávislosti spoléhalo na mezinárodní záruky a bylo též darováno Hitlerovi, už bylo fašistické. Reakci Polska a Maďarska známe, tudíž je jasné, že by se s nadšením k Hitlerovi připojili. Západ jasně řekl své stanovisko, že budeme označeni za viníka války = žádná pomoc, a stejně by za… Číst vice »

peter.
23. 9. 2017 15:35

Bety napsal Tak podle citovaného zdroje – zemávek- je iniciátorem a hlavním zneužívatelem těchto technologií světe div se Čína. Okrem Číny sa spomína VB,USA,Japonsko a aj keď sa to v článku neuvádza,tak podľa mňa nezaostáva ani Rusko.Neviem,prečo by sa mal svet diviť,že ten výskum robí aj Čína.Hlavný inžinier tej čínskej spoločnosti povedal :Je veľmi dôležité skúmať príčiny teroristický útokov,no ešte dôležitejšie je predvídať ich. Otázkou je len,ako budú nahromadené poznatky z tohoto výzkumu využívané v Británii,USA,Japonsku,alebo aj v Číne.V článku sa nedefinuje vinník ani vina niekoho.Píše sa tam,že k možnému zneužitiu novej technológie slúžiacej predchádzaniu zločinov mohlo dôjsť v Japonsku… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 9. 2017 20:13

peter. napsal K článku: http://zemavek.sk/predpoved-zlocinov-dohlad-zoznam-nepohodlnych/ OT: Dovolím si upozorniť na jedno podľa mňa dôležité výročie. 23.9.1938,od samého rána sedeli chlapi v Československu pri rádiách a čakali na správu,ktorej sa dočkali večer o 22.hodine.Vtedy bola vyhlásená všeobecná mobilizácia,na obranu republiky pred Hitlerovou ríšou.Mobilizácia prebehla bez zádrheľov jak v Čechách,tak aj na Slovensku.K svojim posádkam nastúpilo jeden a pol milióna chlapov,odhodlaných brániť republiku s nasadením svojich životov.O týždeň sa už so slzami poníženia vracali domov bez toho,aby na nepriateľa vystrelili- Prv,než si budeme pripomínať výročie Mníchovskej dohody chcem upozorniť na dve veci. 1 – Na Slovensku bola vládnou stranou Hlinkova ľudová strana.Sám… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 9. 2017 20:21

která byla největší zlodějnou a vlastizradou po II. sv válce vždy spolehlivě zavádějící lží sledující zcela jiné cíle… Snad půl roku zpátky zde na téma MNICHOVSKÉ ZRADY byla dost hutná diskuse, opakovat se proto se svým soukromým názorem nebudu, ještě by si mne „všimli“ nějací ušmírovaní katolíci a za třicet stříbrných mne tomu Posseltovi za mé „nedemokratické“ názory práskli… Doba a technologie totiž nepochybně pokročily, a devastace lidských charakterů jak vidno také… Nechápu proč se tady tedy někteří diskutéři rozčilují nad „Shnilým Západem“, když „zdroje“ v podobě katolické církve či prodejných herců jim mají být „bernou mincí“ k odsouzení velmi… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 9. 2017 20:57

A abych předešel nedorozumění, otevřeně zde uvádím, že „devastace lidských charakterů“ kterou zde zmiňuji souvisí s jedním „superkatolíkem“, který de facto násilně rekatolizoval jednu kdys ne nevýznamnou NNO, a spolu s dalšími „charaktery“ v jejím vedení se před cca 10 lety opět „supersluníčkářsky“ postaral i se svým „finančně amerikanizovaným“ bratrem o vytvoření příkladných podmínek vedoucích k mému doživotnímu zmrzačení…

peter.
23. 9. 2017 21:16

Martin (už bez taky m) napsal zde již diskuse nebudou, protože se změní v hádky a žlučovité spory, případně někteří různě okopávaní diskutéři odejdou, jakkoliv OM a jejímu Adminovi hodně fandí. Prostě budou mít dost „Diskutabilné“ zdroje máte uvedené na polstrane pod článkom.A nie sú to katolícke zdroje.Z nich vyplýva,že nejde o lži,ale o historické fakty,ktoré boli zmienené aj v tv relácii „História.cz.“Článok nemá s katolickou ani žiadnou inou cirkvou nič spoločné.A keď sa vám nepáči Monitor,skúste BL : https://blisty.cz/art/71912.html článok nenapísal Čulík ale Přemysl Janýr http://outsidermedia.cz/premysl-janyr-aby-se-tu-dalo-zit/ A bez urážky,ale naozaj sa ťažko diskutuje s niekym,kto sústavne vyzýva k boju… Číst vice »

peter.
23. 9. 2017 21:24

peter. napsal
lánok nenapísal Čulík ale Přemysl Janýr

Přemysl Janýr prestal publikovať v BL v októbri 2014.

Martin (už bez taky m)
23. 9. 2017 21:58

peter, děkuji že jste mne strčil de facto do jednoho pytle s… Já o P. Uhlovi napsal CO JSEM SÁM ZAŽIL. Jeho dceru neznám, ani syna ani nikoho dalšího. K ní jsem napsal svůj osobní názor k „akci“ kterou mám za potřebnou, a nejsem si vědom že bych je „vychvaloval do nebe“. Působil jsem desetiletí v NNO které s ničím v tom dnešním „NNO hávu“ schovaným vlivovým lobbystickým agenturám tehdy neměly nic společného. Na „sluníčkářství“ a jejich násilnou změnu v to čím jsou dnes jsem doplatil zmrzačením, exkomunikací a finančním ožebračením… O jakýchkoliv TV si už myslím svoje, a jakékoliv… Číst vice »

PPK
PPK
23. 9. 2017 23:02

Bety napsal Co se týče mnichovské zrady. Možná jsme měli slušnou šanci proti Německu i s tou pátou kolonou za zády. Ovšem nebyli ve hře jen Němci. Rakousko, které se také ohledně své nezávislosti spoléhalo na mezinárodní záruky a bylo též darováno Hitlerovi, už bylo fašistické. Reakci Polska a Maďarska známe, tudíž je jasné, že by se s nadšením k Hitlerovi připojili. Západ jasně řekl své stanovisko, že budeme označeni za viníka války = žádná pomoc, a stejně by za nic nestála, viz jak rychle bylo zatočeno s Francií. Upřímně řečeno, stejně bych se raději bránila a co si o… Číst vice »

Aleš
Aleš
23. 9. 2017 23:14

https://cz.sputniknews.com/videoklub/201709236025437-video-atentat-ministr-dlr/ Tlak od lihovců u nás nevykazuje zatím takovou mortalitu a brutalitu, ale je to pořád jeden a ten sám zrůdný fašismus, jen změnili nátěr a ksichty. To že nějaký korporátně fašistický slouha z nějakého důvodu napíše solidnější text, nemusí znamenat, že se od toho textu musí slušní lidé zcela distancovat, nálepkování sluníčkářstvím nikam nevede. Fašisté se mají jen dobře, když se utápíme ve vzájemném štengrování. Chtěl bych vidět, jak někteří z vás by v dnešní době hákovali pod nějakým arogantním fašizujícím lihovcem a pak by ještě měli snášet urážky za to, že nekývá jak kývací plyšový pes, že 100%… Číst vice »

peter.
24. 9. 2017 5:45

Dôvod prečo som na ten článok upozornil,som uviedol: 79.výročie mobilizácie 23.9.38.V médiách sa tento deň nepripomína aj keď je z pohľadu Slovenska dôležitý,lebo dokazuje,že Slováci boli ochotní za republiku bojovať aj zomierať.Dnes sa skôr razí téza,že „Slováci nás Čechov zradili“ keď si vytvorili vlastný štát. Vatikánsky zdroj uverejnil názory českých historikov a ich mená uvádza pod čiarou..Ak vatikánsky zdroj napíše že 2 + 2 = 4 tak to neznamená,že o tom budem pochybovať len preto,že zdroj je „vatikánsky“.Ten článok nenapísal nejaký vatikánsky farár ale Čech Jan Cholínsky.Znovu pripomeniem reláciu „História.cz“,kde bola Nečasova misia potvrdená,aj keď bagatelizovaná. A tiež už mám… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 9. 2017 7:37

Útoky katolíků na Prezidenta Beneše představují součást pokusů o zrušení jím vydaných prezidentských Dekretů. Napří. stránky „české“ Wikipedie jej popisují takto, a následně píší i „lakonické“ sdělení, že cit: „Organizace vyhnanců v Německu a Rakousku, především Sudetendeutsche Landsmannschaft, se zatím marně snaží o zrušení „Benešových dekretů“ týkajících se občanů Československa německé a maďarské národnosti.“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Edvard_Bene%C5%A1 Od doby co nám vymývači hlav „vyměnili národ“ a církevní „fandové“ UKRADLI NĚKDE BEZMÁLA TŘETINU REPUBLIKY jsou takové „přístupy“ „HISTORIE“ exemplárním nebezpečím pro trosky právního řádu předaného zemi předchozími generacemi. E. Beneš udělal pro ČSR hodně, jistě i chyby a omyly, nemalé. Ale toho pozitivního… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 9. 2017 7:51

A protože to dávno pochopili VYKRADLI NÁM INSTITUT NNO doslova „pod zadkem“ skrze „po svém a pro své zájmy“ „vydezinfikovanou“, až úchylně antikomunismem indoktrinovanou generaci. JIM dali peníze a vliv, jen hrstka nás v NNO vzdorovala tomu to vlivu, vědoma si toho, že jde svým způsobem o velice účinné nástroje. Desetiletí i za cenu velkých obětí (včetně mrtvých a zmrzačených) jsme mnozí vzdorovali možnostem každodenně mnohé NNO zneužívat již ke zcela jiným zájmům… nejspíše marně a zbytečně jsme obětovali zdraví a kusy života. Pokud totiž stačí obava že si někde někdo něco KLASICKY VYTRŽENĚ Z KONTEXTU DOBY napíše k tomu,… Číst vice »

Bety
Bety
24. 9. 2017 10:11

Snad by si Peter už mohl uvědomit, že jsou elity a národ dvě různé skupiny a neházet rozhodnutí jedněch na krk druhým. A co se týče různých historiků snažících se elitám uhladit cestičku nejsou pro mne žádnou autoritou. Zvlášť když je úmysl elit zrušit Benešovy dekrety zcela zjevný a čím dál tím méně zastíraný.
Také mne udivilo, jak lehce Peter přenesl podporu Saši čistě na Martinova bedra,
fakt velmi zajímavé. A ať si kdo protestuje jak chce, ten zemávkův článek o špiclování je možná slušný, leč tendenční až to bolí.

peter.
24. 9. 2017 11:12

Je nedeľa,práve som sa vrátil z kostola,kde sme s farárom preberali možnosti,ako zrušiť Benešove dekréty aby sa Žitný ostrov mohol vrátiť Maďarsku a Vysoké Tatry RKC.Tak vás uisťujem,že o vašom mentorskom príhovore budem veľmi vážne uvažovať a len vám poprajem všetko dobré,viac empatie a schopnosti správne si vyložiť napísané.