Retro: Neonacisté a Gypsy Industry

21. dubna 2009

Až do minulého víkendu jsem nekomentoval aktivity neonacistů. Nebylo to proto, že bych jim podvědomě fandil nebo měl strach z jejich reakce, ale spíš proto, že jsem se domníval, že pro nás nepředstavují reálnou hrozbu. Byl jsem také přesvědčen, že každá informace o jejich aktivitách jim v konečném důsledku prospívá.

V sobotu však nejdříve válečnou zónu přípomínajícím Ústím nad Labem pod ochranou policie (opravdu ji máme od toho, aby bránila neonacisty a neadekvátně zasahovala proti jejich odpůrcům?) pochodovali Autonomní nacionalisté, což je skupina, která si velmi „vlastenecky“ notuje s německými neonacisty a revanšisty. V sobotu v nočních hodinách pak došlo ke zbabělému žhářskému útoku na romskou rodinu v severomoravském Vítkově, také pravděpodobně s rasovou motivací. Když si porovnáte fotodokumentaci z již proběhlých neonacistických provokací, zjistíte, že probíhající hospodářská a politická krize je vodou na mlýn pravicovým extrémistům, že roste jejich počet i odhlodlání a každá jejich další akce je organizovanější a účinnější. Nelze také nevidět, že mají stále vyšší podporu ve společnosti, unavené dlouholetým neřešením sociálních problémů.

Chceme-li tuto situaci skutečně a s chladnou hlavou řešit, měli bychom si nejprve položit, a někdy v budoucnu i odpovědět, na tyto otázky:

  1. Je toto hnutí opravdu autentické, jak se nám snaží naznačit Ivan Langer, a vzniklo z pocitů rozčarování nad zhoršováním situace v romských ghettech a jejich okolí, z rozladění nad neúčinnými pokusy o „pozitivní diskriminaci“ menšin a z osobních negativních zkušeností s drobnou pouliční kriminalitou a zneužíváním sociálních dávek?
  2. Pokud není autentické, komu prospívá eskalace napětí mezi většinovou společností a v mnohém skutečně odlišnou menšinou?
  3. Nejsou tito lidé ve spojení s „Gypsy industry“, který na jedné straně reprezentují lidé, bohatnoucí z romské emigrace, a na druhé nevládní organizace a „profesionální Romové“, bohatnoucí ze státních grantů a dotací?
  4. Neslouží všichni ti pomýlení „vlastenci“ pouze k odvedení pozornosti od velkých problémů, kterými nás zásobují naše slušné „bílé límečky“ k někomu, kdo se neumí tak efektivně bránit?
  5. Nejsou jenom vítanou záminkou pro další posilování kontroly nad občanskou společností a totalitních tendencí?

Možná nám na tyto i další otázky odpoví bývalý člen Ku-klux-klanu, který bude v pátek přednášet na Karlově univerzitě.

Přejít do diskuze k článku 52 komentářů