Retro: Rusko je ve varu, důvodem je další oficiální pokus přepsat dějiny 2. světové války

24. 1. 2015

V Polsku téměř nepovšimnutě prošel rozhovor zdejšího ministra zahraničí v Polském rozhlase, který dostal do varu celé Rusko. Novinář polského rádia Program 1 požádal polského ministra zahraničí Grzegorze Schetynu (promovaného historika, nar. 1963) o komentář na názor, že nepozvání Vladimira Putina na oslavu výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi je příkladem malichernosti. Ministr mu však skočil do řeči: „Možná by bylo lépe řící, že osvobozoval 1. ukrajinský front a Ukrajinci, protože v ten lednový den to byli oni, kdo otevírali brány tábora.“ I když se po chvíli diskuse obrátila jiným směrem a soustředila se na Putinovy schválnosti, rozzlobení Rusové tuhle větu vytáhli na titulní stránky.

Rusové se odmala učí, že to byla Rudá armáda, která osvobodila Poláky a další národy od fašistické okupace. Proto berou slova polského ministra zahraničí jako políček do tváře. Při osvobozování vězňů padlo 231 sovětských vojáků a název „Ukrajinský front“ je odvozen od území, ze kterého armáda přišla do Polska, nikoli od národnosti. Zástupce české ombudsmanky Stanislav Křeček k tomu sarkasticky poznamenal: „To je prostě neuvěřitelné. Jelikož neexistoval za druhé světové války žádný ‚ruský front‘, tak Rusové asi v té válce vůbec nebojovali!“ Ve skutečnosti se tento front skládal ze zbytků armád zničených v průběhu války, které byly zreorganizovány.

Podle historika a archiváře hl. m. Prahy Petra Kreuze byl 1. ukrajinský front vytvořen přejmenováním Voroněžského frontu. „Samotnou Osvětim osvobodila 100. střelecká divize 106. střeleckého sboru 60. armády 1. ukrajinského frontu. Uvedená 100. střelecká divize nesla od července 1944 název Lvovská, avšak proto, že se rozhodujícím způsobem podílela na osvobození Lvova 27. 7. 1944. Byla složena v naprosté většině z vojáků pocházejících z oblasti Archangelska a Vologdy a z Komiské autonomní republiky, tedy ze severu Ruska. V personální skladbě této divize tedy drtivě převažovali Rusové,“ řekl Parlamentním listům Petr Kreuz.

K věci se rázně vyjádřiila i náměstkyně oddělení informací a tisku ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova: „Jsme přesvědčeni, že byste měli přestat zesměšňovat historii a posouvat se v protiruské hysterii až do vyjadřování neúcty k těm, kteří položili své životy za osvobození Evropy. …Nikdo nemá právo manipulovat s památkou vojáků Rudé armády, s využitím toho, že většina z nich se již nemůže bránit a za tato slova jim dát přes hubu! Sergej Lavrov zareagoval takto:  „Komentovat tvrzení ministra zahraničních věcí Polska o tom, že Osvětim osvobodili Ukrajinci, snad ani nelze. Osvětim osvobodila Rudá armáda, ve které byli Rusové, Ukrajinci, Čečenci, Gruzíni, Tataři atd. Pokus rozehrát v této situaci nějaké nacionalistické nálady je naprosto rouhačský a cynický,“ řekl ruský ministr zahraničí.

Do Schetyny se pustili také ruští blogeři, kteří jeho vyjádření označili za ignoranci nebo provokaci. Uživatelé nejfrekventovanější webové sítě VKontakte, ruské verzi Facebooku, píšou, že „Polsko by mělo být znova osvobozeno“, tentokrát od „okupace nevděčného zpátečnictví a historických ignorantů“. Najdete tu i další ostré titulky: „Za chvíli můžou napsat, že ten tábor vybudovalo Rusko“, „Je to Jaceňukova propaganda“, „Ještě nikdy nikdo tak nepoplival sovětského vojáka“ a „Poláci byli vždycky kurvy, je to jejich problém, že nikdy nevědí, komu dát, a tak dají i tomu, komu by nemuseli. A může za to obvykle Rusko.“

Polský ministr zahraničí poté v polském Radiu ZET „upřesňoval“ svoje slova. Řekl, že když mluvil o osvobození tábora Ukrajinci, chtěl podtrhnout, že ho neosvobozovali jen Rusové, ale i představitelé jiných národů, včetně Ukrajinců. Velitelem prvního tanku, který dorazil k branám koncentračního tábora byl podle něj Ukrajinec Igor Pobirčenko. Schetyna slíbil, že v budoucnosti bude své myšlenky vyjadřovat jasněji a tvrdil, že jeho slova nebyla protirusky zaměřena. Vyjádřil překvapení nad „nervózní“ reakcí Ruska na jeho vyjádření, která je prý ovlivněna rusko-ukrajinským konfliktem a vysvětlil ji takto: „Rusové chtějí ukázat, že dědictví Rudé armády a obětí vítězství nad fašismem patří pouze Rusku.“

Po skandálních Jaceňukových výrocích o sovětském vpádu na Ukrajinu a do Německa za 2. světové války tady máme dalšího přepisovače dějin. Hnědý mor dorazil do Varšavy.

Zdroje:

Newsweek.pl

Parlamentní listy

Vzgljad

Námět: Rado Miko

5 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
28. 1. 2022 14:17

Klasická bramboračka Bolaku. Osobně se marně snažím zjistit, jestli Pat a Mat vůbec tuší, která dneska bije. Cizkum nenalevaji kvůliva Turuuf. Po Hitlerovi chtějí, aby zaplatil válečné reparace, když mu předtím mohutne vyhulovali brkana. Nestačí, že dostali kus Germanie včetně Pruska. Doma křesťanské lejno zvící dzihadu bojuje se ženskými a sní o Trojmori, které Bolaka dostane do pozice – o kolena, kolena přibližte se k jezeru. Bolák dneska válci prakticky s každým kolem sebe a aby korunoval svůj bytostný kretenismus, tak vsadil na Hitlera podruhé. Tentokrát emerickeho. Bolák je dneska středoevropský Osman. Chce do extraligy. Jenže tam se to hemží… Číst vice »

Last edited 1 rok před by orinoko
Hudryperman
Hudryperman
28. 1. 2022 16:08

Perlička z Itálie . V následujícím překladu článku z italské politické bramboračky se objevilo,že místopředsedou italského senátu je Robert Fico ! Část překladu : Předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová, kterou ráno oficiálně nominovali spojenci Salvini, Meloni, Tajani a Toti, se i přes aktivní účast v soutěži rozhodla, že bude zasedání a hlasování předsedat po boku svého kolegy Roberta Fica. Legitimní volba, však nakonec vyvolala mezi odborníky mnoho kontroverzí. Nejen mezi politology, ale i mezi stranami. „Je naprosto nevhodné, aby prezidentka Casellatiová v dnešním odpočítávání spolupředsedala hlasování a fakticky si sama kontrolovala hlasy,“ hřímal Enrico Borghi z národního sekretariátu Demokratické strany. A… Číst vice »

Gatta
Gatta
28. 1. 2022 20:48

Polsko by rádo bylo „středoevropská velmoc“ a vždy to dopadne steně. Stačí vzpomenout Napoleona – z celé polské slávy byly jen techtle mechtle s polskou kňežnou a mrtví poláci na ruských stepích.

Teď plánují „osu dobra“ Londýn – Waršava -Kyev. Viz AK. V podstatě by se jednalo o obyčejnou britskou kolonizaci východní Evropy.

Co je ale opravdu polská hanba, jak zapomněli na vzájemné banderovské genocidni vyvražďování během IIWW.

g.hrosik
g.hrosik
29. 1. 2022 6:19

Polsko, bohužel, opět směřuje ke svému, tentokráte už 6. rozdělení. Oni si zkrátka nedají pokoj.

Gatta
Gatta
Reply to  g.hrosik
29. 1. 2022 8:55

Děkuji za upřesnění počtu těch polských dělení. *** Po jmenování vrchní komisařky Leynové, se říkalo, že když úspěšně rozložila Bundesware a že se jí to možná povede i s EU. No, zatím si vede nadmíru úspěšně. Zbavila EU té podivné Británie a „spálila mosty“, znepřátelila si Maďary a část Poláků, nyní si bude Londýn dělat vlastní bilaterálni evropskou politiku, podporou puče na UA přivedla válku na hranice EU, nepromyšleným Green Deal likviduje ekonomiku, příliv a začlenění vědců z Bangladéše také moc nevyšel … … Teď jde jen o to, kdo o ten rozklad EU má takový zájem – jestli Rusko,… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Gatta
29. 1. 2022 10:12

Myslím si,že Vy to víte a Vaše otázka měla jen vyprovokovat diskuzi na toto téma.Rotschildova pravá ruka Soroš si jak známo koupil větší polovinu Evropského parlamentu a má mimořádně blízký vztah ke komisařúm a soudcům EU. Pokus vytvořit „trojmoří“ a využít „velmocenských pocitů“ polské elity se už americkému deepstate zřejmě nepodaří v důsledku obranných opatření Ruska. Čína ani Rusko nemůže mít objektivně zájem na rozpadu EU,protože ji budou ještě nějakou dobu potřebovat a v obchodě i diplomacii jim existence EU šetří čas i síly.Britské pokusy uplatňovat svou globální politiku dokazují v jakém útlumu je tzv.GP vůči stávající situaci války mezi… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Hudryperman
29. 1. 2022 11:44

Jistě – ale ať si každý zkusí zapojit závit … a nečekà, že vše v životě je s dokonalou nápovědou.

Výjimka -žena se pala: „A co ten GB a Západ na té rozvrácené UA může získat?“

Tedy – strategické území vůči Rusku, nějaký ten přeživší průmysl, nějaké suroviny …a hlavně úrodnou půdu a OTROKY – pro válku i na pole.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
29. 1. 2022 15:03
Botičky od Diora
Botičky od Diora
29. 1. 2022 11:14

Anglické prase a váleční zločinec churchil měl v označení poláků pravdu.
Hnědý mor nikdy neopustil Varšavu.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
29. 1. 2022 13:28

Orino, 26. ledna 1934 byl podepsán pakt Hitler-Pilsudski.
comment image

Ale to nic neznamená. Fuckt nic.