Retro: Scifi – Čechistán, rok 2080

1. 11. 2011

Jedu z práce, je mi 73 let. Musím vlakem, protože jsem o řidičák přišel jako zdravotně nezpůsobilý. Poté, co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s berlemi, vystupuji.

Vystupuji velice opatrně. Mám totiž jen jedno oko. To pravé mi vypíchl 70letý oční chirurg při odstraňování šedého zákalu, když se mu třásly ruce, protože měl Parkinsonovu nemoc. Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku.

Procházím nádražní halou, kterou hlídá hrbatý policista podpírán dvěma hluchými kolegy.

Vycházím ven a jdu na tramvaj. Řidička žádá cestující, aby jí řekli, kde má zastavit, protože  trpí ztrátou paměti.

Vystupuji a mám hlad, v restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu, jakmile se podaří dostat kuchaře z kómatu. Objednávám si pivo, ale číšník kvůli třesu rukou půlku vylije, než dojde k mému stolu. Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky!

Jdu domů. Mé děti ve věku 48 a 50 let se mě ptají, jestli bych jim nepomohl najít nějakou práci. „Ne, děti moje, na to jste ještě příliš mladí.“

Večer jdu do Národního divadla na Labutí jezero. Představení je hned v prvním dějství zrušeno, protože 68letá baletka, představitelka hlavní role, padá a láme si krček kyčelního kloubu.

Vracím se domů. Odložím obě protézy. Pustím televizi a sleduji celostátní oslavy narozenin prezidenta Kalouska, který se k naší radosti v plné síle, zdraví a svěžesti dožívá 120 let.

Námět: Václav Umlauf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
15. 11. 2018 20:50

Tak já tomu opravdu nerozumím – onehdy jsem v radiu slyšel, že u GB by mohli klidně snížit pracovní týden jen na 4 dny … že tomu brání jen chamtivost podnikatelů.

idiotronic
idiotronic
16. 11. 2018 0:00

Roku 1978 byl zaveden letní/zimní čas. Zároveň bylo stanoveno, že v jednosměnných provozech se pracuje od sedmi hodin. Zaměstnavatel ale (platí pro Škoda Plzeň) měl pravomoc upravit ji dle svého. A tak jsem vyrážel na vlak, odjíždějící v 04.47 , abych na pracovišti čučel od 05:15 do 06:00, kdy začínala pracovní doba. Končila ve 14:30, ale vlaky mne dovezly až kolem čtvrté. protože celá síť vlaků (podléhala ČSD, nikoli Škodovce) byla postavena na dobu 07:00 až 15:30. Jediné, co mi dává smysl, je záměr zaměstnat lidi dojížděním, aby nekuli pikle. A z téhož důvodu nelze zkracovat pracovní týden. Odborářské demonstrace… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
16. 11. 2018 15:50

Téma ovšem není vyčerpáno.
Tisková mluvčí ministerstva , stižená Alzheimerem
nejen, že odpovídá na něco jiného, než byla tázána, ale ani si plně neuvědomuje , kde se vlastně nalézá a chodí mezi novináři a ptá se jich, jestli neví, kde je tu ta tisková konference. Jedině ministr války, paranoidní šizofrenik mobilizuje proti odvěkému nepříteli a mává dřevěným samopalem.

orinoko
orinoko
16. 11. 2018 17:40

Umlaufa je prd vizionar. Po letech jinak. Česko vede peloton exekutorskeho mariase. Ale odzadu. Na Hradě sídlí preziDENTISTA , jehož exekuovalo nejmene exekutoru. Dole pod Hradem má sídlo Senát složený z partaje Černých havranu a Sněmovna složená Generálním tajeMNIKEM lekarenske lobby. Tzv. Politici mají místa hotelových portyru, a můžou jedine: Říkat : Ano, pane, vypinaci. Důchodci budou vysmati: Maji univerzální jistotu. Smrt. Ale budou prezivat. Vycepovani několika systemy budou klást odpor všem prognózam a osmiletym juvenilum. Kteri… Nadopovani mnoha vyDOBYTKY, budou připomínat ještě starší duchodce. Pročež je nutno konstatovat: Sam sobě svetem, aneb světu sluší komunita. Co dodat? Celý svět… Číst vice »