Retro: Usáma Bin Ládin jako David Beckham

22. července 2009

Když už se nám mocní tohoto světa smějí, proč bych se já nemohl jednou trochu zasmát na jejich účet. Tento týden byl na ČT2 dokument „Večeře s prezidentem„, kde bývalý pákistánský prezident Mušaraf prohlásil, že o Al-Káidě do útoků 11. 9. 2001 nic nevěděl. Byla snad Al-Káida pouze název složky Johna O´Neila, odborníka na terorismus, který byl těsně před útoky propuštěn, a byl mu nalezen nový job v jedné budově WTC? To už se asi nedozvíme.

A jestli je na mých fotkách opravdový Usama, to sám nevím, musím důvěřovat zdrojům. Nejsou o nic nevěrohodnější než ty „oficiální“ fotografie a videa, na kterých má Usáma sem tam jinou tvář nebo hlas. Já nejsem od toho, abych vnášel světlo ohledně této osoby, já pouze chci poukázat na mlžení médií, které v době internetu zapomínají na fakt, že lež má krátké nohy.

A když jsem nedávno v médiích zaslechl něco o novém poselství nejhledanějšího a nejznámějšího teroristy světa, Usámy Bin Ládina, začal jsem vážně přemýšlet o tom, jestli k nám náhodou tento člověk nepromlouvá ze záhrobí.

Tak především tento muž byl nebo snad ještě je nejvyšším představitelem teroristické skupiny podivně nazývané Al-Káida. Proč podivně? Název Al-Kajdá je v překladu částí slova „databáze“, což bych nikdy nečekal od islámských fundamentalistů, chybí mi zde např. slovo „svatí“ nebo „bojovníci“ a tady Tima moc dobře nechápu. Možná je zde nějaká historická spojitost, kdy byl Tim (na internetu ho najdete i pod jménem Tim Osman, ale raději budu dále používat jeho známější jméno) ještě mladý teenager a chodil do Oxford school (foto 2), nebo název Al-Káidá vymyslel úplně někdo jiný a za úplně jiným účelem.

Zaujala mě náhodně objevená stránka, kde je bin Ládin (Tim) vyobrazen s dodatkem o odměně za dopadení, která činí 25 miliónů dolarů. Odkaz byl celkem povědomý a pak jsem si uvědomil, že je to část oficiální stránky americké FBI, kde ale chybí to nejdůležitější, text pod fotkou (foto 3), který vysvětluje, proč je dotyčný terorista hledaný:

Zde je chybějící text:

CAUTION

Usama Bin Laden is wanted in connection with the August 7, 1998, bombings of the United States Embassies in Dar es Salaam, Tanzania, and Nairobi, Kenya. These attacks killed over 200 people. In addition, Bin Laden is a suspect in other terrorist attacks throughout the world.

Zdálo se mi to až neuvěřitelné, stát se maxizloduchem v době válek, etnických čistek, AIDS, automobilových havárií a tučných jídel, pro dva teroristické útoky (k úctě všech 200 lidí, kteří při něm přišli o život), které se odehrály v roce 1998, a nebýt pronásledován za to hlavní, za 11.září! Vždyť G. W. Bush dva dny po útocích prohlašoval, že ví, kdo zorganizovat tyto útoky, kde se teroristé nacházejí, a že má Tálibán vydat teroristy, kteří se v Afghánistánu ukrývají, protože to budou Spojené Státy, kdo bude diktovat podmínky.

Každopádně jsem si za ty roky na Usámu zvykl, kolikrát jsem si říkal, co asi v té studené jeskyni, kde se skrývá, vlastně dělá, jestli mu není zima, bál jsem se, aby ho tam nezradily jeho nemocné ledviny, které si léčil v jedné americké nemocnici v Dubaji těsně před 11. zářím, bylo by pro všechny strany konfliktu nevhodné, kdyby byl takto ukončen jeho život, určený ke skonu na bitevním poli! Přál jsem si, aby to byli právě naši ostří hoši z Prostějova, kteří ho dostanou a dovezou v plastovém pytli na svoji základnu v záři reflektorů.

V roce 2007 jsem však byl zaskočen prohlášením Benazír Bhuttové v televizi BBC, že Usáma Bin Ládin byl zavražděn, a editor vysílání byl tak v šoku, že část rozhovoru o této události prostě vystřihl. Zde je nezcenzurovaná část (2:17-2:20), kde dnes již nežijící autorka vyslovila tuto informaci.

Když pak žádal Jan Čulík z Britských listů televizi BBC o vysvětlení, co to má znamenat, přišla mu tato odpověď: „Během rozhovoru paní Bhuttová učinila tvrzení, že Usáma bin Ladin byl zavražděn radikálem Omarem Sheikhem. Bylo to tvrzení, které moderátor nezpochybnil, a bylo tak neočekávané, že se zdálo velmi pravděpodobné, že se přeřekla. Pod časovým tlakem editor, který je odpovědný za zveřejnění videa, tento výrok odstranil, aby nevznikl zmatek. Po zralé úvaze je jasné, že to zjevně byla chyba a že se to nemělo stát. Neměli jsme v úmyslu zkreslit rozhovor a budeme usilovat o to, abychom nahradili verzi rozhovoru, obsahující střih, která je nyní k dispozici na stránkách BBC, původním rozhovorem tak, jak ho odvysílala Al-Jazeera. Rád bych využil této příležitosti, abych se omluvil za to, co byl chybný úsudek, i za zmatek, který to způsobilo“.

Pro mě osobně to byl taky šok a nechtěl jsem tomu věřit, je to něco, jako kdyby Tom zardousil Jerryho v pátém dílu, nebo kdyby největší padouch filmu nezemřel na konci, ale v polovině příběhu. G. W. Bush nám slíbil dlouhou válku, která bude trvat hodně let, a teď by snad měl být už konec!!! Proč jenom Omarovi neřekli, jak to bylo u Tora Bora, kdy se bin Ládinovi podařilo uniknout z třístranného neproniknutelného obklíčení, nebo proč mu nepromítli francouzský dokument tvůrců E. Razaviho a E. de Lavarene „Bin Ládin, neúspěšný lov“, kdy měli francouzští vojáci Usamu na dosah, ale Američané nedovolili prchajícího teroristu zajmout. Kdyby znal tuto hru „na honěnou“ mohl Usáma ještě žít!

A když jsem ho znovu na obrazovkách objevil, byl jsem šťasten, že hra na kočku a myš může pokračovat. I když tentokrát vypadal o 20 let mladší s obarvenými vousy (možná nová milenka) a zcela jiným hlasem (změna hlasu v tomto věku vyloučena), vůbec to nevadilo, na tom přece nezáleží, Usáma jako Usáma (foto 4). (I ta angličtina mu jde o něco lépe, nezdá se vám?)

Kašlu na opravdového spoluorganizátora 11. září, Pákistánce Chálida Šajcha Muhammada, se zachmuřenou tváří, se slovy plnými nenávisti pro zavraždění svého bratra Američany. Pro náš boj za Trvalou svobodu potřebujeme někoho inteligentnějšího, na úrovni, jako je bin Ládin, a pochopil jsem, že je pro nás tak nepostradatelný, jako David Beckham (foto 1) pro jednu nejmenovanou sportovní firmu. Usáma ještě nesmí zemřít, ještě jsme nezkontrolovali úroveň demokracie všech Zemí s nerostným bohatstvím, naše státní rozpočty musí dál a dál sypat peníze na tento nekonečný a nesmyslný boj, který má svůj začátek, ale nikdo neví, kdy bude jeho konec.  (Foto 5: Chálid Šajch Muhammad po zadržení v. r. 2003)

Na závěr musím připomenout, že poslední nahrávka poselství Usámy Bin Ládina byla pouze zvuková, a sám dotyčný byl při ní vyobrazen pouze fotem. Vlastně ani nevím, co je vlastně zač, zda žije, nebo je již mrtvý. Jako bojovník v Afghánistánu, sponzorovaný přes pakistánskou tajnou službu ISI v době války se Sovětským Svazem, i jako bojovník proti zlým Srbůmna Balkáně – v Bosně a v Kosovu má dokonce společné spojence (A. Izetbegovič, H. Thaci) – se najednou otáčí proti USA, aniž bychom znali pravou příčinu. Možná vidí více do jeho duše poradce prezidentů a nový rádce prezidenta Obamy, Zbigniew Brezinski (Foto 6: Brzezinski s Usamou Bin Ládinem, Afghánistán před 25 lety), který by mohl přinést více světla ohledně této osoby.

O Usamovi se tvrdí, že zorganizoval, po znevěrohodnění důkazů že schvaloval útoky 11. září, ale i to bylo později zpochybňováno údajným špatným překladem videonahrávky, kterou po sobě zanechali „roztržití“ bojovníci Al-Kaidy na místě, kde se skrývali. Pokoušel jsem si to ověřit způsobem „nepříjemnou pravdu o sobě samém vám nejlépe řekne váš protivník“ a bylo mi z druhé strany barikády řečeno, že se Usáma nikdy k útokům 11. září nepřiznal, ba naopak v arabských novinách projevil lítost nad smrtí civilistů. Přitom pakistánská „klika“ ISI – Chálid Šajch Muhammad a Mohamed Atta byla od začátku zřejmější. Rozhořely se dvě války, přičemž Saddám Husajn neměl z Al-Kájdou nic společného a Tálibán čekal po útocích na předložení důkazů.

Řekněte,  kdo se v tom má teď vyznat, a i když máte z Tima Osmana … pardon, Usámy Bin Ládina, pěkný zmatek, nic na tom nemění, že byl nebo ještě je teroristou!

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz, fotografie a videa najdete na původním zdroji

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments