Retro: Válečná ekonomika zabíjí stejně jako zbraně

10. 9. 2015

Galizia

Obavy slovenských sousedů z krátké ukrajinské hranice jsou opodstaněné. Maďarsko to bude mít ještě těžší. Válečná ekonomika je silná a stejně zhoubná jako drogová závislost, oboje spolehlivě zabíjí.


Vysvětlení nevysvětlitelného

Jsou lidé, kteří nechápou, co je to válka, protože zatím to ještě chápat nemusí. Jsou lidé, kteří už to byli donuceni pochopit. Jejich mozky dohnala k aktivitě prázdná peněženka a prázdná lednička. Válka zapustila na Ukrajině pevné kořeny. Země jede na válečnou ekonomiku už dva roky a lidé to už po pár měsícich vezmou jako normální stav. Je to jako silná drogová závislost. Pro lepší pochopení jeden příklad. V zóně ATO si můžete koupit právo kontrolovat kontrolní bod, ale budete muset zaplatit vojenským šéfům milion dolarů za měsíc. Takže pokud budete platit milion dolarů jen za samotné postávání na kontrolním stanovišti, lze si představit, jak moc na tom ti lidé vydělávají. Pašeráci procházejí a platí, kamiony projíždějí a platí, lidé z okolí v obyčejném autobuse také platí. Ráno kontroluje a vybírá jedna skupina a večer někdo může přijít, pozabíjet všechny a převzít kontrolní stanoviště. Tak to prostě je, a lidé, pokud neutečou, v tom musí žít.

11. července 2015 začal v Mukačevu na západní Ukrajině spor v místním baru. Členové Pravého sektoru šli na „obchodní“ setkání s lidmi spojenými s poslancem ukrajinského parlamentu (Věrchovna rada), který se jmenuje Michail Laňo. Tématem jednání údajně bylo pašování v této oblasti na druhou stranu hranice s Rumunskem a Moldavskem.

21 bojovníků „Pravého sektoru“ přijelo čtyřmi džípy, některé měly české a polské SPZ. Šli k bráně sportovního klubu „Antares“ (dříve „Červený drak“), který patříl Laňovi. Po potyčce byl střelen do hlavy jeden z členů ostrahy klubu. Na místo činu do centra přijel policejní náčelník Vitalij Šimaňak. Během jednání dal ozbrojencům ultimátum, aby odevzdali své zbraně. Když šéf komanda Pravého sektoru odmítl, začala střelba. Ta měla okamžité následky: dva zabití, 12 zraněných. Na základě střelby bylo zahájeno jednání v trestní věci „Vytvoření zločinecké organizace a účast v ní“.

Do Zakarpatí přijelo až 6 000 armádních vojáků. Armáda zůstala a postavila kontrolní stanoviště. Byly to plně vybavené jednotky ukrajinských ozbrojených sil a místní obyvatelé to opravdu nemohli pochopit, protože se hledala asi jedna četa příslušníků „Pravého sektoru“, kteří se odjeli schovat do okolních lesů. Asi po 12 dnech strávených v lesích se rozhodli odcestovat na východ Ukrajiny. Byli schopni přejít bez problémů celou Ukrajinu. Roman Stoica popřel, že by jeho bojovníci vzali cestou nějaká rukojmí.

Uklidnit horké hlavy

V úterý 21. července měl přijet na pracovní návštěvu Zakarpatské oblasti Geoffrey R. Pyatt, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Spojených států na Ukrajině. Na programu bylo jeho setkání s šéfem Zakarpatské regionální správy Genadijem Moskalem a pravděpodobně ihned po tomto setkání mělo být krátké setkání s novináři. O setkání nebyla vydána žádná oficiální správa, ale případ „Mukačevo“ zmizel ze světa. Vojáci v regionu zůstali.

Web „Zakarpatí Online“ ve své rubrice Economy zveřejnil statistiku Zakarpatské oblasti. Je to výtah ze socioekonomické situace Zakarpatské oblasti za období leden až červen 2015. Ve srovnání s červnem 2014 byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 22,3 %. Celková zemědělská produkce poklesla o 6 %. Obrat maloobchodu je ve srovnatelných cenách o 15,4 % nižší. Objem nevyplacených mezd se zvýšil o 5 %. Region se postupně potápí, pomaleji než zbytek rozvrácené země zasažené válkou, ale pokles je citelný.

Najít nové příležitosti a rozšířit ty tradiční

Viktor Baloga v souvislosti s problémy, které se objevily v Evropské unii s masivním přílivem nelegálních přistěhovalců, připomněl stále fungující „koridor“ pro nelegální přistěhovalce přepravované přes Zakarpatí. Tento obchod vydělává a pokračuje i přes masivní přítomnost armády v regionu. Každý měsíc se přes hranice převádí kolem 10 000 lidí. Cena je 5 000 dolarů za hlavu. Cesta převaděčů vede přes Slovensko a Maďarsko. Takto to potvrdil i poslanec Viktor Baloga. „Pane prezidente, žádám vás, zastavte tuto činnost policie a pohraniční stráže. Nechápu, co očekáváme ve vztazích s našimi sousedy do EU. Na jedné straně vláda žádá EU o peníze na záchranu ekonomiky Ukrajiny a na druhé straně na tom vydělává miliony.“

Informace pana poslanece Viktora Balogy musíme zařadit do místního kontextu. Tradiční oblast výdělku je pašování všeho možného a hlavně cigaret. Převaděčství dneska kontroluje armáda a místní z toho nemají vůbec nic. Proto tak tvrdé prohlášení místního politika na adresu prezidenta Ukrajiny.

Obavy našich slovenských sousedů z krátké ukrajinské hranice jsou opodstatněné. Maďarsko to bude mit ještě těžší. Válečná ekonomika je silná a stejně zhoubná jako drogová závislost a oboje spolehlivě zabíjí.


Zdroje:

Psali jsme:


 

 


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
29. 10. 2022 10:15

Ač jistě bude někdo s něčím nesouhlasit, jiným bude něco chybět a ještě jiní by něco řekli jinak, tak článek považuji za DOBRY.

https://svobodny-svet.cz/russaci-usaci-a-cechacci-aneb-kdo-je-v-pravu/

leviathan
leviathan
29. 10. 2022 12:05

Pane Umlaufe, popisujete typické mafiánské chování včetně výpalného obráceného na hlavu. Chazarská mafie, která řídí kyjevský režim a zmanipulovala za necelých devět let řadu obyčejných, ale zmanipulovatelných Ukrajinců. Nechápou, že jsou Slované a svoji vypěstovanou nenávist obrací vůči jiným Slovanům – Rusům. To je důkazem, že se jedná o chazarské doupě na území dávného Chazaristánu vyvráceného před miléniem knížetem Svjatoslavem. Dnes chazarská mafie řídí US deep state, globální finanční systém, WEF, Davos, Aspen Institut a další instituce včetně mnoha státních i nevládních, politických i korporátních. Tahle hydra prorostla do téměř všech zemí a téměř všech společností lidí. Této hydry se… Číst vice »

leviathan
leviathan
29. 10. 2022 18:00

Ještě doplnění: Veškerý ten konzum a pouze materiální hodnoty přivedly mnoho lidí do pozice démonů zmíněné mafie – malých mafiánů, kteří potřebují špinavou moc a peníze a třeba i špinavou bombu, aby mohli uplácet a rozhodovat o nás, normálních lidech. Chovají se nelidsky, lze u nich snadno pozorovat jasné rysy psychopatie a sociopatie. Jsou bezohlední avšak nejsou schopni tvořit, proto pouze kradou, přivlastňují si cizí výtvory a symboliku. Chazaři si tak přivlastnili nordické runy, původně však slovanské, dále slovanskou a judaistickou symboliku a nyní i nacistickou a fašistickou symboliku a chování. Jejich duše jsou temné a ukradené, obchodují s lidmi,… Číst vice »