Retro: Včera – dnes – a zítra

29. 10. 2013

Tehdy jsme měli Varšavskou smlouvu, dnes máme NATO. Tehdy jsme měli velkou armádu, která se připravovala permanentně k boji, ale bojovat nemusela. Dnes máme mrňavou armádu, která nedokáže sice ubránit ani okresní město, ale stále někde bojuje anebo pomáhá (i diktaturám) šířit násilím humanitu, svobodu, mír a demokracii, často proti vůli osvobozovaného.

Tehdy jsme měli RVHP, dnes máme EU, MMF, SB, ECB…

Tehdy jsme měli totalitu, dnes máme parlamentní demokracii (prosím neplést s vládou lidu). Tehdy, kdo vyčníval z řady, byl sledován, odposloucháván a byly mu čteny dopisy. Měl ztížené pracovní uplatnění, ovšem měl povinnost pracovat a prací si opatřit prostředky k obživě. Jinak byl souzen, vězněn a jinak perzekvován. Dnes jsou šmírováni úplně všichni, včetně demokratických politiků, dokonce se proslýchá že několikanásobně, tj. nejenom vlastními ale i cizími zpravodajci. Je odposlouchávána, nahrávána a vyhodnocována veškerá mobilní, psaná komunikace a uchovávány data o pohybu po komunikacích. Připravuje se povinné zavedení občanek a pasů s biometrickými prvky, povinné osazení černých skříněk do automobilů, povinný bezhotovostní styk (aby nemohlo dojít k runům na banky)… Tehdy nám vládla diktatura proletariátu s vedoucí úlohou KSČM v Národní frontě, dnes máme diktaturu velkého kapitálu, zejména bankovního a oligarchů, kteří vlastní anebo si pronajímají a kupují politické strany, politiky a výsledky voleb a píší si sami zákony na míru. Tehdy – v padesátých letech – byly zinscenované politické procesy (v USA éra Mccarthismu), v budoucnosti hrozí v ČR zavedení Patriot Act (přitom vlast jako taková je reálně ekonomicky i politicky vymázávána) s unášením lidí neznámo kam, mučením a likvidací bez soudu.

Tehdy se stály fronty na banány, rifle, trabanty, dnes se stojí fronty na práci a v blízké budoucnosti se pravděpodobně budou stát fronty na jídlo, na polévku, resp. na potravinové lístky.

Tehdy byla „rovnoměrně“ distribuována „bída“ a všichni museli povinně pracovat, jiný způsob obživy byl trestný, dnes je nesouměřitelně distribuováno bohatství. Ve společnosti je 1 % „suprelit žijících v nezměrném přebytku a jistotě za vodou“, nějakých 20 až 30 % setrvale se smrskávající střední vrstvy, nějakých 60 % lidí žijících „z ruky do huby“ a od výplaty k výplatě, v trvalé existenční nejistotě, s klesající životní úrovní propadající se při stálém zdražování a zpoplatňování základních životních potřeb pod hranici průměrné životní úrovně v osmdesátých letech minulého století a cca 10 % nezaměstnaných s perspektivou exekuce a bezdomovectví.

Tehdy byla ekonomika soběstačná a nezadlužená, všechno patřilo národním subjektům (státu, družstvům a občanům), rozhodování s výjimkou širší ekonomické strategie probíhalo převážně na domácí půdě, dnes je ekonomika nesplatitelně zadlužena, velká část majetku, zejména strategických komodit (zdrojů, energie…), finančního systému a nosná odvětví ekonomiky jsou v cizích rukou, země je nesoběstačná a závislá na dovozech (potravinami počínaje), plně v područí (pod diktátem) cizích subjektů – soukromých, ale i organizací (EU, MMF, SB, ECB…)

Tehdy byla média v rukou komunistů, dnes jsou hlavní média v rukou antikomunistů a velkokapitálu. Cenzura a vymývání mozků zůstaly v hlavních (i „veřejnoprávních“) médiích zachovány a jsou prováděny mnohem sofistikovanějším způsobem. Tehdy vládla ideologie komunistů, dnes ideologie velkého kapitálu, (kapitálových kartelů) zejména ideologie tzv. neohraničené a všeřešící svobody.

Za studené politické, ekonomické a ideologické války šlo o konkurenční boj systémů. Jeden systém začínal již v té době v půjčeném blahobytu žít na dluh a z otrocké práce v „nových“ koloniích a snažil se udolat druhý silně regulovaný a plánovaný systém umělým sražením cen surovin kartelovou dohodou ropných států, uzbrojením a sofistikovanou propagandou. To se mu povedlo. Nyní sám stojí v prohlubující se systémové krizi, kterou nedokáže nekonfliktně vyřešit a tak hrozí, že vytuneluje majetek států i méně majetných cca 99 % členů společnosti, kteří nedokáží využít sofistikovaných způsobů globálního rozprostranění svého „kapitálu“. Hrozí obdoba „měnové reformy“ a vyvlastnění majetku na kapitalistický způsob. A poté bída, která nezná mezí a znovuzavedení „nevolnictví“.

Vítězný systém je zralý na generální reformu.

4.8 18 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
24. 11. 2020 22:11

Jídelní lístek v normální restauraci v roce 1965

Jídelní lístek 1965.png
jan123
jan123
25. 11. 2020 3:50

…….. Vítězný systém je zralý na generální reformu………Na politické scéně
však není politický subjekt který by pro takovou reformu získal potřebnou společenskou podporu….

fajt
fajt
Reply to  jan123
25. 11. 2020 6:57

úplně nejhorší by bylo opětovné občanské nadšení pro další společenský podvod – zdravá a evoluční společnost v dnešních podmínkách a lidském nastavení je prostě nemožná věc, takže snahy ( a hlavně ty politické a aktivistické) jsou pouhou manipulací jedinců, kteří chtějí pouze společenskou ( a neoprávněnou) exkluzivitu, kterou po čase ( zase ) přetaví v nebezpečné osobní ( mocenské a materiální) výhody. ..)

Petrpavel
Petrpavel
Reply to  fajt
25. 11. 2020 18:37

Jane123 a fajte : oba jste velmi přesní! Realita zvaná mnohými skepsí.

jan123
jan123
Reply to  fajt
25. 11. 2020 19:37

To přetavení v nebezpečné a materiální osobní nemusí být vždy pro většinu lidstva záporným důsledkem…..I osobní mocenské a materiální výhody mohou být (a také již byly) pro lidstvo kladem.
Prospěch jednotlivce a celku by měl být podmínkou v čase i prostoru…..

fajt
fajt
Reply to  jan123
25. 11. 2020 21:41

https://www.topky.sk/cl/10/2011929/Prezidentka-podpisala-novy-zakon–Zakazane-budu-pamatniky-oslavujuce-rezim?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=topky&fbclid=IwAR3B4rFVujbY8helZgv5uq1-3pRA4jXuBN6gJIceDxuU0u_1C_cEr30x8XI – někteří slouhové dnešního světového režimu se snaží ze všech sil vymazat skutečnou historii, aby ji mohli nahradit nebezpečnou lží … tohle je taky činnost, kde jde o čistě osobní a materiální výhody nemnohých, které rozhodně neprotečou (ani v míře nicotné) i k těm neslabším, ale nakonec mohou mentálně poškodit i samotné vyvolené (jedna významná universita dělala studii, ve které se snažila zmapovat rozumovou úroveň od starověku po dnešek – no a jejich výsledek byl pro dnešního člověka dost nelichotivý, prý jsme na tom o třetinu hůře než starověký pasáček koz helénistickém Řecku). ..)

jan123
jan123
Reply to  fajt
27. 11. 2020 2:27

PROČ TO ČI ONO JEST…..Příčinu ekonomické nerovnosti vidím v tom že stále se zmenšující počet mocných pochopil význam politického kapitálu na růstu bohatství – naproti tomu – co narůstající část lidstva (ke své škodě) bohužel svou neutěšenou situaci v současném politickém systému nechápe….možná pro to že to některým mocným vyhovuje jakož že jim nevyhovuje skutečná historie….

idiotronic
idiotronic
25. 11. 2020 9:39

Dříve naši rodičové dostali při narození ( za totalitních režimů) záznam o pohlaví, se kterým nešlo nic dělat. V pozdějších letech volili Varšavskou smlouvu a kandidáty Národní fronty.
Dnes je to jinak . Do členství v ¨NATO se narodíte, stejně jako do SB, MMF, ECB a nedá se s tím nic dělat. Ale v pozdějších létech si můžete volit pohlaví.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  idiotronic
25. 11. 2020 14:23

Co rodičové udělali, dobře udělali.
Ze zbytků toho vegetujeme do dneška.

fajt
fajt
26. 11. 2020 12:02

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-jaderna-energetika-dukovany-nejedly-rusko-diplomaticky-pas.A201126_063647_domaci_kop – oblíbená praktika časů minulých, dnes se ji dožadují piráti, kteří nemocně trvají na zrušení přírodního pohlaví a vyvlastnění majetku jim nepřátelsky naladěným občanům, samozřejmě ve prospěch jejich partaje. ..)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 11. 2020 12:50

PL, Zdeněk Jandejsek: Idioti radí omezit chov dobytka. Nizozemí ho chová desetkrát víc než ČR. http://www.novarepublika.cz/2020/11/idioti-radi-omezit-chov-dobytka.html Cenná fakta stručně. Odhlédnouc od faktu, že Nizozemí– název „Hola“-ndsko je také výstižný- má jako přímořská, oceánická země ZCELA ROZDÍLNÉ PŘÍRODNÍ POMĚRY nežli ČR, jsou autorem prezentované názory vcelku velmi správné. Hospodářské využívání- nikoliv DRANCOVÁNÍ – zemědělských půd- tj. nezastavěných a nezalesněných ploch (přičemž monokultury, plantáže i krátkodobé- do vyčerpání půdy- u smrku dnes zažíváme s lživou výmluvou na lýkožrouta a „aktivisty“ nelze nazývat fungujícím LESEM) tedy zemědělsky užívané plochy V NAŠICH PODMÍNKÁCH (JEDINÉ „TroškuVNITROZEMÍ“ V Ev-ROPĚ) musí PĚSTEBNÍMI ZÁSAHY A OPATŘENÍMI „ROTOVAT“- tj.… Číst vice »

Last edited 5 měsíců před by Martin (už bez taky m)
Irena
27. 11. 2020 7:58

http://www.novarepublika.cz/2020/11/z-diplomovych-praci-sexualni-reakce-zen.html Z komentářů: Pane Bubáku, u každé práce je uvedena fakulta. Jde o Fakultu sociálních studií. Její absolventi jsou velmi preferováni v ČT. Uplatnění najdou výhradně v „neziskových“ organizacích, hájících menšiny všeho druhu, inkluzi, zvířata, migranty, emigranty, …, V těchto „neziskovkách“ se platy pohybují na úrovni specialistů v oboru ekonomie nebo IT. O výrobě ani nemluvě. Dále jsou jich stovky na různých ministerstvech, kde hlídají rovnost pohlaví (prý jich je i 100 a více), ochranu těch menšin a zpracovávají různé studie, které si pak posílají mezi sebou. Samozřejmě se všichni pyšní titulem Bc. a Mgr. Univerzity Karlovy. Té univerzity, která… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
27. 11. 2020 10:52

Takhle se vaří žába…