Retro: Ve zdravotnictví už dávno nejde o pacienta, ale o prachy

24.2.2014

Sedím v příjemném prostředí zastrčené kavárny nad vonícím šálkem kávy. Naproti mně sedí mile se usmívající půvabná žena. Říkejme jí třeba Věra.

Po krátké přátelské konverzaci o dětech, přátelích a domácích mazlíčcích sklouzne náš rozhovor ke zdravotnictví. Věra je profesí lékařka. A protože mě po chvíli jejího vyprávění začíná naskakovat husí kůže, dovolím si některé její poznatky z nekalých zdravotnických praktik ocitovat.

„Víš, Petře, ono ve zdravotnictví už dávno nejde o pacienta, ale výhradně jen a jen o prachy.“ Říká Věra a pokračuje: „Provázanost výrobců léčiv (mnohdy nekvalitních a předražených) s lékárnami, nemocnicemi a lékaři je obrovská. Hlavním cílem je co největší spotřeba, i když se jedná o léky a služby, které pacient často vůbec nepotřebuje. Ceny těchto léků jsou i tisíckrát nadhodnocené. Mediální masáž, nezřídka cílená na ochranářské rodičovské pudy, je doslova zločinem. Neustálá tvrzení, že ve zdravotnictví chybí peníze, jsou bohapustá lež. Ve zdravotnictví je peněz dost, ale utrácí se za předražené služby, vybavení a techniku, někdy až se 100% navýšením. Žádnou z nabízených vakcín proti chřipce, a nejen tu, bych si nikdy nepíchla, protože jim prostě nevěřím. Tyto preparáty pacienty před chřipkou ve velkém procentu případů vůbec neochrání. Je to obrovské plýtvání penězi. Na druhou stranu ale nejsou peníze na jiné potřebné oblasti a kvůli tomu mnohdy lidé i umírají. Mediální masáže, které dnes a denně chrlí výrobci léčiv na společnost, jsou tím nejhorším svinstvem, jaké znám.“

Po této argumentační smršti se Věra odmlčela, přisedla blíže ke stolku a decentně usrkla z napěněné kávy. Pozvedla hlavu a s posmutnělým pohledem ve svých krásných tmavohnědých očích se zeptala: „Mám pokračovat?“ „Jen do toho, napíši o tom blog, jestli dovolíš.“ Konstatuji a s napětím čekám na pokračování.

„Majetková a organizační provázanost lumpáren je ve zdravotnictví tak velká, že personálu nezbývá nic jiného, než bezmyšlenkovitě poslouchat. Nikoho nezajímá názor personálu – buď budeš dělat to, co se ti řekne, nebo letíš a už si nikde neškrtneš. Doktoři mimo své zaměstnání v nemocnici mají své soukromé ordinace, ve kterých mizí jak zdravotnický materiál, tak léky a hlavně vytipovaní bohatší pacienti, kteří v případě nástupu do státní nemocnice mají prostřednictvím zmíněných doktorů a primářů nadstandardní péči. Řeknu ti jeden smutný příběh, po kterém jsem se rozhodla z nemocnice odejít a založit si vlastní kliniku, ve které mohu dbát na dodržování Hippokratova slibu, který obsahuje základní etické principy lékařského povolání.

Pacient staršího věku obsluhující sestře při manipulaci nešťastně upadl a naštípl si lebku, i přesto byl chudák stařík z nemocnice odvezen domů, kde ho odpoledne našly jeho děti, jak mu z ucha teče krev a odvezly ho nazpět do nemocnice. Při příjmu tatáž sestra, která úraz zavinila, ve chvíli, kdy se doktor zeptal, co se stalo, nad ležícím pacientem prohlásila: ‘Pán se doma ožral a rozbil si hlavu.’ Je sice pravda, že celý incident nakonec skončil u policie a následně u soudu, ale i toto je jeden z obrazů stavu našeho zdravotnictví.“

Já jen dodám, že je pro mne nepochopitelné, když při návštěvě doktora, od kterého pacient potřebuje pouze předepsat ne příliš podstatné léky, mu je vyhrožováno tím, že jestli se nenechá vyšetřit a nepodstoupí odběr krve, nepůjde na rentgen, CT a kdoví, co ještě, tak bude vyřazen z evidence. Při odchodu sestra nezapomene připomenout, ve které lékárně si má pacient milostivě napsaný recept vyzvednout. I s takovým přístupem se můžete v nemocnici setkat.

Na druhou stranu – když si dovolíte poznamenat, že zraněné koleno, jež vám doktor „Cvach“ léčí měsíc, je stále nestabilní a za další měsíc ho donutíte, aby vás objednal u specialisty, který zatáhne za nohu a prohlásí: „Máte utržené křížové vazy, proč jste nepřišel hned, jak se vám to stalo, mohl jste to mít při jedné bolesti a dnes byste již běhal jako dříve.“…o čem to svědčí?

Nechci tímto článkem házet všechny nemocnice a lékaře do jednoho pytle výše citované skutečnosti, ale napovídají, že se naše zdravotnictví nachází ve velmi vážné krizi etiky a morální odpovědnosti. Určujícím faktorem pro vše jsou prachy, nikoli vyléčený spokojený pacient. Zdravotnická instituce přestává plnit službu pacientovi a on sám se stává nástrojem zneužívaným k rafinované cestě za nezaslouženým ziskem.

Na závěr k výše uvedeným nelichotivým příběhům přidám nadčasový citát Marka Twaina:

„Čas od času navštívím lékaře, nechám se vyšetřit, protože i lékař musí (z něčeho) žít. Potom dojdu do lékárny pro léky, protože i lékárník chce žít. Následně ty léky vyliji do kanálu – protože i já chci žít.“

Tento článek lze libovolně šířit prostřednictvím internetu- Facebooku, Twitteru apod.

Zdroj: Czech Free Press

Námět: Starý doktor

4.4 12 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
28. 2. 2021 15:13

Slabé chvilky kurpuletního cíle Mr. Covida:

“ Možné to je a dle vyjádření ministryně Schillerové to tak bude – přiznala že ví, že zaměstnání ve výrobě je největším zdrojem nákazy, ale že průmysl tvoří cca 40% HDP. Vláda se rozhodla dle jejich slov obětovat 60% HDP ze služeb, byť tyto nejsou a nikdy nebyly největším zdrojem nákazy. Je to smutné, ale je to tak. A samozřejmě mě to za každou kadeřnici, restauratéra, nebo jakéhokoliv jiného živnostníka, které Bureš ZLIKVIDOVAL, mrzí… Inu, když volíte klauna, musíte počítat s cirkusem…“

Aleš
Aleš
28. 2. 2021 18:18

(http://rumble.com/…b=4) Ori: Letos jsem naběhal přes 400 km na běžkách a od loňska jsem se vrátil k fotbalu, i dnes jsme potrénovali. Čili nějakou kondici mám. Přesto všechno mi respirátor také nedělá vůbec dobře. Nejen kvůli hrdinnému vzdoru vůči nesmyslným opatřením, ale i kvůli vlastnímu zdraví, mě nikdo nedonutí ho nosit. Jsem vůči očkování spíš skeptický, byť nepatřím k úplným odmítačům. Černé neštovice, záškrt, černý kašel, TBC … Buďme rádi, že o některé patogeny jsme ochuzeni. Ale jinak vidím často plno silných vedlejších účinků u známých, dobrovolně bych se hned tak nenechal očkovat. Na mne však působí Sputnik V docela… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Reply to  Aleš
28. 2. 2021 21:18

Aleši: měl jsem možnost mluvit s velmi vzdělanou lékařkou: ačkoliv nemá žádný důvod minulé doby zpětně podporovat, jednoznačně vyjádřila co jaxi sám z dětství a dospívání za socialismu cítím: socialistické očkování bylo pro zdraví našich národů- zde žijících lidí – POŽEHNÁNÍM… Teprve moderní očkování ve mně vzbuzuje nedůvěru, a například vůči chřipce jsem se nikdy očkovat nenechal… Co se týče Sputiku V „propaguji“ jej stále kde se dá… i když jako „agent Kremlu“ co si přeje podle jednoho Karla na Václaváku „sochu Putina na medvědovi“… :-) to někteří nemáme snadné… Očekávám vbrzku ostouzení i další, neb jsem si možná nepříliš… Číst vice »

PPK
PPK
1. 3. 2021 5:19

Politická taktika manipulace, stará jako lidstvo samo

PPK
PPK
1. 3. 2021 5:27

ještě jednou zkusím ten obrázek vložit:

Dnešní doba sepsaná v roce 1942.png
orinoko
1. 3. 2021 10:23

Zásilka dorazila v pořádku. Tetička je zdráva a pozdravuje. Falšování C potvrzeno.

orinoko
1. 3. 2021 13:28

orinoko Perfektní pokec s mladou holkou. Snad poprvé v Nové době můžu říci, že sdílení nejistoty sbližuje. Nic, co jsem řekl pro ni nebylo nové nebo neznámé v tom smyslu, že v Česku vládnou prasata. Upřímně závidím dnešním klukům takovéto holky. Ne, že by dříve nebyly k potkání, v tomto ohledu jde o kontinuitu, ale okolnosti jsou jako ostnatý drát. Hezká a chytrá ženská je velmi nebezpečný úkaz. Dozvěděl jsem se spoustu užitečných věcí, které nikdy prasečí šašci nemůžou vstřebat. Školu jsme raději vynechali, její reakce se problematicky popisuje, jela pomáhat do neprobádané / a rusínským sajrajtem zatajované oblasti/ –… Číst vice »

orinoko
Reply to  orinoko
1. 3. 2021 13:38

A teď právě jsem se dozvěděl naprosto bizarní věc. Je to dechberoucí. Bojím se něco říci konkrétně, abych neublížil upřímným. Ó Samete , tvoje dýpstata je resPIRÁTorská! Felčarokracie ve jménu paštikáře holdá nakopat soudcokracii. Ale tuhne to. HAMAforáž je v hledáčku policejních složek, které pochopily , že nemůžou dopustit rozval státu ve jménu salámové lži.