Retro: Veřejnoprávní ČT – Aktivní a vědomý nástroj mocenské propagandy

11. 2. 2013

Na horách Kavčích sedí na betonových nožkách divotvorný baráček, spíše barák je to, a hodně velký. V něm nesídlí baba Jaga, ale jeden generální ředitel. Jmenuje se Petr Dvořák a společně s několika dalšími „velkými šéfy“ řídí více než 2 900 dalších zaměstnanců. Nad vrátnicí mají nápis Česká televize a na to konto utratí z našich daní a koncesionářských poplatků kolem 7 mld. ročně. Zhruba polovina těchto peněz pochází z kapes koncesionářů, což jsou všichni, kteří vlastní televizní přijímač a poctivě platí Kč 135,- koncesionářského poplatku. Ti, co tento poplatek neplatí, se nazývají dlužníci a vystavují se riziku vymáhání dluhu a exekuce.

Za tento poplatek by měli koncesionáři i dlužníci podle zákona o České televizi 483/1991 Sb. dostat přibližně toto:

Česká televize poskytuje službu veřejnosti tvorbou a šířením televizních programů, popřípadě dalšího multimediálního obsahu a doplňkových služeb na celém území České republiky za účelem naplňování demokratických, sociálních a kulturních potřeb společnosti a potřeby zachování mediální plurality.

To, co nás jako veřejné koncesionáře ČT zajímá nejvíc, je především tato část zákona jasně definujícího úkoly vycházející z veřejnoprávního statutu ČT:

Hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání stanovené zákonem o ČT, jsou zejména
*poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů;
*přispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky;
*vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví tak, aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti;
*rozvíjení kulturní identity obyvatel České republiky včetně příslušníků národnostních nebo etnických menšin;
*výroba a vysílání zejména zpravodajských, publicistických, dokumentárních, uměleckých, dramatických, sportovních, zábavných a vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež.

Zájmy koncesionářů má ze zákona hájit Rada České televize(external link), což je patnáctičlenný sbor volený Poslaneckou sněmovnou ze zástupců veřejnosti. Tato rada má vůči ČT poměrně velké kontrolní, schvalovací i personální pravomoci a měla by reprezentovat „významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy“.

Vzhledem k její dosavadní rezignaci na jakoukoliv kritickou službu, kterou jsou nám její členové povinováni, dovolujeme si jim připomenotu jejich zákonné povinnosti:

Rada ČT projednává podněty a připomínky k činnosti České televize, které na její adresu docházejí. Jestliže však obsah došlých materiálů nespadá do působnosti a pravomoci Rady, postoupí jej po rozhodnutí o této skutečnosti zpravidla příslušným orgánům v rámci struktury ČT, v mnoha případech potom Radě ČR pro rozhlasové a televizní vysílání. Ze zákona je Rada ČT povinna řešit stížnosti na generálního ředitele České televize.

Několik desítek koncesionářů, nespokojených s objektivitou, ověřeností, vyvážeností a všestranností informací poskytovaných Českou televizí se dne 9. 5. 2012 obrátilo na Radu ČT s Komplexní stížností na neobjektivitu a cenzuru v ČT. Podrobnosti, záznam z předání petice i její kompletní text včetně jmen a adres signatářů najdete zde(external link).

Text odpovědi Rady ČT(external link) z 21. 9. 2012 jen zamítl všechny body stížnosti na ředitele zpravodajství ČT Zdeňka Šámala. Ten se s pětadvacetistránkovou stížností vypořádal v devíti odstavcích bez jediného věcného argumentu ke konkrétním výtkám. To výmluvně vypovídá o atmosféře, která v ČT panuje. Instituce, která by měla otevírat okna do světa a posilovat občanské sebevědomí, se změnila v naprosto neprůstřelný nástroj vládní propagandy. A my ten televizní cirkus lží a manipulací platíme z našich daní.

Následné žaloby na vedení ČT byly odloženy. Státní zastupitelství ve svých rozhodnutích(external link) sdělilo, že neexistuje metoda, jak změřit objektivitu a nestrannost ČT, a že i kdyby se neobjektivita a cenzura v ČT prokázala, je dle zákona nepostižitelná. Neříká se tomu začarovaný kruh? A není na čase, abychom se my, občané, zabývali kontrolou těch, kteří kontrolují TV stejně mizerně, jako Státní energetický úřad po léta kontroloval solární energii(external link)?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
20. 2. 2020 15:24

Vítězství Pravdy a lasky , na které si Česká TV pruderie nenajde cas. Máme více a více hnednoucich banánů / za chvíli to už bude celý jeden meloun/ , ale jinak onen slovutny kaposajrajt českého TV obludaria, jaksi nedrží ruku na tepu doby. Bydlení jde celosvětově do kopru. V émerice už běžné provozují něco jako Uber /sdileni nákladů cesty či co/ , jenže v oblasti bydleni. Dva tři bydlí v jenom, aby pokryli náklady na nocleh. Za to si můžou koupit obří kýbl tlustoty, donesene až na hajzl, který se v rámci úspor už dnes staví na pavlaci. Boeing je… Číst vice »

orinoko
orinoko
20. 2. 2020 16:05

Pomyslna soutěž o největší CESKA PAKA . Cosi jako Superstar, Superdance, a podobne obludozni aktivity na bázi coronaviru. Absolutnim a bezkonkurencnim vítězem je cernoprdelnik Miro Kalousek. Kromě ozivle podoby ceskeho Frankensteina , má tu vyhodu, že nějaký Pán Bůh tuto personu vůbec nemá rad, protože jinak by si ji už dávno povolal k sobe. Velkou naději pro tuto zemi pak je fasisticka bordelmama Witovska, jejíž výkon před kamerou dava zapomenout i na prostatu Kateřiny Jaujau, recene Káča že Silaze. Dlužno ovšem podotknout, že ji na paty šlape jiná bordelmama, jejíž informační tvaruzky sděluji svetu, že je zásadně snehobily. Nezapomenutelným svými… Číst vice »

orinoko
orinoko
20. 2. 2020 18:34

A teď už jsem opravdu nasran.
Celime katastrofální indoktrinaci deviantau všech azimutu. Různe se lidé bouri, jen my Cizci to řešíme jaksi v poklidu. Vlastně se nedivím, už zase řešíme další historický podvod. Sametovou válku ještě nigdo nevedl. To je patent nepoliticke politiky a zneklidneni světového marlboro cadila, jakého svět může vidět jen jednou za tisíc let.
Úroveň tohoto světa hodlám za chvíli převést do hmotné verze. Půjdu se vysrat před bránu české TV tvaruzkove zvici witovska.

orinoko
orinoko
21. 2. 2020 12:36
orinoko
orinoko
22. 2. 2020 18:26

Klasické kretenske dezinformacni akce české TV kurvy: Taliban prý podepisuje mírovou dohodu s USA. Pravý opak je pravdou. USA prosraly svoji nejdelší valku, jakou kdy vedly, a tak vyjednáváji s Talibanem mir. Když předtím tisíckrát Talibanu platily vypalne, aby na ně neutocil. Prý je ruka v rukave. Taliban prohlásil , že vypadnou všechna pruhovaná hovada naraz, anebo vše bude pokracovat. Česká TV kurvicka , která od nás měsíčně vybírá vypalne, nemá žádný problem. Ale ten existuje. Nejpozdeji do 20ti let bude objasnovana jeji role při kretenizaci českého obyvatelstva. A budou padat zaloby. Tataz obskurní veřejná děvka informovala , že v… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 2. 2020 18:38

A ještě jedna pozoruhodná věc v Syrii. Celý svět drží rypak a česká expertní kapsa na události tamtéž rovnez. Takže na OM opět světový original. V syrskych událostech se nám právě teď jaksi úplně vytratili soudruzi Kurdi. Byt Asadem , tak si to uložím do duleziteho trezoru. Kdyz Syrska armáda uhanela k západním břehům Eufratu, aby stihla důležité hraniční pointy s Irakem , tak kurdske prase pronikalo do protisměru tak rychle, jak jen mu to Daes a jeho émerický Kačer umoznovali. Spojení nebylo zadouci. Teď kurdske lejno, právě to, které údajně tak srdnate bojovalo s Daesem, má možnost projevit svoji… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 2. 2020 19:02

V Česku žádné zpravy, ve světě prakticky zadne. Čtyři ruské strategické bombardéry nedostaly povolení preletet na Tureckem, tak se domluvila jiná cesta. Přes Írán doletla na místo urceni. Ještě párkrát ten osmansky zaostaly hnědák něco zkusí , tak Rusko vyzkouší svoje nejnovější kousky. Osm vteřin a dost. /Kdysi to býval oblíbený pořád v České tv kurvicce./ Émerický blb jen doufa, izrazidovsky pocita, evropský kripl ještě ani nespočítal svoje souhlasne nuly, a „nas“ Haftar dal tlaci na pilu. To se hned pozna, je to vojak. Politiku nezere.

orinoko
orinoko
22. 2. 2020 19:16

A jsme u jádra pudla.
Osmansky kripl se domnival, že si uloupne něco ze Syrie. Rusko stáhlo jižní Osetii, Abchazii, Krym.. a tak TureckoTurecky kripl prohlásil T očekávalo , ze samo může jaksi totez. Taková idiocie. A když se to vymklo, tak jel ten islámský paprda na Halic, kde prohlásil , že Rusko Krym okupuje. Takové věci se ukladaji. Zajímalo by me., jak skončil ten turecky terorista , který podrizl krk pilotovi ruskeho sestreleneho Suchoje. NATO už nejspíš všichni Pjakinove zapomneli. Prediktor má vyšší podsed.

orinoko
orinoko
22. 2. 2020 20:26

V rámci informační objektivity je třeba rici, že tzv. Parlamentní listy naplňují bulvární objednávku politických informaci, v tuto chvíli jsou na prodej, a protože díky alternativním informacím už mají akorát lejno na prodej, tak zveřejňují blaboly třeba dva roky stare, které pro pitomce opravdu kvalitní , jsou zdrojem jsoucna.
Parlamentní listy jsou na odpis. Vždycky to byla hovadina , ale dneska už je to jen pruser.
Sama informační alternativa se vypořádá s exkrementy v eteru.

orinoko
orinoko
22. 2. 2020 20:44

Sním , či bdim? Turecko údajně samo začalo ostrelovat pozice svých vlastních teroristických debilu. Aby melo alibi.
Je to jako v Cesku. Tzv. Charta už začala také ostrelovat svoje vlastní pozice.