Rozdíl mezi medvědem a exekutorem

V minulé diskuzi se objevila věta, která je typickým příkladem nesmyslu, o kterém si mnoho lidí řekne: „Vždyť je to pravda.“

„Hladový medvěd nemá se svou kořistí ani kousek soucitu, exekutor také ne, v čem je tedy rozdíl mezi jedním a druhým?“

Při střetnutí medvěda s jeho kořistí se setkávají dvě svobodné bytosti, každá sama za sebe. Při tomto setkání se naplno projeví jejich nejzákladnější přirozené vlastnosti, takové vlastnosti, které je určují a definují.

Při střetnutí exekutora s dlužníkem se setkávají dva produkty civilizace, dvě funkce, dvě věci, které jednají tak, jak jsou touto civilizací vytvořeny a zmanipulovány, často i proti svým vlastním zájmům. Naše vlastnická civilizace nás dnes a denně nutí druhé obelhávat, lhát jim, okrádat je a tak dále, ale přitom stále jednáme podle určených norem, které nám nedovolují jednat podle své přirozenosti.

Může snad exekutor poslechnout své přirozené lidské cítění, svůj soucit, a říci: „Ale tohle je už opravdu moc! Tohle dělat nebudu, i kdybych v té civilizační soutěži měl prohrát!“ Teoreticky může, nebo můžeme i my všichni v řadě dalších situací, ale jen málokdo je toho schopen.

Může snad dlužník jednat podle své přirozenosti a ve svém vlastním zájmu exekutora zabít a někde zakopat? Neudělal by to pravděpodobně, ani kdyby měl zajištěnou beztrestnost, a to z jediného důvodu – takové věci se členům vlastního společenství prostě nedělají. V přirozeném světě by oproti tomu takový exekutor dlouho nepřežil.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
15. 8. 2016 21:33

Dnešní sluníčková doba tvrdě stíhá občany s jiným názorem, viz aktivista vystrkující holou pxdel na americký konvoj, zatímco sexuální animosity jsou oslavovány v bombastických průvodech za účasti vrcholných politiků.
A čím je to způsobeno. Občané jsou ovčánci- ovečky a každý exekutor si na ně troufne.
Jo, pokud by se většina občanů chovala jako medvědi, exekutoři a nejen oni, by byli najednou maličcí a slušní, a citliví. Ovčané, probuďte se a staňte se medvědy, sluníčkám se to bude líbit

fajt
16. 8. 2016 6:54

česká kolonie je utopená v lichvě, exit je nastartovaný, svět nepotřebuje ani české elitáře, které si na konci bez milosti vysaje. ..)

Sio
Sio
16. 8. 2016 7:29

Kdyby směl dlužník exekutora beztrestně zabít a zakopat, moc exekutorů by to nepřežilo, pokud by to vůbec někdo chtěl dělat. Bez státní moci, o kterou se exekutor opírá, by byl v háji. O střetu dvou svobodných bytostí nelze proto hovořit, za jedním myšákem stojí tygr a za druhým nikdo.

fajt
16. 8. 2016 7:43

v česku je ovečka sama za sebe, pokud už nedokáže dávat vlnu, tak jde rovnou na maso, pak jsou tady jatka, do kterých exekutoři spadaj jako mrchožrouti, kterých si vrchnost a feudální společnost považuje a dává jim do pracek vše možné vražedné nástroje – a byť je oveček stále více než řezníků, tak v obraně svého holého života jsou se svou vůli přežít naprosto nicotní a plně systému odevzdaní. ..)

fajt
16. 8. 2016 7:44

comment image?oh=beb82f470bb822a55ab76a9d43ef1947&oe=58181A87

Janika
Janika
16. 8. 2016 11:32

Těší mě, Stane, že jste pro perex použil to podstatné. Pochopení vždycky potěší, poslední dobou ho moc nebývá :-).

Alena
Alena
16. 8. 2016 15:25

Janika napsal

Těší mě, Stane, že jste pro perex použil to podstatné. Pochopení vždycky potěší, poslední dobou ho moc nebývá :-).

je to oboustranné, ani vy nepatříte mezi chápající a pochopení připravená

Alena
Alena
16. 8. 2016 15:30

Alena napsal
je to oboustranné, ani vy nepatříte mezi chápající a pochopení připravená

pokud názor vybočí z Vaší sluníčkovské ideologie