Rozhodnutí Angely Merkelové nepřijet 9. května do Moskvy nazvali politickou vypočítavostí

Reklama


Německou kancléřku podezírají z toho, že chce mít víc času na jednání s Vladimirem Putinem.

Český prezident Miloš Zeman sdělil, že rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové navštívit Moskvu nikoliv 9., ale 10. května je politickou vypočítavostí. Podle něho chce Frau Merkel jednoduše strávit více času s Vladimirem Putinem.

„Rozhodnutí Angely Merkelové nezúčastnit se 9. května na moskevských oslavách je politickou vypočítavostí. Myslím, že tam jede až druhý den proto, aby měla více času na jednání s ruským prezidentem. Mohu Vás ujistit, že určitě nebude nikdo z hostů 9. května jednat s Vladimirem Vladimirovičem Putinem, v nejlepším případě si s ním potřeseme rukou. Po přehlídce bude nepochybně tradiční fotografování. Asi nám ještě dají najíst a to bude vše,“ řekl Miloš Zeman v interview pro pražskou Frekvenci 1.

Zeman také oznámil, že bude přítomen na Přehlídce Vítězství v Moskvě, aby vyjádřil vděčnost sovětským vojákům za porážku fašistů.

„Moje cesta do Moskvy je vyjádřením díků za to, že my v Česku nemusíme mluvit německy a křičet Heil Hitler! nebo Heil Heydrich! Vždyť zejména tento Heydrich v září 1941 řekl na Pražském hradě, že Češi nemají na tomto území co dělat. Bez Sovětského svazu by nebyl Hitler poražen a 20 milionů občanů SSSR padlých ve válce – je cena za toto vítězství. Sovětští vojáci přišli v roce 1945 do Československa zejména jako osvoboditelé a už na podzim téhož roku z naší země odešli. Kdo tvrdí opak, ten přinejmenším nezná historii,“ řekl prezident ČR.

Jediné, co roztrpčuje Miloše Zemana, je to, že na přehlídce chce být vůdce Severní Koreje Kim Čong Un.

„Budu se snažit stát co možno nejdále od Kim Čong Una, protože, jak jsem už řekl, jemu ruku nepodám,“ řekl prezident ČR.

A zatím…

Na Přehlídce Vítězství pojedou tanky a rakety, které ohromí svět.

Přehlídka Vítězství na Rudém náměstí, která bude 9. května, bude největší v celé historii těchto slavnostních přehlídek. Sdělil to šéf vojenského úřadu Ruska Sergěj Šojgu na zasedání Kolektivní rady při ministerstvu obrany RF. Kromě rozsahu akce na počest 70. výročí Vítězství nad fašismem bude však na oslavách i nemálo dalšího zajímavého k vidění.

Převzato z Kp.ru

Překlad: zajoch

Přejít do diskuze k článku 37 komentářů