Rozpad Sovětského svazu

Konec roku před 25 lety  byl nabitý událostmi, které nakonec vedly k rozpadu velmoci, jež byla určující silou ve východní Evropě. V Sovětském svazu to vřelo a doba byla zralá na změny.

V Sovětském svazu vládl od roku 1985 Michail Gorbačov, který se pokusil reformovat komunistickou  stranu a státní ekonomiku. Vyhlásil politiku glasnosti (otevřenosti) a uskorenije (zrychlení ekonomického vývoje). Hlavní silou byla pěrestrojka – přestavba hospodářství z byrokratického řízení na volnější formu, i když ještě ne na volný trh. Na to potřeboval i lepší styky se Západem. V roce 1988 opustil politiku podle Brežněvovy doktriny. To však vedlo nakonec k serii politických převratů ve východní Evropě o deset let později. Gorby – jak mu říkali familiárně na západě – zlepšil vztahy se západními politiky – zvláště s americkým presidentem Reaganem. S tím se setkal celkem čtyřikrát – v Ženevě, Reykjavíku, Washingtonu D.C. a nakonec v Moskvě. Během těchto jednání utvářeli novou politiku, která se však nevytvářela podle jeho představ. Demokratizace oslabila moc KSSS i samotného Gorbačova. Proti němu se postavili reformátoři vedení Borisem Jelcinem.

Rok 1991 byl převratný pro události v Sovětském svazu.  V červnu 1991 byl zvolen prezidentem Ruské republiky  opilec a populista Boris Jelcin. To byl velký kritik a populární politik, který před svým zvolením např. jezdil do práce na ÚV KSSS tramvají. Jeho politika se však nelíbila komunistům, a tak 18. srpna 1991 provedli puč proti Michailu Gorbačovovi, kterého uvěznili na Krymu. Prezident Jelcin  tento převrat pomocí armády potlačil. Slavný byl z té doby jeho projev z  dělové věže tanku před parlamentem. Tím jeho popularita dále vzrostla. Ovšem i když Gorbačov zůstal ve stranické funkci, ztratil téměř veškerou moc. A Jelcin s ruskou vládou převzali veškerou kontrolu nad Sovětským svazem. V pomstě za puč zakázali v listopadu 1991 Komunistickou stranu Sovětského svazu.

Konec roku před 25 lety v Sovětském svazu proběhl v podobě rozsáhlých změn. 25. prosince 1991 Michail Gorbačov rezignoval. A hned následujícího dne Nejvyšší sovět Sovětského svazu rozhodl o rozpuštění Sovětského svazu jako státu a subjektu mezinárodního práva. Sovětský svaz se rozpadl. Dvanáct svazových republik se stalo nezávislými státy. Aby se zachoval trochu bývalý status, bylo vytvořeno Společenství nezávislých států.  Všichni si mysleli, že rozpad SSSR znamená konec studené války. Později poznali, že to není pravda. Rozpad Sovětského svazu znamenal pro „postsovětské“ republiky ekonomický kolaps, horší než ekonomická krize ve 30. letech 20. století. Některé státy – jako pobaltské republiky – se brzy zotavily, ale pro druhé to znamenalo propad, ze kterého se nemohly dlouho vzpamatovat. Většina států se začala orientovat na spolupráci s Evropskou unií a NATO. Bělorusko a Kazachstán udržují s Ruskem i nadále úzké styky.

V roce 1993 přišla další ústavní krize mezi ruským prezidentem a ruským parlamentem. 21. září 1993 prezident Boris Jelcin nařídil rozpuštění obou komor tehdejšího parlamentu. Parlament prohlásil Jelcinovo rozhodnutí za neplatné, odvolal ho z funkce prezidenta a zastupujícím prezidentem Ruska jmenoval Alexandra Ruckého. 3. října demonstranti zaútočili na radnici a televizi. Druhý den ráno armáda na Jelcinův rozkaz zaútočila na budovu parlamentu a zatkla vůdce odporu. Tento konflikt byl nejkrvavější od roku 1917. Odhadem až 2 tisíce obětí.

Na začátku prosince roku 1991 Ukrajina odhlasovala nezávislost na SSSR. To vedlo ke schůzce předtavitelů Ruska, Ukrajiny a Běloruska, na které dohodli rozpad Sovětského svazu. Následné Společenství nezávislých států nemělo velký význam. Ruská federace převzala sovětské křeslo v OSN. 24. prosince 1991 Gorbačov abdikoval a Sovětský svaz přestal existovat.

Po rozpadu Sovětského svazu začala ekonomická restrukturalizace a masivní privatizace. Všechno bylo řízeno podle Mezinárodního měnového fondu a Washingtonského konsenzu pod taktovkou Spojených států. A přesně podle instrukcí došlo k tomu, že ruská ekonomika po celá devadesátá léta stagnovala. Nekonkurenceschopnost ruské výroby oproti Západu vedla k prudkému růstu cen, vládní výdaje byly omezovány a byly zavedeny tvrdé daně. Mnoho výrobních podniků zkrachovalo. Přišla inflace a hospodářská krize. Zbohatli jen lidé kolem Jelcina. V roce 1992 opozice proti Jelcinovým reformám ještě zesílila. Ruský víceprezident Alexandr Ruckoj označil Jelcinův program za „ekonomickou genocidu“. Došlo k obviňování z korupce. Alexandr Ruckoj vedl protikorupční komisi  a obvinil Jelcinovy blízké spolupracovníky. I když 45 z 51 oznámených obvinění se ukázala být jako pravdivých, Jelcin odvolal Ruckého.

Došlo k boji o moc. Jelcin 20. března 1993 v televizním projevu k národu oznámil, že hodlá převzít vyšší pravomoci, aby mohl realizovat svůj reformní program. Parlament se pokusil pomocí obžaloby svrhnout Jelcina z funkce prezidenta. Nakonec Jelcin uspěl v parlamentním referendu o důvěru v něj a jeho reformní program. Následně Jelcin rozpustil dekretem Nejvyšší Sovět a Shromáždění lidových zástupců. Předseda Nejvyššího sovětu označil prezidentův krok za státní převrat a vyzval občany, policii a armádu, aby se proti Jelcinovi postavila. Alexandr Ruckoj se pokusil  přebrat prezidentovy pravomoce a parlament to v nočních hodinách schválil. Premiér vlády Černomyrdin, předsednictvo vlády, ministři obrany, vnitra a bezpečnosti se však postavili na Jelcinovu stranu.

Všechno se připravovalo k občanské válce. 2. října propukly protijelcinovské nepokoje ve středu Moskvy. Jelcin odpověděl vyhlášením výjimečného stavu. Lidé zaútočili na radnici a na budovu televize, kde zastavili program. Boje si vyžádaly desítky mrtvých. Předseda parlamentu žádal, aby lidé obsadili Kreml. Armáda zaútočila na Parlament. Předseda parlamentu Chasbulatov a viceprezident Ruckoj byli zatčeni. Boje si vyžádaly 200 mrtvých a 450 raněných.

Situace se trochu uklidnila, neboť se připravovaly volby. Nové volby do Státní dumy se konaly 12. prosince 1993. V nich posílili komunisté i pravice. Propadla Jelcinovo „Ruská volba“.

Rok 1993 nebyl jen rokem bojů, ale v probíhala v něm i privatizace národního majetku. Jako ve všech postkomunistických státech se jednalo o rozkradení majetku státu. Lidé v Rusku dostali bezcenné poukázky. Za jednu poukázku si mohli koupit tak láhev vodky. Ovšem lidé na vysokých postech zbohatli. Jelcin získal absolutní moc a začal porušovat zákony a dosazoval na vysoké posty ve státě své příbuzné.

V roce 1994 začalo v Čečensku sílit islámské hnutí, které vyvolalo povstání. Čečenci provedli v Moskvě teroristické útoky, a proto v prosinci Jelcin poslal do Čečenska armádu, aby upevnil ruskou moc. Válka trvala až do roku 1996, kdy byla podepsána mírová dohoda. Čečensko tak získalo větší autonomii, ale nikoli samostatnost, kterou původně požadovalo.

V roce 1996 byl Jelcin znovu zvolen prezidentem. Stalo se tak s pomocí oligarchů, kteří získali nezměrné bohatství díky napojením na jeho vládu, a volebních podvodů. Během privatizace docházelo k rozkradení přírodního bohatství Ruska, na které vydělali blízcí Jelcina.

V roce 1998 přišla ekonomická krize vyvolaná neschopností vlády splácet dluhy. Jelcin dostal 40 miliard dolarů od MMF. Bohužel, většina těch peněz byla rozkradena budoucími oligarchy. Nastal kolaps ruské měny. I to bylo důvodem pro jeho obvinění v květnu 1999. Žádné obvinění však neobstálo ve Státní Dumě.

srpna 1999 sesadil Jelcin z funkce předsedu vlády Stepašina a odvolal celou vládu. Bylo to jeho čtvrté odvolání vlády. Předsedou vlády jmenoval celkem neznámého Vladimíra Putina a přitom oznámil, že Putina by rád viděl jako svého nástupce.

V průběhu jugoslávské války v roce 1999 se Jelcin postavil na stranu kritiků NATO a jeho války proti Jugoslávii. Varoval proti tomu, aby NATO vojensky zasáhlo v Kosovu.

Rok 1999 byl poslední rok Jelcinovy vlády. V té době už měl podporu sotva 5 % obyvatel. Na Silvestra toho roku abdikoval. V souladu s ruskou ústavou se stal novým prezidentem stávající předseda vlády, Vladimír Putin. Putin řekl, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou 20. století. Desítky milionů Rusů se ocitlo mimo ruské území. Palčivým se tento problém stává třeba na Ukrajině. Řekl však také, že „Každý, kdo nelituje rozpadu Sovětského svazu nemá srdce. Každý, kdo chce, aby se Sovětský svaz obnovil, nemá mozek.“

Vladimír Putin zachránil Rusko od katastrofy. Během několika let ze zbídačelého Jelcinovského Ruska vybudoval mocnost, která mocensky konkuruje Spojeným státům.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
3. 1. 2016 11:53

Zajimave, vsechno jsem to zazil, ale mnohe souvislosti se mi uz vyparily. Tri roky jinde se na tom take podepsaly.
Rusko krome Putinovy zbrojni sedmiletky patrne potrebuje jeste aspon nejakych 20 let klidu.
Ale to je presne to, co vubec nehodi emerickemu Jesse Jamesovi.

Sio
Sio
3. 1. 2016 14:52

No, myslím, že motivace rozhodujících lídrů těchto procesů zase tak dobře neznáme. A také si myslím, že byly jiné, než je uvedeno v článku. Řekl bych, že si autor idealizuje jak Západ tak Gorbačova. Například – kdo za Gorbačovem stál? Kdo je v SSSR pomohl vyzdvihnout k moci a proč?

czkiwi
czkiwi
3. 1. 2016 15:16

Nejsou v clanku zprehazene odstavce? Popisuji se udalosti v roce 1993, pak 1991 a pak zase 1993

orinoko
3. 1. 2016 15:50

Hmm, take mam pocit, ze si to pamatuji trochu jinak.

orinoko
3. 1. 2016 16:57

Cas leti jako splasena herka … Rusky kriznik Varjag , ktery byl na podstatnem servisu v ruskem doku vyplul.
Ve velmi rozumnem Omanu doplnil vsechno potrebne po dohode s Iranem a pote … pres Suezsky pruplav vplul do Stredozemniho more.
Mozna se mylim , ale neni Varjag hybridem krizniku a letadlove lodi?
Pokud ano, tak emericky chcipak dostane dalsi lekci schopnosti a moznosti ruske armady.
Takze ruska vojenska sedmiletka dopadla na vybornou. A dal jede pres vsechny problemy jako dobre promazany mechanismus.

Béda
3. 1. 2016 17:05

Kandidát na prezidenta USA za Republikánskou stranu Donald Trump prohlásil, že Hillary Clintonová a Barack Obama vytvořili hnutí Islámský stát.

Více: http://cz.sputniknews.com/svet/20160103/2071297/trump-islamskystat-skutcni-tvurci.html#ixzz3wCZxyEN3

abx
abx
3. 1. 2016 17:10

sa mi zda, ze boli 2 staty, ktore sa volali ZSSR:

Všichni si mysleli, že rozpad SSSR znamená konec studené války. Později poznali, že to není pravda. Rozpad Sovětského svazu znamenal pro „postsovětské“ republiky ekonomický kolaps, horší než ekonomická krize ve 30. letech 20. století. Některé státy – jako pobaltské republiky – se brzy zotavily, ale pro druhé to znamenalo propad, ze kterého se nemohly dlouho vzpamatovat. Většina států se začala orientovat na spolupráci s Evropskou unií a NATO.

alebo teda za menom Jozef Vit sa skryva nickname „leho“

leho
leho
4. 1. 2016 1:31

abx: alebo teda za menom Jozef Vit sa skryva nickname „leho“ Neskrývá. Já nikdy nepřispívám pod jiným nickem a pokud ano, tak pod vlastním jménem jako např. na iDnes. Možná se budete divit, ale ono je na světě poměrně dost lidí s podobnými nebo stejnými názory… Z článku: V červnu 1991 byl zvolen prezidentem Ruské republiky opilec a populista Boris Jelcin. Zato poměrně nedávno byl u vás v České republice zvolen opilec a populista Miloš Zeman. Jelcin na rozdíl od českého Miloše nebyl ožralý při oficielních příležitostech což Miloš je pravidelně, jako např. ceremonie inspekce českých korunovačních klenotů či při… Číst vice »

leho
leho
4. 1. 2016 1:34

Josef Vít, aha, pardon, autor článku, no neva…

M.C.
4. 1. 2016 7:00

Článek nic moc. Některé události jsou tam dvakrát, hned na začátku se dočteme, že ostatní země sovětského bloku se osamostatnily po deseti letech od roku 1988 apod.
O podstatě celého procesu nic. O širších souvislostech také nic. Celkově to připomíná domácí úlohu žáka základní školy.

Sio
Sio
4. 1. 2016 14:26

M.C. napsal

Článek nic moc. Některé události jsou tam dvakrát, hned na začátku se dočteme, že ostatní země sovětského bloku se osamostatnily po deseti letech od roku 1988 apod.
O podstatě celého procesu nic. O širších souvislostech také nic. Celkově to připomíná domácí úlohu žáka základní školy.

Tak nějak.

Béda
4. 1. 2016 15:15

Názor manžela Magdy Vášáryovej na V.Havla! (jako řemen) http://www.novarepublika.cz/2016/01/lasicuv-nazor-na-havla.html

Béda
4. 1. 2016 15:34

Béda napsal

Názor manžela Magdy Vášáryovej na V.Havla! (jako řemen) http://www.novarepublika.cz/2016/01/lasicuv-nazor-na-havla.html

Progooglil jsemto a údajně je to fejk – nepsal to Lasica /to by s Magdou asi nevydržel).

Starý doktor
5. 1. 2016 6:36

Béda napsal
Progooglil jsemto a údajně je to fejk – nepsal to Lasica /to by s Magdou asi nevydržel).

Zřejmý fejk, jde o článek z r. 2011, autor Kliment Uhrecký viz. – http://www.sho.sk/clanok/621/vraj-niekto-v-cechach-zomrel

GRENZER
5. 1. 2016 13:18

CUBA LIBRE aneb jak jsem se nervnul u polské TVP2. V noci se mě nechtělo spát (důsledek silné kávy) a tak jsem sedíce u TV přepínal programy, mám jich v IPTV téměř sto. Nakonec jsem si vybral dokument franc.televize na polské TVP2 s názvem: Czy świat oszalał? – „Kuba. Fiesta, czarny rynek i zakazy“. Teď si nadávám,že jsem raději nečučel na primitivní porno na Brazzers TV Europe. Ale stalo se. Nyní k věci. Dokument měl patrně divákům na Západě ukázat, jak hrozně Kubánci úpí za vlády Fidela, (či Raul Castra). Dokument začal tím,jak Kubánka,žijící ve Francii (vdala se za Francouze)… Číst vice »

GRENZER
5. 1. 2016 13:20

3*.DISIDENTI. Nějaká „rocková kapela“ (připomělo mě Plastic People v ČSSR). Asi čtyři týpci, pokerovaní,s tím kovovým bordelem v nosu a uších. Kuba jim připadá hrozně „Out“ protože není ta svoboda a tak. Když zahráli, pochopil jsem, proč jsou „out“. Ale, prej jejich videoklipy vysílá emigrantská TV Martí v USA (!!!). Hned jsem pochopil, z čeho žijí,bo na pracovité mládence moc nevypadali. Pak nastal čas ukázat „odboj“. Mladíci uspořádali koncert v 1.patře domu, kde bydlel „kapelník“. Hráli na balkóně a randál převeliký. Posluchači pod balkonem: 8-12 lidí. Zato ten kravál rušíci nedělní klid silně prudil starší lidí (penzisty) což podle kapelníka… Číst vice »

GRENZER
5. 1. 2016 13:21

A pak nějaké manžele. Jejich byt by jim záviděl i dobře situovaný zbohatlík v Praze. On – nějaký bývalý generál armády, ona – bývalá pracovnice kubánské ambasády ve Francii. Jejich disidenství spočívalo v tom, že mají tři děti, které se postupně provdali na Západ (dcera do Kanady, ty ostatní už nevím kam). Takže úpěli v tom luxusním kvartýru a žili z valut posílaných od dětiček. Jejich odboj (patrně) spočíval v tom,že si ze Západu dovezli nějaký kvalitní a citlivý radiopřijímač, na němž poslouchali zprávy BBC ve španělštině, protože tam u nich Radio Martí (obdoba Svobodné Evropy) kubánský režim na krátkých… Číst vice »

GRENZER
5. 1. 2016 13:22

Je jasné,že až Fidel vydechne naposledy, podlehna Kuba americkému lákadlu (už nyní se USA a Kuba smiřují, USA dokonce odvolala blokádu), což znamená návrat toho,co bylo za Batisty, ba mnohem hůře. Všechny sociální vymoženosti jako bydlení za hubičku, zdravotnictví zdarma,stejně tak jako podpora nemajetných ad. skončí jako relikt „komunisté hrůzovlády“. Z Kuby se stane země montoven a fabrik amerických firem (levná pracovní síla), země heren, rekreace a prostituce pro Američany (Kubánci, se místo podnikové dovolené zdarma na Varaderu, budou smiřovat s rolí lokajů,služek a konkubín pro bohaté Yankees relaxujících na „Ostrově svobody“) a nastane scénař, jaký známe z Československa po… Číst vice »

hudryper
hudryper
5. 1. 2016 13:47

GRENZER napsal
tak jsem sedíce u TV přepínal programy, mám jich v IPTV téměř sto.
Nakonec jsem si vybral dokument franc.televize na polské TVP2 s názvem: Czy świat oszalał? – „Kuba. Fiesta, czarny rynek i zakazy“.
Teď si nadávám,že jsem raději nečučel na primitivní porno na Brazzers TV Europe.

Tak vidíte jak televize škodí zdraví v každé zemi a v každém věku. V zájmu duševní pohody je nutno
televizi zcela eliminovat a na některé zajímavé sportovní zápasy se podívat v hospodě,nebo na PC.

GRENZER
5. 1. 2016 16:36

hudryper napsal
Tak vidíte jak televize škodí zdraví v každé zemi a v každém věku. V zájmu duševní pohody je nutno
televizi zcela eliminovat a na některé zajímavé sportovní zápasy se podívat v hospodě,nebo na PC.

Máte svatou pravdu!

orinoko
5. 1. 2016 17:53

Mam rad TV. Kdyz si chci pripomenout Pravdu a lasku toho nekdejse, tak neni nic genialnejsiho.
A potom – spatne spite? Garantuju vam, ze pohybujici se obrazky jsou ucinnejsi nez paraskovaja metalurgia.