Rusko dotlačíme i bez eskalace…

Reklama


Na netu koluje rozšifrovaný rozhovor amerického emisara pro Ukrajinu Kurta Walkera s ruskými prankery, vydávajícími se za Alexandra Turčinova*… Uvádíme je včetně komentáře novináře a spisovatele Dmitrije Peretolčina:

Rozhovor to byl velmi zajímavý a umožňuje nám osvětlit některé, pro nás důležité, otázky. Okolnosti této mystifikace jsou také docela příznačné…

K čemu potřeboval Surkov** (a o tom, že prankeři „Vovan a Lexus“ jsou na něj napojeni, není pochyb) uspořádat tuto mystifikaci? A proč právě v tu dobu? Rozhovor byl zaznamenán den po jednání Porošenka s Trumpem, během kterého – podle Walkerových slov – se Trump skutečně „vyjádřil pro mírotvornou operaci na území, kde teď probíhá válka“.

Jde zřejmě o pokračování linie, kterou jsme u Surkova pozorovali v minulém roce, kdy všichni jeho souvěrci odmítali možnost nasazení mezinárodních mírových sil a dokonce prováděli cvičení k neozbrojenému odporu mírotvůrcům. Rozhovor s Walkerem má zdiskreditovat nápad s mírotvůrci v očích ruské veřejnosti a prezentovat ho jako způsob „dotlačení“ Moskvy k ústupu pod nátlakem USA, a ne jako geniální iniciativu velmistra. Vcelku se tento úmysl podařil. Walker potvrdil, že nápad s mírotvůrci znamená změnu pozice Moskvy a že při pokračujícím tlaku je možné dosáhnout i dalších ústupků.

Walker: Myslím si, že je třeba se dnes pokusit Rusko vtáhnout do debaty a podívat se na jejich reakci.

„Turčinov“: Vy přece vidíte jejich reakci.

Walker: Jedna reakce, kterou jsme už viděli, je návrh mírotvorné mise v rámci OSN. Jistě, to, co oni navrhují, je poněkud šílené. Ale skutečnost, že to už navrhují, ukazuje, že trochu mění svou pozici a jsou ochotni jednat.

„Turčinov“: Ale Surkov s tím přece nesouhlasí!

Walker: Inu, víte, právě teď je celý smysl jednání – změna faktorů, které jednání provázejí. Jsou to sankce, jsou to všecky ty skandály, otázky bezpečnosti, vztahy mezi USA a Ruskem. Proto mám za to, že že nám už podařilo vytvořit svého druhu impuls. Proto pojďme pokračovat ve vytváření tohoto impulsu.

„Turčinov“: Víte, právě ta „měkká opatření“, mně, upřímně řečeno, přestala bavit. Jistě, souhlasím, že to bude těžké. Ano, Putin obhájí vojska. Zdá se mi ale, že Spojené státy musejí být tvrdší a vést proti Rusku mnohem tvrdší politiku.

Walker: My to ve skutečnosti děláme. Celá ta situace v Sýrii, narážíme na sebe v otázkách Ukrajiny, naše dvoustranné vztahy, vojenské manévry a rozmístění našich vojenských sil. Proto si myslím, že časem … Putin to vše sleduje a my to časem dokážeme využít k řešení určitých otázek.

Na jiném místě otevřeně říká, že netřeba věnovat pozornost blufování Kremlu:

Walker: Ale my, USA, se s nimi střetáváme v mnoha otázkách: je to Sýrie, přirozeně je to celá situace kolem diplomatů, je to ukrajinská otázka. A domnívám se, že USA disponují dostatečnou vojenskou silou, aby se Ruskem nenechaly zastrašit. Oni se pokoušejí projevit především politický vliv. My ale musíme zůstat pevnými ve svých záměrech. Nesmíme podléhat jakýmkoli provokacím, ale zůstávat stabilními a nepřijímat hloupá rozhodnutí.

Přitom Walker kategoricky odmítá scénář vojenské eskalace:

„Turčinov“: Já se prostě bojím momentu, kdy nám dojde trpělivost a zaútočíme na Doněck, i prezident to několikrát prohlásil.

Walker: To by byl velmi špatný nápad.

„Turčinov“: Proč?

Walker: Rusko má skutečně větší sílu, mnohem více vážných kapacit, než máte, nebo kdy budete mít vy. To by spíš prohloubilo konflikty a vůbec by neřešilo otázku územní celistvosti. Proto se konflikt stane ostřejším a hlubším.

„Turčinov“: No, víte, my nemáme železnou trpělivost.

Walker: To není otázka trpělivosti, to je otázka rozumu.

„Turčinov“: To si vážně myslíte?

Walker: Ano, a jsem o tom absolutně přesvědčen. Nemám o tom nejmenších pochyb. Vy zkrátka utrpíte vojenskou porážku a ztratíte mezinárodní podporu. A nedokážete obnovit celistvost Vašeho území.

„Turčinov“: Ale my máme nejsilnější armádu v Evropě – to přece víte.

Walker: Jistěže ano – pokud nepočítáme Rusko, tak je to pravda. Rozumějte, Vy nevedete válku proti těm republikám. Vy vedete válku proti Rusku.

„Turčinov“: Rusko se schovává za jakési republiky. Taková velká země, to je tak směšné!

Walker: Ano, je to skutečně směšné, ale tady se nám naskýtá možnost: pokud tam dokážeme zavést mírové síly, pak možná s ohledem na tuto situaci toto území opustí ruská vojska.

Méně jasno je, podle Walkera, v otázkách letálních zbraní:

Walker: Požadoval (Porošenko) tyto zbraně a my se na to teď soustředíme. Budeme se snažit provést to tak, aby byla možnost letální zbraně poskytnout. Je to spíš otázka, kterou se bude zabývat Tillerson, protože je to otázka taktiky. A včera během setkání pánů Porošenka a Trumpa byla k této otázce velmi pozitivní atmosféra.

Tedy, Trump není proti. Jen je třeba „to detailně posoudit“. Jinými slovy, v zásadě je otázka už rozhodnuta, ale jak to „zabalit“, to je věc taktiky, kterou musí řešit Tillerson. Vypadá to tak, jakoby „tajemník Rex“ hrál roli „hodného policajta“, který bude kremelským předkládat hořké pilulky v tom nejhezčím balení. A dodávky zbraní budou plnit roli páky v procesu handlu na mírotvorné téma.

Když to shrneme, máme naprosto jasný obrázek nynější pozice Washingtonu, přičemž jak relativně „trumpovského“ křídla, tak i “jestřábů“. A v tomto obrázku jsou mírové sbory, sankce a dodávky zbraní součástmi diplomatické hry pod názvem „Donutit Moskvu vzdát se Donbasu jen tak“.

Nicméně, tento rozhovor odhaluje i bluf se strany USA, které demonstrují, že jít do eskalace zatím ochotny nejsou. A bez hrozby eskalací jsou všechny ostatní pohrůžky a narážky – jen prázdnou rétorikou. A pokud je tomu tak, potom má Kreml mnohem méně stimulů ke změně stávající situace, než by si pan Walker přál.

Zdroj: Politprognoz

*Alexander Turčinov (1964) – zvaný „krvavý pastor“ – tajemník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Po útěku prezidenta Janukovyče při událostech 2014 v únoru toho roku zaujal funkci pověřence výkonem funkce prezidenta a vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil.

**Vladislav Surkov (1964) od r. 2013 poradce prezidenta RF a zástupce šéfa jeho administrace, nyní prezinedtem RF pověřen jednáními s americkým velvyslancem na Ukrajině Walkerem.

Překlad: st.hroch 171002

Přejít do diskuze k článku 2 komentáře