Saša nakládá

Minulý týden – a pokračuje to stále! – rozčeřila český rybník Saša Uhlová se svým projektem Hrdinové kapitalistické práce (aluze na pozapomenutého Hrdinu socialistické práce je tu zjevná). A je jasné, že takové téma já nemohu přejít mlčky, byť asi nic nového nedodám, protože už se vyjádřili skoro všichni. Mnozí (Fiala, Simkanič) velmi dobře, jiní (Kroupa), jak už to tak bývá, na facku.

Stručná rekapitulace: Novinářka Saša Uhlová pět měsíců na zapřenou pracovala v těch nejtěžších a zároveň nejbídněji placených pracích, kde se na zákoník práce příliš nehledí – tedy na prekérních místech – a teď přišla na veřejnost s tím, co zjistila. Podstatné je, že nepíše z druhé ruky o tom, co jí vyprávěli jiní, ale z první o tom, co sama zažila. A povedl se jí majstrštyk – dostal dlouho ignorované téma do mainstreamu, jako jsou Lidovky či DVTV.

A také to pěkně slízla, protože co má co s takovým hnusem obtěžovat slušné lidi? Většina kritických reakcí se totiž nese přesně v tom duchu, že neřeší prekarizovanou práci, ale řeší Uhlovou, proč se o něco takového vůbec zajímá, jestli to není nějaký levicový extremismus, tohle zveřejňovat, proč o tom vůbec píše, když nemá řešení a že by se měla stydět, protože podváděla s identitou a navíc celou dobu žila z grantu. Bagatelizace zjištěného je pak naprostá samozřejmost.

Ale dost možná, že tohle je největší přínos celého projektu – nikoliv potvrzení toho, co mohl o prekarizovaných místech každý předpokládat, ale reportáží o těch dole ukázat na ty o něco výše (všimněte si, že ti úplně nahoře to vůbec nekomentují), kteří nechtějí o realitě pracující chudoby nic vědět, a ukázat tak pravdu o uspořádání naší společnosti.

Popravdě mám dojem, že k téhle investigaci potřebovala Uhlová víc kuráže, než k rozkrývání korupce v nejvyšších patrech politiky, protože když šlapete na paty těm nahoře, riskujete sice život, ale zůstanete hrdinou, zatímco když se zastáváte těch dole, riskujete pověst. A žít s cejchem zrádce a zvrhlíka chce notnou dávku kuráže. I když zrovna Uhlová je na to, i vzhledem k historii své rodiny, asi celkem zvyklá. Možná i proto dokázala to, co dokázala.

Odhalování korupce je totiž z pohledu kapitalismu – a o ten jde v kapitalismu především – zcela bezpečné, zatímco realita dna společenské pyramidy jeho růžový nátěr notně oprýskává. A to nikdo, kdo je z kapitalismu nadšený, nechce vidět a už vůbec ne ukazovat. A protože české elity nedají na kapitalismus dopustit, je jejich reakce na jeho implicitní kritiku logická. Zdůrazňuji implicitní, protože Uhlová systém nikde přímo nekritizuje, jen ho ukazuje.

To všechno je dobře vidět na následující pasáži ze zmiňovaného rozhovoru v Lidovkách:

LN: Když jste před sedmi lety psala o těžkých podmínkách lidí na okraji, hned lítaly poznámky o trockistce chystající gulagy. Dnes i „byznysové“ noviny píší o neudržitelně nízkých mzdách a zastávají se inkluze…

SU: Rozumím. Chcete říct, že to, co bylo před pár lety označováno jako levicový extremismus, teď sdílí hlavní proud. Radost ale budu mít, až když se věci začnou měnit k lepšímu. Satisfakci by mi přineslo, kdyby mne lidé, třeba i kamarádi od dětství, kteří mě titulovali „stalinistka“, sotva jsem použila výraz zákoník práce, řekli: „Oukej, možná jsem to tehdy přeháněl, možná jsme trochu podléhali nějaké ideologii.“

Přesto ale několik zjištění o životě těch udřených a uštvaných – a tím i o společnosti, která to umožňuje, toleruji a dílem i podporuje – za zaznamenání stojí:

  • Špatné mezilidské vztahy dané vysokou fluktuací, hlavně agenturních zaměstnanců. Nemá smysl navazovat vztahy, všichni si drží ty druhé od těla.
  • Lidé v těchto pozicích pracují kolikrát i rádi, přestože si vydělají tak málo, že mají problém zaplatit nájem, nakoupit potraviny, koupit dětem oblečení.
  • Práce v těchto podmínkách za minimální mzdu není otázka svobodné volby, ale nátlaku Úřadu práce, který by jim jinak sebral veškerou sociální podporu. („Systém tam ty lidi dotlačí, i kdyby nechtěli.“)
  • Jsou na všechno sami, často bez rodiny, bez partnerů, bez práce, jen se starostmi o děti, který musí vyřešit s minimální mzdou.
  • Právní nevědomí, neumí si oběhat dávky, příspěvky, jsou zranitelní paragrafy.
  • Běžné jsou žádné přestávky na záchod, lidé nemohou mít u sebe v provozu ani jídlo, ani pití.
  • Sám za sebe nikdo nic nezmění, cesta je spojit se a vyjednávat společně, ale to je něco, co tito lidé často nedokáží, i v důsledku desítek let systematické protisocialistické propagandy, líčení třeba stávky jako něčeho špatného a nemravného a přesvědčování lidí, že mají být vděční a spokojení; to je odpovědnost hlavně médií.
  • Hrdinové kapitalistické práce si sami často ani nestěžují, protože nic jiného neznají a tvrdá práce jako taková jim nevadí, navíc jsou často tak unavení a vyčerpaní, že nemají sílu řešit ještě něco dalšího. Sami na sebe jsou často pyšní, že zvládají dvě tři práce, a že ani tak nemají na nájem a na jídlo, nedokáží vidět jako systémové problém.

Zkrátka a dobře, Saša Uhlová tímto svým počinem sice šlápla do hovna, ale bylo to sakra potřebné šlápnutí. Za mne je to jednoznačně nejdůležitější novinářský počin posledních mnoha let, počin, který novinařinu částečně rehabilituje. Je čas skončit si s tím věčným lhaním si do kapsy, že všechno je růžové a nic nemůže být lepší. A Saša Uhlová k tomu udělala velký a tvrdě odpracovaný krok, za což jí patří velký dík.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
65 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
18. 9. 2017 13:58

Možná, že o holka míní upřímně, v tom případě by poděkování bylo snad i namístě. Proč tomu ale moc nevěřím? Budou volby, pánové a dámy. Pracujícímu plebsu, který je po šichtě totálně vyčerpán a zapne si večer TV jen proto, aby nemusel myslet na to, že zítra bude stejně mizerný den, jistě skane dojetím slza
nad tím, že se o jejich situaci přece jen někdo nahoře zajímá. K tomu kecy o zvyšování platů – a on to ten plebs s námi zase na čtyři roky zkusí.

Admirál
Admirál
18. 9. 2017 14:18

A jsme u toho, co je a co není levice. Levice na 100% není nic, co podporuje oligarchie (dosaďte si Soroš, Bakala atd., atd.). Témata která razí jsou rozvratná multikuti, rodina s dvěma táty atd. Mainstrémová média při zdvižení těchto témat hýkají rozkoší (koho chleba jíš, toho píseň zpívej) Levice je vše, co si dělá nárok na větší podíl zaměstnanců na společenském produktu na jejich postavení. Nejlépe se to pozná, když někdo nějaké levicové téma rozvíří. Úlová svou zveřejněnou zkušeností s reálným životem „tam dole“. Středula s požadavkem odborů na vyšší platy. To je poprask. Kapitalizmus si rozvracet nedáme. Bordel… Číst vice »

peter.
18. 9. 2017 14:38

Celý klan Uhlovcov nepôsobí(aspoň na mňa) sympaticky,skôr naopak.
Napriek tomu,tento „experiment“Saši Uhlovej a jeho následné zverejnenie vítam a schvaľujem.Lebo len za posledný týždeň som zaznamenal dva komentáre,ktoré ma zdvihli zo stoličky.Jeden bol od nejakého ODS-áka,ktorý sa snažil dokázať,že dnes si žijeme všetci lepšie ako v minulom režime lebo všetko je lacnejšie a ten druhý je tu:
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Podnikatel-Mluvit-o-chudobe-v-Cesku-je-drzost-Kazdy-vidi-ze-je-vyssi-zivotni-uroven-nez-za-komunistu-504573
Potešili ma niektoré,chvalabohu väčšinové komentáre pod oboma článkami.
Mali by to takto robiť komunisti,ale keď to nerobia,tak za to treba novinárku Uhlovú pochváliť.

Dana
Dana
18. 9. 2017 15:56

Manualni profese, kde lidi drou za minimalni mzdu se vyskytuji vsude na svete. V Cesku se nastesti mohou lide vzdelavat zadarmo, coz neni v jinych statech samozrejmosti. Ja osobne jsem zazila podobne podminky, o kterych pise Uhlova, jako ucenka a to v Ceskoslovensku. V Nemecku jsem zacla manualni praci , ucila se jazyk a pak absolvovala nemecke skoly.. Vse po vecerch, dost narocne. To nemeni nic na veci, ze pracovnici, kteri nejsou v Cesku tak uspesni, maji dostavat slusnou mzdu a i oni si zaslouzi respekt.. Slusny kapitalista neni vydriduch, uvedomuje si dulezitost zamestnancu. Ja jsem pro kapitalismus a tak… Číst vice »

Admirál
Admirál
18. 9. 2017 17:26

Dana napsal Manualni profese, kde lidi drou za minimalni mzdu se vyskytuji vsude na svete. V Cesku se nastesti mohou lide vzdelavat zadarmo, coz neni v jinych statech samozrejmosti. Ja osobne jsem zazila podobne podminky, o kterych pise Uhlova, jako ucenka a to v Ceskoslovensku. V Nemecku jsem zacla manualni praci , ucila se jazyk a pak absolvovala nemecke skoly.. Vse po vecerch, dostnarocne. To nemeni nic na veci, zepracovnici, kteri nejsou v Cesku tak uspesni, maji dostavat slusnou mzdu a i oni si zaslouzi respekt.. Slusny kapitalista neni vydriduch, uvedomuje si dulezitost zamestnancu. Ja jsem pro kapitalismus a tak… Číst vice »

Dana
Dana
18. 9. 2017 21:07

Ano, Admirale,nynejsi stav je zcela urcite forma tridniho boje. Ovsem bizarne prekrouceneho. Tezko to popsat. Kdyz jsem byla mala, chodili jsme na Petrin do Zrcadloveho bludiste a tam byla zrcadla, ktera pokrivovala postavy a obliceje. V tom zrcadleni jsem byla ja, ale zaroven nejaka podivna osoba. Asi tak nejak vidim nastoupeni nove ideologie, ktera zaroven nova neni. Jde zpatky k Frankfurtske skole socialniho inzenyrstvi. Prectete si Marcuse nebo Habermase. Kulturni revoluce a vychova obcana pro idealy vyssihho principu.. Akorat, ze samozvana elita, nebo jak jim my rikame v USA, liberalove, si vymyslela klacek ma stredni tridu, nespokojene obcany ruznych druhu,… Číst vice »

peter.
19. 9. 2017 4:47

Dana napsal
jako obranu volila narodni suverennost a vlastenectvi, pac liberalove jsou multikulturne mezinarodni

Áno !

Admirál
Admirál
19. 9. 2017 5:35

Dana – to, že Úlová popíše stav zacházení se zaměstnanci na některých pozicích, to není v žádném případě třídní boj. A jestliže si nějaká skupina oligerchů ochočila multikulti, gender, duhové poblázněné eko aktivisty a platí si je, aby rozvraceli v zájmu nějakých nejasných cílů společnost, to se dá také ztuha považovat za třídní boj. A už vůbecto je, z důvodů, která jsem uvedl, nejde řadit k levici. Stačí se podívat, kde berou podporu. Shodneme se zřejmě na tom, že díky prorostlosti těchto skupin do státních aparátů, médií představují dnes velmi vážnou hrozbu, zdaleka překonávající všechny ostatní hrozby a to si… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 9. 2017 6:24

Dvě poznámky k „Hrdinům …“

Má dospělá, rozumná VŠ vzdělaná dcera, která ovšem nikdy nepracovala v opravdové fabrice v provozu mi vykládala o tom drůběžím díle Hrdinů … a byla z toho úplně v šoku.
Až jsem se začal smát a povídám ji: „Vidíš a tohle kdybych ti povídal tak mě řekneš, že si vymýšlím, že to není možný …“
Tedy za mě má paní Úhlová bod.

No a také se tím vysvětluje Babišův zájem o potřebné nové pracovníky z Ukrajiny, Rumunska …
A to by si měli uvědomit voliči ANO !

peter.
19. 9. 2017 7:00

peter. napsal

Slniečkári,komedianti,antizemanovci: Pos..te sa !
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bojovnik-za-pravdu-Milos-Zeman-rozbouril-New-York-Obri-sal-vestoje-buracel-pri-kazdem-jeho-slove-Byli-jsme-u-toho-a-vse-zaznamenali-504661

Po tomto prejave je Zeman už tak hlboko v židovskom zadku,že ho už nikto nemôže ohroziť v budúcich prezidentských voľbách.

PPK
PPK
19. 9. 2017 7:06

Ačkoliv existují otázky, v nichž s názory Petra Uhla nesouhlasím, tak považuji za svou povinnost právě zde napsat: Petr Uhl a jeho rodina byli vždy solí této země. Vždy byli bílou vránou mezi rodinami ostatních disidentů. Bílou vránou skromnosti, poctivosti, smyslu pro spravedlnost a činů, jimiž mnoha lidem z okraje disentu nezištně a sami od sebe pomáhali. Na rozdíl od jiných „osobností“ a rodin tehdejšího disentu a dnešních politických ikon – lidí sobeckých, poživačných, zbabělých, líných a kariéristických, kteří nikdy vlastnostmi Uhlů nevynikali a dodnes nevynikají. Jsem toho názoru, že každý odvážný a statečný ČIN zasluhuje naši úctu, i kdybychom… Číst vice »

Miguzzi
Miguzzi
19. 9. 2017 8:13

Je osvěžující přečíst si konečně normální komentář, jako od PPK. A divím se Admirálovi, že mu vůbec ty hloupé zvratky od Dany stojí za reakci. Saši Uhlové patří velký dík za to, že „objevila Ameriku“ i pro navoněné panáčky z mainstreamu. A aniž bych chtěl snižovat její skvělou práci : to už jsme fakt tak mimo, že potřebujem takovéto počiny abychom si uvědomili jak žijem ? Až pak se všichni ti Simkaničové a podobní „intelektuálové“ a samozvaní „ochránci demokracie“ začnou chytat za rypáky ? To, co Saša popsala je totiž ta nejreálnější každodenní realita pro většinu „dělníků“. Solidní klapky na… Číst vice »

Svoboda
Svoboda
19. 9. 2017 9:17

Omyl. To, co ukázala paní Uhlová byly jen některé profese, kam vůbec ženskou vezmou. Jsou místa a podmínky ještě horší, než ty které zažila… A státní správa nad tím zavírá oči. Také mi chybí investigativní reportáže z Ostravska, Mostecka, Osoblažska, Bruntálska, kdy lidé nesehnali práci vůbec žádnou, ani tu prekérní. A jak s nimi jednají na úřadech práce nebo na firemních pohovorech.

Zajímavé komentáře jsou i tady :

http://outsidermedia.cz/tiskova-zprava-a2larm-cz-serie-investigativnich-reportazi-sasi-uhlove/?show=comments

Martin (už bez taky m)
19. 9. 2017 9:26

PPK napsal Ačkoliv existují otázky, v nichž s názory Petra Uhla nesouhlasím, tak považuji za svou povinnost právě zde napsat: Petr Uhl a jeho rodina byli vždy solí této země. Vždy byli bílou vránou mezi rodinami ostatních disidentů. Bílou vránou skromnosti, poctivosti, smyslu pro spravedlnost a činů, jimiž mnoha lidem z okraje disentu nezištně a sami od sebe pomáhali. Na rozdíl od jiných „osobností“ a rodin tehdejšího disentu a dnešních politických ikon – lidí sobeckých, poživačných, zbabělých, líných a kariéristických, kteří nikdy vlastnostmi Uhlů nevynikali a dodnes nevynikají. Jsem toho názoru, že každý odvážný a statečný ČIN zasluhuje naši úctu,… Číst vice »

Irena
19. 9. 2017 9:47

Martin (už bez taky m) napsal
„Osamělý voják v poli“ může být hrdina a pokusit se o změnu, ukazuje však většinou jen cestu, a je příkladem, že „se ještě najdou“…

Když jim dáte půl mega a zadání, tak je moc dlouho hledat nebudete muset. Obzvláště, když se budou přitom moci „spravedlivě pohoršovat“ nad bídou tohoto světa a získávat potřebné bodíky u plebsu. No neberte to.

peter.
19. 9. 2017 10:37

Irena napsal Když jim dáte půl mega a zadání, tak je moc dlouho hledat nebudete muset. Obzvláště, když se budou přitom moci „spravedlivě pohoršovat“ nad bídou tohoto světa a získávat potřebné bodíky u plebsu. No neberte to. O P.Uhlovi ja žiadne ilúzie nemám.Bol to on kto rozpútal hystériu okolo údajnej smrti „študenta Šmída“,výrazne sa angažoval v tom prevrate r.1989,celý život sa sám prezentoval ako „marxista“(len pri tom zabúdal na predponu „neo“) a kvitoval by som,keby sa aj s p.Šabatovou rozhodol prežiť aspoň rok na Luniku IX v Košiciach alebo v niektorej zo známych spišských alebo šarišských osád.Možno by svoje názory… Číst vice »

peter.
19. 9. 2017 11:29

http://www.rukojmi.cz/clanky/4567-zprava-o-stavu-demokracie-v-cechach-aneb-deset-velkych-hrichu-ceskeho-parlamentu
Nevadí mi bod č.6,lebo si myslím,že vznik ministraničiek a ich pôsobenie na politickej scéne nieje prínosom a spôsobuje v politike štátu len chaos a neproduktívne trenice.Keď už musíme mať túto kvázi demokraciu,tak by bolo vhodné keby o možnosť vládnuť zápasili len dve,max.tri politické strany.
Nevadí mi ani bod 8,dôvody sú zrejmé.
No pridal by som bod,ktorý sa týka podporovania nelegitímnej ukrajinskej vlády,ktorá vznikla z krvavého prevratu.Lebo ten prevrat sa uskutočnil na popud USA,mal poslúžiť likvidácii RF a vláda ktorá z neho vzišla je otvorene nacistická.V cudzom záujme prelieva hektolitre krvi vlastných občanov.S takou vládou sa bratríčkovať je zločin.

Bety
Bety
19. 9. 2017 13:52

peter. napsal O P.Uhlovi ja žiadne ilúzie nemám.Bol to on kto rozpútal hystériu okolo údajnej smrti „študenta Šmída“,výrazne sa angažoval v tom prevrate r.1989,celý život sa sám prezentoval ako „marxista“(len pri tom zabúdal na predponu „neo“) a kvitoval by som,keby sa aj s p.Šabatovou rozhodol prežiť aspoň rok na Luniku IX v Košiciach alebo v niektorej zo známych spišských alebo šarišských osád.Možno by svoje názory na riešenie rómskej otázky korigoval.Napriek tomu (bez ohľadu na motív ktorý ju k tomu viedol)počin S.U.schvaľujem,lebo upozornila na niekedy doslova otrokárske praktiky zavedené v montovniach patriacich zahraničným „investorom“ a domácim vydriduchom.Mal to urobiť niekto z… Číst vice »

fajt
19. 9. 2017 14:42

hra na civilizaci už dávno skončila, korporátní fašismus už nemá chuť maskovat své vlastní jatka, Machiavellimu by měli stavět pomníky, osobně zajdu do Santa Croce a tam mu složím obětní hold jaký se patří největším borcům feudalismu, kteří téhle bestii viděli přeš chřtán až do kaďáku. ..)

peter.
19. 9. 2017 15:33

Bety napsal
jelikož Sašu mimo jiné sponzoruje ČT, neumím si představit, že by táž ČT svolila k odvysílání podobné reportáže, kterou by natočil někdo z KSČM – buďte realista.

Upozorniť na otrokárske praktiky možno viacerými spôsobmi,aj bez sponzoringu čt.Tie praktiky sú známe už dlhú dobu,len sa o nich mlčalo.A KSČM už z titulu svojho názvu o nich mala hovoriť.V parlamente,v tv diskusiách ak sa do nich nejaký komunista dostal,na ulici, na internetových portáloch,vo svojom tlačovom orgáne…všade,kde sa dalo.Potom by aj dokument S.U.nemal tú údernosť.Len mi nie je jasné,ktorá politická strana má mať vo voľbách z toho Uhlovej dokumentu profit.

Dana
Dana
19. 9. 2017 18:48

No, uvidime, budu davat pozor, zda odhalenim otrokarskych praktik se pomery a mzdy pracovniku zlepsi. Ja to beru filosoficky. Zapadni marxiste vnimaji uceni Marxe humanisticky a vychova lidstva k lepsim zitrkum bude zrejme trvat nekolik desetileti. Musi napred spasit svet, ze. Mne tedy neskodi, ba naopak. V zivote mi prinesla jejich naivita vyhody. …V roce 1968 zkrze snahu o „socialismus s lidskou tvari“ . Po naslednem obsazeni CSSR se totiz na chvili otevrely hranice, coz mi umoznilo zdrhnout. V druhem pripade se tito utopiste, v jadru levicovi disidenti , vyznavajici „lepsi“ komunismus dle Trockeho, treba (pan Uhl a Sabatova), zasadili… Číst vice »

Bety
Bety
20. 9. 2017 6:56

fajt napsal
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bojovnik-za-pravdu-Milos-Zeman-rozbouril-New-York-Obri-sal-vestoje-buracel-pri-kazdem-jeho-slove-Byli-jsme-u-toho-a-vse-zaznamenali-504661 – no fuj, Miloši. ..)

Není to poprvé, co Zeman vyslovil absolutní podporu Izraeli. Ačkoliv je jinak rozumný, v tomto bodě trpí vysloveně černobílým viděním.

Gatta
Gatta
20. 9. 2017 7:16

Re Bety – Tento Zemanův postoj je konzistetní už od jeho volební kampaně. Když se tehdy volil prezident, tak jsem tady několikrát polemizoval se Siem „kdo za Zemanem stojí“, a že to není žádný z lesa vystoupivší sólista z Vysočiny. A že se to časem stejně ukáže … podíl Lukoilu vyčmuchali celkem hned, ale hlavního sponzora zatím se nikdo veřejně pojmenovat neodvážil.

Bety
Bety
20. 9. 2017 8:46

Re Gatta – Zeman mou bezvýhradnou podporu nikdy neměl a nepochybuji, že to bylo stejné u spousty lidí, kteří ho volili. Byl prostě mezi těmi kandidáty jediný přijatelný a jak sleduji nynější kandidáty, tak to také i nadále zůstane.
Zajímá mne, co řekne k muslimskému terorismu. Jistě se vyhne skutečnosti, že ISIL měla mimo jiných i izraelské instruktory.
Spíš mě nyní zajímá, zda bude stejně ohnivě bránit naše a evropské hranice a zda
se v tom případě dočká stejného bouřlivého souhlasu.

Gatta
Gatta
20. 9. 2017 8:58

Re Bety – vidíme to stejně.
Jen bych ještě připomenul, že před těmi několika roky se vážně spekulovalo o možné tajné smlouvě o možnosti přesídlení nemalého počtu (cca milionu) Izraelců do ČR.

Alena
Alena
20. 9. 2017 9:29

popsat stav chudých pracujících je dobrý počin, ale situace se nedá změnit administrativním opatřením- zvyšováním minimální mzdy a důchodů. Okamžitě adekvátně vzroste cena potravin v supermarketech.
Cestou je tolik citované utahování opasků,které nespočívá v tom, aby lidé cíleně živořili, ale v tom, postupně se vymaňovat z postavení kolonie ve prospěch národa, ne pouze vybraných oligarchů. A na to český národ dosud nemá

fajt
20. 9. 2017 10:07

Bety napsal
Není to poprvé, co Zeman vyslovil absolutní podporu Izraeli. Ačkoliv je jinak rozumný, v tomto bodě trpí vysloveně černobílým viděním.

neskutečně servilní – no ale já od minulého století žádné politiky nevolím a nepreferuji ( naprosto zbytečná kasta ne-lidí) , tak ať si vyvádí co chce, mojí důvěru, podporu a případné činy nemá. ..)

fajt
20. 9. 2017 10:14

Alena napsal popsat stav chudých pracujících je dobrý počin, ale situace se nedá změnit administrativním opatřením- zvyšováním minimální mzdy a důchodů. Okamžitě adekvátně vzroste cena potravin v supermarketech. Cestou je tolik citované utahování opasků,které nespočívá v tom, aby lidé cíleně živořili, ale v tom, postupně se vymaňovat z postavení kolonie ve prospěch národa, ne pouze vybraných oligarchů. A na to český národ dosud nemá https://www.novinky.cz/ekonomika/449670-zahranicni-dluh-ceska-stoupl-na-rekordnich-4-5-bilionu-spekulanti-nakupovali-koruny.html – česko je a bude kolonii do svého zániku, který velké banksterské instituce predikují ke konci tohoto století – velký zlom nastane po roce 2040, kdy se prudce sníží počet nativních ovčanů a zdejší kotlina… Číst vice »

Admirál
Admirál
20. 9. 2017 10:17

Gatta – „podíl Lukoilu vyčmuchali celkem hned, ale hlavního sponzora zatím se nikdo veřejně pojmenovat neodvážil.“

A řekl bych, že se ani neodváží. Kometáře o průběhu udělování ceny se mi zdály neutální a to i v ČT. Je správné se ptát, co čím za to Zeman platí. Milion pejzatých… Nevím jak by jsme se porovnali. Oni mají tak trochu kukaččí sklony. A ti s těmi klobouky, ty si nezadají s radikály z jiných náboženství.

fajt
20. 9. 2017 10:32

https://www.youtube.com/watch?v=-esCxphuZE0 – šáša krusty v akci – nebezpečnej šašek, který slouží ober psychoušům. ..)

fajt
20. 9. 2017 10:39

fajt napsal

https://www.youtube.com/watch?v=-esCxphuZE0 – šáša krusty v akci – nebezpečnej šašek, který slouží ober psychoušům. ..)

a závěrečnej švenk na vrcholného jewrejce jak mu frenetický tleská je výmluvnější než dalších milion pravdoláskovejch oplzlejch komentářů v korporátkách – proč nedošel Vova, asi ruští bohatýři dali volný pole působnosti pruhovanému kašparovi, který v projevu za pultíkem vypadal jako klon Benita Mussoliniho – fakt hezký svět, takový dámským přirozením ke zkychané zdi. ..)

Bety
Bety
20. 9. 2017 10:42

Neřekla bych Aleno, že na to národ nemá. Spíš je mu v tom cíleně bráněno dosazenými, „správně poučenými“ správci, kteří udělají vše, co prospěje jejich zisku a pocitu moci. Národ je jim naprosto ukradený, naopak se oni i jejich loutky snaží ideu národa potopit všemi možnými i nemožnými prostředky – měněním historie ,kecy o minimalizaci úlohy státu, pomlouváním a snižováním národní sebeúcty… Kdyby jen trochu chtěli,mohli po otevření hranic a zrušení západních hospodářských sankcí ještě rozvinout to, co tu bylo. Místo toho vše rozprodali, nebo přímo zničili. V současné době by jim utahování našich opasků jen navýšilo jejich zisky. Řekla… Číst vice »

fajt
20. 9. 2017 10:43

comment image

comment image?oh=8043d70f997c89bb454b5f2e52bac839&oe=5A571D8E

a tady něco optimistického, někde je svět stále svůj. ..)

Alena
Alena
20. 9. 2017 11:23

Bety napsal Neřekla bych Aleno, že na to národ nemá. Spíš je mu v tom cíleně bráněno dosazenými, „správně poučenými“ správci, kteří udělají vše, co prospěje jejich zisku a pocitu moci. Národ je jim naprosto ukradený, naopak se oni i jejich loutky snaží ideu národa potopit všemi možnými i nemožnými prostředky – měněním historie ,kecy o minimalizaci úlohy státu, pomlouváním a snižováním národní sebeúcty… Kdyby jen trochu chtěli,mohli po otevření hranic a zrušení západních hospodářských sankcí ještě rozvinout to, co tu bylo. Místo toho vše rozprodali, nebo přímo zničili. V současné době by jim utahování našich opasků jen navýšilo jejich… Číst vice »

tatar
tatar
20. 9. 2017 12:41

fajt napsal

comment image

comment image?oh=8043d70f997c89bb454b5f2e52bac839&oe=5A571D8E

a tady něco optimistického, někde je svět stále svůj. ..)

Sklizeň se blíží :-)

fajt
20. 9. 2017 13:01

tatar napsal
Sklizeň se blíží

znova zopakuji, co pravil jeden rozumný a životem vláčený idealista, nám slušným a zásadovým už nezbývá nic jiného než se dát na drogy – prostě hlavně nezachraňovat lidský svět, opičák je tady na planetě krutým omylem … a sklizeň to bude určitě pořádná, možná větší než má CIA :-)

peter.
20. 9. 2017 13:46

Tak to náš Kiska je lepší.V Izraeli vyjavil svoju túžbu stať sa židom.
https://plus7dni.pluska.sk/Domov/Kiska-poriadne-prekvapil-Chcel-sa-stat-Zidom
Erdoganovi zase prezradil,že Turecko je ostrovom stability.
Ohromil aj výrokom,že ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=RVVPiCgmibM
Teraz je v N.Y., na VZ OSN predniesol prejav(akoby mu ho sám Soroš napísal) ktorým zosmiešnil Slovensko a keď sa vráti,tak na neho čaká kauza daňových podvodov,ktorých sa dopustil vo svojej predvolebnej kampani.

Gatta
Gatta
20. 9. 2017 14:19

Re Admirál – pokud, říkám pokud, by se měl milion izraelců stěhovat do Evropy – Víte o nějaké pro ně příhodnější zemi, kde by se brzy mohli cítit jako doma …? Re Bety – „Neřekla bych Aleno, že na to národ nemá. …“ Národ nemá správné elity – pokud vůvec nějaké skutečné elity má, tak jsou prakticy úplně paralyzované. Lid může pro novou elitu vybojovat revoluci, ale lid bez elit je jen stádo. A je jedno jestli levicových kolektivistů, nebo pravicóvých individualistů – stejně zůstanou jen jako neorganizovaný ovladatelný dav. Nakonec, i církev mluví o pastýřích a těch kteří je… Číst vice »

Admirál
Admirál
20. 9. 2017 15:58

Ještě jsem přemýšlel, zda a jaká oběť či statečnost ze strany Úlové to byla se na půl roku nechat zaměstnávat na těch nejvypečenějších postech. A došel jsem k závěru, že to oběť či statečnost byla. Děvče zřejmě žije v dobrých poměrech, pracuje na tvůrčím způsobem. Nevím, jak dalece věděla, do čeho jde, ale musela to být docela rána být v tom půl roku, přirovnal bych to pobytu v kriminále. A to si nemusela prožít to „po práci“ těch, co to tam nemají jen na zkoušku. Takový zážitek člověka docela změní. Osobně se svou znalostí poměrů bych to asi za žádné… Číst vice »

cnemo
20. 9. 2017 16:10

Takže jak je to doopravdy. Po letech, kdy se ti samí páprdové v politice rozplývali nad „komparativní výhodou“ nízkých mezd, kdy kupní sílu občanů uměle oslabili intervencí proti koruně o cca 10%, dospěla situace do stavu, kdy je poptávka po laciné práci českých komparativně výhodných zaměstnanců taková, že jsou nedostatkovým zbožím. Firmy tedy logicky začaly zvedat mzdy. A ejhle, blíží se volby, a chytne se toho jedna strana v politicky odložené insolvenci, co jí preference spadly asi na 1/3. Najednou všichni bojují za vyšší mzdy, státním zaměstnancům přidávají 15% (z peněz, které evidentně nebudou muset obstarat), odbory „bojují“ (kde kruci… Číst vice »

Irena
21. 9. 2017 5:06

Admirál napsal Ještě jsem přemýšlel, zda a jaká oběť či statečnost ze strany Úlové to byla se na půl roku nechat zaměstnávat na těch nejvypečenějších postech. A došel jsem k závěru, že to oběť či statečnost byla. Děvče zřejmě žije v dobrých poměrech, pracuje na tvůrčím způsobem. Nevím, jak dalece věděla, do čeho jde, ale musela to být docela rána být v tom půl roku, přirovnal bych to pobytu v kriminále. A to si nemusela prožít to „po práci“ těch, co to tam nemají jen na zkoušku. Takový zážitek člověka docela změní. Osobně se svou znalostí poměrů bych to asi… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 9. 2017 6:07

Irena napsal No to byste mě rozplakal. Srdce mi pro Sášu krvácí. A co zatraceně ti lidé, pro které je to denní realita? Ti to od ní sdělovat nepotřebují a těm, pro které to denní realita není, je to ukradené. Jen si poblahopřejí, že jsou (otroky) na vyšší úrovni, s většími výhodami a budou si blahopřát. To je přece jeden z nástrojů, jak lidi v postavení otroků udržet. Definice „hrdinství“ zní: – „Ochota aktivně vystoupit ze své zóny komfortu a něco udělat.“ Lidé v bídné situaci, kteří nemají, nebo nevidí jinou volbu – nemají na vybranou. Paní Uhlová to dělat… Číst vice »

Irena
21. 9. 2017 6:44

Re Gatta: Znovu opakuji, že to paní Uhlová udělala za půl miliónovou odměnu s tím, že to stoprocentně povede ke zvýšení její popularity u nemyslící části spoluobčanů, což se jí očividně zdařilo. Uvidíme, jak na tom teď dál bude stavět. Je z ní teď takový s lidem soucítící kádr. Šlo o marketingový tah, nic víc a nic míň.

Gatta
Gatta
21. 9. 2017 6:53

Re – nepřu se – uvidíme. Jednak co ty zážitky udělaly s ní, a pak jak to vše zúročí. Každopádně otevřela téma i pro lidi, treří o těchto věcech nikdy nepřemýšleli, nebo nechtěli slyšet.

Mimo jiné – je zajímavé, že v ČT najednou vznikli tihle „Hrdinové“ a ten antibabiš „Selský rozum“. Na náhody tohoto druhu nevěřím …

Admirál
Admirál
21. 9. 2017 7:20

Nikoho jsem rozplakat nechtěl, asi bych to ani neuměl. Jen jsem se empaticky vcítil.

Samozřejmě, pokud je to projekt ČT, na konci musíme očekávat nějakou propagandistickou špinavost. To však nemusí byt nutně spojeno s Úlovou.

PPK
PPK
21. 9. 2017 8:32

Irena napsal No to byste mě rozplakal. Srdce mi pro Sášu krvácí. A co zatraceně ti lidé, pro které je to denní realita? Ti to od ní sdělovat nepotřebují a těm, pro které to denní realita není, je to ukradené. Jen si poblahopřejí, že jsou (otroky) na vyšší úrovni, s většími výhodami a budou si blahopřát. To je přece jeden z nástrojů, jak lidi v postavení otroků udržet. Sakra, co bylo obsahem sdělení Uhlové? Nic víc, než PRAVDIVÁ INFORMACE o systému kapitalistického vykořisťování! Ireno, Vaše představa, že Uhlová MUSÍ BÝT určitě a jenom falešná novinářská „hrdinka“, která si chtěla svou… Číst vice »

Irena
21. 9. 2017 9:33

PPK oj oj oj oj, to to zabolelo. Možná vás bude zajímat, že i v současné době pracuji fyzicky ve výrobě, jenom to mám kombinované i s úředničinou, protože je to malá firma. Nepotřebuji, abyste mě vy poučoval o tom, co je to práce. Až se Sášenka stane opravdovou novinářkou, která bude lidem sdělovat pravdu i bez statisícových odměn, tak si můžeme znovu promluvit. Kdo nemá v hlavě slámu podobná svědectví od Sášenky nepotřebuje, protože jich má dost ve svém okolí, není-li slepý. A jestliže toto téma pozdvihne někdo z „nedotknutelných a vždy za vodou“ tak tím obvykle něco sleduje.… Číst vice »

PPK
PPK
21. 9. 2017 11:44

Irena napsal A jestliže toto téma pozdvihne někdo z „nedotknutelných a vždy za vodou“ tak tím obvykle něco sleduje. Ale božíčku, to přece myslícího člověka také napadne. Otázkou je jen, jestli právě tahle myšlenka pro toho „myslitele“ – vlivem jeho životní filozofie – je tou myšlenkou primární, anebo až také možnou eventualitou sekundární. Politicko mediální strategie je setba a úroda, jak právě nedávno řekl pan Tlustý politik. Nejsou to hurá akce ze dne na den a proto pochopitelně ani nelze vyloučit (a to pan Tlustý politik už neřekl), že úkol pro Uhlovou byl – dejme tomu – od určitých „kruhů“… Číst vice »