Sbohem, armádo

Pod záminkou ukrajinské krize ožila debata o roli armády a jejím financování. Na to, že je armáda chronicky podfinancovaná a ztrácí bojeschopnost, upozorňují generálové již poměrně dlouho, ale až strašení Ruskem způsobilo, že jim alespoň někdo naslouchá. Strašení Ruskem je samozřejmě hloupé a svatá válka s Ruskem hloupost na entou, ale to na faktu, že se česká armáda pomalu ale jistě stává nepoužitelnou, nic nemění. A armáda, která je k ničemu, je i zadarmo drahá.

Když už armáda, tak buď pořádná, nebo žádná, protože žádná armáda je lepší, než špatná. Armádu buď spravit, nebo zrušit, cokoliv mezi tím je drahý luxus. Když už tedy armádu máme a nechceme ji rušit, měli bychom ji spravit. Problém je v tom, kde na to vzít a nekrást? A krást v tomto případě znamená spravovat armádu na úkor školství, zdravotnictví či sociálního zabezpečení, protože lidé by měli mít přednost před magnáty z VPK (vojensko-průmyslový komplex, vzpomínáte?) a společnost, která rezignuje na veřejné služby, je stejně perspektivně odsouzena k zániku a žádná armáda ji nespasí.

Jenže podfinancování není jediným problémem české armády, to se dá nakonec ještě nějak řešit. Tím hlavním problémem je koncepce – česká armáda není budována k obraně vlasti, ale jako pomocný expediční sbor NATO. Pokud posloucháte politiky, tak žádný z nich nemluví o tom, že česká armáda ztrácí schopnost bránit Česko, ale že ztrácí schopnost plnit své závazky vůči NATO. Jenže to jsou priority postavené na hlavu, respektive odpovídající imperialistickému pojetí armády, které je v případě AČR z podstaty věci již pár století zcela absurdní.

Když už se diskuse o armádě (díkybohu konečně) otevřela, neměla by skončit handrkování o peníze, ale měla by vést k tomu, abychom si jasně – bez hysterického protiruského sentimentu a dalších ideologických předsudků – řekli, zda armáda vůbec chceme, a pokud ano, tak jakou a jestli nám za ty peníze stojí, protože armáda hodná toho jména nikdy nebude levná. A je třeba si přiznat, že to nikdy nebude zcela racionální volba, protože jak praví známý bonmot, generálové se vždy připravují na minulou válku a my dokážeme říci pouze to, jakou armádu chceme, nikoliv jakou potřebujeme, protože to nikdo neví a ani vědět nemůže.

Rozhodnutí to bude, jak politici s oblibou říkávají, odvážné, ale rozhodnout bychom to měli. A potom to rozhodnutí předložit i lidem v referendu, protože je to jejich armáda za jejich peníze a pokud se s ní neztotožní, bude to apriori armáda slabá. A to je luxus, který už bohužel máme.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mudrc
Mudrc
13. 6. 2014 20:57

NATO je vedena ve statutu jako obranná aliance! Bohužel za cca posledních 20 let se v mnoha případech NATO chová jako mezinárodní agresor – viz Irák anektovaný na podkladě podvodů a lží i na půdě OSN. Armáda ČR je součástí NATO a tady začíná ten kardinální problém! Musí rozhodnout politici a to nejenom u nás, ale především ve velení aliance, jak dál! NATO bylo zneužito a je nutné znovu „napsat“ záměr a účel NATO a až potom podle vojenských plánů řešit armádu ČR. Jinak jde o marné vyhazování prostředků. Armáda ČR nemůže mít všechny druhy zbraní a také je závislá… Číst vice »

zajoch
14. 6. 2014 7:50

Autor Tribun se na otázku armády dívá jistě se znalostí a tedy správně. Pochopila jsem, že osou článku je otázka k čemu má naše armáda sloužit. Ale to podle mne bylo v novém režimu řečeno a mnohokrát opakováno. Jestli si dobře pamatuji z různých zpráv a kometářů v našich státních mediích, tak armádu nepotřebujeme pro vlastní obranu, od toho máme nás ochraňující NATO, ale my jsme povinni být nedílnou součástí NATO, t.j. podílet se na jejích akcích. K tomu potřebujeme být dobře vybaveni a soudím, že podle pokynů NATO. Tedy naši generálové už dlouho upozorňují na nedostatky v naší armádě,… Číst vice »

Sio
Sio
14. 6. 2014 9:17

„protože žádná armáda je lepší, než špatná“. Souhlasím, ale o nás platí, že de facto žádnou armádu nemáme. Je to vyčůrané simulákrum, NATO (rozuměj Amíci) nás tlačí, abychom nějakou měli, ať mají práci pro svůj zbrojní průmysl a nějakou zástěrku pro své zločinné akce, kde pár našich bojovníků vždy přiberou, aby to dostalo punc „mezinárodních jednotek“. Ale platí to i pro jiné země EU, dělají to stejně.
Stačí se podívat třeba sem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A1da_Rakouska

Seal
Seal
14. 6. 2014 10:08

Jenom taková technická: Poslední armádní koncepce (tuším, že čtvrtá v pořadí), se docela příznačně jmenuje Bílá kniha. Sice šlo o Vondrovo PR, ale v reálu ji připravovali jeho poradci, kterým bylo vcelku jasné, že třeba armáda potřebuje mnohem širší konsensus, než jaký jí může nabídnout momentálně vládnoucí strana. Výsledek je tak sice rámován zadavatelem, ale i tak díky vcelku analytickému rámci to byl docela zajímavý materiál. Jednak proto, že díky tehdy omezeným finačním tokům se snažil řešit různé „kalouskoviny“, a taky proto, že ve věci konkrétní podoby armádních sil aspoň nadhazoval různá dilemeta. Možná, že by stálo za to tuhle… Číst vice »

Sio
Sio
14. 6. 2014 13:40

„Jinak armáda se mj. pořád ještě obecně bere jako jeden ze základních znaků státnosti, takže ji asi furt tak nějak potřebujeme.“
No, ale kdyby měla 10% zbraní a mužů oproti dnešku, stále by se dalo mluvit o armádě, když ji potřebujeme jako symbol. Já bych je spojil s hasiči a záchranáři. nepotřebujeme lidi, kteří budou vypracovávat strategické plány na napadení Ruska. Stačí dva pluky profíků, jeden na ty mise, když to musí být a druhý na řesení problémů s povodněmi a tak.

Seal
Seal
14. 6. 2014 14:58

Sio, věřte – nevěřte, ale kdybyste AČR srazil na 10% dnešního stavu, tak by řeč mohla být tak třeba o švýcarské gardě, co dneska hlídá Vatikán. V tom případě navrhuji slovo armáda úplně zrušit a rovnou ho nahradit pojmem Hradní stráž. Spíš mě proto zaujala vaše narážka na to, že se snad v tuzemském genštábu vypracovávají „strategické plány na napadení Ruska“. O tom bych se fakt rád od vás dozvěděl něco víc, takže prosím nešetřete detaily. Berte to prosím hlavně jako moji soukromou úlitbu, protože rád bych poměřil vaše dnešní poznatky se svými postaršími zážitky, když jsem měl třeba možnost… Číst vice »

mirror
mirror
14. 6. 2014 16:39

Když jsem služebně lítával před rokem 1980 z Mošnova do Prahy, viděl jsem při startu letadla na stojánce ve vojenské částí letiště mnoho vyrovnaných moderních stihaček. Tato síla jistila, že tehdy neodcházelo z republiky do zahraničí podle kapitalistického zákona naloupených 300 miliard korun ročně jako dnes, kdy máme snad jen 12 pronajatých gripenů. Použili jsme vydělané peníze sami pro své investice a podniky vedli a rozhodovali Češi a Slováci. Dnes je nálada, že „vlastenci“ by rádi svěřili Česko do ochrany USA, Německa, Polska nebo Rakouska jako Hácha za protektorátu svěřil zemi do ochrany hitlerovského Německa. Mocný protektor využil naší slabosti… Číst vice »

Sio
Sio
15. 6. 2014 8:13

Seal, dovolte mi to vysvětlit. Nemám moc informací o naší armádě, protože se po nich nepídím. Nicméně stačí se podívat zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A1da_%C4%8CR a vidím, že má už teď 20000 aktivních vojáků, kolik z toho je pupkatých opilců, jak jsem je poznal jako záklaďák nevím. Mluvil jsem o dvou plucích, což asi nebylo zase tak o moc méně, než těch 20000 mužů, přesně nevím, ale náš prapor měl 1000 bigošů. Je to úplně jedno, jestli brigáda nebo pluk či divize, o tom ten článek není. Bavíme se o tom, zda má armáda smysl jako taková, ne o tom, skládá li se… Číst vice »

Sio
Sio
15. 6. 2014 8:19

Mirror – ke skutečné obraně hranic by byla potřebná nejen jiná koncepce armády, ale i celé politiky. A mnohem vyšší výdaje, počty můžů a techniky – dnes 42 mld Kč ročně. Ani jako útočná podpora nic moc, tak akorát kanónenfutr, co by třeba Rusy zdržel nejvýše pár hodin.

mirror
mirror
15. 6. 2014 8:45

Sio, uvažujete ve schématu minulé války. Jsme mimo souboj velmocí. Nás mohou napadnout organizované bandy a tlupy, které se budou pohybovat po Evropě. Poslední příklad máte v dobytí Ukrajiny. Zfašizovaná banda pohrobků fašistů dobyla Kyjev. Neměli více než klacky, dlažební kostky, Havlovy lahvičky a výjimečně loveckou pušku nebo pistoli z 2. sv.v.. Pravidelná Ukrajinská armáda si nevystřelila až teď, když vede trestní operaci proti neposlušnému obyvatelstvu. Ozbrojené tlupy, to je nepřítel, který nás v budoucnosti napadne, Ruska se neobávejte. Z těch mají strach jen nacisté mezi námi. Česká republika je tak bezbranná, že by rozhodující úřady v Praze lehce obsadili… Číst vice »

Sio
Sio
15. 6. 2014 10:21

Právě naopak, ostatně odkáži na vaše slova:
„Pravidelná Ukrajinská armáda si nevystřelila …“ – proč asi si nevystřelila? U nás by to dopadlo jinak? Na vyřešení Majdanu nebyla armáda ani potřeba, stačilo v určité fázi uvolnit ruce Berkutu a ten by jim vyprášil kožichy.
Takže – jen jste mi potvrdil, že armádu nepotřebujeme. A udivujete mě. Co jiného se děje na Ukrajině, když to není válka velmocí?

Sio
Sio
15. 6. 2014 10:23

Mirror. Ještě k tomu Rusku – ano, nenapadne nás. Ale kdo jiný by ještě mohl? USA? Těm už dávno patříme. A kdo by si dovolil napadnout majetek USA? My vlastě nemáme ani co bránit. Naše hranice jsou jen formalitou, něco jako u nás hranice krajů.

mirror
mirror
15. 6. 2014 11:25

Sio napsal Mirror. Ještě k tomu Rusku – ano, nenapadne nás. Ale kdo jiný by ještě mohl? USA? Těm už dávno patříme. A kdo by si dovolil napadnout majetek USA? My vlastě nemáme ani co bránit. Naše hranice jsou jen formalitou, něco jako u nás hranice krajů. Sio, musíte mít fantazii. Netvrdím, že nás napadne někdo zítra, ale třeba silně náboženská vláda v Polsku může poslat tlupy farářů s ozbrojeným doprovodem na pokřesťanštění bezbožných Čechů a vyhledání lékařů, kteří provádějí interupce. Německo nebo Rakousko nabude dojem, že je čeští manažéři okrádají a zkorumpovaná policie tomu neučiní přítrž. Do Evropy mohou… Číst vice »

Sio
Sio
15. 6. 2014 14:20

Mirror, fantazie vám fakt nechybí. Zejména ty tlupy ozbrojených farářů mě pobavily. Poláci prý mají tak velkou armádu, že by nás převálcovali i tak. Halt u nás se bojuje proti korupci a v Polsku se stejnými výsledky proti interupci.

Béda
15. 6. 2014 15:17

Sio,

přinejmenším od časů křížových výprav faráři bojují (doslova a do písmene) Slovem, za kterým pochodují vojska. Faráři „doporučují“ voličům politické volby, vysílají do politiky bývalé preláty, „doporučují“ v kostelích ovčanům postupy v krizových situacích, za války, působí v armádě ve funkci polních kurátů atd.. Já bych jejich roli neviděl pouze v rouše beránčím, i když osobně neberou zbraň do rukou.

Amenre
Amenre
15. 6. 2014 16:02

Majetek, nemajetek USA – kdyz jsem si tak vyhledaval informace o armade po navsteve generalniho tajemnika NATO, tak to nebylo zrovna prijemne cteni. Armada obtloustlych chlapiku, kteri si i vystroj do nasich podminek musi kupovat za svoje penize, ve me nevzbuzuje duveru a ani narodni hrdost. Posledni dobou se stale mluvi o podfinancovani ACR. To si myslim, ze neni ten hlavni problem. Problem je takovy klasicky cesky, jako ve vetsine firem a tim je nejaka dlouhodobejsi koncepce. Koncepce „ode zdi ke zdi“ a „kam vitr, tam plast“ proste nefunguje. Je celkem jedno, jestli se do ACR naleje rocne 40 nebo… Číst vice »

Béda
15. 6. 2014 16:49

Seal,

malá technická k onomu „Rýnu“. Dle mého názoru kritériem vojenské doktriny je praxe. Praxí československé armády za socialismu bylo, že ať plánovači plánovali na mapách cokoliv, československá armáda na rozdíl od dnešní české armády se „dobrovolnšě povinněů neúčastnila žádných útoků na jiné státy. Plány zůstaly jenom na papíře. Tehdy v časech VS i dnes byla zdejší armáda součástí širšího mezinárodního armádního uskupení. Nikoho zajisté ani nenapadlo, že by ČSSR zaútočila jen tak samostatně na jakýkoliv jiný stát. Dnes česká armáda dostává k válečným aktivitám „Befehly“ od bruselských – zejména amerických plánovačů.

Béda
15. 6. 2014 16:55

Ještě jedna poznámka k dnešní armádě. Jak plyne z její válečné praxe, je potřeba si uvědomit, že dnešní armáda NENÍ ČESKÁ, nemá nic společného s českými národními zájmy. Dnešní armáda je internacionální válečný sbor korporátních elit, korporátního kapitálu. Slouží jejich zájmy při dobývání zisku, nikoliv obranným zájmům států.

Béda
15. 6. 2014 17:01

A poslední poznánka. Jak jsem psal v jednom ze svých článků. mylně se dnes uvádí že pouze EU (a NATO) vděčí Evropa za poválečný mír. Důkazem mylnosti takových úvah je fakt, že jen se rozpadla socialistická světová soustava a její ekonomická a vojenská aliance, zůstaly pouze NATO a EU a v Evropě a jejím okolí začala epocha ŠÍŘENÍ VÁLEK.

Sio
Sio
15. 6. 2014 17:44

Béda. O tom, co jste napsal o farářích ani v nejmenším nepochybuji.

mirror
mirror
15. 6. 2014 18:48

Sio napsal

Béda. O tom, co jste napsal o farářích ani v nejmenším nepochybuji.

Sio, kdo by před 20 nebo 25 léty předpokládal, že na západní Ukrajině budou oslavovat Banderu? A vidíte, stalo se! U nás se mohou poměry tak změnit, že budete shánět pancéřované auto, v oknech budete mít neprůstřelná skla a každá domácnost bude vlastnit automatickou pušku a samopal. To není Sio fantasie, ale prozíravost.

Sio
Sio
15. 6. 2014 19:25

Bédo, netuším, co tím chcete řící. Že nám z toho pomůže armáda? Už jsem to naznačil v odpovědi Mirrorovi. K čemu vlastně je dnes Ukrajincům, speciálně těm jihovýchodním, armáda? Nevelí ji nakonec ti banderovci? Odkud vzali tu těžkou techniku, vrtulníky a stíhačky? To si koupil pravý sektor za své? To, co popisujete, je rozklad státu. Nefungující policie, především. Armáda s tím nemá co dělat, tohle je práce policie. Nevím, jestli budu mít na to mít v oknech neprůstřelná skla a opancéřované auto. No a pokud to v rámci sousedské domobrany bude nezbytné, samopal si jistě pořídím. To bude ale nejspíš… Číst vice »

Seal
Seal
15. 6. 2014 19:26

Hned, jak se začaly události na Krymu, jsem psal o tom, že to bude mít dopad na rozpočet, protože se budou určitě zvedat výdaje na armádu. Stalo se. Teď jsem si dovolil upozornit, že z toho budou mít love různí čeští armádní strýčkové – stane se. Ona totiž i ta poslední „přestavba“ armády na expediční sbor nebyla jenom záležitostí lezení části čs. reprezentace do US zadku (tak trochu i na truc Evropě), ale i konkrétních lobistických zájmů, protože to současně znamenalo dodat novou výzbroj. No a protože ta stará se mezitím za levný peníz z velké části rozprodala, tak návrat… Číst vice »

Béda
16. 6. 2014 6:41

Sio napsal Bédo, netuším, co tím chcete řící. Že nám z toho pomůže armáda? Už jsem to naznačil v odpovědi Mirrorovi. K čemu vlastně je dnes Ukrajincům, speciálně těm jihovýchodním, armáda? Nevelí ji nakonec ti banderovci? Odkud vzali tu těžkou techniku, vrtulníky a stíhačky? To si koupil pravý sektor za své? To, co popisujete, je rozklad státu. Nefungující policie, především. Armáda s tím nemá co dělat, tohle je práce policie. Nevím, jestli budu mít na to mít v oknech neprůstřelná skla a opancéřované auto. No a pokud to v rámci sousedské domobrany bude nezbytné, samopal si jistě pořídím. To bude… Číst vice »

Sio
Sio
16. 6. 2014 12:24

Béda napsal Sio, chtěl jsem tím povídáním říct přesně to, co jsem napsal: 1) že tzv. česká armáda není vůbec česká ale jde o pouze o součást koalice armád globálního korporátního kartelu. Neslouží zájmům českých občanů, nemá nic společného s obranou české země, není k tomu budována ani určena, čeští občan=é nemají žádný vliv na její budování, zaměření, poslání, cíle, jsou pouze povinnými plátci, kteří predátorům přispívají na takovou armádu, její nekonečné přezbrojování etc. Slouží zájmům globálního korporátního kartelu, je budována jako podpůrný spolek k útoku, k dobývání zemí, (zdrojů surovin, pracovní síly a trhů). Česká zahraniční politika je berličkou… Číst vice »

lomikel
lomikel
16. 6. 2014 13:38

zeny do armady.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeny-pujdete-do-valky-na-vojnu-ci-vojenska-cviceni-planuje-armada-To-je-pitomost-zlobi-se-nekteri-politici-323058

plosne opakujici se 3 mesicni sviceni bych podporoval, krome „profi“ armady by byla vyznama cast obyvatel proskolena v zakladech, kdyby se naskytla prilezitost, tak jako na ukrajine. Z teto skupiny se pak mohou generovat dobrovolnici a alespon castecnymi dovednostmi. Take se tim trochu opravy ten nelidovy charakter soucasne armady. Proskoleni strednich trid a chudych v boji muze byt velka deviza pro budouci revolucni kvasy.

orinoko
orinoko
16. 6. 2014 14:48

No … já nevím. Budu tu nejspíš za vola, ale podobné věci odvozuji od izraelské praxe.
Na islámských TV kanálech měli prdel z toho, jak se izraelské armádní ženy nudí , a tak vytváří trochu zábavy. Maskáče dolů, tanga na odiv. V atombordelu byste je prakticky nepoznali od chlapů. Ale jen vykročí … tak boky žalují. Ženské v armádě , proč ne. Ale s ohledem NATO, co všechno se může přihodit během válečného nihilismu, tak raději ať jsou mimo prvotní kanonefutr.