Šéf Bundesbank odstoupil po nátlaku na Irsko

Květen 05, 2011

http://www.infiniteunknown.net/wp-content/uploads/2010/09/axel-weber.jpgBývalý prezident německé Bundesbank Axel Weber odstoupil zčásti i proto, že nesouhlasil s tlakem, který byl vyvíjen vůči Irsku, a jehož cílem bylo, aby splatilo všechny bankovní dluhy vůči držitelům dluhopisů, tvrdí prominentní ekonom v dnešním Irish Independent. Axel Weber byl favoritem na funkci předsedy Evropské centrální banky a jeho náhlá rezignace byla příčinou šokující vlny, která zasáhla evropské finanční a politické systémy. Očekává se, že tuto funkci teď dostane italský centrální bankéř Mario Draghi, který přidělá další politické potíže německé kancléřce Angele Merkelové.

Gary O’Callaghan, profesor ekonomie na Dubrovnické mezinárodní univerzitě (Dubrovnik International University) říká, že Weber si také myslí, že by Irsku měla být poskytnuta delší doba na to, aby mohlo splatit své překlenovací úvěry. Doktor O’Callaghan, který byl v minulosti zaměstnancem MMF a působí jako poradce pro různé vlády, obviňuje ECB z toho, že urychlila run na irské banky v září loňského roku prostřednictvím veřejných stížností na náklady, které vynaložila na podporu irských bank. Od září do listopadu odplynulo z irského bankovního systému více než 130 miliard euro, jak z místních, tak i zahraničních bank. „Zahraniční banky nejsou nijak závislé na irské vládě kvůli stávající či potenciální podpoře,“ říká Dr. O’Callaghan. „Domácí i zahraniční banky jsou závislé na ECB všeobecný run na banky však ukazuje na společnou příčinu – hrozba toho, že je přestane podporovat ECB. ECB musela velmi výrazně zvýšit svou podporu irských bank jako následek runu, který právě ona urychlila.“

Callaghan navrhuje, že další bankovní vyšetřování by mělo být vedeno lidmi, jako je Axel Weber. „Jejich svědectví by jistě posílilo Noonanovu diplomatickou ofenzívu, jejímž cílem je zajistit výhodnější podmínky.“ Doufá také v to, že sanace by byla nutná, i kdyby neexistoval žádný útok na banky, ale mohla by přijít později – stejně, jako v to doufal Brian Cowen.[Záchrana] mohla být uspořádáno v tichosti a bez takové ztráty vkladů. Navíc by v to byl zahrnut i důvěryhodý závazek ECB ke střednědobé stabilitě bank. Stále ještě neexistuje takový závazek, a výsledkem je, že se naše banky i nadále zbavují vkladů a mění se v ‚zombie‘ instituce, které nemohou podpořit oživení,“ říká O’Callaghan . "Irský program bude muset být revidován, protože nemůže být realizován v té podobě, v jaké byl naplánován, a míra zadlužení je neudržitelná,“ dodává.

Převzato z Irish Independent

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments