Sklenky hore na to, že jsme si spolu se Slováky zachovali zdravý rozum

Dvě ankety provedené v posledních dnech na Slovensku a u nás dávají naději na to, že ani pod zdrcujícím tlakem mainstreamových médií nepřestáváme my, prostí občané obou těchto zemí, využívat k myšlení i nadále spíš horní než spodní části našich těl. Důkazem čehož se staly dvě ankety, provedené v posledních dnech takřka současně u nás i na Slovensku a týkající se – čeho jiného – než války na Ukrajině (týká se ankety slovenské), a hrozivé energetické situaci před nadcházející zimou (týká se ankety české).

Nejdříve k anketě slovenské, zveřejněné ve slovenském Denníku N. Podle ní by těsná většina Slováků uvítala spíše vítězství Ruska než Ukrajiny. Podle slovenského webu Denníku N to ukazují data z průzkumu, který v červenci provedli na vzorku tisíce lidí výzkumníci z agentur MNFORCE, Seesame a Slovenské akademie věd.

Respondenti měli na otázku, komu by ve válce na Ukrajině přáli vítězství, odpovědět na desetibodové škále, přičemž 1 znamenalo „jasné vítězství Ruska“ a 10 „jasné vítězství Ukrajiny“.

Alespoň částečně se tak na stranu vítězství Ruska přiklonilo lehce přes 50 procent respondentů. Pětina všech přispěvatelů pak zvolila právě možnost, že si přejí, aby Rusko zvítězilo jasně.

Přesvědčivé vítězství Ukrajiny si vybrala rovněž asi pětina účastníků průzkumu, k jakékoli formě se pak celkem postavila asi třetina zúčastněných. 18 procent respondentů odpovědělo, že na otázku odpověď nezná.

Asi 16 procent respondentů označilo na škále možnost 5, což teoreticky znamená, že jsou spíše nakloněni tomu, aby Rusko válku vyhrálo, ale částečně se může jednat o lidi, kteří zvolili jakousi střední cestu. K vítězství Ruska se pak nejvíce přiklonila věková kategorie 30-39 let.

Anketu českou zorganizovala agentura Kantar CZ a zabývá se – jak už shora uvedeno – hlavně postojem našich občanů k Rusku vzhledem k dodávce energií a konkrétně pak k otázce, kolik lidí by si přálo jednat o cenách energií (plynu i ropy) přímo s Ruskem. Tedy zda jít maďarskou, Orbánovou cestou. Toto řešení by si přálo 49 % respondentů. Naopak, 43 % respondentů si myslí, že Česko by se mělo odstřihnout od Ruska i za cenu zdražování nebo šetření.

Zatím je tedy stav 49% k 43% ve prospěch cesty maďarské s tím, že číslo první bude v budoucnu nejspíš stoupat současně s tím, jak bude klesat teplota v našich bytech.

 

 

 

5 13 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
18. 9. 2022 18:29

Z TV kraksny se vylil fialový humus. Uvidíme, co NATO český opičák. Domníval jsem se, že bude vyhlášeno stanne právo, ale šlo jen o volby. Petikulebr si nestojí zrovna dobře. Oč více gesta soustruha Fialy čněla nad jeho běžnou nemastnou úroveň, o to více podcmarala zcela bez obalu použité lži. Ale na současné jurské cokly to mohlo udělat dojem.
Použité lži byly tak blbé, primitivní, lehce napadnutelné a prvoplánově určené českým bezmozkum a prvokům, že více už to snad ani nešlo.
Fialová grupa má vzadu mohutného hnědáka. Proto TV kraksna musela předejít volby konané za týden.

Last edited 1 rok před by orinoko
Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
18. 9. 2022 18:49

Bych si měl možná po letech pořídit TV přístroj, protože jak píšeš, tak mi patrně uniká kontakt s realitou.
Nemyslím tím zprabodajstvi z domova i z ciziny, ale celkovou úroveň polotiky, političek, politiků a médii – protože některé věci prostě patrně v reálu přesahují i moji jinak docela bujnou fantazii.

idiotronic
Reply to  orinoko
18. 9. 2022 19:55

SPUSTILI JSME DOSTAVBU DUKOVAN
5:05

orinoko
Reply to  idiotronic
19. 9. 2022 1:26

Ano, a potrestali jsme přitom Rusko a Činu. Nevrznou si. Kdopak bude vrzat? Pokud vím, obecně existují jakési problémy s jaderným palivem a musí se dovážet z Ruska. Ovšem velmi potichu. Zachud přitom dělá jakože nic.

idiotronic
Reply to  orinoko
19. 9. 2022 2:23

Bohužel, myšlenkový postup zachudu popisuje ironie Alexandera Piksy
:
Za vysoké ceny elektřiny může mimo jiné vzrůstající cena fosilních paliv. Naproti tomu vítr a slunce jsou zadarmo. Když tedy výrobu elektřiny z fosilních paliv okamžitě ukončíme a budeme elektřinu vyrábět jen z obnovitelných zdrojů, její cena klesne.

PPK
PPK
Reply to  idiotronic
19. 9. 2022 10:52

Můžete se zaručit, že skutečně jde jen o ironii?

idiotronic
Reply to  PPK
20. 9. 2022 1:07

Na tom twitteru je takových tvrzení víc, ale kdyby to přišlo z majnstrýmu, – Vážně pronesená blbost může vypadat jako důvod k zamyšlení (Miroslav Horníček)

no nazdar
no nazdar
19. 9. 2022 8:11

Opatrný optimismus je už asi na místě. Obvykle jsou průzkumy střihnuté, někdy až neuvěřitelně, podle oficiálně prosazované politiky. A teď už existuje taková převaha, že se to nedalo udržet.

Gatta
Gatta
20. 9. 2022 11:40

Okdaz – seznam – včetně OM.

comment image

Otázkou je zda jakákoliv kritika systému v ČR či fungování EU je automaticky zásadně i protievropský a protisystémový postoj.