Šmíra

Stalo se, co stát se muselo – zemřel Karel Gott, fenomenální populární zpěvák, jehož blíže představovat netřeba. A jeho mrtvola ještě ani pořádně nevychladla, když přispěchali šmíráci, aby se na ní přiživili. Jako první politici, kteří bryskně přišli s nápadem uspořádat mu státní pohřeb a vyhlásit státní smutek. Ale prosím vás, jaký byl Karel Gott stát? Je v pořádku, že stát nepředstírá, že neví, kdo to byl, a nechápe jeho význam pro velkou část společnosti, ale státní pohřeb populárního umělce přeci jenom trochu zavání populismem. A nápad pořádat to v katedrále sv. Víta etc. a opět tak spojovat stát a církev, od které by se měla sekulární republika naopak co nejvíce distancovat, je už vyloženě pitomý.

A pak je tu ještě jedna skupina šmíráků, která mlčela, dokud byl Gott živ, ale sotva zemřel, začala mu vyčítat neodpustitelné poklesky, jichž se dopustil za minulého režimu, a nejraději by ho pohřbila bez obřadu za hřbitovní zdí, kdyby se tento obyčej ještě udržoval. Asi nemám ten správný smysl pro spravedlnost a heroické sebeobětování se na oltář vznešených ideálů, ale dost dobře nechápu, co mu tito často bývalí kariérní členové KSČ vlastně vyčítají? Že podepsal Antichartu? Co měl dělat jiného? Odmlčet se a přestat zpívat? Komu by tím prospěl? Svojí prací dělal život lepší pro tolik dalších lidí. Kolik lidí svým uměním potěšili všichni ti hrdinové z undergroundu? Že by mu vyčítali právě tohle, že učinil normalizaci snesitelnější? Byl to umělec, ne filosof. A není chyba umělců, že si z nich lidé dělají morální autority a očekávají od nich víc, než umění.

Nebo jeho prostřednictvím útočí na všechny lékaře, umělce, právníky a inženýry, kteří za normalizace také pracovali, dobře pracovali a drželi národ nad vodou, místo aby se něj vykašlali a ztrestali ho za konformitu tím, že se nechají zavřít nebo emigrují? Ale kolik z těch, kteří jsou dnes, když už žádná rizika nehrozí, tak zásadoví, bylo stejně zásadových před čtyřiceti lety? Pokud tedy byli vůbec na světě?

Jenže Gott nebyl úspěšný jen za normalizace. Byl úspěšný i před ní a byl úspěšný i po ní. Byl úspěšný i v novém režimu. Byl úspěšný i v cizině, nejenom na východě, ale i na západě, kam prsty normalizace nesahaly. Za svůj úspěch Karel Gott nevděčil kolaboraci s režimem, jak se dnes snaží někteří naznačovat. Nevyšplhal se po zádech svých perzekvovaných kolegů a neupadl v zasloužené zapomnění, když se jeho konkurence vrátila. Svůj úspěch si Karel Gott odpracoval a (ne)lísání se k jakémukoliv režimu nebylo to jediné, na čem stála jeho kariéra. Na rozdíl od jeho posmrtných kritiků. Že by to nakonec bylo tohle, co mu šmíra nemůže odpustit?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
13. 10. 2019 0:50

SOUHLAS.

Ona je dnes vůbec taková postmoderní doba – znevažovat všechny symboly a lidskými dějinami poznané pravdy – a také i jakoukoli skutečnou autoritu.
A místo nich nestačít podřadné kašpary a třeba nějakou Grétu …
Asi aby se nepoznala postmoderní neznalost a bezvýznamnost jejich vykladatelů. A aby lidé V životě ztratili orientační body skutečných hodnot.

https://m.youtube.com/watch?v=6TQ6l2iiOw0

Bety
Bety
13. 10. 2019 9:26

Také se střízlivostí Tribunova příspěvku souhlasím, vždyť celý ten povyk měl víc než jen nádech hysterie. Ale co mi už opravdu leze krkem je to neustálé skloňování normalizace. Nestačí, že nás tím dennodenně krmí už třicet let. Gott byl jen další příležitost jak ve velkém zase přesvědčovat lidi, že jsme žili v koncentráku, a že se za to máme kát a děkovat Bohu, že nás tržní kapitalismus z té stoky vyvedl na světlo tržních vztahů ve všech aspektech života. A mnoho diskutujících ve snaze být objektivní a politicky korektní jim v tom přizvukuje. Říkám na rovinu, že na takovou trpnou… Číst vice »

Gatta
Gatta
13. 10. 2019 10:13

Re Bety
Onehdy jsem četl v nějaké diskuzi: „Čím mladší uživatel facebooku, tím víc toho za socialismu vytrpěl „.

Už jsem to sem dával a na YT to myslím už i zmizelo – německý dokument o řízení , demokracii a neziskovkách. S CZ titulky. Ppřispévek z 10.10. 12:26.
https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=57&t=208&start=480

idiotronic
13. 10. 2019 10:23

Nedělejte z toho Karla Gotta zase takovou jedničku. Hodil jsem do vyhledavače na wikipedii
Kael (vypadla mi klávesa R, leží někde na zemi) a zobrazilo mi to množinu Karlů, a Gott byl až druhej. Před ním byl nějakej Karel IV. Asi zpíval líp, nebo tak nějak to bylo. Mimochodem,na ruské wiki má zajímavější životopis.