Smrt politiky v Česku

Stanislav Blaha

Ech, k čemu je kolonii nějaká politika?


Výsledky letošních krajských a senátních voleb potvrdily jediné: Česká politika je mrtvá a její vzkříšení je v nedohlednu.

Co mě vede k takto kategorickému soudu? Začněme od volební účasti. Téměř dvě třetiny voličů zůstaly sedět doma, ve druhém kole senátních voleb hlasoval jen každý šestý oprávněný volič. A není to žádný exces, ale „normální“ stav. Česká politika voliče netáhne, ale spíše odpuzuje.

Druhou příčinou mého neveselého uvažování jsou vítězové a poražení těchto voleb. Pomineme-li nereprezentativní senátní volby, v nichž pravidelně vítězí aktuálně opoziční strany, zvítězilo ideově a lidsky vyprázdněné hnutí ANO 2011, před stejně ideově a lidsky vyprázdněnými Piráty. Naopak propadly kdysi dominantní strany naší politické scény opírající se alespoň o jakýsi náznak ideologie: Liberálně-konzervativní ODS a reformně-socialistická ČSSD. A na smetiště dějin v tichosti postupně a potupně odcházejí kdysi radikálně-socialističtí komunisté, euro-liberální TOP09 i euro-křesťansko-konzervativní lidovci.

Třetím důvodem mých chmurných myšlenek jsou povolební koalice. Udělejme si krátký přehled o těch již ustavených:

 • Zlínský kraj: ANO, Piráti, ODS a ČSSD, hejtman Radim Holiš (ANO)
 • Ústecký kraj: ANO, ODS, JsmePRO!, TOP 09, Zelení, SNK-ED, LES, hejtman Jan Schiller (ANO)
 • Moravskoslezský kraj: ANO, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD, hejtman Ivo Vondrák (ANO)
 • Královéhradecký kraj: ODS, STAN, Východočeši, TOP 09, HDK, LES, KDU-ČSL, VPM, Nestraníci a Piráti, hejtman Martin Červíček (ODS)
 • Jihočeský kraj: ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Jihočeši, hejtman Martin Kuba (ODS)
 • Vysočina: ODS, Starostové pro občany, Piráti, KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu, hejtman Vítězslav Schrek (ODS)
 • Olomoucký kraj: Piráti, STAN, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a hnutí ProOlomouc, hejtman Josef Suchánek (STAN)
 • Středočeský kraj: Starostové, ODS, Piráti, TOP09, Hlas a Zelení, hejtmanka Petra Pecková (STAN)
 • Liberecký kraj: Starostové pro Liberecký kraj (SLK), Piráti a ODS, hejtman Martin Půta (SLK)
 • Pardubický kraj: ČSSD, Společně pro kraj, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SNK-ED, Nestraníci a STAN, hejtman Martin Netolický (ČSSD).
 • Jihomoravský kraj: KDU-ČSL, Piráti, ODS, Svobodní a Starostové pro jižní Moravu, hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

V Plzeňském kraji se rýsuje koalice ODS, TOP 09, STAN a Pirátů, v Karlovarském kraji je situace nepřehledná.

Ve všech krajích budou vládnout podivuhodné slepence koalic (4 – 10 stran, vezmeme-li to podle těch kandidujících), motivací pro jejich sestavení byla ve většině z nich „vzpoura“ proti vítězi voleb. Jak asi bude takové vládnutí vypadat, když každá z vládnoucích stran bude chtít svůj „podíl na politickém zisku“?

Smrt pravice

Česká pravice těžce ochuravěla již v roce 1996, kdy z výroční zprávy za rok 1995 vyplynulo, že největšími sponzory ODS byli Radžív Sinha z Mauricia a Lájos Bács z Budapešti, kteří údajně darovali každý 3,75 milionu korun. Od té doby se choroba již jen zhoršovala, přes „sarajevský atentát“ a „opoziční smlouvu“ až ke Klausově amnestii, kdy už začalo být jasné, že nemoc je neléčitelná. V současnosti je pacient ve finální fázi a jediné, na co se zmůže, jsou občasné výlety na Tchaj-wan střídané výkřiky „Smrt komunismu“ a „Babiš od válu“.

Smrt levice

Česká radikální levice si svůj hrob vykopala za normalizace a pak se celkem obdivuhodně 30 let bránila všem, kdo jí do něj všemi myslitelnými prostředky postrkovali. A nebyli to jen její odpůrci ze všech ostatních odstínů politického spektra. Zdá se, že tichá koalice s miliardářem a „reformními“ socialisty uzavřená po posledních volbách do poslanecké sněmovny jejich vedením se stala posledním hřebíčkem do rakve.

Další na řadě jsou stejně tak postižení reformní socialisté. „Nové bojovníky“, kteří by nahradili své padlé soudruhy, nikde nevidím. Zato pozoruji jen bandu idiotů, kteří místo studia klasiků a aplikace jejich učení na současnou fázi společenského vývoje tančí v gay-parádách a bojují proti našemu (neexistujícímu) koloniálnímu dědictví. To, že bychom potřebovali dekolonizovat Česko a další země bývalého východního bloku, však tihle salonní levičáci z dobrých rodin se vzděláním na prestižních západních univerzitách nevidí. Jak by také mohli, když marxismus z ekonomických a filozofických kurzů těchto škol po pádu komunismu postupně zmizel.

Sláva protektorátu!

Protektorát, který se ustavil na ekonomické bázi, přirozeně hledá přiměřenou politickou formu. A podle formujících se koalic i podle integračních procesů na celostátní úrovni to vypadá, že se můžeme těšit na návrat starých dobrých časů „pravicových“ koalic řízených ze zákulisí osvědčenými kmotry s vazbami na hlavní ekonomické hráče. Pokus Andreje Babiše o jiný typ vlády, při němž se bude dbát na to, aby i „plebs“ dostal svůj chléb a hry, se zřejmě dostal do slepé uličky. Pokud v příštích parlamentních volbách nezíská alespoň 35 procent hlasů, čeká ho osud Jiřího Paroubka. Nás pak návrat k osvědčeným starým dobrým časům, v nichž české kompradorské elity inkasovaly své provize, za něž nechali své méně šťastné spoluobčany nasucho holit majiteli zahraničních montoven.

Existují české národní zájmy?

Jistěže ano, ale české elity je před svými váženými voliči, pardon „plebsem“ a „lůzou“, již třicet let utajují. Ještě že máme lidi, kteří o nich přemýšlejí všem služebným elitám navzdory, například na spřáteleném webu. Možná trochu schematicky a radikálně, ale zaplaťpánbůh alespoň za to.

Vezměme si zpět, co nám patří!

Možná už ale nastal čas přejít od slov k činům. Uvědomit si, že takhle to už dál nejde, a každý od sebe začít nekonat to, co nám škodí (například ožírat se v politických souvislostech, volit ty, co už prokázali, že nám vládnout neumí, nakupovat u zahraničních řetězců a nezajímat se o lokální problémy), a naopak konat to, co nám prospívá (například myslet globálně a konat lokálně, hodnotit a volit politiky podle toho, co dělají, a ne podle toho, co říkají a jak vypadají, a hlavně je při výkonu funkce přísně kontrolovat).

Pravice obecně, a ta česká zvlášť, se narodila s vrozenou genetickou vadou, nemůže národu nabídnout nic jiného, než korporátní fašismus, a proto je ji potřeba už jen tiše pohřbít. S levicí je to horší, tu bude třeba teprve počít, porodit a vychovat. Samo se to však neudělá.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

4.8 5 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
23. 10. 2020 18:30

Asi za týden mi vyjde rozhovor s jedním místním politikem. Je to svého druhu exot, ale řídí město. Nechce do žádné partaje a ani nehodlá mířit směrem nahoru. Vidí problémy v místě a řeší je, respektive úřad pod jeho vedením. Městské noviny jsou uvolněné, poslal jsem mu text k autorizaci, ani se neozval. Tak jsem to poslal redakci, ale ani jí se neozval. Až v den uzávěrky text schválil.
A něco mi sdělil o vysoké politice, jak ji stačil zažít.
Můj kámoš pravil – to si dovolil hodně.

Konec článku je velmi aktuální.

leviathan
leviathan
23. 10. 2020 18:48

Autor se těžce plete v dělní na levici a pravici. Tím se dostává do pojmové schématičnosti hodné obyvatele Zeměplochy. Naše země potřebuje lidi tvůrčí a současně osobně odpovědné, spravedlivé a současně mravné a zdravé fyzicky i psychicky, tedy nezávislé a současně ohleduplné. Národně sociální idea představuje důstojné lidské horizonty, k nimž vede více cest a žádnou nelze předem diskvalifikovat. Národními zájmy jsou nezávislost a neutralita a jejich prostřednictvím národní svornost, soběstačnost a soutěživá spolupráce místo destruktivní konkurence. Prostě, Soběstačný ekonomický systém. Stačí pochopit a společně následovat a budovat náš společný domov, v němž je radost žít a pracovat. Spojme se,… Číst vice »

zart
zart
Reply to  leviathan
23. 10. 2020 20:15

Ty lidi je nutné napřed vychovat, a to systém dělá, ačkoliv výsledky se projeví až za nějakých 1000 let. Tomu kulatému stolu fandím, ale mně se nepovedl, právě díky té soutěživé spolupráci…Větišna lidí radostně žije a pracuje, pouze by chtěla více peněz, aby mohlo radostněji nepracovat a žít.

zart
zart
23. 10. 2020 20:10

Stačí titulek, netřeba číst podrobně. Politiku v protektorátu dělají jiní za nás, o nás a bez nás. Ale těch nás, je stejně málo. Aby to tak neřvalo, cosi se vysílá v televizi o politice, aby to vypadalo jako politika, že se u nás dělá politika. Večer vystupovali v TV mravně pohoršení kašpárci kteří mluvili o ztrátě důvěry občanů v politiku a demokracii. Že je třeba tu důvěru posilovat. Posilují ji už 30 let a pořád na ty podvodné volby lidi kašlou, ačkoliv tím také nic nezmění, stejně jako když půjdou volit. Pokud by šlo volbama něco pozitivně změnit, dávno by… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  zart
23. 10. 2020 20:30

Máš výdrž, to Tě šlechtí. Ale máme pramalou představu o tom, kolik je dneska holek samoživitelek, které opravdu vnímají, že jim Prymoula chtěl povinně děti vakcinovat sajrajtem a ony s tím nic nenadělají.
Možná tuším, kde se začíná zvedat onen pohled, když v jejich věkové kategorii v tom mají hoši mrďas.
Nikdo na nás nechce peníze. Chtějí jenom to, abychom je chápali. Všechno ostatní se logicky seřadí za tím.

PPK
PPK
Reply to  orinoko
23. 10. 2020 22:17

O těch penězích já souhlasím jenom trošičku. Chtějí, abychom pro ně pracovali, aby oni měli z toho dvojí užitek: Jednak ten, aby mohli jenom ležet a nic nedělat, druhak ten, aby prožívali rozkoš z pocitu, že se přitom na nás mohou koukat. Pak si na tiskárně vytisknou zelené papírky a za tu práci nám je obřadně předají, abychom my měli pocit, že je to tak spravedlivé. A protože těch poctivých a důvěřivých pracantů VĚŘÍCÍCH ve spravedlnost je na světě moc a těch falešných lenochů a lhářů je mnohem méně, tak to nějaký čas funguje. Funguje to do té doby, než… Číst vice »

zart
zart
Reply to  orinoko
24. 10. 2020 9:56

Kolik těch samoživitelek je? Jestli jsou aspoň 3 ks, mohli si dávno založit z. s. tj. zapsaný (zasraný) spolek, sloučit příjmy, majetky, zařídit přiměřené společné bydlení, tím snížit nájmy, služby a energie, lépe se starat společně o děti, uvolnit některé z nich (žen) do prace. Místo 3 aut, 3 malých televizí, 3 mizrených počítačů, 3 mizerných mixerů, 3 mizerných mizerů mít jenom 1-2 z těch krámů, zvláště z těch mizerných mizerů. Žena, zvláště emancipovaná je nejsilnější sociálně sobecký rozdělujicí činitel ve společnosti. Muženy mají, co chtějí, mohou hnípat a chcípat samy v umrlčím kubálu s arogantními haranty, které rozmazlují na… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  zart
24. 10. 2020 11:33

Teď jsi mě rozesmál. Nakynuté samoživitelky mě nějak neberou, ale znám dost hezkých a zajímavých, které nemají kroužek v nose, piercing na pecce, ani redbull před sebou, a z práce každou chvíli musí kontrolovat haranta, jestli se doma učí a dělá, co má. A mezi nimi je docela velký věkový rozptyl. V některých případech je problém s alimenty, v jiných případech jsou v tom káarbeitu , a tak dále, a tak podobně. Nelze je všechny házet do jednoho pytle. Dneska se rozvádí snad více než polovička manželství. Jeden můj známý – ajťák – byl na dně po rozchodu se ženskou… Číst vice »

karel rudolf
karel rudolf
Reply to  orinoko
24. 10. 2020 20:38

A teď jsem se zase rozesmál já.To, že se tyhle „blbaně“ rozvádí za to může kdo? No přece ona a ten s kterým si „nadělali“ děti a všechny následující problémy jsou důsledkem jejího chování a jejího rozhodnutí. A když mají potíže, tak kdo jim má pomáhat, no přece ten, s kým ty děti má. A dnes těmhle „samoživitelkám“ dnes slouží děti k vydírání společnosti – státu. A stát, který dnes má příjmy pouze z daní těch občanů a firem kteří je platí, přičem spousta jich neplatí, má řešit problémy, které si způsobili dva nezodpovědní lidé? Proč a nač? Pokud je… Číst vice »

Lena
Lena
24. 10. 2020 10:56

Mnohem lepší by bylo, kdyby už konečně u nás vyšlo pravdivé oficiální oznámení: SMRT POLITIKŮ V ČECHÁCH. Pak konečně, nastaly by šťastné chvíle, jak napsal Marx ve svém díle.