Smrtelné ticho kolem Fukušimy

Bývalý velvyslanec Japonska požaduje zrušit OH 2020 v Japonsku kvůli pokračující havárii reaktorů ve Fukušimě.

Docela zásadně nás zaujala malá zpráva z 5 11. 2015 publikovaná serverem ENENews . Ty citují tento původní článek z Japan Times . Mitsuhei Murata, bývalý japonský velvyslanec ve Švýcarsku, navrhl, aby Japonsko zahájilo fázi nazvanou „čestný ústup“ z hostování Olympijských her 2020. Důvod? Nepředvídatelná situace ohledně havárie reaktorů zdejší jaderné elektrárny.

Nebezpečí představují neodklizené tyče vyhořelého paliva v reaktorech 1, 2 a 3. Ty nemohou být odstraněny z poškozeného reaktoru vzhledem k vysoké úrovni radioaktivity v okolí těchto reaktorů. Klíčovým problém jsou nekontrolované jaderné řetězové reakce v jednom nebo více reaktorech ve Fukušimě. Tyto úniky trvají a s nimi i podezření, že v jádrech zhroucených reaktorů běží nekontrolovaná štěpná reakce. Nebezpečné koncentrace byly opakovaně zjištěny v prosinci 2014, a to radioaktivního jódu-131 a telluru-132. Jejich výskyt byl hlášen až v městě Takasaki, které leží asi 130 km od Fukušimy. Vzhledem ke krátkému poločasu rozpadu těchto radioaktivních částic nemůže být jejich přítomnost výsledkem původního výbuchu v Fukušimě.

Jaderná lobby v Japonsku byla schopna uvalit informační embargo na trvalý únik radioaktivity ze zkolabovaných reaktorů, které se s velkou pravděpodobností pomalu propalují do země. Pokračuje kontaminace spodních vod a Tichého oceánu. K tomu mlčí světové korporátky, které ovládá jaderná lobby jejich zemí a s nimi táhnou za jeden provaz i vystrašené vlády. Japonští organizátoři OH 2020 ale chtějí mít krytá záda, aby je úřady nezavřely na doživotí a neobvinily za následky ozáření pro hosty OH. Proto připomínají pokračující zamoření a hlavně varují před následky nečekaného zemětřesení, tak častého v tomto regionu. Odborníci z MIT spočítali, že zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice je schopné elektrárnu zničit úplně a rozpoutat již nekontrolovatelný únik radioaktivity.

Přesně pravý opak tvrdí japonský jaderný regulátor i šéf koncernu Tepco, kterému zničená elektrárna patří. Podle obou z nich je tzv. „recriticality“, čili opětovné zahájení štěpné reakce „fyzikálně nemožné“. Touto sofistikou ale jen říkají, že množství vyhořelého paliva je podkritické vzhledem k jadernému výbuchu. Ale zarytě mlčí o tom, že tuny vyhořelých chlazených tyčí a zničených jader reaktorů naprosto dostačují k tomu, aby vytvořily tzv. „špinavou bombu“, čili způsobily úniky přehřátého radioaktivního materiálu do okolí.

V této souvislosti si přečtěte nedávný rozhovor s Danou Drábovou zde . Šéfka českého jaderného dozoru není úplně hloupá a začíná si krýt záda stejně jako její japonští kolegové organizující OH. Společnost ČEZ by podle ní neměla tolik spoléhat na externí firmy, které provádějí v elektrárně údržbu: „ČEZ to s outsourcingem přehnal,“ říká Drábová v rozhovoru pro LN. Státní úřad pro jadernou bezpečnost přitom čeká v příštích dvou letech rozhodování, zda dukovanské elektrárně po třiceti letech její existence postupně povolí další provoz čtyř jejích reaktorů.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
brtnikvbrlohu1
brtnikvbrlohu1
23. 11. 2015 5:38

To snad není možný….

Admirál
Admirál
23. 11. 2015 8:00

Nezaregistroval jsem nikde výsledek vyšetřování příčin havárie v Fukušimě.

Podle mého názoru to byla jednoznačně fatální chyba ve stádiu projektu. Chybné provedení/vyhodnocení analýzy rizik FMEA. Pokud bylo známo (a jako že bylo), že se v minulosti v oblasti vyskytly silná zemětřesení s vysokými přívalovými vlnami, mělo se reagovat stanovením opatření, jak přímo proti následkům zemětřesení, tak proti přílivové vlně. Nebo také zvážit vhodnost výstavby JE v dané lokalitě.

brtnikvbrlohu1
brtnikvbrlohu1
23. 11. 2015 11:33

To se chce prokousat tím odkazem, i když to nejpodstatnější se ani tam nenajde – maximalizace zisku.

bbb
bbb
23. 11. 2015 15:16

„Z bývalé výrobní části elektrárny se musí všechny i nejmenší kousky kontrolovat na radioaktivní zatížení. Odborníci zde za ta léta vyvinuli speciální dekontaminační proces, čistí jednotlivé betonové a ocelové části kyselinou fosforečnou. To se podle ministryně může stát v budoucnu německým exportním šlágrem. Ne již stavba jaderných elektráren jako dříve, ale jejich odborná demontáž a likvidace.“
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6517-nelehka-demontaz-byvale-vychodo-nemecke-jaderne-elektrarny-vyjde-minimalne-na-4-miliardy-euro

bbb
bbb
23. 11. 2015 16:03

Brazílie, 15 listopad, největší ekologická katastrofa v historii. Po protržení přehrady se valí tuny toxického bahna plného těžkých kovů brazilským Minas Gerais. Řeka Rio Doce je definitivně mrtvá. Podle posledních zpráv 800 km valícího se jedovatého bahna putuje dál rychlostí 60km/h, blíží se k oceánu a kontaminaci gigantických rozměrů už neumí nikdo zabránit. Postiženy jsou miliony lidí. Média o této katastrofě prakticky neinformují. Zodpovědná těžařská firma i vláda mlčí.
https://www.facebook.com/manuelzozoiaca/videos/933885863347698/

idiotronic
24. 11. 2015 3:41

Pokud jde o OH, ohroženy nejsou ozářením účastníků , protože ty proběhnou daleko od nebezpečných oblastí a trvají jen krátce, ale jejich průběh ohrožuje hysterie kolem havárie, zaměřená na ovlivnění účastníků. Pokud by kampaň odradila část účastníků, prestiž OH by opět upadla ( jako v minulosti při jejich bojkotu) . Prognóza dalšího průběhu havárie se tím ovšem nezlepšuje. Japonsko leží v tektonické oblasti a při důsledném zkoumání se může dojít i k závěru, že je prostě přelidněné, protože v surovinách a energetických možnostech není soběstačné. Japonské firmy drancují suroviny na celé zeměkouli, v samotném Japonském podnebí nelze ani vyrábět sůl… Číst vice »