Speciál 11. září: Dvě letadla, tři pády

Proč u všech všudy 11. září spadla – úhledným, organizovaným způsobem – budova Světového obchodního centra číslo sedm, kterou nezasáhlo ani žádné letadlo, ani požár, ani nic jiného?


Hans van Dijk, reportér pořadu Zembla, vysílaného v nizozemské televizi VARA, udělal veskrze rozumnou věc. V díle věnujícím se událostem z 11. září 2001 se záběry jedné z padajících budov Světového obchodního centra (WTC) vyrazil za uznávaným demoličním expertem Dannym Jowenkem.


Psal se rok 2006 a blížilo se další výročí teroristického útoku na New York. Zatímco v prvních letech se spíše pietně vzpomínalo na oběti a hrdinné hasiče, kteří nechali v budovách WTC život, pět let poté se debata významně posunula.


Ač stále stranou hlavního proudu, začaly se množit důkazy a svědectví o tom, že pádu mrakodrapů někdo pomohl bombami a strhl je řízenou demolicí. A jakkoli neuvěřitelně se tato domněnka zpočátku mohla jevit, s přibývajícími lety, výpověďmi hasičů, přeživších a především stavebních expertů se mění ve variantu nanejvýš pravděpodobnou, hraničící s jistotou.


„Je to řízená demolice, musel to dělat tým odborníků,“ tvrdil holandský majitel společnosti Jowenko Explosieve Demolitie a přední odborník na řízené demolice, jenž se podílel například na velkolepém projektu History of Structural Demolition in America (Dějiny stavební demolice v Americe), nad záběry, které mu van Dijk ukázal. Jowenko se zprvu domníval, že sleduje úmyslnou demolici jedné z poškozených okolních budov při následných pracích na Ground Zero ve dnech po útocích. „Začíná to zespoda. Jednoduše odpálili sloupy a zbytek budovy se propadl do sebe,“ pokračuje sebejistě, než ho reportér zpraží informací, že jde o záběry z 11. září. „Ve stejný den jako Dvojčata? Jste si jistý, že se tohle stalo opravdu jedenáctého? To není možné,“ kroutí hlavou zaskočený šéf demoliční firmy; příprava demolice totiž běžně zabere nějaký ten pátek či alespoň několik dní. „Ano, sedm hodin po pádu Dvojčat…“ říká mu van Dijk.


Celý článek najdete na AC24


Námět: Hudryper

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments