Zdá se, že konečně utichají emoce kolem vysvětlování různých příčin i jiných souvislostí údajné krize ve východní Ukrajině, která se stále více podobala běžnému, poměrně rozsáhlému válečnému konfliktu hrozícímu se rozrůst do gigantických rozměrů. Nastal tedy už čas hledání trochu solidnějšího vysvětlení toho, co se zde v minulých týdnech stalo a vlastně stále se trochu děje a možná bude dít. Tedy i toho, proč najednou bylo možné uzavřít příměří a proč se tam tedy možná přestane válčit. Je přitom jasné, že mnohé z toho, co bylo v pozadí zahájen i ukončení tohoto konfliktu je mimo dosah nezasvěcených lidí, kteří by se chtěli o takové vysvětlení pokusit, aniž by věděli něco o tom, co bylo a je v pozadí.. Jako obvykle by ovšem mělo být sáhnuto po známé Occamově břitvě. Tedy, že nejjednodušší vysvětlení je nejvíce blízko pravdě.
Kdo si stačil přečíst pomalu tři roky starou knihu reportáží Milana Syrůčka „Je třeba bát se Ruska?“ z nakladatelství Epocha, možná si vzpomene na tu její část, kde se autor zmiňuje o dvou jaderných výbuších ještě ze 70., tedy brežněvovských let minulého století. Ty tehdy na Ukrajině otřásly podzemím Donbasu a pak i podložím blízko Charkova. Byly to tzv. mírové výbuchy ověřující možnost mírového využití této energie, o které se tehdy uvažovalo nejen v SSSR. Psalo se o možnosti výstavby gigantických průplavů, přehrad a jiných velkých projektů. S výjimkou černobylské katastrofy, která v jistém ohledu také svědčí o jaderném výbuchu a možná i experimentů nacistických vědců s využitím tzv. špinavé jaderné zbraně v Duryňsku na sklonku války, se jednalo naštěstí o jediné použití jaderných náloží v Evropě. Není náhodu, že k tomu sáhl totalitní SSSR, zatímco jiné jaderné mocnosti si daly na něco taklového pozor. Pokud ovšem nebyla nějaká jiná akce tohoto druhu, která zůstala utajena před veřejností.
Učelem nasazení byla v jednom případě snaha uhasit obrovský výron hořícího metanu. V druhém případě pak gigantický uhelný požár v podzemní sloji. V obou případech byly sice ohně uhašeny, ale na místě zůstal jaderný odpad. Ten měl jako úložiště zůstat hluboko pod zemí, tedy tzv. bezpečný. V obou případech se však odborníci přepočítali. Pod místy výbuchů zůstala i stále stoupající hladina podzemní vody. Možná právě energie výbuchů změnila toky podzemních vod. Kdyby tato voda dosáhla míst, kde zůstal jaderný materiál a dostala se spolu s ním na povrch zmíněné části východní Ukrajiny a možná i jejího vzdálenějšího okolí, byla by tato oblast zamořena stejně jako rozsáhlé okolí Černobylu. O tom vědí všichni do věci zasvěcení lidé na východní Ukrajině. Vědí, že voda stoupající vzhůru musí být neustále odčerpávána, aby se nestala zdrojem nebezpečí. Zabezpečit něco takového není snadné ani v době míru, natož pak v době války. Možná to byl jeden z podstatných faktorů rozhodnutí ukončit tento, pro nás, kteří žijeme daleko odtud, dost podivný konflikt. Možná to je tedy jen ten stabilizující činitel zabraňující, aby šílenci, kteří zde chtějí vyhrát válku, přestali o to usilovat dříve, než dojde k něčemu, co se bude těžko napravovat, pokud to vůbec bude možné. V tomto případě by použití zmíněných jaderných výbuchů pak opravdu mělo šanci splnit tzv. mírový záměr. Nejspíše jiný, než byl původně v dobách, kdy Ukrajinská a Ruská SSR byly součástmi – dnes již jen historii patřícího – SSSR. Nepochybuji, že těch faktorů asi bude více, ale díky za to.
Nechci zpochybňovat samotné výbuchy. Slyším to poprvé. Mám s tím ale dva problémy. Jednak je trochu nesmysl srovnávat nekontrolovaný výbuch reaktoru s desítkami až stovkami tun paliva s „řízenou“ reakcí v bombě. Takovýhle výbuch byl skutečně kdesi v SSSR použit na výrobu jakési díry na cosi (jistě mne někdo doplní), ale pokud se nepletu, pak šlo o vodíkovou bombu, u které je následné zamoření rel. malé.
Druhá otázka spočívá v tom, že pokud se odtamtud desítky let čerpá zamořená voda, kam ji cpou? Moc si nedokážu představit, že by tohle po rozpadu SSSR nějak neprosáklo do obecnějšího povědomí.
zedd napsal Nechci zpochybňovat samotné výbuchy. Slyším to poprvé. Mám s tím ale dva problémy. Jednak je trochu nesmysl srovnávat nekontrolovaný výbuch reaktoru s desítkami až stovkami tun paliva s „řízenou“ reakcí v bombě. Takovýhle výbuch byl skutečně kdesi v SSSR použit na výrobu jakési díry na cosi (jistě mne někdo doplní), ale pokud se nepletu, pak šlo o vodíkovou bombu, u které je následné zamoření rel. malé. Druhá otázka spočívá v tom, že pokud se odtamtud desítky let čerpá zamořená voda, kam ji cpou? Moc si nedokážu představit, že by tohle po rozpadu SSSR nějak neprosáklo do obecnějšího povědomí.… Číst vice »
Jo, známý je mi z toho jen ten Čagan. Vůbec jsem netušil, že ten program byl tak rozsáhlý. Wiki mimo jiné zmiňuje i „5 explosions for extinguishing large natural gas fountains“, což by mohlo odpovídat tvrzení v článku.
Mmch, pokud to ještě nebylo posláno. Stairický pořad ZDF o informační válce kolem UA:
http://www.youtube.com/watch?v=q0FIhgBY8Aw
Nemálo jsem se nasmál.
Bartuškovo Polojasno. – Ačkoli nevím , komu to dneska ještě něco řekne.
Bartuškovy výroky mě mimochodem velmi zajímají. Je emerický absolvent. Podobně jako Umlauf. Ale možná i on si zachoval osobní integritu.
http://www.novinky.cz/ekonomika/349049-tranzit-plynu-pres-ukrajinu-se-v-zime-neda-ocekavat-mini-bartuska.html
Podle mého názoru je tento článek jen vychcanou propagandistickou snahou poukázat na to , že zlí sověti (slyš Rusové) ubližovali Ukrajině ještě i jadernými výbuchy a pokazili tam, co se dalo.
Záhadná spojitost se zastavením bojů na Ukrajině nebyla ani tak vysvětelna. Vidím, že nejen Stan, ale i mnoho dalších skáče na špek tomuto vyčůranému propagandistovi. Dělá to chytře, to se musí nechat.
http://www.novarepublika.cz/2014/09/pozorovatele-obse-sokovani-zverstvy.html
Na místě hromadného hrobu v obci Nižnaja Krynka v Doněcké oblasti začali pracovat mezinárodní pozorovatelé. Skupina se skládá z odborníků z Velké Británie, Francie, Bulharska, Litvy. Přiznali, že jsou šokováni tím, co viděli.
Místní obyvatelé již zahraničním odborníkům stačili vypovědět o zvěrstvech, která se zde konala v době, kdy Nižna Krynka byla pod kontrolou kyjevských ozbrojenců.
Podle ochránce lidských práv z Lotyšska, se zejména jedná o vícenásobné znásilnění neplnoletých dívek mezi 12 do 14 roky. Expert řekl, že takovéhle věci jsou součástí koncepce genocidy…
Majdan nám v Praze nedělejte – fašismus neprojde http://www.novarepublika.cz/2014/09/30.html V neděli 28. září od 12ti hodin, začalo na Václavském náměstí ohlášené shromáždění „Ne sankcím, ano míru“, kde řečníci referovali o nesmyslných sankcích proti Rusku. Mezi debatéry vystoupili například: Petr Šimůnek (KSČM), Jan Veleba (předseda Strany práv občanů), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Jan Kavan (bývalý předseda Valného shromáždění OSN), občanský aktivista Jan Koral, který přečetl text Daniela Solise, Karel Růžička, a v telefonických vstupech občané vyslechli příspěvek režiséra Zdeňka Trošky a vojenského analytika Martina Kollera. V téže době na Staroměstském náměstí, naproti stánku Pražský Majdan ozdobenému ukrajinskou vlajkou a s vystavenými petičními… Číst vice »
pokračování/ a potrestání teroristů, kteří upálili civilisty v Oděse. Po skončení demonstrace na Václavském náměstí přišli účastnící podpořit aktivisty u petičních stánků na Staroměstském náměstí. Pokusy promajdanských provokatérů odmítajících připustit fašistické a nacistické projevy na Ukrajině, propagujících kult „národního hrdiny“ Bandery, neměly úspěch. Zpravodajský štáb ČT věnoval na Staroměstském náměstí pozornost svých kamer pouze promajdanským účastníkům a odmítl objektivně informovat o skutečném dění na Staroměstském náměstí a to na základě pokynu, že má zabírat pouze „Pražský Majdan“. Následně zpravodajský štáb veřejnoprávní televize prakticky z náměstí utekl. V půl sedmé večer občanští aktivisté ukončili sběr podpisů za z auta reprodukované československé… Číst vice »
http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/881/paul-craig-roberts-proc-a-jak-skoncovat-s-hegemonii-nejhorsiho-teroristy Druhý muž Reaganova fiskálu volá po razantnějších krocích Ruska a Číny Obamův projev na Valném shromáždění OSN pobouřil i Paula Craiga Robertse, dřív jednu z klíčových postav Reaganova ekonomického týmu i zástupce šéfredaktora Wall Street Journal. Vyvozuje z ní řadu podnětů pro konkurenční velmoci. „Je naprosto šokující, předstoupí-li prezident Spojených států před celý svět a vykládá věci, o nichž ví úplně každý, že jsou to nehorázné lži.“ Měří-li přitom i „washingtonským dvojím metrem ve víře, že z domnělé jedinečnosti a výjimečnosti Spojených států plyne i to, že jediným, komu je dáno porušovat zákon, je Washington. O to víc šokuje,… Číst vice »
Porošenkův černý „humor“: http://www.blisty.cz/art/74934.html Porošenko: „Ukrajina nedopustí vznik fašismu“
(málem jsem se pozvracel)
Tak se musím chytit trochu za nos. Skutečně tam proběhl test možnosti těžby pomocí nukleární exploze a skutečně se z okolí čerpá voda, aby důl nezaplavila, což by mohlo vést k zamoření zdrojů podzemní pitné vody. Důsledky zaplavení dvou spodních pater dolu se zabývá studie z roku 2012: V. N. Bondarenko et al.: „Evaluation of the radiation hazard in flooding of the underground nuclear explosion zone in Yunkom mine“. Bohužel se mi nikde nepodařilo vyhrabat celý článek, takže jen závěr z abstraktu: „When the tunnels of only two lower horizons (936 and 826 m) will be flooded, the radionuclide concentrations… Číst vice »
Zedde:
http://link.springer.com.sci-hub.org/article/10.1134/S1066362212050190
Jen pro studijní účely:-)
A tak je to správně. http://www.novarepublika.cz/2014/09/z-nadsenych-hrdlorezu-budou-na-ukrajine.html
Podle toho Himmler mohl být vychovatelem židovské mládeže.
VR, vřelé díky. Dovolím si krátké shrnutí studie. 1. Cílem exploze z roku 1979 bylo narušit seismickým šokem vrstvy hornin v okolí tak, aby se uvolnilo jejich napětí a předešlo se tak velkým a těžko předvídatelným únikům plynů během vlastního dolování. Svým způsobem fracking na steroidech. 2. Ve studii nejsou detaily použité nálože. Ta je specifikována jen nepřímo a to jednak jako ekvivalent 200 – 300 tun (pravděpodobně TNT, ale není přímo řečeno), jednak jako užití 15 Kg uranu. 3. Výsledkem exploze s epicentrem 903 m pod zemí ve vrstvě pískovce byla dutina o přibližném průměru 10 m. Sklovitá tavenina… Číst vice »
6. Že pokud by byl důl zatopen … the concentration of radioactive substances (unchanged nuclear fuel and products of the experimental nuclear explosion in the mine) will be at least 10^4 times lowerthan the permissible concentration of radionuclides inpotable water, established by the Radiation Safety Regulations of the Ukraine. … koncentrace radioaktivních látek (nezreagovaného jaderného paliva a produktů experimentální jaderné exploze) bude minimálně o 4 (čtyři) řády nižší, než přípustná koncentrace radionuklidů v pitné vodě určená „Ukrajinským úřadem blabla“. 7. V případě uzavření dolu zaplavením, je plánovaná hladina 596 m pod zemí. Při této úrovni by byly dosažené koncentrace ještě… Číst vice »
Moje původní interpretace abstraktu: „Tedy voda v samotném dole by mohla překročit UA limit pro zamoření pitné vody 4 – 10x“ byla způsobena chybným formátováním verze abstraktu, ze kterého jsem vycházel. Prostě se tam ztratil index a tím byla vskutku radikálně změněna výsledná hodnota. Takže v tomhle konkrétním případě rozhodně nejde o ohrožení čehokoliv, pokud se pumpy zastaví. Vlastně mě dost překvapuje, že běží tak dlouho. Skoro bych řekl, že na to pumpování má někdo hodně výhodný kontrakt. Pro neznalé, jsem dost zapřísáhlý nepřítel užití jádra i pro mírové účely. Pokud nejsou v článku nad diskusí míněny jiné experimenty, pak… Číst vice »
VR: Doufám, že jsem nepřekročil „jen pro studijní účely“. V diskusi je studie skoro řádně citována včetně vedoucího a data vydání.
zedd napsal VR: Doufám, že jsem nepřekročil „jen pro studijní účely“. V diskusi je studie skoro řádně citována včetně vedoucího a data vydání. Zedde, chápu, že se vyznáte a zajímá vás to. Zjistil jste, jak to souvisí s příměřím na Ukrajině? Jinak informace je také zde, včetně odkazů. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%8F%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%B2%D0%B7%D1%80%D1%8B%D0%B2%D1%8B_%D0%B2_%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0#.D0.A3.D0.BA.D1.80.D0.B0.D0.B8.D0.BD.D1.81.D0.BA.D0.B0.D1.8F_.D0.A1.D0.A1.D0.A0 Украинская ССР «Кливаж». Донецкая область, г. Юнокоммунаровск, Енакиевского горсовета. 16 сентября 1979 года. Мощность — 0,3 кт, глубина 903 м. Цель — предупреждение выбросов метана и угля. «Факел». Харьковская область, Красноградский район, с. Хрестище (20 км севернее г. Красноград). 9 июля 1972 года. Мощность — 3,8 кт, глубина 2483 м. Перекрытие… Číst vice »
Sio, díky. Bohužel moje ruština stačí tak na pochybné dešifrování věty holé. Událost „Pochodeň“ je bezpochyby daleko závažnější, než mnou popisovaná Кливаж (břidličná vrstva?). Použitá nálož byla desetkrát silnější a přesto, že explodovala v podstatně větší hloubce, znamenala jak významnou emisi radionuklidů do ovzduší tak kontaminaci zdrojů vody v okolí. To je asi dáno faktem, že podloží už bylo vertikálně děravé jak ementál a produkty exploze doslova vylétly komínem. Metoda uhašení vznícené „studny“ byla zvolena na základě předchozího úspěšného uhašení požáru obdobného naleziště v současném Uzbekistánu. Riziko selhání bylo kalkulováno na 1%. Nutno dodat, že odpovědné orgány se v tomto… Číst vice »
Ještě bych doplnil, že z těch útržků jsem vyrozumněl, že hydraulické štěpení SSSR používal již v 70. letech – v tomto případě jako pokus o uhašení požáru naleziště. Měl jsem to za rel. novou metodu.
K původnímu článku: „Učelem nasazení byla v jednom případě snaha uhasit obrovský výron hořícího metanu. V druhém případě pak gigantický uhelný požár v podzemní sloji.“ Myslím, že lze první výrok pozitivně identifikovat s událostí „Pochodeň“. Druhý výrok snad odpovídá události „Klivaž“ – nešlo sice o aktuální požár, ale o pokus předejít mu a to v uhelném dole. Zároveň jde o jediné dvě veřejně dokumentované jaderné exploze na uvažovaném území. Jistotu nemáme, ale je to smysluplná cesta dalšího uvažování. Klivaž jako zdroj problémů s radiokaktivním zamořením můžeme myslím s klidným srdcem vyloučit. Pochodeň nadělala daleko větší paseku. Na druhou stranu si… Číst vice »
Zedde, autor se hrubě mýlí. V Evropě se jaderně střílelo, a fest. Už druhý sovětský jaderný výbuch proběhl v atmosféře, během vojenského cvičení, a to proběhlo ve vojenském prostoru východně od Buzuluku (myslím asi 40km od města). A to je prosím orenburská oblast, to jest Evropa. Spousta lidí trpělo nemocí z ozáření, pokud existují konkrétnější údaje o škodách, jsou pravděpodobně dosud tajné. Pak se střílelo na polygonu „Kapustin Jar“. Ten se z části nachází v Kazachstánu, z části v RF. střílelo se v evropské části. „“Civilní““(nic z toho není samozřejmě civilní!!!) proběhly na celé řadě míst, v Evropě také. za… Číst vice »
Radioaktivní následky na východě Ukrajiny asi nejsou ani důvodem k příměří, ani k extrémním obavám. důvodem k příměří je blízký termín „voleb“, zdevastovaná armádní struktura, počínající převaha opolčenců na bitevním poli… Ale třeba taky akutní potřeba uhlí pro tepelné elektrárny, ze zatopených šachet se blbě těží. Autor nahazuje možnost, ale skutečnost byde asi mnohem prozaičtější.