Stopa v písku

Někdo vnukl nevědomým lidem úplně šílenou myšlenku. Totiž tu, že účelem pozemského života je být šťastnými. Od té doby začala mezi lidmi lítá řež o štěstí. Ovšem dosáhnout ve světě štěstí jen tak bez ničeho není možné. Je k tomu potřeba mnoho různých podmínek, okolností a prostředků. Tyto náležitosti ovšem nelétají jako pečení holubi do huby, ale musí se pracně, usilovně a násilně shánět, vytvářet, vynucovat, vymáhat, přivlastňovat, odcizovat, brát, loupit a krást. Žádné štěstí toto rozhodně není. Je to peklo a utrpení.

Dosáhnout štěstí a blahobytu se stalo nepsanou a nevyřčenou povinností. Nyní občany jenom trápí, že druzí jsou tak zlí nebo nemají tolik zdravého rozumu, aby pochopili, jak toho správně dosáhnout, aby je ono blaho oblažilo. Každý parazitní režim miluje takto mdle uvažující občany. Lze s nimi orat a vymetat kanály. Lze jim utahovat opasky a oprátky. Je možné na nich štípat dříví, dělat si z nich sluhy, děvečky a blázny. A oni si to budou považovat a chválit.

Pokud nevědomým lidem sdělíte, že základem života je utrpení, většina z nich se ihned dotčeně ohrazuje. Rozhořčeni a trpíce, začnou vám vykládat všemožné hlouposti o štěstí a krásách života. Hájí svoji otrockou závislost a pletou podmínky získání bytostně odcizeného štěstí se štěstím samým o sobě, a svými argumenty pouze dokazují, jak hluboce se sami v sobě mýlí. Bývají však velmi neoblomně přesvědčeni o pravém opaku. Domnívají se, že mají pravdu, a přitom zapomínají, že se sami stali lží.

Určení bytí jako utrpení je pouze počáteční (první) tezí buddhistické nauky (dharmy), a nikoliv tezí poslední. Přičemž realizace buddhistické nauky leží nad všemi jejími tezemi. Avšak člověka zmanipulovaného západní kulturou jímají mrákoty již jenom při zmínce o první tezi. A tak obvykle ihned oponuje, aniž by vyslechl celý výklad zmíněné nauky, natož aby z ní něco správně intelektuálně pochopil. O bytostné realizaci raději pomlčíme.

Někdo lidem namluvil, že jedině správný je optimismus (rozuměj optimismus naivní, nejapný a podmíněný, nikoliv bytostný). A oni jej vděčně přijali jako záchranné lano, a rádi se na něm sami oběsí. Tak velký mají strach z utrpení, že se jej bojí už jenom z doslechu. Nechtějí se ani trochu otočit a koutkem oka podívat tam, kde tuší, že slyší práskání jeho biče. Stali se sami utrpením a bolest považují za důkaz své existence. Však se také přiznání (poslušnost) vynucuje násilím a mučením – buď přímým, nebo jen předpokládaným.

Kdyby bytí nebylo utrpením, tak by nešťastní lidé o žádné štěstí, ani o podmínky a prostředky k jeho nabytí, nijak neusilovali. Vlastně i lidová moudrost, která říká, že každý je svého štěstí strůjcem, vychází z předpokladu, že normálním stavem lidského bytí je neštěstí. Jistě přitom záleží na tom, jakého štěstí bude člověk strůjcem. To však záleží na jeho povaze, bytostných zkušenostech a stupni intelektuálního poznání.

Buddhistická nauka není otázkou víry, ačkoliv je nutné její teze přijmout, přinejmenším podmínečně. Pokud chcete někam dojít, nemůžete zůstat sedět na místě a pouze slepě věřit. Musíte se také zvednout a jít, ačkoliv cíl své cesty nevidíte. Pokud cíl cesty naleznete, budete jej případně moci kdykoliv navštěvovat. A přitom se budete muset smát tomu, jak jej jiní lidé marně hledají nebo vůbec nehledají.

Nelze se chovat jako zarputilí ateisté, kteří jsou mimochodem silně věřícími lidmi, a kteří nevěří v boha, protože jej nevidí a neznají, a z toho důvodu nejsou nijak schopni přijmout žádný návod, jak k bohu dospět. Jedni věřící skonali a věří v boha a druzí skonali a v boha nevěří. Důkaz věroučného bludu je nutné dokázat přijmutím a absolvováním návodu, který jej předkládá jako svůj výsledek, a nikoliv pouhým povrchním posudkem podmíněným předsudkem.

Podle původní buddhistické nauky nezáleží na tom, zda bůh existuje nebo nikoliv, nebo který je ten pravý. Jenom úplní nevědomci se dokážou rvát a vraždit kvůli své víře nebo nevíře ve svého boha. Účel světí prostředky. Pro někoho je lepší v boha (ideál) nevěřit, pro jiného věřit. Náboženská víra i nevíra může být dvojí, z hlediska subjektu nebo objektu víry. Můžete věřit nebo nevěřit v objekt víry, anebo také v subjekt víry. Možná je v tom systém. A teď, babo raď! Komu není rady, tomu není pomoci. Chytrému napověz, hloupého kopni.

Připozdívá se. Krize, zvěrstva, zločiny, války, nemoci a mnohé jiné hrůzy utrpení stále narůstají. Přesto jich lidé jako většina nemají stále dost k tomu, aby se od základu zamysleli nad svými postoji a názory, o kterých ani neví, odkud pocházejí. Jsou si stále jistí svým smýšlením, přesvědčením a svými směšnými pravdami. Jásají a hýří pošetilým optimizmem, ať trpí nebo se radují, ať jsou chudí nebo bohatí, zdraví nebo nemocní atd.

Potřeštění lidé bagatelizují varování. Je prý zle, ale mohlo by být hůře, a není ještě tak špatně. Strkají hlavu do písku. Argumentují pískem na vodě a zesměšňují všechny protiargumenty. Střízlivá konstatování odmítají jako pocitový pesimismus. Přijímají slaboduché lži a prostomyslná vysvětlení. Přehlížejí narůstající negativa reality, aby se vyčerpaní a unavení štvali za jejími rychle mizejícími pozitivy.

Krizi společnosti primárně nevyřeší vítězství té nebo oné strany mocných protihráčů. Jsou pouhými loutkami osudu. Zevně nad těmi monstry individuum téměř vůbec žádnou moc nemá. Tlak zlých osudových událostí si vynucuje duchovní a bytostnou konverzi – v podstatě či centru bytosti. Pokud k ní nedochází, bolestivý tlak musí zákonitě narůstat, dokud nevědomého nenapadne, aby se obrátil tím správným směrem. Pak si možná povšimne osamělé stopy v písku. Snad ještě včas, dříve než ji příští mořský příliv smete. Možná ji bude následovat, a tak učiní malý krok pro jednoho člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
4. 2. 2015 12:29

Krizi společnosti to nevyřeší, to určitě ne, ale pomoci jít správnou cestou může.

Gatta
Gatta
4. 2. 2015 13:27

Postupně jsem došel k názoru, že s věřícími všech církví, všeho možného a všeho druhu se nemá vůbec bavit o jejich „víře“.

Dnes říkám:
Pojďme se bavit o tom „co je potřeba dělat“, a ne „jak si to kdo z nás vysvětluje“.

Aleš
Aleš
4. 2. 2015 13:32

http://czech.ruvr.ru/news/2015_02_04/Delostrelecky-naboj-zasahl-nemocnici-v-Donecku-jsou-obeti-5291/
Starý doktor nedávno poznamenal. U psů se vzteklina neléčí.

fajt
4. 2. 2015 14:23

Aleš napsal

http://czech.ruvr.ru/news/2015_02_04/Delostrelecky-naboj-zasahl-nemocnici-v-Donecku-jsou-obeti-5291/
Starý doktor nedávno poznamenal. U psů se vzteklina neléčí.

o duvod vice, aby opolcenci s ofenzivou proti ukrum moc neotaleli. ..

aram
aram
4. 2. 2015 15:31

Západ se zbraněmi nepomůže. Ne slyšel Kyjev i z Paříže
Ukrajinská vláda podle všeho nemůže v dohledné době počítat s pomocí Západu, alespoň pokud jde o dodávky zbraní.
Představitelé Spojených států, Francie i Německa do Kyjeva vzkázali, že upřednostňují diplomatické řešení krize.
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-streda-4-unora-ukrajina-rusko-separatiste/r~67f18cdeab7c11e49e4b0025900fea04/

Dejme tomu, ale objevila se zpráva z novoruských zdrojů od rozvědky DNR, že kdesi na nádraží u Charkova se vykládají tanky se zamalovanou polskou orlicí.

aram
aram
4. 2. 2015 15:45

neotálejí
http://voenkor.info/content/5949
Motorolla se přesunul do Uglegorska, kde pomáhá bojovat proti snajperům a okupantům, v Debalcevu byl zničen štáb VSU
http://voenkor.info/content/5951
minikotle v Debalcevském kotli
vojáci 128. brigády prosí o pomoc, telefonicky se obrátili na ženu(Sněžana Tupik)
s prosbou o pomoc a ohlášení, nacházejí se pod střelbou a nemají dostatek techniky, aby se mohli bránit
také, že 20 zakarpatských vojáků u Černužina nemůže vyjít z obklíčení separatistů, informuje o tom na svém FB zakarpatka Jevgenije Šutka, podle slov žurnalistky o tom v tf. hovoru informoval 23-letý voják pocházející z Gorondy? (Mukačevský kraj)

Alena
Alena
4. 2. 2015 16:47

jak příhodné učení je budhismus, pro Evropu, konkrétně české občany, kteří si na sobě nechají štípat dříví a smíří se s klesající životní úrovní, připomínající otroctví.Nač usilovat o spravedlivější dělení zisku nadnárodních korporací s občany, když jim můžeme pohodlně nadiktovat učení, že trpět je normální

Starý doktor
4. 2. 2015 17:36

Bez komentáře neb na to není slov….
Tisíce lidí uvízly na východě Ukrajiny: Lékaři bez hranic žádají bezpečí pro civilisty a respekt vůči zdravotnickým zařízením
http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/article/tisice-lidi-uvizly-na-vychode-ukrajiny
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5477-delostrelecky-naboj-zasahl-nemocnici-v-donecku-jsou-obeti

Starý doktor
4. 2. 2015 17:42

Zdá se že se blíží střídání loutek v Kyjevě http://leva-net.webnode.cz/news/proc-azarova-vytahli-z-naftalinu-/ Včera se objevil exkluzivní rozhovor s bývalým (za Janukoviče) premiérem Ukrajiny. Na nátlak Majdanu a „opozice“ Azarov sám odstoupil z funkce. Azarov mluví o své knize, ve které popisuje události a jejich příčiny, které na Ukrajině nastaly po státním převratu. Rozhovor byl zveřejněn na ukr. kanálu. https://www.youtube.com/watch?v=HEzdyoN6qzI#t=25 P.S. Je jasné, že tento rozhovor se neobjevil náhodou, když junta začala mít problémy na JV, když v národě začala růst nespokojennost s Porošenkem a ostatními „herci“. Vypadá, že Janukoviče hážou „za palubu“ i v Rusku. Ale Azarov by ho mohl nahradit, už… Číst vice »

Sio
Sio
4. 2. 2015 17:44

A autor se považuje za šťastného nebo nešťastného nešťastníka? Ač píše o tom, že budhismus není na víře závislý, cítím z toho, že jeho víra jej uzdravila. Přinejmenším z mindráků. Teď přece patří k těm, co „už vědí“. Ale to není moc buddhistické.

Starý doktor
4. 2. 2015 17:45

Pentagon ztratil stopu po zbraních, které v posledních letech posílal do Jemenu. Chaos v Jemenu zanechal americkou armádu neschopnou sledovat obrovský arsenál zbraní, které USA roky poskytují svému jemenskému protějšku. Jemen je nyní bez vedení, poté, co rebelové Houthi minulý měsíc převzali kontrolu nad hlavním městem Sana, což vedlo k rezignaci prezidenta Abd Rabbo Nansour Hadiho. Rebelové uvádějí, že převzali kontrolu nad jemenskými armádními sklady a základnami, což jim umožnilo účinnou kontrolu nad zbraněmi poskytovanými USA, včetně těžkých zbraní, tanků a dělostřelectva. „Nepokoje omezují naše schopnosti provádět rutinní kontroly a inspekce koncových uživatelů, které bychom normálně prováděli,“ uvedl úředník obrany… Číst vice »

petr
petr
4. 2. 2015 18:45

Problém na Slovensku LGBT (L-esby, G-ay, B-isex, T-ransgender)
http://www.alianciazarodinu.sk/

K. J.
K. J.
4. 2. 2015 18:46

Sio napsal A autor se považuje za šťastného nebo nešťastného nešťastníka? Ač píše o tom, že budhismus není na víře závislý, cítím z toho, že jeho víra jej uzdravila. Přinejmenším z mindráků. Teď přece patří k těm, co „už vědí“. Ale to není moc buddhistické. Autor by se mohl také považovat za šťastného, nebo nešťastného šťastlivce. Šťastného z pohledu, že on chápe (a je jedno, že jiní nechápou), nešťastného z pohledu, že nechápou jiní, ale on přesto chápe (proto se cítí šťastlivcem, byť nešťastným). Z opačného úhlu čtenáře – pozorovatele, lze autora vidět právě jako šťastného (on chápe) nešťastníka (protože… Číst vice »

petr
petr
5. 2. 2015 9:03

Havlisté prý mohli vzteky puknout… A cynický Jidáš Tomáš Halík, který si v pražské havlistické kavárně musí aktuálně žehlit svou poskvrněnou pověst…
Autor: Michal Semín http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/13246-havliste-pry-mohli-vzteky-puknout-a-cynicky-jidas-tomas-halik-ktery-si-v-prazske-havlisticke-kavarne-musi-aktualne-zehlit-svou-poskvrnenou-povest-.aspx