Strom svobody scypnul

U nas v Porubě je taka ulica. Jmenovala se Leninova, ale dneska se jmenuje jinak. Čech rad dava nazvy po ruznych magorach a když přijde čas, jiny Čech to zruši a pojmenuje po jinem magorovi. To už je u Čechu taky zvyk.

Lidi ale nesu hlupi a drži se puvodniho pojmenovani – Leninova, bo vi, že Leninuv čas zase přijde. Ta ulica stejně žaden předchozi nazev neměla, bo ju komaři postavili až v padesatych rokach, ale to se nesmi řikat moc nahlas.

V sedumdesatem šestem postavili na Leninovu třidu štyřmetrovu sochu Lenina. To je logicke. Přece na Leninovu třidu nedaju sochu Hytlera, to by nemělo logiku. V lednu roku 84 vydal sudruh Andropov přikaz o založeni Prognostyckych ustavu a dal jim přesně pět roku na to, aby vymyslely převrat. A tak na podzim osumdesateho devateho roku aji k nam z rozhodnuti sudruha Andropova a UV KSSS dorazila svoboda.

Bylo to hezke. Lidi naraz mohli hrat muziku a zpivat bez svoleni přezkušovacich komisi, kdo uměl čist, tak si mohl čist co chce a kdo chtěl cestovat, tak naraz mohl aji bez devizaku a svoleni pouličniho vybora. Mohli ste si odevřet během tydňa hospodu, nebo bar, nebo bordel a uřednici vam do teho nemluvili, bo ještě měli strach a nevěděli, co s nima bude.

Leninova socha zmizla, kupil ju sukromy sběratel a z podstavca se časem zrobil pamatnik Pavlu Tigridovi. To su paradoksy, co, pane Havel?

Jenže lidi si svobody nevažili, bo ju dostali zadarmo, a tak se ji pomalučku začali vzdavat. Zlata devadesata skončila v březnu 99, kdy mirotvorca Havel otočil a podpořil amerycke vražděni v Srbsku. A později nelegalni valku proti Iraku. A proti Lybii. Vic teho nestihnul, ale to stačilo. Diky vstupu do NATO zme se opět stali agresory, ale naše vlastni armada byla zničena tak, že dneska neni schopna ani střežit svoje hranice. Diky vstupu do společneho Evropskeho domu zvaneho EvroSajuz zme ztratili dalši kusky svobody, včetně svobody nazyvat rum rumem, maslo maslem a rozhodovat se, kam vyvyžat naše zboži.

Bolševik dotoval maslo a mliko, Eurobolševik dotuje všecko. Pomoci zvrhleho neobolševickeho systemu grantu a dotaci niči posledni zbytky přirozeneho ekonomickeho prostředi. Tuž takhle’s to myslel, sudruhu Andropove? Genyjalni tah, jak zbolševizovat celu Evropu!

No a mali češti eurobolševici dokonali zbytek. Zkurvili zakony, vymysleli tisice zbytečnych vyhlašek a nařizeni, vytvořili miliardy novych byrokratu, buzeruju posledni jednotlivce, keři ještě vytvařeji cosik pozityvniho. Eurobolševik si schvalil buzeračni system EET, kery nefunguje ani na tom Balkaně a chysta se přikazovat,jestli može člověk ve vlastni hospodě kuřit a jestli može pit.

Zvrhlost eurobolševickych poslancu ide tak daleko, že chystaju zakaz svařeneho vina na vanočnich trhach, piti pivka na vesnickem fotbale a huleni vodni dymky v čajovně.

Dvacet roku pote, co k nam z rozhodnuti Jury dorazila svoboda, kohosik napadlo na mistě byvale Leninovy sochy zasadit strom svobody. To už je u Čechu taky zvyk. Když se jim daři dobře, maju frňak nahoře, přejmenovavaju ulice, letiště aji lavičky a sadi stromy svobody. A když je zle, stahuju ocas, tvaři se jakoby nic, vracaju stare pořadky a od stromu svobody schovavaju cedulky na lepši časy.

Včera sem šel přes Leninku tam, kaj staval stary Uljanov. Ještě se na svoje misto nevratil, ani tu cedulku stromu svobody nikdo nečornul. Ale strom svobody zmizel.

Scypnul. Už se na to asi nemohl divat. Zda se, že Leninuv čas opět přichazi…

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, rondel, Leninova třída, Poruba 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
16. 2. 2016 5:44

Laďa Větvička, takto kovany pravičak asi nestihnul zaznamenat, že ze Zapadu k nam dorazily neolyberalni kapitalizmus ve své imperijalistycke korporatni podobě a dychnul na Čechy i se Slovakama svym globalnim dechem sve svobody.

Laďa ma sve stare pohadky česke, aby nemusel vidět kapitalistycku skutečnost, bo by musel přiznat, že kapytalismus vždycky byla hnusna nenavistna džungle kde chudi trpěli a jejich majetek požirali lichvaři a bohati. Takto to všechno svede na lenina a Andropova a muže dal snit svůj sen o svobodnem hodnem mirovem ryze tržnim kapitalismu bez socyjalniho statu, ktery nikdy nikde neexistoval a nikdy nikde existovat nebude.

hudryper
hudryper
16. 2. 2016 16:41

Kdo z levicově nastavených čtenářů si chce nechat zlepšit náladu,nechť otevře :

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Krehke-pohlavi-vyda-napospas-jen-debil-Sejdiri-z-nevladnich-organizaci-a-karta-reditele-zemekoule-Kandidat-na-sefa-KSCM-Skala-trochu-jinak-k-vlne-migrantu-422049

Vedle Skály je Filip hromádka neštěstí. Personální změny jsou na celé české partajní levici nutné .

Irena
16. 2. 2016 18:23

Béda napsal Laďa Větvička, takto kovany pravičak asi nestihnul zaznamenat, že ze Zapadu k nam dorazily neolyberalni kapitalizmus ve své imperijalistycke korporatni podobě a dychnul na Čechy i se Slovakama svym globalnim dechem sve svobody. Laďa ma sve starepohadky česke, aby nemusel vidět kapitalistycku skutečnost, bo by musel přiznat, že kapytalismus vždycky byla hnusna nenavistna džungle kde chudi trpěli a jejich majetek požirali lichvaři a bohati. Takto to všechno svede na lenina a Andropova a muže dal snit svůj sen o svobodnem hodnem mirovem ryze tržnim kapitalismu bez socyjalniho statu, ktery nikdy nikde neexistoval a nikdy nikde existovat nebude. Bédo,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 2. 2016 18:34

Pamatuji, když té soše někdo dal na záda batoh, a na hruďi na krku visela cedulka s nápisem „Vrať se do Moskvy“…bylo kolem toho dost haló tehdy…
No a dnes kolik lidí by si přálo, aby „řeči“ typu „Maminko, tatínku, já se bojím Peršinků! – Nic se neboj milé dítě, SS-20 ochrání tě!“ nikdy nezazněly…
Dnes naopak „Kalibr“ ruských raket zachraňuje celý svět…
Ale jo Větvo, i pro mně to jako Porubáka původem bude vždycky „Leninka“…

fajt
fajt
16. 2. 2016 18:58

jaký je v podstatě smysl života otroka v imperialistické kolomajzně – má vůbec význam, aby rab měl nějaký rozum a plánoval svou falešnou budoucnost?? . ..)

GRENZER
17. 2. 2016 15:56

Béda napsal Laďa Větvička, takto kovany pravičak asi nestihnul zaznamenat, že ze Zapadu k nam dorazily neolyberalni kapitalizmus ve své imperijalistycke korporatni podobě a dychnul na Čechy i se Slovakama svym globalnim dechem sve svobody. Laďa ma sve starepohadky česke, aby nemusel vidět kapitalistycku skutečnost, bo by musel přiznat, že kapytalismus vždycky byla hnusna nenavistna džungle kde chudi trpěli a jejich majetek požirali lichvaři a bohati. Takto to všechno svede na lenina a Andropova a muže dal snit svůj sen o svobodnem hodnem mirovem ryze tržnim kapitalismu bez socyjalniho statu, ktery nikdy nikde neexistoval a nikdy nikde existovat nebude. Nevím,co… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
17. 2. 2016 16:36

Socialismus / komunismus: Někdo je chytřejší a pracuje více než druhý línější a hloupější – nevadí, vše přerozdělíme ať mají všichni stejně = nakonec se nechce makat nikomu a nikdo nic nemá…
Kapitalismus: Někdo je chytřejší a pracuje více než druhý línější a hloupější – nalepí se na něj finanční lichvářský systém, který jej ždíme a ždíme… = nakonec pár jedinců bude vlastnit celý svět a zbytek lidstva nebude mít nic…
Existuje zde nějaké řešení?

Béda
17. 2. 2016 16:49

to je jedno, ne, ne pane. Tak tomu vůbec nebylo. Stejně před hadrákem (to byly první „barevné revoluce“) všichni zdaleka neměli Měli různě a mnozí se cítili systémem tehdejšího rozdělování nedoceněni a málo motivováni. Ale rovnostářství (stejnost) tehdy zcela určitě nebyla. A nebyla nesouměřitelnost, to znamená, že by někteří mohli soukromě vlastnit klíčové sektory ekonomiky. To tehdy mohl jenom stát. A neřekl bych, že tehdy nikdo nic neměl. Lidé měli zajištěné bydlení (buďto ve státním, družstevním anebo vlastním), měli třeba chaty, zahrádky, měli zajištěnou práci, důchod, bezpečnost, mír, nemuseli žít na dluh, mohli bez obav plodit a vychovávat děti. Prostě… Číst vice »

Sio
Sio
17. 2. 2016 20:55

hudryper napsal

Kdo z levicově nastavených čtenářů si chce nechat zlepšit náladu,nechť otevře :

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Krehke-pohlavi-vyda-napospas-jen-debil-Sejdiri-z-nevladnich-organizaci-a-karta-reditele-zemekoule-Kandidat-na-sefa-KSCM-Skala-trochu-jinak-k-vlne-migrantu-422049

Vedle Skály je Filip hromádka neštěstí. Personální změny jsou na celé české partajní levici nutné .

Nejsem si jist, zda mi to jako celek zlepšilo náladu. Sice dost kritické ale o to méně konstruktivní. Navíc ten sloh …

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 2. 2016 21:31

Sio napsal Nejsem si jist, zda mi to jako celek zlepšilo náladu. Sice dost kritické ale o to méně konstruktivní. Navíc ten sloh … Naopak. Skála je můj favorit pro KSČM. Už na minulém VS mluvil kriticky do „vlastních“ řad… Sloh by neměl dále hrotit a trošku zcivilnit, ale jak – jinak mluvit – a zaujmout pro to co říká dnes, „v hodině dvanácté“?! A toto podepisuji: „Migrační tsunami je návěstím. Přímo pod nosem, a ne kdesi za humny. Evropa jako „pevnost“ je zvládne jen zčásti. Sáhne-li i po síle, tím více jí hrozí i jí. Řešením je jen férová… Číst vice »

idiotronic
18. 2. 2016 11:17

Ale článek se jmenoval Strom svobody scypnul. Pokud měl strom být památný, pak je někde chyba. Pomníky stavíme přece těm ,kteří tu byli, dílo uzavřeli a nás opustili navždy.
Například pro USA je socha svobody světově proslulý pomník…