Trojí metr spravedlnosti

Degenerace spravedlnosti, prozatímně kulminující Klausovou amnestií privatizačních zločinců, zdařile rozkládá nejen nás, běžné občany, ale stala se i nástrojem politického boje.

Žijeme ve světě, kde se spravedlnost dostala na středověkou úroveň, což jako filosofický osvícenec považuji za návrat do barbarství. Ve středověku byla spousta velmi racionálních věcí. Připomeňme například, že čarodějnické procesy (nikoliv s heretiky) začínají až po roce 1300, kdy ve filosofii začíná směr zvaný „cesta současníků“, neboli via Modernorum. Služebná Catillon Repond, poslední evropská „čarodějnice“, byla upálena ve švýcarském Fribourgu v roce 1731. Protestantský Fribourg vynikal v mučení čarodějnic a v letech 1429‒1731 jen v tomto městě bylo dáno před soud 500 obětí. Mezi nimi bylo 70‒80 % žen a poprava následovala v 60 % případů. Ve Švýcarsku soudila protestantská inkvizice celkem 10 tis. osob z celkového počtu asi 60 tis. v celé Evropě. V Německu a především ve Španělsku byla většina inkvizičních procesů primárně zaměřena nikoliv proti čarodějnictví, ale proti herezím (evangelíci, kacíři, muslimové, židé). Racionalita moderny tedy viděla čarodějnictví na každém rohu. Teď máme ty uprchlíky. Ale zpět ke krachu právního státu a lidských práv, které jsou naopak vynikajícím vynálezem moderny, na rozdíl od čarodějnictví.

Ve středověkém pojetí práva panovník sloužil přímo bohu a jeho prerogativa byla v tom, že z této nadřazené pozice královského majestátu určoval pozitivní obsah práva. Nárokoval si primární právo na definici a výkon spravedlnosti a z tohoto titulu nemohl být souzen od lidu, který toto právo pasivně přijímal. Spor o povahu moci začal hned po roce 1300 a dokončila jej Francouzská revoluce popravou „občana Kapeta“ a nastolením „Deklarace práv člověka a občana „. Tento model se postupně uchytil a za pár století přešel do institutu právního státu. Kdo dnes stojí nad právem stejně jako středověký monarcha?

Současní banksteři odpovědní za finanční krizi 2006-16 a politikové odpovědní za vraždění na Blízkém východě jsou zcela mimo jurisdikci nás, obyčejných smrtelníků. Jsou to takoví bohové mezi lidmi. Když obyčejný Novák zabije jiného Nováka, nebo ho připraví o peníze, má problém. Pokud zabijete v Iráku, Libyi a Sýrii těch Nováků přes milión, nebo je držíte v koncentráku, nebo je střílíte drony, tak se to ztratí. Stejně tak může FED ztratit dva bilióny, banksteři v USA mohou zničit vklady a hypotéky miliónům Nováků, a je to v pohodě: (Chybí 2 bilióny dolarů? Nevím. Můžete s tím něco udělat? Ne. ). Teď je krapet znepokojený šéf výdělečného podniku Goldman Sachs, protože kandidát na prezidenta Sanders není na jeho darovací výplatní listině jako Clintonová, viz tento článek . Americký „socialista“ (tedy po našem „komunista“) Sanders odmítl jakékoliv peníze od banksterů a jeho prezidentskou kampaň financují pouze drobní dárci.

Druhá parta, které se týká selektivní výkon práva, vyniká milenkami a bojem proti teroru. Po tak náročném zaměstnání mají tito generálové právo na zasloužený odpočinek, to je jasné. Generál Petraeus měl ve funkci šéfa CIA milenku, která psala jeho životopis a potřebovala znát nějaké detaily. Generál porušil kdejaká pravidla styku, dne 9. 11, 2012 podal demisi z funkce šéfa CIA za sex s autorkou svého životopisu. Viz heslo ve Wikipedii . Na takové lidi je potřeba být hodný, protože bojují proti terorismu. Zato „terorista“ Assange sedí už roky na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. A to přesto, že pracovní komise OSN nyní vydala verdikt, že svévolný způsob jeho internace porušil základní normy mezinárodního práva. A vůbec, Blízký východ a Ukrajina ukázala, že nejsou teroristé jako teroristé. Ti naši mohou zabíjet, mučit a uřezávat hlavy v boji proti terorismu, ale ti druzí teroristé jsou fakt barbaři.

Takže i výkon práva v případě vyšetřování a trestu v případě „boje proti terorismu“ je naprosto jasně dvojí. Právo Západu se účelově ohnulo a trvale ohýbá podle právě vedené studené války proti Rusku a podle toho, kdo mučí a uřezává hlavy. Připomeňme, že ty státy a političtí teroristé, kteří vytvořili ad hoc dané „koalice ochotných“ a zařídily například rozbití Libye, by za tyto zločiny měli pykat. Jejich státy by měly platit vzniklé škody. Mimo jiné i proto, že zde za facku berou ropu a plyn, protože vláda zde neexistuje a není komu platit. Například Česko ke koalici ochotných v případě zničení Libye nepatřilo. Vláda správně říká západním zemím EU v rámci celého Višegrádu, že škody formou válečných reparací platit nebude. Něco jiného je humanitární pomoc, k té jsme zavázáni jako lidé.

A poslední výpadek práva ukazuje devastace právního systému v reálu, tedy v tom zbytku práva pro chudé, kterému se ze zvyku říká „právní stát“. Každý dobrý obhájce po letech praxe ví, jak funguje soudní mafie ohledně exekucí, jak je zavedena konkurzní mafie, kteří soudci jsou zkorumpovaní a proč, jak je potřeba zabezpečit všehoschopného soudního znalce a tak podobně. Proces s Rathem a nyní i s olomouckým hejtmanem Rozbořilem ukazuje postup státního zastupitelství jako hodně účelovou kauzu. Stejně dopadl Stropnický (mladý samozřejmě) se slavným počítačem, který mu policie zabavila při domovní prohlídce v době, kdy šlo o křesla a vliv na radnici na Žižkově, kde byl místostarostou. Pokud je mi známo, o nic nešlo, a počítač má zpět. Šlo jen o to, odstínit jej od vlivu a udělat na něj účelový hon v médiích v době, kdy to bylo opravdu hodně potřeba. A právě k tomu se propůjčil státní zástupce i policie.

Tato poslední nerovnost je opravdu zajímavá. Ukazuje se totiž, že degenerace spravedlnosti, prozatímně kulminující Klausovou amnestií privatizačních zločinců, zdařile rozkládá nejen nás, běžné občany, ale stala se nástrojem politického boje. Kalousek si dělal složky, Babiš si pilně dělá složky, a mezitím se ten i onen stará o to, aby se nezměnil zákon o soudcích a o státním zastupitelství. A vyšetřování státních zástupců nakonec připomíná komedii. Vymahatelnost práva pro normální oběti bezpráví, exekutorů atd. je naprosto děsná. A na druhé straně se nevyšetřují případy, které volají do nebe a do partajních sekretariátů.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
15. 2. 2016 22:09

dneska jsem byl na podání vysvětlení ( svědek) na cajtech (normálně bych zavolal kolegovi právníkovi, který si tyhle cápky z hladové zdi státní správy vyloženě vychutnává – a po dnešku zase vím proč) a musím opět prohlásit, že jsem se sice dobře černě bavil, ale byla to zábava někoho, který tento cirkus nebere vážně a tak nějak počítá s tím, že mu dá brzy vale -už na recepci ( jen ten název při pohledu na kukaň, které vévodilo umaštěné a asi i notně zaplivané a zakrvavené okénko s padajícím prkénkem jak někde na starověkém hradu mi vyloudil parádní úsměv) to… Číst vice »

peter.
15. 2. 2016 22:31

cit.z článku:Súčasní banksteri zodpovední za finančnú krízu v 2006-2016 a politici zodpovední za vraždenia na Blízkom východe(dodám:Juhoslávia a Ukrajina)sú úplne mimo jurisdikciu nás,obyčajných smrteľníkov.Sú to takí bohovia medzi ľuďmi.koniec cit. Preto sa nikdy nevyšetrí aféra s odoberaní orgánov zajatým Srbom moslimskými šiptármi z Kosova alebo upálenie ľudí v odeskom dome odborov.Carla del Ponte,ktorú som bytostne neznášal pre jej nenávisť k Srbom bola „zmiznutá“hneď po tom ako sa začala angažovať vo vyšetrovaní zverstiev albánskych mäsiarov v Kosove. http://panobcan.sk/srbom-sme-brali-srdce-zaziva-vrieskali-a-prosili-priznal-kosovsky-rebel/ A dom odborov?Ten masaker sa nikdy nevyšetrí možno aj pre toto: http://www.politnavigator.net/tajjny-odesskojj-khatyni-v-seti-napomnili-o-roli-grazhdan-izrailya-i-oficerov-caakhal-v-sozhzhenii-odessitov.html A nevyšetrí sa toho ešte oveľa viac.Zostrelenie malajzijského lietadla,bombardovanie nemocníc a… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 2. 2016 22:48

Ano, Fajte, takhle sebevědomě se má člověk chovat v kontaktu se státními orgány. Jenže to dokáže jen ten,kdo je zná zevnitř a okamžitě operativně využívá všeho,co se tam děje nepředpisově . Vyšel jste z té ošklivé úřadovny jako vítěz,jednalo se totiž o suché z nosu. Kdybyste se ale nachomýtnul na nesprávném místě v nesprávný čas,nemusela by Vám být platná ani vaše kuráž. Určitě víte,že na každém okrese jsou dvojice,které když je ohrožujete,či jinak překážíte,jsou schopny dostat Vás do basy a ve vzájemné kamarádské spolupráci odsoudit k desítce létů žaláře s ostrahou a bude Vám to platné jak Kájínkovi,že všichni co… Číst vice »

fajt
16. 2. 2016 9:48

hudryper napsal hudryper to nemusíte být žádný odborník ( či dokonce , aby jste se tam zaměstnanecky ponořil) , aby jste pochopil, jak je česká policie ( potažmo celá státní správa plus justice ) hluboce a nevratně v prdeli ( tady se skutečně privatizace povedla ze všech těch podivně kapitalistických reorganizací asi nejlépe ) – není snad v česku někoho, kdo by ( či v jeho okolí se nenašel ) s českou státní represí neměl nějakou negativní zkušennost ( já osobně , či známí jich měli taky dost ), takže se člověk tak trochu vyškolí na jistou odbornou úroveň a… Číst vice »

peter.
17. 2. 2016 17:57

fajt napsal
Preto sa nikdy nevyšetrí aféra s odoberaní orgánov zajatým Srbom moslimskými šiptármi z Kosova alebo upálenie ľudí v odeskom dome odborov.Carla del

http://www.bezpolitickekorektnosti.cz/?p=68733