Svět ruskýma očima 268

 

Západní Afrika: Aprobace nového světového řádu

Alexandr Mezjajev

28. Leden 2015

V Africe se rozhořívá čím dále tím více konfliktů. Postižena je obzvláště Západní Afrika, v níž hrozí všeobecná destabilizace. Pokračují ozbrojené srážky v Mali, kde se počátkem roku 2015 zvýšil počet napadených spolupracovníků národních i mezinárodních bezpečnostních sil. Teroristické skupiny nově zaútočily na města i vesnice a na místní vůdce podporující mírový proces. Mise OSN v Mali byla vedle ostatních nejkrvavější. Před Novým rokem byly ostřelovány základny OSN raketami (1). Krátce před tím bombardovaly ozbrojené síly OSN některá sídla. To zcela změnilo vztah obyvatel k mírovým silám, výsledkem byl požadavek na jejich okamžitý odsun (2).

Koncem roku 2014 došlo k převratu v Burkině Fasso a její prezident Blaise Compaoré odstoupil. Ovšem generální tajemník OSN uznal převrat za „národní povstání“ a na novou vládu nebyly uvaleny žádné sankce. Formálně bylo „národní povstání“ vyvoláno snahami dosavadního prezidenta, který byl v čele státu 27 let (3) o změnu ústavy tak, aby mohl kandidovat i potřetí. V průběhu čtyřdenních protestů přišlo o život 30 lidí a přes 600 jich bylo zraněno. Prezident podal demisi a zemi opustil.

Je nápadné, že nestabilita přichází do zemí, v nichž mají proběhnout volby s kandidátem o třetí termín ve funkci hlavy státu. Podobně se dělo v Beninu a v Togu. V Togu ani není prezidentská funkce omezena dvěma funkčními termíny. Současný prezident je synem generála Eyadémy a zemi vládne 38 roků (4). V polovině ledna se masově demonstrovalo v Demokratické republice Kongo, kde zahynuly desítky lidí. I zde bylo podnětem k demonstrování přání současného prezidenta Kabily kandidovat i ve třetím volebním období.

V Nigeru vznikla politická krize v důsledku obvinění předsedy parlamentu Hamy Amadoua z obchodu s dětmi. Nebyl zatčen, protože utekl ze země.

V Nigerii krize pokračuje. V poslední době jsou stále častější teroristické útoky Boko Haram (BH) a střelba, obzvláště na severovýchodě země. Útočí se zejména na vojenské a bezpečnostní objekty. Oběťmi jsou jak „nevěřící“, tak muslimové. Bojovníci BH zapalují jak křesťanské kostely, tak mešity. Terorizují i muslimské učence. V zemi budou volby v únoru. Prezidentští kandidáti jsou napadáni, včetně muslimských. Úřady by rády proti BH něco podnikly, ale mají svázané ruce námitkami z OSN a především od Mezinárodního soudního dvora, varujícího v případě protiteroristických akcí před „porušováním lidských práv“ (6). BH výrazně zvětšila kontrolované území a na něm zavedla nový systém řízení – šariját. V listopadu 2014 vyhlásil vůdce BH  vytvoření islámského kalifátu s hranicemi daleko mimo Nigerii, zabírá i území Kamerunu a Nigeru. K nejkrvavější akci došlo letos 3. ledna, kdy ve městě Baga podřezali přes 200 lidí.

Propuknutí eboly v Západní Africe způsobilo izolaci celých států. Jsou uzavřeny hranice, včetně námořních a vzdušných. Mezi takto postižené státy patří Guinea, Liberie a Sierra Leone. Krom eboly zde obyvatele hubí také střety policie s demonstranty. Ve všech těchto zemích je vyhlášena mimořádná situace. V Guinei a Liberii jsou odvolány volby. Liberijský parlament nedal svému prezidentovi dodatečné pravomoci na pomoc v boji s ebolou.

V Africe přetrvávají všechny dřívější potíže, konkrétně mezinárodní zločinnost, především ve věci drog. Nedaří se zmařit cestu drog přes Guineu-Bissau. V Guinejském zálivu se rozmohlo pirátství.

Současná Západní Afrika je ohromný zkušební polygon, v němž se zkouší nový model řízení světa. Je zde řada zón, které mohou následně být rozšířeny na další území. Existuje zóna přímé kontroly Západu nad přírodními zdroji, kde neplatí národní zákonodárství, dále zóna bezpečného tranzitu drog, zóna námořního pirátství (mezinárodní vydírání jako součást mezinárodního obchodu), zóna rozsáhlých zdravotnických experimentů, zóna totálního teroru (také pro zastrašování). Alternativou je zóna nového, relativně pokojného neokolonialismu, kde bude na oplátku za ochranu určitého území od všeho shora uvedeného zla uplatněno přímé zahraniční řízení. … Takový systém je aplikován i jinde, nejen v Západní Africe.

Odkazy uvedeny u originálu

Převzato z Fondsk.ru

***

Evropa utíká z „washingtonského blázince“

Ljubov Ljulko

29. Leden 2015

Evropská solidarita v otázkách izolace Ruska praská ve švech. K postoji Řecka se přiklání i Francie. Vlastní ekonomické zájmy začínají být pro vlády mnohem důležitější než plnění rozkazů z „washingtonského blázince“.

Strážci „washingtonského blázince“ se jmenují Polsko a Litva.

Pojmenování „washingtonský blázinec“ dal Obamově administrativě americký novinář Steven Landman. První zpráva je z 26. ledna z Francie. Paříž se s Moskvou dohodla na ukončení sankcí na dodávky vepřového masa a výrobků z něj. Informovala o tom agentura Reuters, která píše: Dosud v EU roste tlak na zesílení sankcí proti Rusku. Francie se domlouvá o zrušení zákazu živých vepřů, polotovarů a sádla do Ruska, který loni Moskva zavedla. Agentura napsala, že se ve skutečnosti takto Paříž připojuje k sankcím Moskvy proti Varšavě a Pobaltí, neboť se zříká přepracování vepřového od nich.

Litevská a polská vláda si nyní dělají starosti a Francii zažalovaly. Polská média situaci považují za katastrofu pro polské výrobce, neboť k Francii se připojily také Itálie, Nizozemí a Dánsko. Jednají s Ruskem o téže záležitosti. Z hlediska Polska a Litvy odpověděla EK na žalobu velmi neblaze: EK odsuzuje dvoustranná jednání s Ruskem, ale nemá právní nástroje k jejich blokování.

Uvolňujme evropskou solidaritu prostřednictví Francie, Finska a Španělska.

Existuje ještě možnost domlouvat se s těmito zeměmi, které silně utrpěly z ruských odvetných sankcí. Poslanec Státní dumy Kiril Čerkasov k tomu řekl: „Nyní, za podmínek protiruských sankcí, se musíme maximálně snažit rozviklat tuto evropskou solidaritu. Máme-li možnost vyřadit jakoukoliv zemi z této bojové linie, je to vítáno. Jaká k tomu povede cesta, nebo jaké budou metody, je vcelku podružné. Naše diplomacie umí v takových podmínkách pracovat.“ Poslanec upozornil, že ve všech třech zemích se letos bude volit a vlády potřebují podporu farmářů i lidí ze zemědělského odvětví.

Řecko dá veto na protiruské sankce

Nová řecká vláda levé koalice SYRIZA + Nezávislí Řeci oznámila, že posuzuje možnost vetování dalších sankcí proti Rusku. Zpráva byla dána v předvečer setkání 28 členů EU 29. ledna. Západní media píší, že to není jen podpora Ruska, ale především obchod za účelem odepsání a refinancování dluhu Řecka trojici věřitelů EU.

Solidarita Evropy ve vztahu k Rusku dozná velkou újmu. Ne nadarmo volal Tsiprasovi v noci Obama a slíbil mu finanční pomoc. Ta je však nerealizovatelná. K tomu by musel mít Bílý dům souhlas Kongresu, jehož obě komory jsou dnes kontrolovány Obamovými oponenty – republikány, a ti pomoc Řecku neschválí.

Je postoj řecké vlády obchod, nebo podpora Ruska? Klíčovou postavou v Řecku je Alexis Tsipras. Ten řekl, že „neonacisti jsou trvalou součástí ukrajinské vlády“. Podtrhl, že Řecko a Rusko budou rozvíjet „strategické partnerství“.

První diplomat, s nímž se Tsipras po svém prezidentském slibu setkal, byl ruský velvyslanec Andrej Maslov. Řecký ministr financí Janis Varoufakis loni v březnu vyzval EU „ukončit vměšování se do ukrajinských věcí“. Obvinil Západ ze dvojích standardů při postojích ke Krymu a popsal Ukrajinu jako „pole boje mezi průmyslovým neofeudalismem Ruska, ambicemi ministerstva zahraničí USA a neoliberální politikou Německa“. Loni v září hlasoval Varoufakis a jeho kolegové ze SYRIZY v Evropském parlamentu proti ratifikaci dohody  o asociaci Ukrajiny do EU.

Ministr zahraničí Řecka Nikos Kotzias je v přátelském vztahu a A. Duginem, kterého Západ nazývá ideologem „ruského imperialismu“ a „povstání na východě Ukrajiny“. Ministr obrany Panos Kammenos, vůdce nacionalistické strany „Nezávislí Řeci“ navštívil krátce před volbami Moskvu a řekl, že „sankce proti Rusku jsou v rozporu se zájmy lidu Řecka“.

Sergej Gorodnikov, ředitel Vývojového centra globální politiky míní, že „Řecko bude nyní bílou vránou v EU a bude ještě více proruské, než za předešlých vlád. Řecko je kvalitativně skutečně pro zrušení sankcí. Nyní bude jedním z iniciátorů omezení sankcí a dokonce i jejich zrušení Evropskou unií. Vydrží SIRIZA vnitřní nátlak EU? Myslím, že levicově radikální vláda je schopna ustát velmi silný nátlak.“

Takto se může zdánlivá solidarita Evropy udržovaná bičem a cukrem USA zbortit, pokud se šikovně rozbije separátními jednáními a přímou podporou Řecka. Tím spíše, že evropští úředníci předvádějí neúctu k národním vládám. Řecko je pohoršeno, že se jej dosud nezeptali, zda podpoří sankce proti Rusku.

Převzato z Pravda.ru

***

Neočekávaná návštěva Baracka Obamy v Saúdské Arábii

Dmitrij Minin

30. Leden 2015

Obama promluvil o mimořádných úspěších své mezinárodní strategie a o vedoucí úloze Ameriky ve světě, ale přitom v zahraniční politice propadl spěchu a nervozitě. Ačkoliv na pohřbu saúdského krále měl být účasten viceprezident Biden, zkrátil Obama svoji oficiální návštěvu Indie na jeden den a 27. ledna se přiřítil do Rijádu. Svůj program v Dillí seškrtal, což u Indů vzbudilo nepříjemné pocity.

V rituále zpozdilý a v protokole předčasný vpád Obamy na Arabský poloostrov ukázal světu, jak je Washington znepokojen z utváření situace na Blízkém východě. Obamova snaha nalinkovat chování novému saúdskému vedení byla očividná. Veškerý arabský tisk poukazoval na to, že Obamova žena byla na ceremonii nevhodně oblečená, s nezakrytými vlasy, v modrých kalhotách a pestrém saku. Celý program Obamovy návštěvy předvedl ignorování muslimských tradic.

Saúdská Arábie je hlavním dodavatelem ropy ve světě a oporou americké politiky v Perském zálivu. Nyní při změně hlavy království je v obtížném postavení, k čemuž přispěl i Washington. „Velice chabý boj“ s radikálními islamisty a jejich neprincipiální využívání Američany ke svržení nežádoucích režimů udělalo z islamistů vážnou geopolitickou hrozbu dokonce samotné Americe a jejím spojencům.

Ze severu se těsně k saúdským hranicím přiblížily oddíly Islámského státu (IS). Al-Baghdádí oznamuje, že jeho hlavním cílem je Mekka a Medína. K jejich obyvatelům se obrátil v roli kalifa se slovy „Jdeme!“ Oddíly IS, v nichž slouží rodáci z Království Saúdská Arábie (KSA) zaútočily 5. ledna na město Arara na severu království. Mnozí muslimové považují tvrzení al-Baghdadiho, že je přímým potomkem proroka Mohameda a jeho rovnostářské ideje za přitažlivější než výzvu k loajalitě „v luxusu se topící“ ze strany dynastie Saúdů, kteří nepřísluší ani k rodu Hašim, ani ke Kurajšovcům, z nichž vyšel zakladatel islámu. IS stále více přebírá dědictví Usámy bin Ládina a k vládnoucí dynastii je stále nesmiřitelnější.

Washington se svými bezpilotníky na jihu Arabského poloostrova skončil. Největší podíl „nejdokonalejšího“ amerického prostředku boje s terorismem byl v Jemenu a v Pákistánu. Přitom je zvláštní, že výsledek boje byl právě opačný, než se očekával. Tupé letecké útoky na seskupení bojovníků, nehledě na „vedlejší škody“, jen posílily džihádisty přílivem místní chudé mládeže. Výsledkem je, že se vlády v Saná zmocnily šíitští povstalci, Rijádu nepřátelští příslušníci kmene al-Housi. Ti svrhli Saúdy a Američany podporovaného prezidenta Abed Rabbo Mansoura Hadiho. Bombardování je už zbytečné, neboť jsou zabrány všechny vládní úřady a hlavní město je zcela pod kontrolou. Housité ovládají Východní provincii Saúdské Arábie, kde žijí šíité a je tam rovněž největší podíl těžby ropy v KSA. Rijád je tím velmi znepokojen a za vším vidí ruku Teheránu. Jih Jemenu je osídlen sunnity, neuznává housity a uvažuje o nezávislosti. Jemenský jih se v důsledku amerického „boje s terorismem“ změnil dávno na doménu al-Kájdy. Stejně jako v Afghánistánu se i zde rýsuje přechod oddílů al-Kájdy k IS a saúdské dynastii hrozí, že se proti ní sjednotí šíité i radikální sunnité. Počet obyvatel v chudém Jemenu je přibližně stejný jako v KSA. Nabízí se otázka, zda je Washington natolik  neschopný odvrátit od svého „věrného spojence“ nebezpečí, anebo jestli mu nakonec nejde současná situace na ruku, zda není předem určená. Jestli se zde třeba nejedná o užití starého principu „rozděl a panuj“.

Obama se při své návštěvě Rijádu snažil zabezpečit si od krále Salmana podporu svého blízkovýchodního kursu, včetně íránského. Znalci tvrdí, že se jednalo o třech hlavních tématech: situaci na hranicích KSA, postoji k jadernému programu Íránu a ceně ropy.

Na první pohled je pro Washington nový král velmi vhodný. Ve své době pomáhal Američanům financovat afghánské mudžahedíny proti vojskům sovětské armády. Tehdy po dohodě s USA způsobilo KSA propad světových cen ropy. Dnes se to opakuje. Salman už avizoval, že těžbu ropy nebude snižovat, ani se snažit o její zdražení. Američané jsou spokojeni s postojem krále Salmana i vnuka zakladatele dynastie, druhého prince Muhammada bin Nadžífa, který je téměř Obamovým přítelem a s nímž se Obama setkal v roce 2014 třikrát. Je také označován za osobního přítele Kerryho a šéfa CIA Brennana. S prvním princem Mukranem, posledním bratrem zesnulého krále, který má již 70 let a nemá patřičný vliv, Američané nepočítají. Ministr vnitra Nadžíf je nejnesmiřitelnějším odpůrcem al-Kájdy v saúdském vedení. Ta proti němu v roce 2009 nastražila atentát. Současný král jmenoval svého syna Salmana ministrem obrany. Klan Saúdů má tedy obsazeny všechny důležité posty.

Experti se různí v pohledu na to, co stojí v pozadí za Saúdy drženými cenami ropy. Zda je to následování Washingtonu ve snaze trestat Rusko, anebo přání sabotovat konkurenční americké projekty. V každém případě Spojeným státům ceny vyhovují. Obama přiznal, že ač jsou USA energeticky nezávislé, vyhovuje jim pád cen ropy. Podle představ Ameriky je to úspěch v obnovení jejich ekonomiky a umožňuje to nátlak na ostatní ropné mocnosti – Írán a Rusko.

Ovšem závislost KSA na kapricích americké politiky je proti zájmům této země. Rozpočet má již v deficitu. Nelze provést diverzifikaci ekonomiky. Království je odsouzeno být benzinovou čerpací stanicí Západu. Sociální systém země je archaický a zranitelný. Aliance se Západem má dvojí důsledky. Západ má nepsaný konsenzus nepopichovat Saúdskou Arábii. Obama se ve styku se saúdskými vůdci zmínil o problému lidských práv jen tak mimochodem. Země není ve vakuu, pronikání západního stylu života demoralizuje elity, provokuje vzdělanou část obyvatel k očekávání něčeho lepšího a prostí lidé nesou nelibě své postavení a šíření cizí kultury. KSA má dvě třetiny obyvatel mladších než 30 let a mezi nimi je třicetiprocentní nezaměstnanost. Radikální islamisté verbují své lidi právě mezi nimi.

Převzato z Fondsk.ru

***

Ministr zahraničí Řecka řekl o nepřípustnosti sankcí EU proti Rusku

Alexandr Gasjuk

1. Únor 2015

Řecký ministr zahraničí řekl pro athénskou Makedonskou zpravodajskou agenturu: „S ohledem na to, že jsem dostal pozvání k návštěvě Kyjeva a také pozvání Lavrova (na návštěvu Moskvy) bylo zdůrazněno, že se Řecko nemusí stát součástí problému, nebo zpřetrhat své historické svazky s Ruskem. Řecko může sehrát důležitou úlohu v průběhu jednání mezi Ruskem a Ukrajinou – dvěma evropskými státy a přáteli Řecka.“

Nová řecká vláda minulou středu zkritizovala komuniké proti Rusku. To bylo výsledkem porady ministrů zahraničí EU minulý čtvrtek. Řecký ministr zahraničí fakticky zablokoval zavedení nových protiruských sankcí, když souhlasil pouze s pokračováním již schválených opatření.

Ministr upřesnil, že je nejdůležitější přesvědčit většinu o tom, že by Evropa neměla přistupovat ke třetí vlně sankcí proti Rusku. Takzvané sektorální sankce znamenají ničení odvětví ruské ekonomiky.

Ministr dále řekl: „Dříve schválené sankce potrvají, ale nové nebudou. Zachránili jsme evropskou shodu a vyhnuli se narušení. To byl důvod pro pozvání do Moskvy od pana Lavrova.“ Oznámil rovněž, že dojde brzy k telefonickému jednání řeckého ministerského předsedy s ruským prezidentem. Je významné, že ruský prezident byl první ze zahraničních vůdců, který blahopřál vůdci SYRIZY k vítězství v parlamentních volbách.

V průběhu čtvrtečního setkání ministrů zahraničí EU se ukázalo, že mnohé země si stejně jako Rusko nepřejí eskalaci konfliktů EU s ním. Ještě před tím bylo oznámeno, že se proti zavedení nových sankcí postavily Rakousko, Maďarsko, Kypr a ČR. Nejnesmířlivější postoje mají Velká Británie, Pobaltí, Polsko a skandinávské země. Řecko nechce nové sankce proti Rusku, ale nepřeje si ani využít k tomu právo veta.

Řecko si uvědomilo, že na Ukrajině žije řecká menšina a trvalo na tom, aby se do nového dokumentu začlenila nutnost ochrany menšin v zóně konfliktu. Podle dostupných údajů žije jen v okrese Mariupol několik desítek tisíc etnických Řeků. Trvale zde funguje řecký generální konzulát, který musel už několikrát přerušit práci kvůli nebezpečí rozsáhlých bojů.

Kotzias se také zmínil o tom, že se evropským partnerům nepodaří využít řecké dluhy k tomu, aby je donutili přijímat rozhodnutí proti svým národním zájmům. Řekl: „Být dlužníkem neznamená, že se musíme zříci našich práv v EU.“ Vyslovil naději, že to v EU pochopili.

Převzato z RG.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
49 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
2. 2. 2015 12:37

S koncom januára vypršal termín ktorý dalo Rusko Francúzsku na vysporiadanie záležitostí okolo Mistrálov.Tak som zvedavý,či Rusko pristúpi k vymáhaniu finančných náhrad a pokút,alebo predĺži Francúzsku termín o ďalší mesiac.Podľa mňa,to bude tá druhá možnosť.

fajt
2. 2. 2015 12:40

peter. napsal

S koncom januára vypršal termín ktorý dalo Rusko Francúzsku na vysporiadanie záležitostí okolo Mistrálov.Tak som zvedavý,či Rusko pristúpi k vymáhaniu finančných náhrad a pokút,alebo predĺži Francúzsku termín o ďalší mesiac.Podľa mňa,to bude tá druhá možnosť.

jedine penize zpet, tyhle lode nejsou schopne plavby, natoz bojovych misi. ..)

fajt
2. 2. 2015 12:43

http://www.czechfreepress.cz/rusko/ruski-poslanci-zvazuju-rezoluciu-odsudzujucu-anexiu-vychodneho-nemecka.html – tohle by mohlo trochu Nemecku srazit hrebinek a tr. takovym rekum pripravit pudu pro jednani o lichvarskem EU oddluzeni. ..)

peter.
2. 2. 2015 12:45

O desať dní budeme mať jasnejšie v otázke vzťahu obyvateľov Donbasu k opolčeniu a k vojne ktorá tam prebieha.Zacharčenko totiž vyhlásil na Donbase mobilizáciu,ktorá však má byť dobrovoľná.Tak sa nechám prekvapiť,koľko ľudí sa do tej mobilizácie zapojí.Zacharčenko počíta,že sa prihlási 100 tisíc ľudí.

fajt
2. 2. 2015 13:10

http://ukraina.ru/news/20150202/1011974136.html – Semeno Semencenko ( :-) ) to dostal – kdyz se snazil zdrhnout, tak se srazil s dalsimi nacky a dali si friendly fire – jestli se takhle budou banderovci sami likvidovat a pri jejich uspesne mobilizaci ( ktera je po nekolikati kolech a vlasteneckych etudach Porosenka v TV do 20 % uspesnosti) tam brzo nebude mit kdo drzet ten nazi trojzubec – krom toho komu vlastne za chvili amici poslou ty zbrane na miliardy dollaru … ze by rovnou opolcencum?!. ..)

fajt
2. 2. 2015 14:38
peter.
2. 2. 2015 15:18

Ak sa USA odhodlajú k tomuto kroku
http://slovak.ruvr.ru/2015_02_02/Smrtiaca-a-nesmrtiaca-pomoc-Ukrajine-7626/
tak tým rozviažu ruky Rusom a tá vojna na Ukrajine sa môže zmeniť na apokalypsu.Znamenalo by to prinajmenšom vyhrotenie konfliktu ad absurdum so strašným dopadom aj na civilov.

Gatta
Gatta
2. 2. 2015 15:44

Velmi dobrý výběr článků. Osobně mě zaujalo pojednání o Saudech – zapadá mi to do mých předpokladů, že v celé té arabské šarádě jde prvořadě o ovládnutí saudské ropy. Pochopitelně, mimo další cíle – místní i globální. Zajímavé jak stále někdo uvažuje o USA jako o „svém spojenci“ a nějakých zásadách a vyšších ideách jejich politiky. Přitom platí jen jedno jediné pravidlo: „Dobré a správné je to, co je dobré pro ameriku a její majitele“. Tzv „spojenci USA“ jsou jen pouhými nástroji jejich politiky. Ostatně jako za starého Říma … Pro Evropu, Ukrajinu, islamisty, Saudy… pro všechny mají jen faleš… Číst vice »

petr
petr
2. 2. 2015 16:42

Zde je díky US Kongresu trocha děsivé upřímnosti : http://www.nwoo.org/2015/02/01/zde-je-diky-us-kongresu-trocha-desive-uprimnosti/

Irena
2. 2. 2015 17:05
peter.
2. 2. 2015 17:44

Irena napsal

Domobranci sestřelili raketu Točka-U
http://politikus.ru/events/42049-opolchency-sbili-raketu-tochka-u-pod-luganskom.html

p.Irena
čo poviete – peniaze,hlúposť alebo fanatizmus.Je to Lugančanka a ja k nej žiadnu ľútosť necítim.
http://smotripravdu.ru/yougo-vostok/9129-korrektirovschica-poymana-v-lnr-90115-sdaet-svoih.html

Irena
2. 2. 2015 18:07

peter. napsal
p.Irena
čo poviete– peniaze,hlúposť alebo fanatizmus.Je to Lugančanka a ja k nej žiadnu ľútosť necítim.
http://smotripravdu.ru/yougo-vostok/9129-korrektirovschica-poymana-v-lnr-90115-sdaet-svoih.html

Já taky ne.

zajoch
2. 2. 2015 18:16

Ukrajinští branci se nesmějí volně pohybovat ani po Ukrajině, jedině s povrzením od vojenské správy, která jim může povolit opustit svůj okres.
https://news.mail.ru/politics/20933749/

peter.
2. 2. 2015 18:20

Strelkovova žiadosť o zaradenie do armády DLR.Chce slúžiť na akomkoľvek poste.Reaguje tak na vyhlásenú mobilizáciu.
http://voenkor.info/content/5917

Sio
Sio
2. 2. 2015 18:39

peter. napsal
p.Irena
čo poviete– peniaze,hlúposť alebo fanatizmus.Je to Lugančanka a ja k nej žiadnu ľútosť necítim.
http://smotripravdu.ru/yougo-vostok/9129-korrektirovschica-poymana-v-lnr-90115-sdaet-svoih.html

„Holubička“.

Irena
2. 2. 2015 18:59

Velmi zajímavé navázání na Polit-ring mezi Starikovem a Strelkovem.
Starikov o Strelkovovi
https://www.youtube.com/watch?v=Etma7r75JfY

brankoslav
brankoslav
2. 2. 2015 19:35

Irena napsal

Domobranci sestřelili raketu Točka-U
http://politikus.ru/events/42049-opolchency-sbili-raketu-tochka-u-pod-luganskom.html

Tý brďo. Neexistující Buky už umí i balistické střely ;-)
Nebo to snad bylo jinak?

peter.
2. 2. 2015 19:54

Tento hajzlík s údajným pohmoždením mozgu by mal byť minimálne v umelom spánku ak nie v kóme.A on si vyvaľuje gule v špitáli a vôbec nevyzerá na to,že utrpel kontúziu čohokoľvek.Hovno mu je!Pravdu má ukroš,ktorý tvrdí,že pod velením tohoto smrada utrpeli pri Uglegorsku výprask , Semen zdrhol z boja prvý a v nemocnici údajne podplatil lekárov,aby mu potvrdili,že je “ kontužen“.
http://politikus.ru/video/42111-video-s-ranenym-semenom-semenchenko-beregi-ruku-senya-s.html

orinoko
2. 2. 2015 20:35

Čau, můj čas je teď kratší než dokáže vyjádřit seKunda potažmo vteřina. Už jsem to tu avizoval. Kromě měkké verze „bezletové zóny“ na Donbasu teď Rusko dává do provozu její tvrdší sofistikovanou verzi. A co jináč? Zavináč? V České armádě započal boj o její charakter. – Totiž … jestli to bude banda cikánských naháněčů, anebo těleso hájící především české zájmy. Ten cikánský impotent v pruhovaných boxerkách si uvědomil, že mu malé Česko uteklo z lopaty. – Nemusí hned pršet, stačí, když kape. – Jak se říkalo za slavného socíku. Hlavou zeď neprorazíš, ale můžeš jí pomalu podechcat. Miluju ouřady v… Číst vice »

orinoko
2. 2. 2015 20:45

Doktore, jak vcelku respektuji Terezu S. a mnoho a mnoho jiných … např. Polreicha a Věžáka … tak teď už definitivně nejde o žádný mír na Haliči. Rusko je především pod obrovským časovým tlakem . – Kromě spousty jiných. Potřebovalo by odlehčit některé azimuty. S ohledem NATO, že se nic měnit nebude, tak už není nic , na co by mělo čekat. První cikánská zásilka na Halič bude ostrým startem k preemtivnímu úderu v duchu Židovsko-izraelských zvyklostí. A bejčí šíje z mccarbanátků to stráví ….

Sio
Sio
2. 2. 2015 20:58

brankoslav napsal
Tý brďo. Neexistující Buky už umí i balistické střely
Nebo to snad bylo jinak?

No., v diskusi je řeč o systému TOP z 80-tých let… copak asi mají k disposici Rusáci dnes?
https://ru.wikipedia.org/wiki/Тор_(зенитный_ракетный_комплекс)

peter.
2. 2. 2015 21:21

Sio napsal
No., v diskusi je řeč o systému TOP z 80-tých let… copak asi mají k disposici Rusáci dnes?
https://ru.wikipedia.org/wiki/Тор_(зенитный_ракетный_комплекс)

Točka -U je balistická raketa krátkeho doletu a možno ju zostreliť bežnými protilietadlovými zariadeniami,ako je napr.Igla.Písal to nejaký „znalec“na jednom slovenskom diskusnom fóre.

Dana
Dana
2. 2. 2015 22:02

To je dost smutne, ze se musi Rusove doprosovat a zasazovat o dovazeni zakladni potraviny, veproveho masa. . Cozpak si neumi sami pestovat pasiky, mit domaci zabijacky jako ve stare Evrope nebo na farmickach v US ? Asi ne. Neni divu, ze Putin burcuje obyvatelstvo k vetsi produktivite a samostatnosti…

aram
aram
2. 2. 2015 22:14

Dana napsal

To je dost smutne, ze se musi Rusove doprosovat a zasazovat o dovazeni zakladni potraviny, veproveho masa. . Cozpak si neumisami pestovat pasiky,mit domaci zabijacky jako ve stare Evrope nebo na farmickach v US ?Asi ne. Neni divu, ze Putin burcuje obyvatelstvo k vetsi produktivite a samostatnosti…

Tady někdo nechápe čtený text, že popleto?
„Francie se domlouvá o zrušení zákazu živých vepřů, polotovarů a sádla do Ruska, který loni Moskva zavedla.“
Francie se domlouvá o zrušení, Moskva zavedla.

brankoslav
brankoslav
2. 2. 2015 22:39

No nevím jak bych to vyjádřil… Balistická střela 2km/s (7200km/h) versus Tor 0,85km/s dálka 12km, výška 6km, radar 20km.
Pro představu, kulka z pistole má nějakých 0,4km/s, z pušky tak dvakrát tolik.
Ale náhoda je blbec a stát se může cokoliv. Stačí vzpomenout na postavičku ševce co zabil sedm jednou ranou.
Já bych to celé viděl spíš na S300, ten to umí.

Iglou (přenosným systémem) sundat Točku, to už ani nemá cenu komentovat.

Dana
Dana
3. 2. 2015 4:54

Aram : Clanek „Evropa utika z washingtonskeho blazince“ je zavadejici, protoze implikuje, ze Francie nejakym zpusobem sankce rusi- utika . .Ne tak. Citovane embargo- zakaz, to prece zavedlo uz loni samotne Rusko.. Kvuli nakaze prasat. Jedna se tedy o zakaz importu veprovych potravin nepolitickeho razu. S nynejsim embargem EU a odvetnem embargu Ruska to nema nic spolecneho. Rusko prvne navrhlo Francii, ze by chtelo zrusit zakaz dovozu prasat. Takze se Rusove museli dozadovat navazani obchodu. To povazuji za trapne, ze jsou Rusove zavisli na Franticich aby meli sadlo a sunku. . A dovazet ziva prasata tak daleko, to nemaji ani… Číst vice »

Béda
3. 2. 2015 4:56

bramkoslav,

Na každý pád je to jenom dobře, že ta raketa byla sestřelena. Dík za každý podobný sestřel.

Starý doktor
3. 2. 2015 5:40

„Jiná verze, slyšená zprvu jen málo, dnes však mnohem věrohodnější, říká, že krize je důsledkem nezodpovědnosti samotného Německa.“ „Čtvrté největší ekonomiky světa, exportující ekvivalent 50 procent svého hrubého domácího produktu proto, že odbyt pro nadměrnou průmyslovou kapacitu země je nad síly německého spotřebitele.“ Pro „Německo je Evropská unie“ – se „zónou volného obchodu, eurem a regulací z Bruselu“ – „nástrojem, jak udržet vlastní export“. To je i pravým „posláním úvěrů, poskytovaných po roce 2009 německými bankami zemím typu Řecka“. „Německo vědělo, že ty dluhy se splatit nedají, chtělo však tu plechovku odkopnout a nemuset se tak postavit čelem faktu, že… Číst vice »

Starý doktor
3. 2. 2015 6:22

Doporučuji – Putin vede už 6:0. Analytik po vystoupení ruského prezidenta vidí věci, které Západ nepotěší
http://www.chelemendik.sk/Putin_vede_uz_60_Analytik_po_vystoupeni_ruskeho_prezidenta_vidi__914725120.html

Starý doktor
3. 2. 2015 6:37

Roku 1933 americký titulář v Berlíně napsal do Washingtonu, že naděje pro Německo spočívá v „umírněnějším křídle nacistické strany pod vedením Hitlera (…), který k sobě přitahuje všechny civilizované a rozumné lidi „, a zdá se, že získal „převahu“ nad násilníky. V roce 1937 dospělo ministerstvo zahraničí k závěru, že fašismus je slučitelný s americkými ekonomickými zájmy. Mnichovská zrada nebyla dílčí náhoda, ale program západu. Fašismus musel „zvítězit, jinak by vyhrály masy posílené rozčarovanými středními třídami a zemi by opět ovládla levice“. Za druhé světové války se sice z mocností Osy stali nepřátelé, ale zavedený rámec myšlení se prý ve… Číst vice »

koloděj
koloděj
3. 2. 2015 6:40

brankoslav napsal No nevím jak bych to vyjádřil… Balistická střela2km/s (7200km/h) versus Tor 0,85km/s dálka 12km, výška 6km, radar 20km. Pro představu, kulka z pistole má nějakých 0,4km/s, z pušky tak dvakrát tolik. Ale náhoda je blbec a stát se může cokoliv. Stačí vzpomenout na postavičku ševce co zabil sedm jednou ranou. Já bych to celé viděl spíš na S300, ten to umí. Iglou (přenosným systémem) sundat Točku, to už ani nemá cenu komentovat. Proč ne? Možná i iglou, ale operátor by musel být hodně pohotový. Točka není naváděná, stačí ji poškodit a aerodynamika svou práci dokonči („oloupání“ titanového (nebo… Číst vice »

Gatta
Gatta
3. 2. 2015 8:01

Re Starý doktor: Je to tak, pomalu se začínám dívat na všechny velké války za posledních 200 roků trochu jinak. Všechna ta nesporná dějepisná jasna – o Napoleonovi, americké občanské válce i těch dvou posledních světových … – vše bylo trochu jinak. Hlavně v tom podstatném – v příčinách a tedy i v původcích těch válek. Jak jsem psal výše – USA dnes nehrají šachovou partii, jako hráli kdysi proti SSSR – dnes to je hra „veké manipulace“ se spoustou hlupáků a s jediným vítězem. Použijí islamisty, za podpory Saudů a Kataru, proti Assádovi kvůli ruskému přístavu, ropovodům a ve… Číst vice »

Starý doktor
3. 2. 2015 8:18

Nový výrok a nápad šéf polské diplomacie Grzegorze Schetny, prý původem historika(?). V rozhlasovém rozhovoru zapochyboval o vhodnosti slavit vítězství v druhé světové válce v Moskvě a připomněl návrh polského prezidenta sejít se na Westerplatte, což je poloostrov u Gdaňska, kde 1. září 1939 začala německá invaze do Polska, a tím i druhá světová válka. „Proč jsme si vlastně tak snadno zvykli, že Moskva je místem, kde se slaví konec války? Proč ne Londýn, anebo Berlín, což by bylo přirozenější?“ položil řečnickou otázku polský ministr. Polský prezident Bronislaw Komorowski minulý týden k polským sporům, zda tažení Rudé armády Polskem v… Číst vice »

Béda
3. 2. 2015 9:07

Starý doktor,

já bych polským diplomatům doporučil slavit výročí ukončení války v Nagasaki, a pokud silou mocí chtějí v Evropě, tak bych zvýraznil poský podíl na porážce fašismu – slavil bych výročí na Těšínsku, a pokud by chtěli na Ukradině, tak jedině ve Volyni.

aram
aram
3. 2. 2015 9:15

Dana napsal Aram : Clanek „Evropa utika zwashingtonskeho blazince“je zavadejici,protoze implikuje, ze Francie nejakym zpusobem sankce rusi- utika. .Ne tak.Citovaneembargo- zakaz,toprece zavedlo uz loni samotne Rusko..Kvuli nakaze prasat. Jedna se tedy o zakaz importuveprovych potravinnepolitickeho razu.S nynejsim embargem EU a odvetnem embargu Ruska to nema nic spolecneho.Rusko prvne navrhlo Francii,ze by chtelo zrusit zakaz dovozu prasat.Takze se Rusove museli dozadovat navazani obchodu.To povazuji za trapne, ze jsou Rusove zavisli na Franticich aby meli sadlo a sunku. . A dovazet ziva prasata tak daleko,to nemaji ani zakladni domaci chovy ? Zde anglicky o zakazu importu prasat do Ruska: :“Russia imposed the… Číst vice »

Béda
3. 2. 2015 9:17

Stejně polskou reprezentaci nechápu. Namísto, aby Rusům (hlavně Rusům) děkovali a líbali nohy za to, že je klíčovým způsobem uchránili od programu cíleného vyhlazení, který měl pro ně připraven NĚMECKÝ nacismus, neprojeví ani kouska porozumění a místo toho soustavně ryjí do Rusů, podporují nacisty, kteří vraždili Poláky. Chce se mi z těch polských a některých „českých“ politických podvraťáků (kupř. ze Zadolárka) doslova blít.

fajt
3. 2. 2015 13:45

myslim, ze v Rusku dosli k zaveru, ze bez valky s USA to nepujde – spojene staty jsou v dnesnim stavu neschopne civilizace a miru. ..

Gatta
Gatta
3. 2. 2015 15:10

Re fajt

Myslím, že jediná šance pro Porošenka – Ukrajinu – i mír v Evropě je co nejrychleší kolaps státu Ukrajina.

Paradoxně jedině tohle je může zachránit – vojenský, občanský i hospodářský kolaps.
Pokud totiž budou aspoň trochu použitelní, tak je Amíci z lopaty nepustí. Hřivnu pořád drží na naprosto nesmyslném kurzu a zbraně jim tak či onak dodají a dokud bude dost žlutomodrého masa, tak to neskončí.

peter.
3. 2. 2015 20:29

Gatta napsal
tom podstatném – v příčinách a tedy i v původcích těch válek.

++++

Slobo
Slobo
4. 2. 2015 5:47

vpád Obamy na Arabský poloostrov …
arabský tisk poukazoval na to, že Obamova žena byla na ceremonii nevhodně oblečená,
s nezakrytými vlasy, v modrých kalhotách a pestrém saku.

comment image?oh=766b18342e94327f0bc493b71a8c2d4a&oe=5562AC3F&__gda__=1433051217_c5cc233f2491b33fdead47f95874bdbc

http://vocir.org/2015/01/28/%da%86%d9%87%d8%b1%d9%87-%d9%87%d9%85%d8%b3%d8%b1-%d8%a7%d9%88%d8%a8%d8%a7%d9%85%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d9%84%d9%88%d8%b2%db%8c%d9%88%d9%86-%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%b9%d8%b1%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d8%a7/