Svět ruskýma očima 283

Obama jásá: Čím je ropa levnější, tím lépe pro mne

Alexej Morozov

6. Leden 2015

Bílý dům zjišťoval důsledky nízkých cen ropy pro USA. Podle amerických úředníků je to všechno báječné. Průměrná cena galonu benzinu je pod 2 dolary. Prudce se zvýšil prodej aut. Obamova administrativa má další důvod k radosti: vypadá to tak, že předvedla svoji sílu, vždyť ropa zlevnila i přesto, že Fed zrušil program kvantitativního uvolňování (QE), to znamená, že přestal tisknout peníze. Ekonom Clem Chambers tvrdí, že odmítnutím QE se stal dolar dražší. V určitém smyslu se stala ropa levnější a dolar dražší. Tím lze objasnit jeho růst proti rublu.

Přes vítězoslavné reakce Bílého domu se začíná ekonomika USA prohýbat v důsledku levné ropy. Začaly poměrně rychle klesat akciové indexy, za jeden den průměrně o 2 %. Podle burzy není pro ekonomiku USA levná ropa tolik výhodná.

Mezitím…

Předpověď: euro čeká rychlý krach

Přestože na trzích rubl k dolaru i k euru spadl, dělat zásoby evropské měny by bylo hloupé. Vůči rublu posílilo euro o rubl a dolar o tři ruble. Není to náhoda, kurs eura k dolaru překonává nepříznivý rekord a znalci by nedali za eurozónu a její budoucnost ani zlámaný groš.

Na světových trzích padlo euro vůči dolaru  o 1,2 %. Ekvivalent eura v dolarech je dnes nejhorší od března roku 2006. Důvod je v tom, že dolar posiluje sám vůči sobě. V USA dodržují ukončení tisku dolarů. Pro občany je to nevýhodné, jejich příjmy se snižují, ale pro dolar je to výhodné, investoři mu důvěřují, kdežto k euru důvěru nemají.

Převzato z KP.ru

***

Řecko zkouší výdrž Evropské unie

Vladimir Něstěrov

5. Leden 2015

Těsně před Novým rokem utrpěla vládní koalice v Řecku (Nová demokracie + PASOK) porážku, když její kandidát Stavros Dimas nedostal v parlamentu potřebné hlasy. Následkem politické krize budou v Řecku dne 25. ledna předčasné volby.

Favoritem je strana SYRIZA (koalice radikálních levicových sil), která požaduje odepsání půjčky 240 miliard, kterou poskytla trojice zahraničních věřitelů. Dále žádá, aby bylo zrušeno nařízení EU o přísném rozpočtovém hospodaření. Představitelé koalice SYRIZA oznámili: „Od tohoto data se politika kruté ekonomiky stává minulostí. Naše země není protektorát. Řecko přežije i bez záchranných opatření ze strany „trojky“ – EU, MMF a ECB.“ Koalice rovněž vystupuje proti sankcím proti Rusku.

Pokud by došlo k parlamentním volbám v Řecku dnes, dostala by levice 29,5 % hlasů a byla by hlavní parlamentní stranou. Nová demokracie by získala 24,5 %, PASOK 4,6 %, komunistická strana Řecka 5,8 % a ultrapravá Zlatá záře 5,56 %.

Obecně se má za to, že pokud vůdce SYRIZY Tsipras usedne do premiérského křesla a splní předvolební slib o změně politického kursu země, uštědří Řecko eurozóně ránu a evropská levice dostane povzbudivý příklad. Už s tímto se akciový index athénské burzy snížil o více než 10 %. V EU i v MMF jsou nervózní. Německý ministr financí Schäuble řekl, že každá nová řecká vláda musí „zachovávat dohody předešlých. Pokud Řecko nabere jiný směr, dojde k potížím“.

Potíže, o nichž uvažuje Berlín, jsou známé. Do léta 2015 musí Řecko vrátit věřitelům přes 11 miliard EUR, jenže se neví, kde je vzít. Někdo si myslí, že by se mohly splátky oddálit, avšak i EU zakouší nedostatek peněz a počítá s tím, že řeckým daňovým plátcům je možno ještě více utáhnout opasky. Ale Řeci už mají dost utahování opasků a přesvědčili se, že „záchranná opatření“ od západních finančních institucí mají zničující účinky a dají hlasy SYRIZE. S takovými „záchranami“ mají v Řecku nejvyšší nezaměstnanost z celé EU, v září 2014 26,4 % a mezi mládeží dokonce 50,7 %.

Německý Spiegel zveřejnil informaci, že prý Berlín připouští možnost odchodu Řecka z eurozóny a dělá si naději, že se tím dá evropská měna do pořádku. Německá vláda prý též pokládá tento odchod za nezbytný, pokud by v nadcházejících volbách zvítězila SYRIZA a pokud by Tsipras stanul v čele kabinetu ministrů a splnil svoje předvolební sliby, které znamenají opustit dosavadní směr ekonomiky a nezaplatit dluhy. Toto tvrzení Spieglu den po jeho zveřejnění německá vláda odmítla, přesto kurs eura k dolaru klesl na své devítileté minimum.

I když se ohlašují úspěchy eurozóny po krizi v roce 2012, nejsou těžkosti evropské měny překonány. Nepřímo to potvrzuje nedávné odmítnutí Polska do ní vstoupit. V podstatě je to políček Bruselu.

Počítá se s tím, že Řecko před volbami čeká největší předvolební boj od roku 1974, kdy padla vojenská diktatura. Podle výsledků ankety ze 4. prosince by SYRIZU volilo 30,4 % voličů a Novou demokracii 27 %. Rozdíly mezi nimi se postupně zmenšují. Vytrvale roste nátlak na voliče, aby SYRIZU nevolili. MMF pozastavil jednání o poskytnutí dalších tranší finanční pomoci Řecku. Zpráva o tom následovala poté, kdy se zjistilo, že jen za jeden měsíc, konkrétně prosinec, odvedly mnohé společnosti pracující v Řecku z bankovních účtů celkem 2,5 miliard EUR.

Převzato z Fondsk.ru

***

Berlín nemohl ocenit slova Jaceňuka

Nezbývá než čekat na objasnění Klička

Alexandr Grišin

10. Prosinec 2015

Podle očekávání přijali v Německu s rozpaky slova Jaceňuka, když v rozhovoru pro německou TV promluvil o ruské agresi v Evropě ve druhé světové válce. Opozice si nenechala ujít příležitost popíchnout paní Merkelovou za nepatřičné „známosti“. Sara Wagenknechtová z Die Linkspartai řekla přímo: „Jaceňuk by bezpochyby dal přednost znemožnit Sovětské armádě osvobození od fašismu“.

Ministerstvo zahraničí RF poslalo Německu oficiální nótu s interpelací ve věci postoje Berlína ke slovům Jaceňjuka o „vpádu Sovětského svazu do Německa a na Ukrajinu“.

Spolupracovníci ukrajinského ministerského předsedy se ihned vytasili se snahou vytáhnout svého patrona z louže. Jeho tisková mluvčí Lappo objasnila, že její šéf „měl na mysli rozdělení Německa Sovětským svazem po druhé světové válce“. Jenže lépe by udělala, kdyby mlčela a neukazovala svoji hloupost a nevzdělanost. Rozhodnutí o rozdělení Německa na okupační zóny přijali přece Churchill, Roosevelt a Stalin společně na summitu velké trojky (podle dnešního slovníku) v Jaltě roku 1945. V roce 1943 na konferenci v Teheránu navrhoval Roosevelt rozdělit Německo na 5 států. Stalin proti rozdělení vystoupil a navrhoval ponechat je jednotné.

Ministr zahraničí Ruska se na svoji nótu odpovědi nedočkal. Vláda Německa prý „nekomentuje prohlášení Arsenije Jaceňuka“. Není tak důležité, zda nemohou nebo nechtějí. Mnohem důležitější je, že Berlín nezpochybňuje odpovědnost za mrtvé sovětské občany, včetně těch z Ukrajinské SSR. A ukazuje se, že srazit podpatky Arsenijovi nepomohlo. Zůstalo to nevyužito a nedoceněno a vrátilo se to k němu jako bumerang. Berlín se nechce cítit jako Třetí říše současnosti a nepotřebuje lichotky věrného poddaného. Když podkuřoval Berlínu, ponížil Londýn a Washington, neboť je postavil do role pěšců v rukách Stalina a snížil jejich úlohu při osvobozování Evropy od nacismu.

Jaceňjuk i Porošenko určitě ještě nejednou obdaří okolní svět svými perlami a odhaleními.

Mínění Alexandra Grišina: „Jaceňjuk přísahal Říši a zapřisáhl se, že nedopustí opakování událostí z roku 1945.“

Návštěva Arsenije Jaceňjuka v Berlíně měla nebývalý úspěch. Podařilo se mu dojednat s Berlínem garance úvěru na 500 milionů EUR. Ale to není samotná půjčka, jen záruka federální vlády SRN na odpovědnost za ni. Je ještě otázka, zda se najdou věřitelé.

Převzato z KP.ru

***

Sibiřští učenci jsou zneklidněni

Taťjana Karmanova

29. Prosinec 2014

Akademik Nikolaj Dobrecov, předseda vědecké rady Sibiřské pobočky Ruské akademie věd pro vědy o Zemi uvedl, že v nejbližší době bude potřeba připravit státní program s dlouhodobými opatřeními k ochraně lidstva před následky změny magnetických pólů Země (inverze). Sdělil k tomu: „Inverze na Zemi byly v intervalech miliony let, poslední byla před 800 tisíci let. Přesně je předpovědět není možno. Proto se už dnes musí připravit soubor opatření v rámci státního programu ochrany před inverzí.“

Podle něho se musí posílit monitorování magnetického pole Země, sledovat jeho rozkolísanost, která inverzi předchází a věnovat pozornost intenzitě magnetického pole. Tyto faktory jsou nejaktivnější v Antarktidě, kde se musí stanovit povinný postup pro pozorování.

Vědec objasnil, že v důsledku inverze může nastat kolaps světové civilizace. Magnetické pole desetkrát zeslábne, generátory přestanou vyrábět elektřinu, bude narušená ionosféra a až k zemi může zasáhnout kosmické záření. Při výrazně slabém magnetickém poli mohou špatně pracovat mobilní sítě a internet, obtížně se budou uvádět do chodu spalovací motory kvůli slabé jiskře.

Akademik upozornil, že už dnes je potřeba připravit elektrické generátory, které budou schopny pracovat v podmínkách slabého magnetického pole. Uvedl také, že věc se týká celé planety a musí být předložena světové veřejnosti.

Při inverzi si oba magnetické póly mění místo (střelka magnetu ukazuje opačný směr). K inverzím magnetického pole dochází v intervalu deset tisíc let až desítek milionů let. Žádná pravidelnost neexistuje, proces má charakter stochastický.

Převzato z Tass.ru

Přejít do diskuze k článku 37 komentářů