Svět ruskýma očima 310

 

Kvůli prolomení hegemonie USA zapomenuty staré rozbroje

Alexandr Rodgers

12. července 2015

Do Šanghajské organizace pro spolupráci přišly najednou dva jaderné státy – Pákistán a Indie. Nyní má toto sdružení více jaderných mocností než NATO. Příznačné je, že oba státy vstoupily najednou. Pákistán si vymysleli a vytvořili Britové, aby oslabili Indii a přivodili sem permanentní konflikt. Bývalé kolonie tak měly být odsouzeny k utrácení velké části svých zdrojů na válku a k neschopnosti vyrovnat se metropoli.

Indie se s Pákistánem skutečně dlouho svářily ohledně sporných území ve státech Džammú a Kašmír a v nejkritičtějším období si navzájem vyhrožovaly jadernými útoky. I nyní je po hrubé přestřelce na hranici situace napjatá. Avšak v rámci ŠOS se setkali představitelé obou států. Dohodli se na schůzkách velitelů obou pohraničních vojsk a ministrů obrany. Dosud mezi nimi žádné styky na diplomatické úrovni nebyly.

Do této doby zahrnovaly státy ŠOS 1,5 miliardy obyvatel. Nyní se tento počet zdvojnásobí, takže to bude téměř polovina obyvatel planety. Bude tedy nejen větší než NATO, ale bude mít i více jaderných mocností. Nebude existovat proto, aby bojovala proti těm, které označí za své nepřátele, jako to dělají USA a jejich spojenci příkladně v Iráku, Afghánistánu a Libyi, ale jejím úkolem bude tlumit napětí a smiřovat národy.

Převzato z Politobzor.net

***

Polsko a běženci z Blízkého východu

Vladislav Gulevič

14. července 2015

Podle kvóty EU pro příjem uprchlíků je Polsko povinno přijmout 5 % z dvaceti tisíc osob z táborů na Blízkém východě a v Severní Africe a tisíc osob shromážděných v Itálii a Řecku. Každý z imigrantů musí prožít v zemi, která jej přijala, nejméně 5 let.

Ještě nedávno ujišťoval náměstek ministra zahraničí, že si Polsko nenechá od Bruselu žádné kvóty vnucovat a bude si o množství přijímaných uprchlíků rozhodovat samo. Řekl, že se Polsko musí k otázce stavět rozumně a ne poslouchat to, co nařizuje EK. Avšak během necelých dvou měsíců to Varšava vzdala. Před pár dny přišli do Polska první uprchlíci – křesťané z Iráku a Sýrie. Polská sdělovadla informovala, že si křesťané mají sami platit cestu do místa určeného k pobývání, přičemž afričtí muslimové nemusejí. Poláky to staví do střehu o to více, že se nedávno z iniciativy Muslimské ligy ve Varšavě otevřela mešita (muslimská liga je sdružení polských muslimů.) Zaplatila ji Federace islámských organizací v Evropě, která je pod vlivem Muslimských bratří. Ti představují nebezpečí pronikání islamistů do Polska. Hrozba terorismu je zde dosud nízká, ale představitel kanceláře rady ministrů Polska Bernatski vyzývá polskou policii, aby byla ve střehu. Vzhledem k zatčení tří etnických Čečenců podezřelých z podpory Islámského státu je věc aktuální.

Varšava ztratila v záležitosti imigrační politiky nezávislost. Pravidelné zasedání členů vlád zemí EU bude až 20. července, takže nestačila odsouhlasit přijetí první várky běženců. Ještě má být přidělováno 20 tisíc lidí, kteří už přepluli Středozemní moře.

Polští představitelé opoziční sociálně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) jsou rozhořčeni. Podle nich prezident Komorowski, premiérka Kopaczová a předseda EU Tusk zanedbávají v dialogu s Bruselem zájmy Polska. Poslanec Sejmu za PiS Dziedziczak prohlásil: „My jsme v průběhu dvaceti let nedokázali přijmout hrstku Poláků z Kazachstánu. Dříve to blokovala Kopaczová a nyní, když nařídili z EU, přijímáme najednou dva tisíce jakýchsi muslimských imigrantů. Ať za to platí bohaté země, které region Severní Afriky a Blízkého východu stovky let kolonizovaly a využívaly jeho bohatství.“

Jenže bohaté země se chtějí o veškerou odpovědnost podělit se svými mladšími spojenci. Vážně se promýšlí možnost účasti vojenských lodí Polska v libyjských pobřežních vodách ve válečné operaci EU proti nelegální imigraci.

Polská vláda dělá z přijímání emigrantů ve své  zemi gesto dobré vůle. Mnozí křesťané ze Sýrie a Iráku, kde jsou plánovitě vražděni islámskými radikály, jsou skutečně ochotni odjet kamkoliv, aby si zachránili život. Avšak Varšava se rozhodla pod tlakem Bruselu a nikoliv spontánně. To za prvé. Za druhé hodnotí rozsah humanitární katastrofy na Blízkém východě chybně, neboť neuvádí prvotní příčinu, to je politiku EU a USA, která zde vytváří zóny řízeného chaosu a demontuje stabilní systém regionální bezpečnosti. Za třetí tím, že podporuje Washington a Brusel v jejich akcích proti Sýrii, je nepřímo zapojena do krveprolití na Blízkém východě.

Polský tisk píše o osudu Poláků na Donbase. Ze čtyř tisíc jich region opustila asi polovina a z nich je Polsko ochotno přijmout 180 osob. Polský ministr zahraničí informoval, že byli odvezeni všichni zájemci o odjezd. Avšak evakuace byla udělána narychlo, a ne všichni, kteří si to přáli, stačili odjet. Podle polského ministra zahraničí byla akce jednorázová, další nebude. Mezi hlavní odpůrce přepravy donbaských Poláků patří předsedkyně polské vlády Kopaczová.

Převzato z Fondsk.ru

***

Tádžikistán může předat letiště v Aini Indii

Viktoria Panfilova

13. července 2015

Indie se začlenila do boje o politické a energetické zdroje Střední Asie. Konkurence Ruska a Číny se nebojí. Indický předseda vlády Nárendra Módí navštívil v středoasijské státy tomto pořadí: Uzbekistán, Kazachstán, Turkmenistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Uzavřel několik pro Indii výhodných dohod a zval k připojení na dopravní koridor „Sever – Jih“, který má zajistit rychlou trasu z Eurasie do Indie a rovněž spojí Bombaj s námořními přístavy Íránu v Perském zálivu.

Podle Módího je Centrální Asie strategicky položené území a musí se stát globálním spojujícím článkem mezi severem a jihem. V Ašchabádu jednal o budování plynovodu Turkmenistán – Afghánistán – Pákistán – Indie, označovaný TAPI s kapacitou 33 miliardy kubíků a poznamenal, že plynovod přivede do regionu stabilitu a rozkvět. Turkmenský prezident Berdymuhamedov indického hosta ujistil, že jednání o TAPI je ve finiši a začne se stavět. Počítá s tím, že realizace projektu přinese účastnickým zemím hospodářské výhody a dopomůže k jejich sblížení. Arkadar, jak Turkmeni nazývají svého prezidenta a znamená to patron, zvláště podtrhl, že TAPI bude stabilizovat situaci v Afghánistánu. Podle něho tranzit plynu, který půjde přes tuto zemi, jí přinese miliardy dolarů a 12 tisíc pracovních míst.

V této věci jsou však pochybnosti. Za prvé, potrubí povede přes Herát a Kandahár. V Herátu má vliv Írán a ten má sám vyhlídky na export plynu do Indie a Pákistánu a nemá zájem na TAPI. V Kandaháru je zase silná pozice Talibánu, s nímž je těžké jednat. V Afghánistánu a na turkmensko-afghánské hranici má projekt vážná rizika.

Zájem Indie na Střední Asii je pochopitelný. Nejedná se jen o uhlovodíky, ale je zde také velký kontrakt na dodávku 5 tisíc tun uranu z Kazachstánu a 500 tun z Uzbekistánu. Krom toho je region strategicky položený. Indie potřebuje, aby země byly začleněny do přepravního koridoru Sever – Jih a do potrubních tras. Ve věci Velké hedvábné cesty se Indie ztotožňuje s Čínou. Mezi Čínou a Indií mohou být určité body napětí, například ŠOS. Otázkou je také společná přítomnost Indie a Pákistánu. Pravděpodobně bude mít v těchto záležitostech pozitivní vliv Rusko, které má s Indií přátelské vztahy a které bude prostřednictvím Centrální Asie posilovat obchodně-ekonomické svazky.

Indie spojuje se Střední Asií také společný zápas s terorismem.

Již přes 10 let se Indie snaží získat do nájmu tádžické letiště Aini, stále neúspěšně. Do rozpadu Sovětského svazu zde byl závod na opravu vrtulníků s vzletovou a přistávací dráhou. Po rozpadu nepracoval. V roce 2007 letiště rekonstruovala Indie s tím, že jej bude využívat. Mělo tam být umístěno 12 bojových letounů MiG-29 indického letectva. Dušanbe přislíbilo dát Indii letiště do nájmu, ale nakonec k tomu nedošlo. Prý pod tlakem Moskvy.

Indický premiér vznesl otázku při jednání s prezidentem Tádžikistánu Emomali Rachmonem a zároveň letiště navštívil. Pro Indii je velice důležité mít vojenskou základnu za hranicemi, konkrétně v Centrální Asii. Avšak pokud se jedná o Aini, musí být dohoda dojednána mezi Tádžikistánem a Ruskem. Tádžikistán je totiž členem Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), což znamená, že na svém území nemůže rozmístit cizí základnu bez souhlasu organizace. Je pravděpodobné, že oficiální Dušanbe pod záminkou boje s islámským extrémismem přesvědčí Moskvu k souhlasu.

Zájem Indie na Centrální Asii je strategický. Indie při svých sporech s Pákistánem potřebuje dobré vztahy se zeměmi regionu, čímž by mohla dostat Pákistán „do kleští“. V tomto případě je důležité, že dlouhodobým spojencem Pákistánu je Čína, která má výhrady vůči Indii. Proto je možné předpokládat, že Indie při trvalém nepřátelství k čínsko-pákistánskému bloku může být v budoucnu alternativou k rostoucímu vlivu Číny ve Střední Asii. Její zvyšující se hospodářské možnosti a rychlé přibývání jejího obyvatelstva tomu nasvědčují. Potom vyvstane před Ruskem problém, na kterého z těchto dvou spojenců vsadit, na Dillí nebo na Peking?

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Evropané se chrání před Pravým sektorem

Vladislav Gulevič

17. července 2015

Sousedé Ukrajiny si po přestřelce Pravého sektoru s milicí v Mukačevu důkladněji chrání svoji bezpečnost. Učinilo tak Slovensko. Polská vláda je zatím potichu. Nechce uvádět do nepříjemností svého ukrajinského spojence. Nepřihlíží ani k výbuchům v policejních stanicích ve Lvově, který je od polských hranic vzdálen jen něco mezi osmdesáti a devadesáti km. Polská media uvedla, že místa bojů v Mukačevu byla jen 60 km od nejbližší polské vesnice. V polském Przemyslu se usadili radikálové ze Svazu Ukrajinců v Polsku. Ti se netají příslušností k OUN-UPA i sympatiemi k Pravému sektoru a přáním učinit z Przemyslu centrum polských Ukrajinců.

Český prezident Zeman prohlásil, že v souvislosti se situací na Ukrajině je potřeba odtud očekávat příliv běženců a není daleko doba, kdy bude česká armáda muset svoje hranice před nekontrolovaným vpádem migrantů chránit. Česká policie pátrá po majitelích aut s českými SPZ, ve kterých byla pozorována přeprava bojovníků Pravého sektoru do Mukačeva. Přítomnost ukrajinských nacionalistických aktivistů v ČR je už zřejmá, neboť rusínským pracovníkům zde žijícím už bylo vyhrožováno.

Maďarsko oznámilo radikální zhoršení bezpečnosti ve Východní Evropě. V Zakarpatí funguje maďarská rozvědka, která pracuje na ochraně etnických Maďarů, navzdory přání oficiálního Kyjeva. Po událostech v Mukačevu existuje možnost, že se v regionu Zakarpatské lidové republiky objeví oddíly maďarské domobrany. Pravděpodobně se zakarpatští Maďaři budou snažit uzavřít v etnicky homogenních územních jednotkách. O maďarské domobraně byla první zmínka v březnu 2014, kdy Strana Maďarů Ukrajiny pod vedením Miklose Kovace ohlásila rozhodnutí chránit zakarpatské Maďary před stoupenci euromajdanu.

Hrozby ukrajinských nácků na adresu Maďarů se objevují pravidelně. Například bojovníci „Karpatské seči“ slibují zabíjet maďarské politiky za „protiukrajinskou činnost“. Strana Jobbik vyzývá Evropu, aby se probudila. Protože na Ukrajině je od Mukačeva do Beregova jen kousek a občanská válka není jen teoretickou hrozbou, musí podle strany Jobbik přijmout maďarská vláda opatření k ochraně ukrajinských Maďarů před svévolí ukrajinských extrémistů.

Ukrajinské nacionalistické organizace jsou nebezpečím nejen pro přímé sousedy, ale pro celou Evropu. Jeden ze zabitých příslušníků Pravého sektoru v Mukačevu byl zástupcem ukrajinské diaspory v Portugalsku. Nacionalisté mají na ukrajinskou diasporu v Evropě značný vliv a dá se očekávat jejich radikalizace. Je známo, že na Donbase padlo několik ukrajinských nacionalistů, kteří přišli bojovat z ČR, Itálie, Portugalska, Španělska a Polska.

S něčím podobným se už Evropa setkala. Jednalo se o albánské extrémisty, kteří se svými bojovými zkušenostmi a podporou z Washingtonu odcházeli do balkánských zemí, Německa a Maďarska. Nyní je Ukrajina nazývána „Kosovo Východní Evropy“ a Ukrajinci se vedle kosovských Albánců mohou stát druhým hlavním neštěstím Evropy. Evropané nemají zájem vidět na svém území směs islamismu a ukrajinského nacionalismu, proto budou přitvrzovat zákony týkající se migrace, především obyvatel z Ukrajiny. První vlaštovkou změny postoje k Ukrajině je to, že západní tisk začal otevřeně nazývat ukrajinské nacionalistické formace fašisty.

Převzato z Fondsk.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
19. 7. 2015 17:10

Silnú armádu nepotrebujeme,lebo nás údajne ochráni NATO.Ale kto nás ochráni pred štátom ktorý je tiež členom NATO?
http://pronedra.ru/weapon/2015/07/16/turciya-greciya-samolyoty/

mirror
mirror
19. 7. 2015 17:28

Řecko a Turecko jsou členy NATO, avšak jedna strana se bojí druhé. Řecko zbrojilo o závod. K čemu NATO mají?

peter.
20. 7. 2015 13:16

“ Givi“včera oslávil 35 narodeniny.Oslava sa konala na obyčajnom dvore medzi činžiakmi,žiadna honosná rešturácia.,prišiel aj Zacharčenko.Čo sa tanca týka,hodnotím to tak,že…zaujímavé !
https://www.youtube.com/watch?t=13&v=ftReDO1-4xU

peter.
21. 7. 2015 6:32

Ukazuje sa,že dnešok môže priniesť zaujímavý vývoj udalostí na Ukrajine.
Pravý sektor zvolal do Kijeva celonárodné zhromaždenie svojich príslušníkov a sympatizantov-„veče“.Začína nový „majdan“.
Na Haliči sa rozbieha najväčšie vojenské cvičenie NATO + UA.
Do Podkarpatska prúdia kolóny vojakov a techniky UA.
Maďarsko vyhlásilo,že bude chrániť maďarskú menšinu na Podkarpatí.
Podnestersko vyhlásilo mobilizáciu
Už len škrtnúť zápalkou a…..

Béda
21. 7. 2015 6:46

Peter,

Jenom by mě zajímalo, co na Ukrajině, která není členem NATO ani EU a je ve válečném stavu dělá NATO? Z jakého titulu? Někdo řekne, že je to na pozvání (nelegitimní – protiústavní dodám já) vlády. Znamená to snad, že by i reprezentace DLR a LLR, vzešlá z referenda, která od začátku odmítá xenofobní nelegitimní vládu Kyjeva mohla pozvat ke společnému cvičení na své území armádu RF?

orinoko
21. 7. 2015 8:10

Výbuch v Turecku zde k vidění.

https://www.youtube.com/watch?v=Eqi4ymYXM0Q#t=25

Nad Spratleyovými ostrovy přeletěl v letadle nový emerický blbeček pro loďstvo.
Evidentní provokace. A to chtějí poslat lodě jen na pár kilometrů od míst, kde Čína vytváří nové atoly.

orinoko
21. 7. 2015 8:13

A takhle to vypadalo po výbuchu v Turecku. Převážně mladí Kurdové.

https://www.facebook.com/1449818335326549/photos/pcb.1449918765316506/1449918685316514/?type=1&theater

orinoko
21. 7. 2015 8:48

Erdragonova dcera má starost o zdraví černoprdelnických hrdlořezů.

http://www.presstv.ir/Detail/2015/07/21/421135/Turkey-Sumeyye-Erdogan-ISIL

Co se také najde v Turecku v uprchlických táborech.

https://www.youtube.com/watch?v=_kXTsl3uE9c

K Židovi coby kamenem dohodil.

http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940430000707

orinoko
21. 7. 2015 8:58
Gatta
Gatta
21. 7. 2015 9:06

Re orinoko
Jako znalce se ptám – odpovídá to ?
http://www.novarepublika.cz/2015/07/vzdej-se-nebo-zemri-valka-v-syrii-v.html

PS
Vám a Martinovi jsem dal ještě reakci na „Šťastné dětství“.

Martin (už bez taky m)
21. 7. 2015 9:29

Re Gatta: je to tam mnohde tvrdé, na hraně. A dochází jako v každé válce k velkému počtu osobních tragédií…ale právě toto a živá vzpomínka na dobu klidu a předchozí desetiletí je to co Syřany spojuje. Celkově to myslím odpovídá i větší logistické a odborné podpoře RF cílené na velící kádry. I ta diskuse pod čl. na Nové republice je poctivě výživná… Tak bych jen ocitoval ten poslední odstavec – protože „sedí jako dekl na…“. „V celé lidské historii není moc národů, které by dokázaly tak vytrvale a statečně bránit svoji zem proti tolika nepřátelům, kteří na ně útočí ze… Číst vice »

orinoko
21. 7. 2015 9:56

Gatta, vcelku ano. Ale nejde jen o Zabadání. Podobně je na tom černá akbaristická svoloč u Hasaky. Žádné slitování – nakopat jim prdel, co se do nich vejde.
Nevím určitě, ale docházejí údajně i čmrdlíky. A kdo by bojoval za židovský chálifát zadarmo, že?
Tady je mapa Hasaky a okolí. Rozdíl od 17.7. je zřejmý.

http://img.ly/system/uploads/009/114/692/original_HasakahThenNowJuly17.jpg

Béda
21. 7. 2015 10:01

RF evidentně nedůvěřuje nestrannosti mezinárodního týmu s účastí Ukrajiny a žádá rozšíření okruhu vyšetřovatelů (koneckonců Ukrajina jako zúčastněný stát má právo veta na závěrečnou zprávu a při vyšetřování bijí do očí některé chybějící věci na které upozornil M.Koller a protahování vyšetřování): http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rusko-na-jednani-RB-OSN-o-katastrofe-letu-MH17-odmitlo-zrizeni-mezinarodniho-tribunalu-384969

„…Ruský návrh se o vytvoření tribunálu nezmiňuje. Vyzývá k potrestání viníků a pověřuje generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby během dvou týdnů informoval Radu bezpečnosti „o krocích, které by rozšířily roli OSN při vyšetřování“. Šéf OSN by rovněž měl jmenovat zvláštního zmocněnce pro vyšetřování incidentu. Západní státy ruský návrh odmítly…“

orinoko
21. 7. 2015 10:09

K té mapě je třeba určitého vysvětlení. Před třemi týdny hlavní tíhu bojů přímo ve městě nesla syrská armáda a domobrana. A vypadalo to všelijak. Zasahovat muselo syrské letectvo, aby odřezávalo černé obřízky. Povedlo se. Jediné éro té blonďácké gumy v černém vigwamu nebylo široko daleko. Ta jeho éra se rochnila na severozápadě u tureckých hranic poblíž Allepa. Ale to už je zmíněno jinde. Žlutá barva znamená, že se daří Kurdům a syrská armáda přesunuje svoje vojáky jinam. Něco se dá shlédnout porůznu, ale leccos se vůbec nezmiňuje. Syrská armáda nasadila ve velkém průzkumné drony. Je to zvláštní, jak de… Číst vice »

orinoko
21. 7. 2015 10:25

Informace se dají najít i u Rusů ve Sputniku. Ale musí se pro ně na jiné teritoriální adresy.

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20150721/1016649457.html?utm_source=t.co%2FAYnp2VDovs&utm_medium=short_url&utm_content=4s6&utm_campaign=URL_shortening

orinoko
21. 7. 2015 12:02

Demonstrace v Turecku.

http://www.sana.sy/en/?p=48985

vittta
vittta
21. 7. 2015 12:11

Znáš to, Orinoko.
Z té pohádky…Pyšná princezna.
„Ať si stěžují-ale ať platí!“

orinoko
21. 7. 2015 12:27

Finální čištění na libanonských hranicích.

https://www.youtube.com/watch?v=62l6OCqCVkw

Gatta
Gatta
21. 7. 2015 13:07

orinoko napsal

Finální čištění na libanonských hranicích.

https://www.youtube.com/watch?v=62l6OCqCVkw

Děkuji za reakci i za průběžé informace z tohoto regionu.

orinoko
21. 7. 2015 13:29

A tady se můžou podělat vzteky, že Rus to se Sýrií myslí vážně.

http://spioenkop.blogspot.fr/

peter.
21. 7. 2015 13:56

Opolčenci opúšťajú svoje posty a sťahujú techniku z línie frontu.K tomuto videu len ťažko nájsť komentár iný,ako ten pod videom.
http://eduard-456.livejournal.com/524622.html

lomikel
lomikel
21. 7. 2015 14:56

http://thesaker.is/zakharchenko-deinego-and-pushilin-have-set-a-trap-for-poroshenko/
tady pisou je ze to je pres na porosenka vzhledem k celkove situaci – neimplementuje Minsk2 novorusko ano, a pokud se ukrove pohnou tak novorusko ma jiz pripravenou centralizovanou armadu k protiutoku vestsiho rozmeru. tezko se v tom vyznat, posledni dobu je saker ponekud jednostranny v analyzach.

lomikel
lomikel
21. 7. 2015 15:03

sachy se pohly, obet bileho pesce s ocekavanim vyhody v dalsim prubehu hry. Tak ci tak je to hra nebezpecna pro rusko vice nez pro ameriku, protoze se hraje u nej doma. IMHO musi na tom byt rusko stale tezce kdyz akceptuje riziko ktere plynou z nezajisteneho tyla jeho evropske casti – at uz z pohledu umisteni PO USA nebo jadernych raket ci z problemu ukrajinskych jadernych elektraren. Tohle nekompenzuje zadne ekonomicke vyhody aktualniho postupu ruska, pripadne ztraty by mohly byt fatalni.

peter.
21. 7. 2015 15:12

lomikel napsal
pres na porosenka

Už tomu prestávam veriť.Priveľa taktizovania,priveľa mŕtvych civilov,priveľa ľudského nešťastia.

orinoko
21. 7. 2015 15:28

Česko je teď na Středním východě v kurzu. Nejvíce pak logicky v Libanonu.

http://www.lbcgroup.tv/news/223292/czech-foreign-minister-says-fate-of-5-nationals-re

peter.
21. 7. 2015 16:20

orinoko napsal

http://www.isstras.eu/cs/2015/07/14/ukrajinsky-veletoc-nesmrtelny-sef-praveho-sektoru-velmistrem-zakarpati/

Článok pravdepodobne nezohľadňuje mukačevské udalosti ktoré sa odohrali v nedeľu 12.7.2015
Pre mňa to vždy bude „Podkarpatská Rus“,lebo z nášho pohľadu leží tento región POD Karpatami a tento názov niesol aj v dobe,keď bol súčasťou ČSR.Z pohľadu Ruska a Ukrajiny leží ZA Karpatami a nesie preto názov „Zakarpatská Ukrajina“aj keď nikdy vo svojej histórii nemal s Ukrajinou nič spoločného.