Svět ruskýma očima 346

 

Utužovali jsme se a zocelovali v takovém pekle

Andrej Dmitrijev

27. března 2016

Důstojník charkovského Berkutu sdělil podrobnosti, o kterých se muselo mlčet dva roky

Kapitán charkovského Berkutu, jeden z těch, kteří se buď odmlčeli nebo nebyli sdílní a kteří dělali hradbu majdanovské tlupě. Nyní dopisuje knihu o Berkutu na majdanu.

Krymský a charkovský Berkut byly dvě zodpovědné síly, které prorážely jakoukoliv obranu majdanovských radikálů. Přitom je na charkovský Berkut nejvíce trestních oznámení, i když v centru dění byl kyjevský. Když plníš služební povinnosti a někdo tě chce praštit holí po hlavě, pochopitelně se snažíš ochránit štítem a oplatit. Prý jsme bránili pokojným demonstrantům. Prý jsme překročili úřední pravomoci tím, že jsme proti těmto pokojným demonstrantům s hrnci na hlavách použili speciální prostředky.

Příkaz jít na majdan přišel 24. listopadu 2013. Během týdne pak začala horká služba. Dne 30. listopadu, to začalo aktivní stadium střetů, nám zablokovali při výjezdu autobus. „Pokojní demonstranti“ se snažili strkat našim kamarádům pod přílby hořící klacky, zasypávali je kameny (na majdanu byl kyjevský pluk). Dne 1. prosince jsme se dostali přímo do epicentra událostí, na Bankovní. Účastnili jsme se vytlačení a násilného vyčištění.

„Pokojní demonstranti“ přitvrdili 22. ledna. Vrhali láhve se zápalnou směsí. Nejdramatičtější byl psychický nátlak. Měli jsme zástupce velitele praporu (dnes je také vyšetřován, je za hranicemi Ukrajiny). V lednu při událostech na ul. Gruševského  zadržel spolu se spolupracovníky radikála a sestavil raport. Příští den se snímek raportu zástupce velitele objevil na internetu s uvedením jména a dalších údajů o něm. I adresa. Za dvě hodiny dostala jeho žena na svou stránku zprávu: „Přijedeme a podpálíme tě i s rodinou.“ Výhrůžky stále pokračovaly. Fyzické utrpení je možno přestát. Ale jiné je to, když se něco týká tvé rodiny: je nesnesitelné, když rodina a blízcí nejsou bezpečni. Oni měli výborně pracující zpravodajství. Do internetu dali i čísla našich telefonů i telefonů našich žen. Systematicky se připojovaly informace z ministerstva vnitra.

Naše veškerá data podle cestovního příkazu se objevila v Kyjevě ještě před naším příjezdem. Jméno, číslo telefonu, hodnost, postavení. Všechno se soustřeďovalo z kyjevských pracovišť. Stejně jako dříve se kontaktujeme s kolegy. A nyní se objasňují zajímavé příběhy. Byla to zrada, bylo to jednoduše zatčení. Ti, kteří nám ve dne veleli, pili už ten večer vodku s těmi, co byli proti nám.

Od tehdejšího ministra V. J. Zacharčenka je připravena k vydání kniha Krvavý majdan. Tam bude pojednáno i o zradě: jak Korjak (v době majdanu náčelník Generálního ředitelství ministerstva vnitra Ukrajiny v Kyjevě) vydal přes Zacharčenkův zákaz rozkaz k rozehnání shromáždění v noci na 30. listopadu a Ljovočkin to vše organizoval. Někteří generálové a náměstci ministra vstoupili pod vedení majdanu, někteří večeřeli s Avakovem a své příslušníky spalovali Molotovovými koktejly.

Z Kyjeva jsme se dostali snadno. Ve dnech 20. až 22. února jsme byli v Mezihoří (Mežigorje), dostali jsme automaty a munici. Protestující se už sápali k Janukovyčově rezidenci, aby už viděli to bohatství – „zlaté klozetové mísy“ a „zlaté cihly“ a aby si to vychutnali. Majdanovci chtěli, abychom rychle odešli a aby mohli vlézt volně do rezidence. Vedení se s někým od majdanovců domluvilo a nás bez meškání propustili. Jeli jsme se zbraněmi. Charkovského Berkutu se báli a dali nám pokoj.

Majdanovci vyhrožovali všem raněným. Jeden náš raněný byl s rozdrcenou patní kostí převezen kamarády do nemocnice v Charkově. V mikrobuse byl ukryt pod kobercem a dostával každé dvě hodiny morfium, aby nekřičel bolestí a neprozradil se. Odjeli ještě dva soudruzi, kteří si nevzali uniformu. Měli sportovní kalhoty, pantofle a stejní lidé jim pomohli dostat se ven z Kyjeva. Dne 21. února utíkali ranění ven  z Kyjeva, každý jak mohl. Od 18. do 20. února bylo raněno kolem tří set policistů. Mnozí se léčili sami doma, bez odborného lékařského ošetření.

Našemu veliteli Vladislavu Lukašovi se podařilo uchránit personál. Někteří velitelé se mohli na majdanu v kritické chvíli ztratit. Náš velitel byl bojovník. Potom mu nic neodpustili. Dnes je pod dohledem, má domácí vězení a náramek. Před tím si odseděl přes půl roku v kyjevské vazební věznici. Nejdřív ho obvinili z vraždy, ale nic mu nedokázali. Potom na něho navlékli vydávání nezákonných rozkazů a bránění pokojným demonstracím. Mám informaci, že mu ještě před jeho uvězněním nabízeli funkci v Kyjevě. Pochopil jsem to tak, že mu nabízeli nedotknutelnost, ale generální prokuratura Ukrajiny to nevěděla.

Dne 18. února se „pokojní demonstranti“ vydali k Nejvyšší radě. Vytlačili je na ulici Krepostní, kde se odehrál incident s nákladním autem, které úmyslně sráželo přítomné.

Radikálové z majdanu se namlsali a už se nedokázali zastavit. Stejná tragédie, k jaké došlo v Oděse, se mohla o něco dříve stát v Charkově. Bylo nám na jaře jasné, že pokud město ponecháme, bude během deseti až patnácti dní zcela pod vládou Pravého sektoru.

Z vesnice Čutovo v Poltavské oblasti bylo vypraveno třicet až čtyřicet autobusů a osobních aut s radikály do Charkova. Na vlastní oči jsme viděli, jak byli „turisté“ vybaveni. Materiálem byly ženijní lopatky, pistole, nože, mačety, hole. Příští den mladíci v Charkově honili ty, kteří dojeli. Avšak hlavní autobusy byly zastaveny pod Poltavou. Nezvaným hostům jsme objasnili, že je v Charkově náš Berkut, který situaci kontroluje a jiné kontrolory nepotřebujeme. Natloukli jsme jim to do hlav a provedli jsme profylaktickou besedu o nepřípustnosti narušování veřejného pořádku. Doporučili jsme jim  návrat. Akce se zúčastnili Berkut a milice z Charkova. Poltavští milicionáři stáli stranou a pozorovali. Právě v této chvíli byl v Poltavě štáb Pravého sektoru.

Radikálové si na nás soustavně stěžovali. Všechny dobrovolnické prapory vjíždějící do Charkova ze zóny ATO procházely tvrdou zkouškou. Hlídali jsme, aby do města nepřivezli nějaké harampádí. Pokud by se vzpouzeli, museli by poslušně ležet čumákem k zemi.

V dubnu 2014 jsme zaslechli, že chtějí Lukaše zprostit funkce a poslat někoho z Kyjeva. Nesouhlasili jsme. Celý náš prapor se rozhodl jít k veliteli na ministerstvo vnitra. Oblékli jsme uniformy, znaky Berkutu, barety a v pořádku odešli na metro, aby nás neobvinili z užívání služebních aut k soukromým účelům. Náčelník slíbil, že velitel bude dále pracovat. Ale za měsíc jej stejně odvolali.

Bývalý Berkut postupně přecházel do ATO. Na podzim 2014 jsme jezdili do smutně proslulého 59. okruhu (to je Doněcká oblast) do Velké Novoselky, kde byl oblastní výbor. Tam byly volby skutečně pod hlavněmi automatů. Kandidoval zástupce velitele praporu „Dněpr-1“ Maňko. Do voleb šel i místní kandidát Sažko, starosta města Kurachovo. Vyhrál. Jenže se do Novoselky shromáždila ozbrojená skupina podporující Maňka, byli to členové Dněpru-1, Pravý sektor. Museli jsme tam bránit pořádek, trochu se střílelo. Dněpr-1 proti nám zahájil palbu. Obklíčili nás ve škole. Přivezli dva obrněné transportéry. Proti nám postavili dva džípy s automatickými granátomety. Vyhrožovali, že nás rozstřílejí. Potom přijeli čtyři obrněnce Národní gardy a vše uklidnili.

Loni jsme jezdili zastavovat skandální trestní oddíl „Tornádo“, který nakonec rozpustili nařízením shora. Doprovázeli jsme zatčené do Charkova.

V bojových akcích s opolčenci jsme nebyli.

Nikoliv Avakov nedůvěřoval nám, ale spíše my jsme nedůvěřovali jemu. Jak je možno důvěřovat těm, kteří na nás plivali, haněli nás a potom přišli s návrhem začít vše od nuly. Nějakou dobu jsme si mysleli, že se situace v Charkově změní, že tato neodpovědná vláda v zemi není na dlouho. Jakmile začaly v praporu prověrky, když se připojila prokuratura, chlapci nevydrželi a ujeli. My jsme se udrželi do roku 2015. Ti, kteří odjeli hned na počátku, už mají ruské pasy. Avakov je nám cizí. Je dobrým ministrem pro majdanovské avanturisty, pro šejdíře a zrádce Berkutu. Naším  ministrem je Vitalij Zacharčenko. Jeho nadace „Jihovýchod“ pomáhá v Donbasu a také milicionářům, kteří měli problémy na Ukrajině. Vitalij nás podpořil v těžké chvíli.

S bratry Jangolenkovými je to tak. Nebyli na majdanu. V té době ležela Tymošenková v nemocnici. Tam ji chránil Berkut. Když my jsme sloužili na majdanu, byli bratři u Tymošenkové v nemocnici. Vláda z majdanu jim dala funkce velitelů praporů „Slobožanščina“ a „Charkov-1“. Po majdanu odmítli plnit příkazy velitele Lukaše. Jeden z bratří vytáhl nůž s tím, že ho použije. Chlapci dostali pistole. Utekli a vyhodili je z praporu. Bratři Jangolenkové, to je tvář současné vlády. Nikoliv Berkutu. Bratři provádějí mnohé komické kousky. Například přespávali na hrobech kozáků, aby prý na ně přešla jejich síla.

K dnešku je z Ukrajiny pryč asi 20 % členů charkovského Berkutu. Přes polovina členů odešla. V mojí knize o Berkutu, kterou právě dokončuji, se mluví o tom, co vidí voják Berkutu Ivan. Dne 1. prosince hnal se svými soudruhy bastardy s řetězy z Bankovoj. Dne 10. prosince vytlačili „pokojné demonstranty“ a prozkoumali barikádu na Institutské. Dne 19. prosince byl Ivan na ulici Gruševského, když „pokojní demonstranti“ zapálili autobus. V době, kdy ještě nebyli ostřelovači ani „černá rota“ (18. února), bylo v jeho charkovském útvaru 12 lidí se střelnými ranami a v záporožském Berkutu byl člověk zabitý broky do obličeje.

V knize bude o našich pocitech, emocích, rozhovorech, vztahu k událostem. Neidealizuji naše příslušníky. Jsou to obyčejní lidé s dobrými i špatnými vlastnostmi. Leckdo nevydržel psychický nátlak, všemi způsoby se snažil ujet. Druzí se naopak utužovali a v tom pekle zocelovali.

Převzato z Politikus.ru

***

Osvobození Palmýry: Plichta se stala vítězstvím

Said Gafurov

30. března 2016

Syrské ozbrojené síly za podpory spojenců – leteckých a kosmických sil Ruska a speciálních sil Ruska, oddílů libanonského Hizballáhu, islámských sborů Revolučních gard Íránu a šíitských milic v Iráku a Afghánistánu osvobodily město Tadmur – úchvatnou antickou Palmyru od pseudoislámských bojovníků. Osvobození Palmyry je přelom ve válce.

Osvobození Palmyry: radost z vítězství

Vladimir Putin spolu se stálými členy RB OSN posuzoval perspektivy a budoucí plány. Zatelefonoval Bašáru Asadovi a pogratuloval mu k velkolepému úspěchu a posoudil nadcházející vývoj událostí. Projednávali také problémy vzniklé rozkradením historických artefaktů Palmýry bojovníky IS. Jde o velmi důležité kulturní předměty, vysoce ceněné na černém trhu. Zabývali se i otázkou obnovy zničených historických památek.

Na zasedání FATF (skupina zabývající se opatřeními proti praní špinavých peněz) bylo jedním ze dvou projednávaných bodů zabránit  využívání ukradených a na Západě rozprodávaných syrských historických památek k financování terorismu a bylo naplánováno, jak blokovat jejich pašování na světové trhy. Lze doufat, že teroristé dostanou nečekaný úder. V Sýrii byly všechny památky pečlivě registrované a vzhledem k přísným opatřením západních (i východních) orgánů justice je bude složité prodávat.

Palmýru je potřeba obnovit. Putin již hovořil s generální ředitelkou UNESCO, Bulharkou Irinou Bokovou. UNESCO zahájí obnovu Palmýry ihned, jakmile bude vyřešena otázka bezpečnosti. Putin zavolal i íránskému prezidentu Hasanu Rúhánímu, posoudil s ním problematiku Sýrie a aktivizaci dvoustranných kontaktů s ohledem na úspěchy syrské armády.

V čem tkví význam vítězství syrské armády v Palmyře?

Ukazují se dva důležité aspekty – strategický a symbolický. Ve vojenské mluvě je Palmýra předmostím. Mezi ní a Rakkou je poušť. Loňský květnový úspěch IS v Palmýře znamenal, že převedli svoji aktivitu za hranice pouště a zahájili ofenzívu. Taktika syrské armády znamenala rozprášení syrských sil do posádek ve velkých městech a přenechání iniciativy bojovníkům, kteří si sami mohli rozhodovat, kde budou útočit.

Pro uchopení iniciativy museli přijít ruské letecké a kosmické síly spolu s revizí taktiky syrské armády a to nejhlavnější – převzetí iniciativy. Dnes už Syřané volí směr útoku. Nutí povstalce se trhat a chaoticky přemisťovat rezervy po cestách vystavených leteckým útokům. Stálá služba posádkového typu je ponechána  domobraně.

Nyní to vypadá, že začal silný útok v provincii Deir ez-Zor k odblokování jejího hlavního města. Volbu směrů hlavních úderů má již v rukách vedení syrské armády. Syřané již převzali válečnou iniciativu (vítězství v Tadmuru znamenalo průlom ve válce) a zajišťují podmínky pro politické reformy v rámci příměří s podstatnou částí povstalců. Příměří není remíza mezi syrskou armádou a povstalci. Je to zjevné vítězství syrských ozbrojených sil, syrského vedení, syrského prezidenta a v konečném důsledku syrského lidu.

Bojovníci byli donuceni zahraničně politickou a vojenskou aktivitou Ruska a jeho spojenců a aktivitou mezinárodní diplomacie sednout k jednacímu stolu. Je to velkolepý politický úspěch Sýrie a vítězství významnější než osvobození území.

Palmýra bude určitě obnovena.

Převzato z Pravda.ru

***

Na dvou židlích

Proč Lukašenko provokuje Moskvu přátelstvím s Washingtonem

Pavel Jurincev

1. dubna 2016

Změna názorů

Ve dnech 28. až 30 března byl na návštěvě Minsku zástupce asistenta ministra obrany USA pro Rusko, Ukrajinu a Eurasii Carpenter. Ještě před tím se v prosinci 2015 objevila ve Washingtonu delegace ministerstva obrany Běloruska. Ovšem tuto návštěvu v Minsku usilovně tajili. Podle oficiální  verze byli v delegaci úředníci ministerstva zahraničí, ústřední volební komise, ministerstva spravedlnosti, Generální prokuratury a Národního ústředí justice a právních studií. Nedávno se ukázalo, že Bělorusové měli v USA jakési konzultace na úrovni ministerstva obrany. Běloruský ministr obrany Rjabkov informoval po jednání s Carpenterem za použití banální fráze, že „si strany vyměnily pohled na otázky mezinárodní bezpečnosti ve vojenské sféře“. Je to divné. Vždyť Bělorusko má řadu důležitých závazků k Rusku i ve vojenské sféře a vztah USA k Rusku je dobře známý.

Carpenter sdělil, že „viděl na běloruské straně směřování k demokratizaci země a pokrok v demokratizačních procesech“. Přitom všem se USA dívá na politický režim v Bělorusku s neskrývaným přezíráním jako na nedemokratický a Lukašenko je pro ně diktátor. Sankce na Bělorusko trvají a mají účinnost nejméně do 30. dubna. Platí pro největší běloruské společnosti, ač formálně byly v říjnu 2015 zmrazeny.

Vedle toho budou sotva učiněny nějaké změny v seznamu běloruských úředníků se zákazem vstupu do USA ještě před koncem funkčního období Obamy. V seznamu je i Lukašenko. A to přes veškeré návštěvy amerických představitelů v Minsku. Dvojakost pozice Washingtonu ukazuje na to, že USA nemá snahu včlenit Bělorusko do sféry svého vlivu, jak je to možno pozorovat u Evropské unie, ale že se Američané snaží zkoumat situaci vzhledem k pokračující aktivitě Ruska v zahraniční politice a připravit se v rámci své nové válečné koncepce ve Východní Evropě na výměnu svého prezidenta. Zejména toto je hlavním důvodem náhlého zájmu Washingtonu o Bělorusko. Nikoliv přání rozehrát kontakty s Lukašenkem.

Očekávání Minsku

Ohledně USA si Minsk dělá mimořádné naděje. Vždyť Carpenter se nesetkal jenom se zástupcem ministerstva obrany, což by bylo na jeho úrovni, ale také s prezidentem. Ten nazval USA „globální světovou říší“ a „prvním státem světa“. Takovéto oslovení Američané od běloruského vůdce nikdy neslyšeli. U oficiálního Minsku politika Washingtonu vždy vyvolávala jen negativní hodnocení. Navíc prezident mnohokrát Američany obvinil z „nečestnosti“ a licoměrnosti.

Carpenter v poklonách nezůstal pozadu. Lukašenkovu samolibost potěšil slovy o tom, že USA považují za důležité „posuzovat otázky evropské bezpečnosti zejména s Běloruskem“ s tím, že Washington „vysoce cení neutrální úlohu“ republiky v ukrajinském konfliktu. To dobře ladí s návrhy polského ministra zahraničí, který nedávno navštívil Minsk, aby společným úsilím Minsku a Varšavy docílili změnu formátu jednacího postupu ve věci Ukrajiny. Vypadá to, že v Minsku se už souhlasí s propadem hospodářské politiky na oplátku za zvýšení svého postavení na mezinárodní scéně. V horším případě bude možné, že  zlepšení vztahů se Západem i s USA bude Bělorusku sloužit k možnosti „prodat“ je Rusku za příští půjčky a dotace.

Hrají na ambicích

Bělorusko se už nachází na hranici, kdy ztrácí kontrolu nad politickými hrami kolem sebe a nad svými vztahy s Ruskem. Minsk svým objímáním Carpentera plivl směrem k Moskvě. Američan je znám svojí rusofobií a organizováním a podporováním nestability na různých místech světa. Přitom Bělorusko ještě nedávno tvrdilo, že je připraveno přijmout spolu s Ruskem novou vojenskou doktrínu Svazového státu a pokračovat v další vojensko-strategické spolupráci obou zemí. A najednou vede běloruská vláda jednání s těmi, kteří považují Rusko a tím i jeho spojence za své potenciální nepřátele.

Bělorusové přistoupili na akreditování vojenských atašé u velvyslanectví obou zemí. Znamená to, že o současných složitých geopolitických podmínkách dovolí Američanům oficiálně shromažďovat informace o ozbrojených silách země a dohlížet na vojenská cvičení. Zřejmě dalším krokem Washingtonu bude návrh na společná vojenská cvičení s armádami NATO.

Lukašenkovo prohlášení, že bez účasti USA není možno rozhodovat ani jeden regionální nebo globální problém, už neznamená jen snahu zalíbit se Američanům. Poprvé za posledních 20 let začíná Minsk novou etapu spolupráce s USA a Washington spolu s Bruselem mohou být alternativou k Rusku. Američané sázejí na problémy v politických ambicích běloruského vedení a zahájili postupný rozklad vojensko-politické spolupráce Minsku a Moskvy. A právě na ní byl založen svazek těchto dvou států.

Převzato z Lenta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
58 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
2. 4. 2016 21:08

Proces vytváření chaosu na ruských hranicích se jak se zdá americkým jestřábům daří. Obamovi zřejmě nezbude nic jiného,než odvolat khaki mozeček Bredlove z funkce dřív,než se mu podaří vyvolat velkou válku s Ruskem.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7732-jsme-pripraveni-bojovat-a-zvitezit-nato-meni-v-dramatickem-posuvu-vychodoevropskou-doktrinu-od-strategie-ujisteni-na-strategii-odstraseni

zajoch
3. 4. 2016 10:53

Ázerbajdžán se rozhodl jednostranně zastavit všechny vojenské operace na čáře střetu v Karabachu, uvedl šéf tiskové služby ázerbájdžánského ministerstva obrany.
https://news.mail.ru/politics/25340520/

zajoch
3. 4. 2016 11:11

Ministerstvo republiky Náhorní Karabach vyvrátilo zprávu Baku o zastavení válečných akcí. Tiskový mluvčí úřadu Senor Asratjan řekl, že „v tuto dobu bojové akce pokračují“.
http://lenta.ru/news/2016/04/03/nkr/

Sio
Sio
3. 4. 2016 13:10

Lukašenko má z nějakého důvodu v gatích, nejspíše se obává nového Majdanu v Minsku. Zdá se ale, že nevsadil na správného koně. Jakmile vedení země převezme CIA jako na Ukrajině, asi jej už moc potřebovat nebudou.

fajt
3. 4. 2016 13:24

http://3mv.ru/47881-ssha-odobrili-agressiyu-azerbaydzhana-bayden-garantiruet-podderzhku-shtatov.html – tahle šachová partie vedena v současnosti Kremlem nebude fungovat, ani bych se nedivil, kdyby neoconi otevřeli další proxy konflikt na Kurilských ostrovech … možná to Lukašenko vidí trochu lépe ( pokud to celé není nějaká kagebácká hra na idioty alá Andropov končící dalším Míšou ober čorkařem), krom toho, o sympatie prostých lidí na Donbase přichází ruská moc pěkně. ..)

zajoch
3. 4. 2016 13:35

Myslíte Sio? Mi podle toho co kde čtu připadá, že by mohl mít buď moc másla na hlavě a je vydíratelný, anebo je tak sebestředný a omezený, že si nedovede odvodit co nastane, pokud se odvrátí od Ruska, jak na to upozorňujete vy. Jako kdyby si myslel, že právě v Bělorusku nastane jiný průběh než na Ukrajině. Třeba se zhlédl v Polsku a cítí se být v podobné pozici. Docela bych dala za pravdu tomu, že chce natahovat Rusko na skřipec a potom jej vydírat, protože zase na naivního pitomce nevypadá. Spíše na gaunera a to se ukazuje už dlouhou… Číst vice »

Sio
Sio
3. 4. 2016 15:39

fajt napsal http://3mv.ru/47881-ssha-odobrili-agressiyu-azerbaydzhana-bayden-garantiruet-podderzhku-shtatov.html – tahle šachová partie vedena v současnosti Kremlem nebude fungovat, ani bych se nedivil, kdyby neoconi otevřeli další proxy konflikt na Kurilských ostrovech … možná to Lukašenko vidí trochu lépe ( pokud to celé není nějaká kagebácká hra na idioty alá Andropovkončící dalším Míšou ober čorkařem),krom toho, o sympatie prostých lidí na Donbase přichází ruská moc pěkně. ..) Ještě se to ani nerozeběhlo a už máte stažené kalhoty. Zatím není moc informací, ale „experti“ už vědí, jak to skončí. Například útok na Krym by už bl útokem přímo na Rusko, což by bylo ohromným rizikem vzhledem k… Číst vice »

Sio
Sio
3. 4. 2016 15:47

zajoch napsal Myslíte Sio? Mi podle toho co kde čtu připadá, že by mohl mít buď moc másla na hlavě a je vydíratelný, anebo je tak sebestředný a omezený, že si nedovede odvodit co nastane, pokud se odvrátí od Ruska, jak na to upozorňujete vy. Jako kdyby si myslel, že právě v Bělorusku nastane jiný průběh než na Ukrajině. Třeba se zhlédl v Polsku a cítí se být v podobné pozici. Docela bych dala za pravdu tomu, že chce natahovat Rusko na skřipec a potom jej vydírat, protože zase na naivního pitomce nevypadá. Spíše na gaunera a to se ukazuje… Číst vice »

fajt
3. 4. 2016 18:38

http://ria.ru/world/20160403/1401862097.html – to je zajímavá strategie, byl vzat do ochranné vazby a podle potřeby si ho paša buď uvaří a nebo oslaví. Sio, já neanalyzuju a neexpertizuju, pouze glosuju ( tak trochu mi příjde, že ruská zahraniční politika ztratila původní esprit, řekl byl – už jsem o tom i psal – že kremelská politika přestává být – i v ryze praktických věcech – čitelná i pro odbornou veřejnost ),takže si trochu ještě přisadím, co takový Dagestán, tady je vedení nastaveno taky dost protirusky a proti čečensky, tady by taky stačila pouhá sirka a je tady další území, na které Moskva… Číst vice »

zajoch
3. 4. 2016 19:27

Putin by se měl obrátit na komentátory OM. Určitě by zde našel alespoň jednoho rádce, který by mu řekl co dělá špatně a poradil jak to dělat správně.

hudryper
hudryper
3. 4. 2016 20:31

Zajochu,nejsi dneska nějaká štiplavá ? To se Ti na zahrádce vyhrabali krtci,nebo co Tě tak zvedlo?
Určitě víš,že lidé Tvého stáří žijí ze svých vzpomínek.Chlapi dost často z vojny,kterou jsi nezažila,
a to Ti zřejmě připadá nadbytečné,viď ? My zase těžko můžeme vzpomínat na to,jak jsme rodili ,
vdávali se a kdy jsme toho domácího opilce naposledy nepustili domů,že musel přespat v parku.
Nechci být vztahovačný,zřejmě to platilo fajtovi,ale Putinovi bych radit nedokázal,nejspíš bych mu radil špatně a to bych nechtěl.

Sio
Sio
3. 4. 2016 20:56

fajt napsal http://ria.ru/world/20160403/1401862097.html – to je zajímavá strategie, byl vzat do ochranné vazby a podle potřeby si ho paša buď uvaří a nebo oslaví. Sio, já neanalyzuju a neexpertizuju, pouze glosuju ( tak trochu mi příjde, že ruská zahraniční politika ztratila původní esprit, řekl byl – už jsem o tom i psal – že kremelská politika přestává být– i v ryze praktických věcech – čitelná i pro odbornou veřejnost ),takže si trochu ještě přisadím, co takový Dagestán, tady je vedení nastaveno taky dost protirusky a proti čečensky, tady by taky stačila pouhá sirka a je tady další území, na které… Číst vice »

Clair
4. 4. 2016 0:19

Panamské listy na dnešnim Huffington Post uvádějí, že pres. Putin má se svými blízkými přáteli, které protěžuje zašité 2 biliony dolarů. Že by se už Washington připravoval na ruské volby a hodlá pustit svůj spouštěč touto předehrou?

http://www.theguardian.com/news/2016/apr/03/panama-papers-money-hidden-offshore

Clair
4. 4. 2016 0:37

No jistě, ani jsem nestačila přečíst jednu stránku a ejhle, už je tam proti Putinovi další obvinění, jeho přítele Mikhaila Lesina, který zahynul v US pateho listopadu, když US tvrdily, že měl srdeční příhodu. Trvalo jim to jenom pět měsíců, kdy konečně vyšlo najevo, že byl zavražděn, zřejmě jako Litviněnko, takže teď je to třeba opět hodit na pres.Putina.
Bylo by dobre, kdyby to někdo mohl přeložit.
http://www.nytimes.com/2016/04/03/us/mikhail-lesins-strange-death-in-us-follows-a-fall-from-russias-elite.html?_r=0

fajt
4. 4. 2016 6:22

Sio napsal
Tak nějak nemám moc důvěru ve vaše veselé historky z natáčení…

důležitý je, že nemáte výhrady k mému prvnímu odstavci. ..)

fajt
4. 4. 2016 6:29

hudryper napsal
hudryper

víte, Hudrypere, co považuji za nejdůležitější lidskou vlastnost ( tedy já ji mám za vlastnost, protože někteří ji mají více než zdrávo a to není jenom tak, s tím se už musíte narodit ) ? ŠTĚSTÍ – ostatní věci jsou v životě v podstatě podružné. ..)

zajoch
4. 4. 2016 6:38

Hudrypere, zřejmě vztahovačný jsi, ač jsi to kdysi vytýkal Bédovi. V souvislosti s mojí poznámkou jsi zcela mimo. Tobě rozhodně neplatila. Ty přece víš, jaký k tobě chovám obdiv :-)
Ale něco bych k tobě přece jen měla. Všiml jsi si někdy, že bych sem do svých textů zahrnovala informace o tvé osobě, případně o tvé rodině?

zedd
zedd
4. 4. 2016 6:41

Výběr zveřejněných jmen politiků – Putin a Gunnlaugsson – jistě není náhodný. Nasnadě je otázka, co mají tihle dva společného. Její zodpovězení by nám mohlo napovědět, jaké jsou zájmy těch, kdo tahají za nitky v pozadí „Panama papers“.
Zjevně jde o dobře připravené divadlo. Připusťme, že materiály jsou autentické. To, kdo bude skutečně odstřelen, je teď v rukou „International Consortium of Investigative Journalists“. Nic o nich nevím, zbývá jen doufat, že se jejich zájmy částečně kryjí s těmi mými. První salva tomu ovšem moc nenapovídá.

zedd
zedd
4. 4. 2016 6:48

doplnění:

Významní donátoři z poslední doby (čekal jsem, že Soros bude na prvním místě):

Recent ICIJ funders include: Adessium Foundation, Open Society Foundations, The Sigrid Rausing Trust, the Fritt Ord Foundation, the Pulitzer Center on Crisis Reporting, The Ford Foundation, The David and Lucile Packard Foundation, Pew Charitable Trusts and Waterloo Foundation.

We are also very grateful for the support of the Australian philanthropist and businessman Graeme Wood.

zedd
zedd
4. 4. 2016 7:03

Projel jsem si ta pro mne méně známá jména: Vesměs jde o – promiňte mi ten výraz – sluníčkářské projekty, kdy se na základě chytlavé fasády tlačí dalekosáhlé a nepopulární politiky. V našem prostředí bych zmínil solární tunel, v globálním měřítku uhlíkovou daň.

Tož těmhle bych nevěřil ani nos mezi očima.

fajt
4. 4. 2016 7:27

http://www.gazeta.ru/business/news/2016/04/04/n_8455949.shtml – a nafta se taky sune dolů, je prý nový plán na 10 baxů za barell, Libye dostatečně výživně frakuje americká oil pole. ..)

hudryper
hudryper
4. 4. 2016 7:57

zedd napsal Tož těmhle bych nevěřil ani nos mezi očima. Já také ne,zedde. Dokonce dnes ráno v 8 hod.na Radiožurnálu řekli,že jde o protiputinovskou akci a že se k tomu v tomto smyslu vyjádřil i Peskov,mluvčí Kremlu. Na desinformacích tohoto druhu je dobré,že v zájmu dosažení úspěchu u čtenářů či posluchačů v nich musí být nejméně 90% pravdy a obecně prověřitelných údajů. Jde samozřejmě o vykalkulované „kolaterální ztráty“. Jinými slovy. Přichází období,kdy se budou stříhat ovečky s mimořádně vydatným rounem o velikosti V.Klaus , resp.jeho koník Kellner, Sekyra ,Křetínský a podobní. Klaus pochopil jako první a proto koupil O2 a… Číst vice »

Sio
Sio
4. 4. 2016 8:10

hudryper napsal Já také ne,zedde. Dokonce dnes ráno v 8 hod.na Radiožurnálu řekli,že jde o protiputinovskou akci a že se k tomu v tomto smyslu vyjádřil i Peskov,mluvčí Kremlu. Na desinformacích tohoto druhu je dobré,že v zájmu dosažení úspěchu u čtenářů či posluchačů v nich musí být nejméně 90% pravdy a obecně prověřitelných údajů. Jde samozřejmě o vykalkulované „kolaterální ztráty“. Jinými slovy. Přichází období,kdy se budou stříhat ovečky s mimořádně vydatným rounem o velikosti V.Klaus , resp.jeho koník Kellner, Sekyra ,Křetínský a podobní. Klaus pochopil jako první a proto koupil O2 a my,kteří jsme byli jeho zákazníci nyní platíme ty… Číst vice »

fra
fra
4. 4. 2016 8:36

Ve věci PanamaPapers o které se zmiňujete je článek na CFP, kde je mimo jiné uvedeno že podle studie Světové Banky proteče přes daňové ráje přes jeden a půl trilionu dolarů ročně. Přes 250 000 dokumentů se údajně týká českých klientů v daňových rájích. Dávám odkaz:
http://www.czechfreepress.cz/kauzy/panamapapers.html

zedd
zedd
4. 4. 2016 8:50

: Musím s Vámi souhlasit. Tahle akce přesahuje rámec dělostřelecké přípravy pro místní ofenzivu. Tohle je strategické bombardování, které budou následovat postřižiny nebývalých rozměrů.

fajt
4. 4. 2016 9:03

zedd napsal zedd tak někdo v Rusku ( musím být opatrný na personalizaci, páč mi okamžitě na hlavě přistane škatulka ) si stále myslí, že to dá politicky ( tedy vyšší feudální ) a neocony umravní ( donutí je se dělit o kořist), těm je zase úplně jedno jak u toho vypadají ( propagandu mají zmáknutou na jedničku a když něco skřípe, tak dav dokáží velmi rychle umravnit proxy nástrojem a nebo ekonomicky pošlou na onen svět ) důležitý je pro ně jenom výsledek ( prostředky a tvář vem ďas ) a tady to z jejich pozice vypadá ( zatím… Číst vice »

zedd
zedd
4. 4. 2016 9:03

Já z toho začínám mít dojem třicetileté války. USA zde přisoudím roli reformované strany, EU zas té katolické. Kudy se prožene vojsko, zůstává spálená zem. Jednotliví aktéři mění strany podle ožehavé potřeby. Nad tím vším se vznáší půlměsíc. Někde poblíž Bílé hory sepisuje Descartes z nudy svoje meditace – ze zpětného pohledu geniální reflexe myšlenkového pohybu jeho doby. Zatímco klepal kosu a nikdo o něm nevěděl, dnes máme možnost tyhle novátory sledovat skoro v přímém přenosu. A jsou jich spousty. Jenže jak reformní, tak katoličtí, maj většinou artikulovaný zájem na tom, aby vědátoři drželi hubu a věnovali se vývoji další… Číst vice »

Sio
Sio
4. 4. 2016 9:19

zedd napsal Já z toho začínám mít dojem třicetileté války. USA zde přisoudím roli reformované strany, EU zas té katolické. Kudy se prožene vojsko, zůstává spálená zem. Jednotliví aktéři mění strany podle ožehavé potřeby. Nad tím vším se vznáší půlměsíc. Někde poblíž Bílé hory sepisuje Descartes z nudy svoje meditace – ze zpětného pohledu geniální reflexe myšlenkového pohybu jeho doby. Zatímco klepal kosu a nikdo o něm nevěděl, dnes máme možnost tyhle novátory sledovat skoro v přímém přenosu. A jsou jich spousty. Jenže jak reformní, tak katoličtí, maj většinou artikulovaný zájem na tom, aby vědátoři drželi hubu a věnovali se… Číst vice »

fajt
4. 4. 2016 9:30
M.C.
4. 4. 2016 9:30

Kolega Fajt dělá poněkud z komára velblouda. Od roku 2000 už pamatuju mnoho situací, kdy různí exoti jásali, jak je Rusko (případně Putin jako jeho personifikace) pod tlakem, v pytli, v koutě, atd., no a v konečném důsledku Rusko stále posiluje svoji pozici na mezinárodní scéně. Když bude na koni vojensky a diplomaticky, řešení ekonomické situace se už najde – dokážou si ho vynutit jak proti vnějším tak proti vnitřním podjebávačům. Breedlove by měl radši mlčet, akorát se ztrapňuje. Posilování americké vojenské přítomnosti ve východoevropských zemích může mít tři důvody: a) zastrašování jejich vlád a obyvatelstva b) předvádění vládám i… Číst vice »

fajt
4. 4. 2016 9:36

http://cdn2.img.cz.sputniknews.com/images/273/32/2733231.jpg – těmto lidem by dle přírody měl patřit svět http://media.gettyimages.com/photos/ambassador-to-russia-john-ftefft-arrives-for-his-meeting-with-of-picture-id465828484 – a tihle by tady dávno neměli být … kde se stala ta fatální chyba a který všehok…míra tomu mohutně pomáhal. ..)

zedd
zedd
4. 4. 2016 9:38

Byvše disgrafikem, zůstanu u slov. Ale když jsme u toho, tak mám v arsenálu cosi příhodného z podivuhodného letiště v Denveru. Radost pohledět:

http://vigilantcitizen.com/sinistersites/sinister-sites-the-denver-international-airport/

Budiž známo, že se neztotožňuji se všemi interpretacemi na té stránce. Nicméně ty fresky jsou obsahově nabité až až.

fajt
4. 4. 2016 9:52

M.C. napsal M.C. i za Stalina a pak za Brežněva vypadal sovětský svět a prostor k neotřesení a pak stačil jeden zaprodanec ( na kterém se tedy léta pracovalo i za dozoru a přispění sovětské správy) a všechno kvalitní šlo do kytek a „lidé“ s nastavením Breedlova a spol. měli na vrch – pokud sociální inženýři typu neoconů, Vatikánu a bankerských jewrejských rodin budou mít hegemonistickou moc a ekonomickou sílu ( budou vlastnit kapitalistické kasíno s tiskárnou světových losů), tak žádný nový civilizační prostor nebude, takže pokud tihle dravci nebudou bradou vzhůru, tak se v podstatě nic důležitého a zásadního… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
4. 4. 2016 9:55

fajt napsal

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/384542/to-neudelal-ani-gottwald-duku-rozcilil-navrh-kscm-o-daneni-cirkevnich-nahrad.html – trochu zpět na česká blata, co na to zdejší sprostý lid. ..)

Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu.
Víte, ruská pravoslavná církev má právo stěžovat si na útisk za komunistů. Byly časy, kdy bolševici stříleli popy jak králíky. Nic takového od ní neslyšíme, naopak spolupracuje na morální obnově.
Naproti tomu malé české církve trvale vřeští o zločinném režimu a realizují se bezmeznou, nestydatou žravostí.

zedd
zedd
4. 4. 2016 10:19

@fajt&duka: No zrovna včera jsme si s čerstvě katolickou matičkou notovali, jaké je ten Duka požehnání: Vyžrané prasátko lačnící po větším bříšku, na zápěstí hodinky s uloupenou „národní“ relikvií. Obě pazoury v přinejlepším šedém byznysu, plná morda hodnot, na které sám z vysoka kálí – ostatně jsou prý křesťanské, tož jest jeho svatým právem vydělat se do vlastního hnízda.
V čem to požehnání? Dyť je jak z komiksu dob mistra Jana Husa. Až kýčovitě naplňuje představu zkorumpovaného preláta.

M.C.
4. 4. 2016 10:41

fajt napsal i za Stalina a pak za Brežněva vypadal sovětský svět a prostor k neotřesenía pak stačil jeden zaprodanec ( na kterém se tedy léta pracovalo i za dozoru a přispění sovětské správy) a všechno kvalitní šlo do kytek a „lidé“ s nastavenímBreedlova a spol. měli na vrch – pokud sociální inženýři typu neoconů, Vatikánu a bankerských jewrejských rodin budou mít hegemonistickou moc a ekonomickou sílu ( budou vlastnit kapitalistické kasíno s tiskárnou světových losů), tak žádný nový civilizační prostor nebude, takže pokud tihle dravci nebudou bradou vzhůru, tak se v podstatě nic důležitého a zásadníhove změně dnešního zkaženého… Číst vice »

Sio
Sio
4. 4. 2016 11:34

J. Hruška napsal Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. Víte, ruská pravoslavná církev má právo stěžovat si na útisk za komunistů. Byly časy, kdy bolševici stříleli popy jak králíky. Nic takového od ní neslyšíme, naopak spolupracuje na morální obnově. Naproti tomu malé české církve trvale vřeští o zločinném režimu a realizují se bezmeznou, nestydatou žravostí. Myslím, že tím velmi ubližují především tomu všemu dobrému, co v křesťanství je. Ale bohužel, mrzký materialismus v praxi ovládá mocné církve už po staletí. Proto si myslím, že kdo je skutečně přesvědčen, že je křesťan, by se měl církvím vyhnut,… Číst vice »

Sio
Sio
4. 4. 2016 11:44

M.C. napsal To je právě to, že jeden zaprodanec nestačí, za ním musí stát celá mocenská klika aby to prošlo. Viz převrat nepřevrat v srpnu 1991.A ostatní musí být koupeni nebo uvedeni v omyl (oblbnuti). Právě proto, že Rusové už to jednou absolvovali (a není to tak dávno, aby si to nepamatovali) tak podruhé je na stejný špek těžko někdo chytí. Rusové prohráli především informační válku. Zhlídli se v hračkách ze západu. Nemuselo by to nastat, byli by schopni si ty hračky vyrobit sami, jak vidíme na příkladu ruského vojenského průmyslu. Jenže ve vedení byla banda neschopných zkostnatělých dědků, kteří… Číst vice »

Irena
4. 4. 2016 12:09

Про то, что с помощью нашего Президента были „отмыты“ и выведены на оффшорные счета 2 миллиарда долларов, я даже писать не хочу. Сочинители подобных „обвинений и разоблачений“, похоже, потеряли не только стыд, но и нюх! Это в Молдове можно выводить людей на площади рассказами о том, как президент или премьер „спионерил“ миллиард долларов, потому что там это равносильно „спионериванию“ всех доходов бюджета за год. У нас же…, ну, Россия – страна куда более сосоятельная и состоявшаяся во всех отношениях. Поэтому, уж если хотели потрясти наше воображение, то следовало бы сочинителям другие цифры называть, и препоносить их не в контексте „то… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
4. 4. 2016 13:21

Sio napsal
Myslím, že tím velmi ubližují především tomu všemu dobrému, co v křesťanství je. Ale bohužel, mrzký materialismus v praxi ovládá mocné církve už po staletí. Proto si myslím, že kdo je skutečně přesvědčen, že je křesťan, by se měl církvím vyhnut, především těm větším.

To máte těžké. Ono je to trochu podobné jako se ženskými – nedá se žít ani s nimi, ani bez nich. Lidé, kteří se s dobrých důvodů oddělili od církve, obvykle duchovně zakrněli. Takže nezbývá než se držet evangelijní rady: Co káží, to dělejte, ale podle jejich skutků nečiňte.

PPK
PPK
4. 4. 2016 13:24

fajt napsal
já neanalyzuju a neexpertizuju, pouze glosuju ( tak trochu mi příjde, že ruská zahraniční politika ztratila původní esprit, řekl byl – už jsem o tom i psal – že kremelská politika přestává být – i v ryze praktických věcech – čitelná i pro odbornou veřejnost ),takže si trochu ještě přisadím

Pane fajte, zůstaňte prosím i nadále jen u toho svého „glosování“. Jinak si začnu myslet že trpíte úsměvnou představou, že Putin v Rusku vládne teprve od předvčerejška a s tou svou obrovskou mocí si vůbec neví rady.

PPK
PPK
4. 4. 2016 13:43

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/383329/poslanci-se-daji-na-modleni-snemovna-otevrela-vlastni-kapli.html

Když se dnes podívám zpět do minulosti a vzpomenu si, jak jsem kdysi riskoval a vytvářel životní komplikace pro sebe a pro svou rodinu, když jsem odporoval různým nepoctivým komunistům a jejich poskokům při jejich zneužívání moci, tak si dnes se smutkem uvědomuji, že jsem byl tehdy vlastně bojovníkem za dnešní katolicko šlechtický feudalismus, zkřížený s trockismem multikulturalismu, oficiálně nazývaným zas-tupitelskou demokracií. Hmm, to vskutku není až tak moc dobré sociologické vystřízlivění.

Aleš
Aleš
4. 4. 2016 13:59

Netřeba si vyčítat, že systém reálného idiotismu tu nastolila a udržuje jako jeden muž společně banda tupých a bezohledných ovcí. Ti, jež pro druhé obětovali svá pohodlí, bezpečnost a přímé cesty, jim může být líto, jak s tím ostatní naložili. Někteří lidé však mají čistý štít a mohou mít i čisté svědomí, to co jiným je upřeno. Je to smutné. Připadám si také někdy jako Don Quichote.

zajoch
4. 4. 2016 14:01

PPK napsal
Pane fajte, zůstaňte prosím i nadále jen u toho svého „glosování“. Jinak si začnu myslet že trpíte úsměvnou představou, že Putin v Rusku vládne teprve od předvčerejška a s tou svou obrovskou mocí si vůbec neví rady.

PPK, mi připadá, že tato značka, na kterou se obracíte, píše v podobném duchu jako blahé paměti sid, později kvíkveg (nebo tak nějak) a ještě později mm. Takový informovaný, nenápadně šťourající všeználek, s kapkami jedu v textech.

PPK
PPK
4. 4. 2016 15:14

zajoch napsal
PPK, mi připadá, že tato značka, na kterou se obracíte, píše v podobném duchu jako blahé paměti sid, později kvíkveg (nebo tak nějak) a ještě později mm. Takový informovaný, nenápadně šťourající všeználek, s kapkami jedu v textech.

Zdravím, vážená paní zajoško! Ano, to co tu píšete, vůbec nemusí být daleko od pravdy. Nicméně, alespoň nás tu ten pán písatel nutí myslet horní polovinou těla a udržuje nás tak v aktivní duševní kondici.