Svět ruskýma očima 432

10_svet_ocima_ruska

Evropská unie obchází Spojené státy ve světovém obchodu

Sergej Manukov

12. prosince 2017

Obchodní dohody s Japonskem, Kanadou a Vietnamem umožnily EU obejít USA. Jednotná Evropa dnes diktuje pravidla mezinárodního obchodu a stále více se stává nezastupitelným obchodním partnerem pro celou zbylou planetu.

Od 2. světové války, kdy Spojené státy vytvořily mezinárodní obchodní systém, jsou považovány za všeobecně uznávaného vůdce globálního obchodu. Takto tomu bylo až do příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Trump začal hovořit o politice izolacionismu a protekcionismu a vystoupil z Transpacifického partnerství. Podle Politico je dnes na prvním místě v globálním obchodu Evropská unie.

Před několika dny byl oznámen podpis obchodní dohody mezi EU a Japonskem. Je těžké přecenit význam této dohody, která zahrnuje ekonomiky tvořící přibližně 30 % světového HDP. Navíc ještě Brusel uzavřel dvě podobné obchodní dohody – s Vietnamem v roce 2015 a o rok později s Kanadou.

Podle slov eurokomisařky pro obchod Malmströmové existuje obchodní jednání s blokem jihoamerických zemí Mercosur, v němž jsou Argentina, Brazílie, Uruguay, Paraguay a Venezuela (letos v létě bylo členství Venezuely pozastaveno). Dohoda s Jižní Amerikou bude mnohem větší než s Japonskem, objem obchodu bude více než čtyřnásobný. V důsledku dohody s jihoamerickými státy ušetří podle Malmströmové Evropa jen na clech miliardy. Podpis obchodní dohody s Japonskem nejspíš přiměje země urychlit vyjednávání.

Dohoda s Japonskem ovlivní i právě probíhající jednání Bruselu s Mexikem a Austrálií. Řada zřetelných úspěchů Starého světa v obchodě je důležitá také proto, že EU přitom určuje nová pravidla světového obchodu a postupně odsouvá Spojené státy na druhou kolej.

Například evropský systém ochrany názvů lahůdek, tak zvané „chráněné zeměpisné označení a tradiční speciality v EU“ zasahuje větší část planety. S každou novou obchodní dohodou země souhlasí s tím, že chráněný výrobek může být skutečně vyráběn jen v určitém místě – šampaňské jen na území Champagne, parmazán pouze na severu Itálie (a štramberské uši jen ve Štramberku – pozn. překl.). Malströmová připomněla, že dohoda s Japonskem zajišťuje v této zemi ochranu více než 200 evropských produktů. Japonská auta budou vyhovovat standardům EU a nebude je nutno při prodeji kontrolovat dvakrát.

Není náhodou, že aktivita Evropy ohledně obchodování přišla v době odchodu Ameriky z mezinárodní scény (je to určitě dočasné). Trump ještě kromě odchodu z TPP rozhodl zahájit jednání ke změně Severoamerické dohody o svobodném obchodu (NAFTA) a blokování činnosti systému rozhodování sporů WTO. Je sem možno také přiřadit  pravidelné vyhrožování o zavedení zvýšených tarifů proti čínským výrobkům. V tom je nebezpečí obchodní války mezi dvěma hlavními ekonomikami světa.

Politika USA posiluje renomé Evropy ve světovém obchodu, Evropa je pro mnoho zemí nezastupitelným obchodním partnerem. V jednání o brexitu nastal zlom, ale Londýn učinil závažné ústupky a dal souhlas, že se země až do uzavření obchodní dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií budou držet pravidel domácího trhu a celní unie. Hranice mezi Irskem a Severním Irskem bude na dobu neurčitou bez britských cel. Pozice Velké Británie se na jednáních o brexitu silně oslabila.

Mimochodem, dohoda mezi EU a Japonskem jasně Londýnu ukazuje, že odchodem z EU ztrácí. Výhody dohody EU s Japonskem skončí okamžikem, kdy Británie oficiálně odejde z EU.

Převzato z Expert.ru

***

Rusko přichází na světový trh zkapalněného přírodního plynu

Petr Iskenderov

14. prosince 2017

Nová etapa rozvoje trhu s energiemi znamená upevnění pozice Ruska ve sférách, které byly donedávna v rukou jeho konkurentů. Dnes zaujímá zkapalněný plyn ve světě přes 30 % exportu. USA používají své dodávky zkapalněného plynu do Evropy k vydírání evropských partnerů Ruska. Vládnoucím elitám Střední a Východní Evropy slouží jako protiruské argumenty.

Z přístavu Sabbeta v Jamalo-něněckém autonomním okruhu odpluly dva tankery. Jde o první dodávku ruského zkapalněného přírodního plynu (ruská zkratka SPG, anglická LNG), která směřovala do Malajsie. Podle dlouhodobých smluv začnou pravidelné dodávky v dubnu 2018.

Druhý podnik v pořadí, Jamal SPG, má být v roce 2018 a třetí koncem roku 2018 nebo v roce 2019. Kapacita každého objektu je projektována na 5,5 milionů tun LNG za rok a celková investice do všech tří závodů bude 27 miliard USD. Podle společnosti Vygon Consulting jsou dříve uskutečněné dodávky LNG z Jamalu schopné nechat za sebou některé americké a australské podniky.

Projekt realizuje ruská společnost NOVATEK a má v úmyslu postavit ještě čtvrtý podnik. Ruský prezident načrtl další úkoly – zvyšovat kapacitu pro výrobu LNG s maximální účastí ruského průmyslu. Rusko nyní nemá vlastní technologii velkokapacitního zkapalňování, avšak Gazprom a NOVATEK pracují na její urychlené přípravě. Čtvrtý závod Jamal LNG musí být vybudován s využitím ruských technologií.

Německý Die Welt nazval tyto události historickým krokem, a podtrhl, že „pro globální těžbu plynu je to znamenitá událost. NOVATEK je první závod na světě s terminálem LNG umístěným severně od polárního kruhu, kde teplota v zimě bývá pod minus 50 stupňů Celsia. USA na Aljašce dosud nic takového nerealizovaly, ač na rozdíl od Ruska netrpí sankcemi.“

Zprovoznění Jamal LNG umožňuje ovládnout novou exportní trasu ruského plynu – severní námořní cestu směrem na východ přes Beringovu úžinu. Větší podíl exportu LNG míří do Asie. Ještě v roce 2019 je v plánu zahájení výstavby nového podniku podle nového projektu Arktik SPG-2 na Gidanském poloostrově v Karském moři. Zde se bude vyrábět zkapalněný plyn velkokapacitní technologií. Projekt má být nastartován v roce 2023 a komplex má dodávat na světový trh přibližně 18 milionů tun LNG za rok.

Šéf vedení NOVATEK Leonid Michelson tvrdí, že první tanker s nákladem uvádí jeho firmu na světový trh s plynem. Na poloostrovech Jamal a Gidan jsou zásoby plynu umožňující vyrábět přes 70 milionů tun LNG ročně. Tak může Rusko patřit mezi největší vývozce LNG ve světě.

Dodavatelé a odběratelé jsou od sebe velmi vzdáleni. Hlavní část dodávek se realizuje podle dohodnutých kontraktů, čímž se stabilizují. Závod Jamal SPG má již 95 % plynu nasmlouváno. Nyní jej kupují španělská společnost Gas Natural Fenosa (2,5 milionu tun za rok), čínská CNPC (4 miliony tun za rok, je také akcionářem projektu), Gazprom (2,9 milionů tun za rok) a tradingové úseky francouzské Total (3 miliony tun) a NOVATEK (2,38 milionů tun, hlavní akcionář Jamal SPG). Vedle NOVATEK, hlavního akcionáře (50,1 %), jsou dalšími francouzský koncern Total a čínský CNPC, (každý 20 %) a 9,9 % náleží čínskému fondu Hedvábná stezka.

I přes zostřující se mezinárodní konkurenci je důležitým úkolem geopolitického významu ovládnutí severní námořní cesty. Stejně důležité je, aby se do energetických projektů zapojily země Jihovýchodní Asie a Saúdská Arábie. Saúdský ministr hospodářství a energetiky a představitel společnosti Saudi Aramco al-Faleh potvrdil na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru úmysl „globálních plánů“ jeho společnosti investovat do projektů plynu. Řekl: „Existuje mnoho možností, třeba pro obchod – Rosněfť je silný globální prodejce ropy a Saudi Aramco má po celém světě velkou síť ropných rafinérií a ty mohou zpracovávat surovinu Rosněfti. Posuzovali jsme to.“

Rijád by mohl nakupovat ruský LNG z arktických podniků, pokryl by tak růst domácí spotřeby a zajistil by zvyšování dodávek uvolněné ropy po uplynutí doby platnosti současné dohody OPEC+ omezující těžbu ropy.

Saúdský Maaal píše: „V souvislosti se zahájením práce první linky Jamal SPG může přitáhnout pozornost na videu, kde beseduje Putin s al-Falehem dosažený pokrok ve vztazích mezi oběma zeměmi s tím, že obě strany posoudily základ své ekonomiky – energetickou sféru.“ Dále Maaal píše, že vztahy s Ruskem mají strategický charakter a výsledkem setkání bylo prohlášení, krom jiného, o vzájemných iniciativách a investicích, včetně přímých investic nezávislých fondů obou zemí.

Převzato z Fondsk.ru

***

Hon na ruské oligarchy začal

Ruslan Chubijev

16. prosince 2017

Podle The Daily Beast ztratil ruský oligarcha Michail Prochorov naráz 23 účtů v jedné z offshorových bank na Kypru. Tamější filiálku Federal Bank of the Middle East (FBME) zavřeli letos v květnu po prohlášení ministra financí USA o tom, že nejednou spáchala mezinárodní finanční přestupek, včetně praní peněz, které byly pod sankcemi. Ve skutečnosti se mimo jiné stalo to, že banka ukryla prostředky na účtech jednoho z ruských byznysmenů. Ve zprávě centrální banky Kypru je Prochorov označován za „politicky zranitelnou osobu“, což znamená, že hypoteticky náleží pod protiruské sankce připravované na únor 2018.

Podle kyperské centrální banky bylo všech 23 účtů Prochorova založeno čtyřmi náhradními osobami a byly zaregistrovány na Britských panenských ostrovech týmiž osobami. Měly nic neříkající a prázdné názvy Margow Holding Corp., Fitts Investment Ltd., Fonsen Investment Inc. a jiné. Tím, co se stalo s Kerimovem ve Francii a s Prochorovem na Kypru, byl oligarchům Ruska vyslán signál. Dá se čekat, že budou muset do února 2018 buď zahájit protiruskou činnost, anebo se rozloučit s „vydělanými“ penězi.

Volba jasného předvedení není náhodná. Banka FBME byla v roce 1982 otevřena v Libanonu, v roce 1986 přesídlila na Kajmanské ostrovy a v roce 1993 do Tanzanie. Tuto strukturu si oblíbili zejména ruští klienti, protože po kyperské krizi v roce 2013 ustála finanční bouřku. Takto zatáhla do svých sítí až do svého uzavření podstatné množství šedého kapitálu z odpovídajících ruských zón a jurisdikcí.

Velký Západ je ve vážné krizi a peníze potřebuje stále. Británie potřebuje desítky miliard euro na Brexit. Trump musí vykrývat deficit federálního rozpočtu. Americká elita, která se na rozdíl od amerických prezidentů nemění, musí řešit mnohem ambicióznější úkoly. Třeba jak zpacifikovat Moskvu, aby se mohla plně soustředit na Peking.

Již 2. února 2018 uběhne lhůta 180 dní, ve které musí ministr zahraničí USA, ministr financí USA, vedoucí národní zpravodajské služby a další předložit Kongresu zprávu o největších ruských podnikatelích (napojených na Kreml). USA potom přistoupí k zásadnímu a záměrně drzému vyvlastnění. Půldruhého měsíce před volbou ruského prezidenta.

Kapitál se bude lovit v komfortním režimu, protože veškeré bohatství ukryté ruskými oligarchy, bankéři, úředníky a jejich rodinami za hranicemi je doslova závislé na jednom tahu tužky v dobře informované finanční struktuře v budově Office of Foreign Assets Control přímo proti ministerstvu financí USA. Tam jsou shromážděny veškeré informace o všech zahraničních aktivech, sankcích a vším co s tím souvisí.

Je pochopitelné, že bude-li někdo chtít své peníze dostat zpět, anebo zařídit, aby se přivřely oči, musí  začít otevřenou činnost proti Rusku. Jedná se zde o 1 až dva biliony USD. Proto jsou ruští liberálové nervózní.

Převzato z Iarex.ru

Přejít do diskuze k článku 17 komentářů