Adventní příběh o tom, jak nám Rus čtyřicet let kradl kola z kočárkárny

 Stanislav Blaha
1977:
“Soudruzi, padají vám omítky.”
“To chcete zpátky ten odporný kapitalismus, v němž Masaryk střílel do dělníků?”
2017:
“Pánové, padají vám mosty.”
“To chcete zpátky ten hnusný komunismus, v němž nám Rus kradl uran?”


“Dezinformace je zbraň v nové neviditelné válce. Jak funguje celý systém, kdo šíří fake news v Česku a jak se loví trollové?” zeptali se autoři tohoto dezinformačního materiálu, v němž web “Aktuálně.cz” z Bakalovy stáje Economia přesně popisuje metody, kterými je či bude český uživatel internetu v rámci nové studené války s Ruskem otevřeně či skrytě cenzurován, aby jej zakončili optimisticky: “Celý internetový ekosystém stále čelí pokračující výzvě a musí se pokusit přijít na nové formy, jak na internetu zajistit neutralitu, jak zajistit, že přístup k informacím bude po celém světě svobodný a otevřený.”

“Kdo žije z ruské reklamy, je otevřenější?”, zeptal se mě jeden z diskutérů na mém twitterovém účtu, když jsem tento materiál kritizoval jako útok Bakalových médií v rámci konkurenčního boje s Parlamentními listy a alternativními weby o čtenáře a podíl na reklamě.

“Ruské reklamy je na českých webech jako šafránu, zato otevřené i skryté reklamy korporátek, NATO, EU, Izraele a Saúdské Arábie jsou plné, je jí tam dnes už mnohem víc než seriózního zpravodajství,” odpověděl jsem mu. “I kdyby to byla pravda, tak naše země za EU rozkvetla a je to vidět na cedulích na nádražích, mostech a divadlech rekonstruovaných z dotací EU,” napsal mi ten dobrý muž. Na moji námitku, že pro příjemce eurodotací a eurožvanily země sice rozkvetla, ale že milion lidí v exekuci a statisíce nezaměstnaných, zaměstnanců s žebráckými platy a bezdomovců mají o kvetoucí zemi jinou představu a že za komunistů sice padaly omítky, ale teď padají mosty, jsem se dozvěděl, že jsem demagog a že tu Rus jenom všechno rozkradl.

Tak mě napadla taková paralela:

1977:
“Soudruzi, padají vám omítky.”
“To chcete zpátky ten odporný kapitalismus, v němž Masaryk střílel do dělníků?”

2017:
“Pánové, padají vám mosty.”
“To chcete zpátky ten hnusný komunismus, v němž nám Rus kradl uran?”

Je to taková ta situace, jak těsně po “sametu” potkáte souseda na svém kole, které se vám v noci ztratilo ze společné kočárkárny, chystáte se mu to řádně vytmavit a pak nevěříte svým uším: “Není to tak, jak si myslíš, sousede. To Rus tě čtyřicet let okrádal. Já si tu naši kočárkárnu poctivě zprivatizoval.”

A teď, skoro třicet let po převratu, kdy už jsou všechny naše společné “kočárkárny” zprivatizovány a naše “bicykly” a “kočárky” posloužily jako počáteční kapitál pro novou třídu středních až gigantických zbohatlíků, začíná přituhovat. A pojmy jako “svoboda slova”, “svobodné volby” a “lidská práva” začínají čím dál více šustit papírem.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
17. 12. 2017 16:18

Článok na ktorý chcem upozorniť,nie je až tak celkom OT.Som toho názoru,že o poľnohospodárstve a potravinárstve sa u nás veľmi nediskutuje aj keby sa malo.Lebo štát nesebestačný vo výrobe potravín,štát ktorý aby nakŕmil svojich občanov, je odkázaný na dovoz častokrát takých potravín ktoré by sa výrobca a exportér neodvážil umiestniť na svojom domácom trhu,tak taký štát nemôže byť zvrchovaný,samostatný ani suverénny.
http://www.noveslovo.sk/c/O_polnohospodarstve_na_aktualnu_temu

Martin (už bez taky m)
17. 12. 2017 19:24

peter. napsal Článok na ktorý chcem upozorniť,nie je až tak celkom OT.Som toho názoru,že o poľnohospodárstve a potravinárstve sa u nás veľmi nediskutuje aj keby sa malo.Lebo štát nesebestačný vo výrobe potravín,štát ktorý aby nakŕmil svojich občanov, je odkázaný na dovoz častokrát takých potravín ktoré by sa výrobca a exportér neodvážil umiestniť na svojom domácom trhu,tak taký štát nemôže byť zvrchovaný,samostatný ani suverénny. http://www.noveslovo.sk/c/O_polnohospodarstve_na_aktualnu_temu Správný pohled, jen mám někdy pocit, že atrapy „států“ které tady dnes máme si jaxi neví rady s tím „nešťastným faktem“ že tady ještě žijí nějací obyvatelé – „oni“ si přece tak moc přáli jen LIDSKÉ… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
17. 12. 2017 19:39

oprava: RF bude poskytovat pomoc- podporu na dopravu zrnin – nejen vlakovou v objemu plně hradícím přepravní náklady exportérům zrnin pokud jsem pochopil. Rusové, nejen Putin jsou velmi hrdí ná to že mají v pěstování a (letos rekordní) sklizni zrnin takové úspěchy. Nepochybně bude po obilí z RF ve světě poptávka. „Západ“ se tak musí připravit na „ruské hackery“ a „agenty Kremlu“ v každém pekařství… jen nevím, jaký zbraňový komplet v tomto upadajícímu impériu Euroatlantidy pomůže. Že by rozšíření alergie na lepek do epidemie?? Přemýšlejme honem, jak v rámci udržení neudržitelného pomoci našim „dobrákům“ v boji s Ruskou zrninovou hrozbou…… Číst vice »

fajt
18. 12. 2017 8:01

to mi připomíná jedno vlastní story, kdy jsem ( podotýkám velmi neuváženě) půjčil jednomu maníkovi nějaké prašule, aby mohl v jedné knajpě posedět o trochu déle, no a pak jsem mu dal další, abych to u něj zaokrouhlil na kulaté číslo ( samozřejmě vše bez navýšení, vše v dobré víře, že dotyčný si je vědom svého závazku a nejde o nic, co by ho zrujnovalo ), po čase, když jsem pochopil, že on o své vůli za mnou nepřijde a mi se zase nechtělo pro bagatelní částku běžet za ním, jsem maníka potkal na jedné zahradní restauračce, kudy jsem procházel… Číst vice »

peter.
18. 12. 2017 9:29

peter. napsal o poľnohospodárstve a potravinárstve sa u nás veľmi nediskutuje aj keby sa malo.Lebo štát nesebestačný vo výrobe potravín,štát ktorý aby nakŕmil svojich Už tomu bude mesiac,čo stanica čt24 vysielala príhovor šéfa českého štatistického úradu,ktorý sa snažil presvedčiť divákov o tom,že dnes sa občanom ČR žije lepšie ako v socializme.Porovnával dnešnú spotrebu mäsa,mlieka,vajec atď na jedného občana,so spotrebou na hlavu v socializme.Po chvílke som s ohromením zistil,že on porovnáva rok 2016 s rokom 1950!!Porovnával spotrebu v štáte,5 rokov po vojne a 2 roky po februárových udalostiach s dobou,keď bol u nás zavedený prídeľový systém a potravinové lístky.Neuveriteľná hlúposť alebo… Číst vice »

peter.
18. 12. 2017 9:36

peter. napsal
(1989 – 2016)

oprava:
1989 – 2013

Dolmen
Dolmen
18. 12. 2017 9:48

fajt napsal
fajt •

Tahle historka mi připomněla jednoho maníka, který, když chce někoho při rozhovoru ve společnosti dehonestovat, tak na něj vypálí otázku: „A ty si myslíš, že……? Za tím ŽE připojí nějakou nehoráznost, která by vás ani ve snu nenapadla. Jenomže on vám ji šikovně podsunul a před celým auditoriem tak na vás přilepil dehonestující nálepku blba, kterou se vám jen tak snadno nepodaří odlepit.

fajt
18. 12. 2017 11:04

Dolmen napsal
Dolmen

v tu chvíli mě dostal a v podstatě to mělo vliv i na zbylý večer ( tedy na počátek určitě ), na druhou stranu na tomhle světě nebyl moc dlouho a sám se stal obětí podobného šupáka , který s ním neměl slitování . ..)

Honza999
Honza999
19. 12. 2017 11:20

Martin (už bez taky m) napsal:
zatímco u nás děti učí, že „ovoce roste v supoermarketu“- nejlépe „v akci“…

No a kde se berou peníze….
No přece v bankomatu vole, ne?

Masunta
Masunta
24. 12. 2017 13:05

V každém státě je největším zločincem stát. V ruce má například asi nejmocnější zbraň – zákonodárství, legislativní proces. Přitom víme, že zákony jsou na pranýři stále. Klaus jednou řekl, že se od občanů dozvěděl, ať poslanci netvoří žádné zákony a nechají to při starém. U například Občanského zákoníku/paskvilu to jistě sedí. Zákonodárství je celkově protiobčanská džungle. Dobré je to možná pro bohaté s vlastními právníky. Příkladem státního produktu je zákon na vymáhání dluhů. Postaveno na soukromých bezskrupulózních firmách. Jinde ve světě dluhy vymáhá stát (Babiš to chce naštěstí změnit). ČR své občany šikanuje. Stále například musíme obíhat státní a obecní… Číst vice »