Svět ruskýma očima 457

 

Šéf Pentagonu odkryl karty

Ilja Polonskij

4. června 2018

Američtí nejvyšší politici se nezapomínají neustále ohánět tím, že Spojené státy jsou jednou z nejsilnějších mocností světa. Jenže v geopolitice nejsou ani vládci Bílého domu, ani vládci Pentagonu nijak silní. Nedávno na konferenci v Singapuru jejich ministr obrany Mattis otevřeně objasnil svůj pohled na mezinárodní situaci. Podle jeho sdělení má Rusko více společného se Západem (včetně USA) než s Čínou a Čína má více společných rysů s Indií i s USA než s Ruskem a proto není spojenectví Ruska s Čínou přirozené. Proto se prý tyto země spojují, jen když potřebují někomu předvést svoji moc.

Mnozí analytici přijali jeho rozumování kriticky. Není divu, sedmašedesátiletý generál fungoval skoro půl století v námořní pěchotě. Není specialistou na geopolitiku a tím spíš na kultury a civilizace světa. Jak je to s blízkostí Číny a USA. Pomine-li se v této věci otázka obchodu, potom je Čína úplně někde jinde. Je jednou z nejstarších civilizací světa. Moudře se rozhodla svoji tisíciletou kulturu a identitu uchovat. Spojené státy jsou „nováček“ nezávisle existující něco přes 200 let. Mezi těmito dvěma zeměmi je propast. Čína má dávnou filozofii, konfuciánství a taoismus, na které se navrstvila komunistická ideologie 20. století. V USA je jediná ideologie, peníze, pro které válčí Washington po celém světě.

Mattis mluví o jednotě Ruska a Západu. V čempak ta jednota spočívá? Rusko muselo v  celé své historii se Západem bojovat. „Psí rytíři“, Švédové, Napoleon, Hitler, všichni se snažili uchvátit ruskou zemi. Národní charakter Rusů a západních Evropanů, obzvláště Anglosasů a Skandinávců je zcela odlišný. Duch západní je duch individualismu a racionalismu, kdežto u Rusů vždy převládaly kolektivistické hodnoty. Pro zápaďáka není Rus pochopitelný, je to cizinec, něco jako Ind, Arab nebo Číňan. Rusové a Evropané jsou pouze stejného rasového typu. To asi jako základ zdánlivé jednoty Rusů a Američanů nestačí.

Hledět na generálova slova shovívavě by nebylo správné. Mohlo se stát, že se Mattis vyjádřil těžkopádně a nesprávně, že předvedl špatné znalosti historie a kultury, ovšem „odkryl všechny karty“ americké zahraniční politiky. Washington vymýšlí, jak rozhádat Moskvu s Pekingem, jak rozbít jejich partnerství, a proto takto mluví. Fakticky se Mattis přeřekl, tím, jak mluvil o zásadních rozdílech mezi Čínou a Ruskem a přiznal, že by se USA chtěly spolčit s Čínou proti Rusku a s Ruskem proti Číně. Je to dávná politika využívaná USA podle hesla „Rozděl a panuj“, kterou upevňují a uchovávají své světové panství. Mattis to potvrdil.

Převzato z Topcor.ru

***

Případ Piskorského, aneb polská vláda jako gestapo

Konrad Renkas

4. května 2018

Pronásledování ruských občanů polskou vládou je důkazem, že hybridní válka s Ruskem skutečně pokračuje, ale agresorem v ní je Varšava. Hlavní obětí hybridní války je polský občan Mateusz Piskorski. Vůdce strany Změna, bývalý poslanec, politolog a vědec byl před pětadvaceti měsíci uvězněn. Až nedávno jej obvinili z „využívání jeho četných kontaktů doma i za hranicemi v politických a novinářských kruzích k prosazování cílů Ruské federace“.

Přestože jeho věznění ohodnotili experti z pracovní skupiny OSN pro svévolné zadržování jako „narušení četných článků dvou základních dokumentů OSN, a to Všeobecné deklarace lidských práv a Mezinárodní dohody o občanských a politických právech“, prodloužil polský soud vězení Mateusze o dalších šest měsíců!

Oběti hybridní války

Hlavní je, že se Mateusz nedá zlomit. Nehledí na ohromný nátlak prokuratury a soudu v Polsku, nehledí na cenzuru a snahu oddělit ho od rodiny a světa. Snaží se být obeznámen s posledními událostmi, komentuje současné hlavní problémy sociální, politické a hospodářské krize v Polsku. Víme, jak je současná polská vláda licoměrná a závislá na cizím řízení. V Polsku jsou i další pronásledovaní Poláci a Rusové, například Jekatěrina Civilská a Anna Zacharian, s nimiž je Mateusz solidární.

Mnoho starých přátel zapomnělo

Mateusze Piskorského vězní v mimořádně těžkých podmínkách – špatná strava, tvrdé zacházení, důstojník kontrarozvědky jej při výslechu zmlátil. Není mu dovoleno seznamovat se s vlastní věcí a nemůže být přítomen u všech soudních sezení ve své věci. Podobně jako nyní CIA se chovalo ke svým vězňům gestapo.

S rodinou se může setkat prakticky jen na internetu. Vláda činí nátlak i na jeho nemocné rodiče. Výše soudních nákladů jsou tisíce EUR. Mateusze i jeho rodinu chtějí přivést do úplné bídy a finanční záhuby. Podporu odnikud nemá. Mnozí staří přátelé na něj zapomněli, odtáhli se od něho, nebo dokonce využili toho, že je ve věznici. Jediný možný kontakt se světem má prostřednictvím dopisů, které má málokdy povoleny a které také těžko projdou cenzurou.

Pokud by kdokoliv chtěl napsat tomuto polskému politickému vězni, zkuste to. Opravdu čeká na každé slovo podpory. Když jsme se jej zeptali, čeho nejvíc lituje, odpověděl: „Toho, že nemohu již v Polsku počítat s pravdou nebo spravedlností a že mě zbavili možnosti podívat se do očí svého syna.“ Fedka Piskorskij se narodil, když byl jeho otec a můj přítel šest měsíců pod zámkem.

S životem skončit nechce

Polská vláda se netají tím, že by smrt Piskorského přivítala, ať v důsledku nemoci nebo sebevraždou. Dělá vládcům nepříjemnosti, dokazuje jejich hanbu doma i venku. I tito západní nohsledi vědí, že vyhrají-li za pomoci manipulací a zastrašování, prohrají u Evropského soudu pro lidská práva.

Ujišťuji, že Mateusz není nemocný, nechce si sáhnout na život a pokud se s ním něco stane, ponese na tom vinu polská vláda a prokuratura.

Věc Piskorského hýbe Polskem

V Sejmu interpeloval poslanec Sanocki a dokonce i poslanec Morawiecki, politický vězeň z období komunismu a otec současného polského předsedy vlády, se o případ zajímal. I kritici Piskorského, novináři a politici v Polsku začínají uznávat, že jde o skandální případ a zvůli vlády. Samozřejmě, že vláda a prokuratura nechtějí podlehnout veřejnému mínění. Jestli dali Mateusze do vězení bez důkazů, jak by jej nyní mohli propustit? Čili nelze očekávat nic moc optimistického. Jeho přátelé však věří v konečné vítězství. Vždyť Mateusz Piskorski nese jedinou vinu, a tou je jeho velká láska k Polsku a jeho politický realismus.

Převzato z Pravda.ru

***

Francie může odejít z Velké sedmičky“

Gennadij Petrov

8. června 2018

Schůzka na nejvyšší úrovni G7 ve dnech 8. až 9. června v Kanadě může být startovním bodem vážného konfliktu Spojených států se svými spojenci. Trump musí něco udělat s politickými následky jím rozpoutané globální obchodní války. Prvním příznakem možného skandálu jsou nepříliš diplomatické připomínky Macrona. Macron v odporu k protekcionistické politice Washingtonu vede. Summitu předcházel jeho telefonický rozhovor s Trumpem a nebyl jednoduchý. Sám k tomu uvedl: „Nikdy neprozrazuji, co se děje za zavřenými dveřmi. Protože, jak řekl Bismarck, pokud se lidem prozradí tajemství párků, není jistota, že je budou dále jíst.“

To, co se z okruhu Macrona dostalo do tisku, bylo nejméně to, že „recept na párky“ byl prozrazen. Bloomberg oznamuje, že Francie je připravena nepodepsat společné prohlášení vůdců zemí G7, pokud nedosáhne od USA ústupky v klíčových otázkách. Především se jedná o zrušení dovozních cel na ocel a hliník z EU, Mexika a Kanady. Rovněž si přeje od Trumpa, aby zrušil rozhodnutí ve věci jaderné dohody s Íránem, která byla dosažena za Obamy. Podle názoru šéfů zemí EU, který vyslovil francouzský prezident, nemají Američané proč rozbíjet jadernou dohodu s Íránem ani Pařížskou dohodu o klimatu.

Odmítnutí podpisu společného prohlášení může znamenat první krok odchodu Francie z G7, která se tak může změnit na G6. Pokud by příklad Francie následovaly i další členské země, může jí odzvonit. V letech 1975 až 1976 vznikla při řešení hospodářských a finančních problémů. Tehdy byla chápána jako potřeba jednoty zájmů. A dnes? EU připravuje odvetné sankce proti USA. Jak oznámil viceprezident EK Ševcovič, budou se cla zvyšovat pravděpodobně od července na několik desítek amerických produktů. Cla ve výši 25 procent budou uvalena na některé zemědělské a metalurgické zboží, kosmetiku a jachty z USA.

Nicméně Trump se nezmínil, že by hodlal ustoupit od svého záměru. Naopak, jeho okolí má za to, že americký prezident je při ochraně domácího průmyslu před cizími konkurenty i tak mírný a ústupný, protože na zavedení 25% cel na dovoz oceli a 10% na dovoz hliníku USA už upozorňovaly začátkem jara. Jenže najednou z toho byly vyjmuty Austrálie, Argentina, Kanada, Jižní Korea, Mexiko a země EU. Zástupci americké vlády oznámili, že se jedná o pauzu do doby jednání s příslušnými zeměmi.

Jedna z příčin přestávky však nebyla ekonomická, ale politická. Trump se zaměřil na odchod z jaderné dohody s Íránem, což znamená na režim sankcí proti Islámské republice. To je velká rána pro hospodářské zájmy EU. Francie, Německo i další země EU již na íránský trh vstoupily, uzavřely vzájemné kontrakty a rozčilovat je ještě obchodní válkou se Trump neodhodlal. Washington proto doufal, že najde se spojenci porozumění. Jenže je to jinak. EU společně odsoudila odchod z jaderné dohody. Washington nepodpořila ani MAAE, když oznámila, že Írán svoji část dohody plní, nemá v plánu výrobu jaderných zbraní a není proč jej trestat sankcemi. Nakonec USA stejně cla zavedly, ale od 1. července.

Příčinou Trumpovy umíněnosti není jen vlivná průmyslová lobby, o kterou se opírá. Je to i samo jeho přesvědčení. Je upřímně přesvědčen, že spolupráce s EU je pro USA břemenem. Podle něho dávají Američané Evropě mnoho, ale na oplátku dostávají málo. Jít proti celému světu se Trump nebojí. Vždyť v Americe šel proti všem, dokonce proti vedení své Republikánské strany a stejně volby vyhrál. Proč by nezvítězil i nyní?

Převzato z Expert.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
QQ
QQ
9. 6. 2018 14:07

Nevim, nevim, ale pan Mattis asi špatně pochopil realitu, nebo jen přání bylo otcem „myšlenky“. Původ současného stavu / vztahu mezi Ruskem a Čínou můžeme najít již ve velmi vyostřeném roce to majdanském, kdy Nulandová poslala do někam celou EU (tudíž i nás) a zatímco nadšení slabodušší si pochutnávali nad jejími koláčky, přiznaly SSA výdaje $ 5 miliard do vměšování ukrajinské politiky za období od barevné soroš revoluce r. 2004 do majdanu 2014. V ceně byly jistě nejen koláčky, ale i střelba gruzínsých ostřelovačů do obou stran za účelem vyhrocení. Následovalo referendum na Krymu, kdy Putin 2x změnil datum jeho… Číst vice »

QQ
QQ
9. 6. 2018 14:14

No a tak dneska už jen hlupák může být překvapen, že včera zavítal ruský prezident do Číny, kde se mimo jiné nechal slyšet, že upevňování vztahů mezi Ruskem a Čínou patří mezi hlavní priority země. Návštěva se koná za účelem posílení vzájemného obchodu a ekonomické spolupráce, kdy Putin hned po příletu do Pekingu podepsal několik významných rusko-čínských dohod. Mezi nimi je i kontrakt ruské jaderné agentury Rosatom na výstavbu čtyř jaderných reaktorů v Číně. (Jistě potěšující zpráva pro nedávno zbankrotovanou Westinghouse brousící si zuby na Temelín). Obě země pak podle jeho slov pojí tradiční přátelství a vzájemný respekt. Nadstandardní vztahy… Číst vice »

zajoch
10. 6. 2018 7:35

Z článku o průběhu G7 v Kanadě: „Plán vítězství (šesti členů sedmičky) se zhroutil, stejně tak jako naděje na společný útok na protivníka (Trumpa). Protivník se ukázal jako slon v porcelánu, rozbil tenký evropský a japonský porcelán a odkráčel, spokojený sám se sebou, na setkání se severokorejským diktátorem. Takové ponížení vysocí představitelé G7 ještě nezažili. Nepočítali s ním. První se vzpamatoval britský Guardien: „Trump se nedokáže stýkat s šéfy demokratických společenství. Přitahují jej diktátoři.“
Celý článek je zajímavý : https://www.fondsk.ru/news/2018/06/10/tramp-v-kvebeke-slon-v-posudnoj-lavke-ili-razrushitel-dogm-46281.html

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 6. 2018 18:22

Páteř mořské části jaderné triády RF
Часовой – Подводники. Фильм 1-й. Выпуск от 03.06.2018
https://www.youtube.com/watch?v=Kq0KBQ-5Mc4
Подводники. Фильм 2-й. Часовой. Выпуск от 10.06.2018
https://www.youtube.com/watch?v=nxvfgDedcgQ

Irena
11. 6. 2018 12:30

Jestli jste někdo zahrádkář, tak se podívejte na tuto paní
https://www.youtube.com/watch?v=OBrVjdMZJMI&list=PLYrejI2oVaZEfgi–6I6KW9NWo2cdDVBI&index=6
Je to blok asi desetiminutových videí. Paní vůbec zahrádku nepřekopává a všechno mulčuje – trávou, listím, pilinami… v podstatě vším, co se namane.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 6. 2018 12:35

«Военная приемка» на границе. Часть 3. Крым
https://www.youtube.com/watch?v=KIaYVgk1pzU
Служу России Эфир 10.06
https://www.youtube.com/watch?v=jUoftzMYULI

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 6. 2018 12:40

Irena napsal Jestli jste někdo zahrádkář, tak se podívejte na tuto paní https://www.youtube.com/watch?v=OBrVjdMZJMI&list=PLYrejI2oVaZEfgi–6I6KW9NWo2cdDVBI&index=6 Je to blok asi desetiminutových videí. Paní vůbec zahrádku nepřekopává a všechno mulčuje – trávou, listím, pilinami… v podstatě vším, co se namane. Posekaná tráva jako mulč je zásobárnou živin, brání vysušování půdy a kořenů. Problémem je ale, že umožňuje ukrývat se hryzcům, kteří následně vůbec nevylézají na povrch a zatahují zeleninu na záhonech rovnou do půdy. U nás na horách je doslova exploze hryzců, kteří dělají doslova spleť tunelů, mulčovat proto můžeme pouze keře, např. rybíz. Mulčování záhonů je zde zcela vyloučeno nejde-li o saláty, hrách,… Číst vice »

Irena
11. 6. 2018 13:01

No jo Martine, ale když máte naopak zahradu vysušenou na troud a nikoho, kdo by ji překopal, tak se mi to zdá jako dobré řešení. V té sušině stejně žádná mrkev totiž neroste. Takže si myslím, že někde to může být dost dobré řešení.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 6. 2018 17:56

Irena napsal

No jo Martine, ale když máte naopak zahradu vysušenou na troud a nikoho, kdo by ji překopal, tak se mi to zdá jako dobré řešení. V té sušině stejně žádná mrkev totiž neroste. Takže si myslím, že někde to může být dost dobré řešení.

Ale ano, je to jistě dobré řešení.
V rovinatých a nížinných polohách mulčovat určitě. Má to mnoho významů krom redukce odplevelování, dostatku živin a tepla, výrazné omezení odparu…
:-)
Jen na horských svazích nám dělá u mulčování „čáru přes rozpočet“ to „hlodavčí nadělení…“
:-)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 6. 2018 7:29

Sýrie:
11 июня 2018. Военная обстановка в Сирии. Бои против ИГИЛ возле реки Евфрат и провинции Сувейда.
https://www.youtube.com/watch?v=PV8E4wIOxfs

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 6. 2018 15:49

Ke smlouvě o RSD: Российская инициатива по договору о ракетах получила поддержку ОДКБ Подробнее на ТАСС: http://tass.ru/politika/5282097 slovensky: Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti obvinila USA z porušenia zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu https://www.hlavnespravy.sk/organizacia-zmluvy-kolektivnej-bezpecnosti-obvinila-usa-porusenia-zmluvy-likvidacii-rakiet-stredneho-kratkeho-doletu/1430324# Po obviněních RF že např. střely komplexu Iskander MOHOU MÍT dolet který by porušoval smlouvu je toto zřetelný a jasný protitah. Bez ohledu na fakt že pro USA a NATO byla smlouva výhodnější- neb se nevztahovala na námořní nosiče raket kategorie 500+ (s doletem nad 500 km) se jednalo o smlouvu která tehdy bezpochyby přispěla k zvýšení bezpečnosti a omezení rizika vzniku III. sv.… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
14. 6. 2018 15:58

Sýrie a okolí:
Útočný zväz lietadlovej lode Harry Truman sa presúva k Sýrii
https://slobodnyvyber.sk/mimoriadna-sprava-utocny-zvaz-lietadlovej-lode-harry-truman-sa-presuva-k-syrii/
Obavy z další provokace s údajnými CHZ s přímou podporou spec. sil USA
«Сирийская свободная армия» и США готовят провокацию с отравляющими веществами в Дейр-эз-Зоре
https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201806111355-q82q.htm

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 6. 2018 13:00

Solovjovův večer zdaleka nejen o MS 2018 ve fotbale v RF…
https://www.youtube.com/watch?v=HxRUnNfifp4