Svět ruskýma očima 522

Proč přijel Netanjahu do Kyjeva

Stěpan Achmatov

22. srpna 2019

Ve dnech 18. až 20. srpna byl Netanjahu se svou ženou Sárou na oficiální návštěvě Ukrajiny. Byla to po dvaceti letech jeho první cesta na Ukrajinu. Týden před návštěvou oznámila tisková služba ministerstva zahraničí Izraele, že se izraelský premiér v Kyjevě účastní obřadu uctění památky obětí vražd v Babím Jaru a dalších akcí.

Je zde nesrovnalost. Památka obětí v Babím Jaru patří na 29. nebo 30. září, kdy v roce 1941 došlo k masakrům Židů Němci a ukrajinskými kolaboranty. Důvod jeho příjezdu byl tedy vykonstruovaný. Řekl k tomu: „Letím do Kyjeva k velmi důležité návštěvě na pozvání nového ukrajinského prezidenta. Budu s ním hovořit o vytvoření zóny volného obchodu, o penzijní dohodě a mnohých dalších otázkách, které ještě více upevní báječné vztahy mezi oběma státy.“

Ovšem nazvat vztahy báječnými je ošemetné. V paměti je skandál v Radě, jímž byla reakce na vystoupení izraelského prezidenta připomenuvšího, že Židé v Babím Jaru byli „zlikvidováni Němci a jejich ukrajinskými stoupenci“. Heroizace nacistických kompliců a jejich současných politických klonů nedávají důvod nazvat vztahy báječnými.

Existuje i „pohraniční otázka“. Z Izraele vyhošťují každoročně  tisíce ukrajinských občanů. Prý asi 50 tisíc v zemi zaslíbené usazených Ukrajinců. V roce 2019 (za Porošenka) dala Ukrajina Izraeli „asymetrickou odpověď“. Pohraničníci  poslali z Borispolu k nim domů několik tisíc izraelských občanů, mezi nimi organizovanou náboženskou skupinu z Izraele, Izrael v „odpověď“ nepustil do své země několik stovek ukrajinských občanů. Říkalo se tomu „pohraniční válka“. Takže vztahy nejsou bez mraků. „Zóna volného obchodu“ a penzijní dohoda jsou už podepsány. Tady nebylo co projednávat.

Dne 17. září 2019 budou v Izraeli předčasné parlamentní volby. Netanjahuova návštěva je částí jeho předvolební kampaně, aby zvýšil popularitu své strany Likud na účet hlasů příchozích z Ukrajiny. Šance jsou o to vyšší, že Zelenskij slíbil ratifikovat „penzijní dohodu“, to znamená přesvědčit Nejvyšší radu o správnosti dohody podepsané ještě Juščenkem v roce 2008. Dohoda zavazuje Ukrajinu připsat a vyplatit penze repatriantům, kteří vycestovali do Izraele po 24. srpnu 1991, v dobách „nezávislosti“.

O čem se dosud na Ukrajině nemluví. Je podepsána jakási „právní dohoda“, jejíž smysl objasnil izraelský dopisovatel Solomon Mann: „Je podepsaná nenápadná, ale velmi důležitá dohoda o právní spolupráci: Nyní má izraelská prokuratura právo vydat ukrajinské zloděje, kteří ujeli do Izraele, zpět na Ukrajinu. Takže v Umanu bude izraelská policejní hlídka.“ Prokuratura Izraele bude ještě pomáhat ukrajinským právním orgánům v trestním řízení v BAGAC (nejvyšší izraelský soud). To je nejdůležitější výsledek setkání.

„Pohraniční memoranda“ ulehčují Izraeli vyhošťování Ukrajinců, kteří vycestovali bez víza a usadili se na území Palestiny. „Před Zelenským“ se mohl ukrajinský „nelegál“ soudit celé roky, odvolávat se postupně až k izraelskému Nejvyššímu soudu. Jak říká Mann: „Nyní se všechno rozhoduje v ukrajinské jurisdikci, všichni „nelegálové“ se urychleně vracejí na Ukrajinu. Když poruší podmínky  pro pobyt, znemožní jim Ukrajina výjezd. Ukrajina na sebe bere policejní funkce jiného státu. Další krok k zotročení.“

Netanjahu se setkal i s odcházejícím předsedou vlády Hrojsmanem. Ten řekl: „Nyní zavádíme bezvízový ekonomický styk. Rozšiřujeme zónu volného obchodu i ve službách.“ Vyzval přitom podnikatele Ukrajiny i Izraele, aby nečekali na ratifikaci dohody o volném obchodu Knessetem a spolupráci zahájili.

Izraelští ekonomové hovoří o tom, že jejich země je připravena k novému skoku (k čemuž potřebují rezervy a sílu, a to nemají), dohoda nazývaná Startup Pact je určena k maximálnímu urychlení rozvoje izraelských společností na Ukrajině. Z Ukrajiny, která má ohromné dluhy, se bude vysávat životní šťáva a bude zatažena do dalšího otroctví. Bohatci na celém světě čekají na oznámené rozprodávání ukrajinských pozemků.

Netanjahu opouštěl Ukrajinu se spokojeným úsměvem. Ale lidem se nelíbilo, jak se jeho žena zachovala ke chlebu, který nepřijala. Nelíbilo se ani jeho neobratné vysvětlení: „Jsem na Ukrajině na skutečně historické návštěvě, ale můj příjezd by asi neměl tak širokou odezvu v mediích, kdyby nedošlo k incidentu s chlebem.“ Vedoucí kanceláře prezidenta Ukrajiny k tomu řekl: “ Je samozřejmé, že paní Netanjahuová nechtěla projevit neúctu k Ukrajině. To je naprostá pitomost.“ Prý si první dáma speciálně vybrala oděv v národních barvách Ukrajiny. Z letadla prý vyšla v žlutomodrých šatech. Na počest Ukrajině.

Toto vyjádření není věrohodné, protože Netanjahuová vystoupila na schůdky letadla ve žlutém kalhotovém kostýmu. Věřte svým očím, a ne tomu co řekne Netanjahu.

Převzato z Fondsk.ru

***

„Preventivní válka“ a její konečný smysl

Vladimir Prochvatilov

26. srpna 2019

Od Liddela Gartha po mechanismus internetového zpravodajství

Strategické koncepce vypracované americkou RAND Corporation k vyčerpání Ruska jsou spolu s koncepcí pozemních vojsk USA „Vítězství  ve světě zformovaném v letech 2020 až 2040“ dalším rozvinutím strategie nepřímých akcí anglického vojenského teoretika B. Liddela Gartha. Podle nich není mezi válkou a mírem výrazná hranice. V budoucnu mají být války tak trochu stínové. Po vítězství se musí vítěz zajišťovat komplexem neválečných úsilí. V amerických mozkových centrech se v posledních desetiletích vyvíjejí a vylepšují nepřetržitě.

Koncepce EBO (operace na efekt) má zajistit dosažení žádaného strategického výsledku nebo ovlivnění protivníka za pomoci synergického a společného využití celého spektra vojenských i nevojenských možností na všech úrovních. Využití EBO má zajistit to, aby jeho techniky paralyzovaly síly nepřítele a minimalizovaly jeho schopnost odolávat.

Pentagon přestal v roce 2008 používat pojem EBO, když tato koncepce zkrachovala – vojáci nebyli schopni koordinovat kombinaci vojenských a nevojenských metod k ovlivňování nepřítele.

V roce 2015 byly objasněny základy doktríny strategického směšování, která byla základem strategie USA na Blízkém východě. Podle ní měly být používány jak konvenční bojové metody, tak i neregulérní postupy, včetně spojenectví se zločineckými teroristickými strukturami. Proto zavedli termín umírněná opozice, což byli ve skutečnosti proameričtí militanti. Tak Spojené státy podporovaly politickou opozici na celém Blízkém východě. Tato strategie všude selhala.

Po zkušenostech na Blízkém východě byla vyzkoušena ve Venezuele doktrína „donucovací síly“ (coercive power). Nyní se využívá proti KLDR, Íránu a Rusku. Její podstatou je komplexní postup za využití finančních sankcí a útočných online operací, včetně podpory politické opozice a vyhrožování vojenskou silou. Doktrína donucovací síly předpokládá operativní vedení kampaně proti cílové zemi politikou namísto vojáky. Zatím se takto nikde úspěchu nedosáhlo (Venezuela, Rusko, KLDR, Írán). Američané mají za to, že neúspěch je způsoben lidským faktorem (nekompetentnost, nedostatek ve zpravodajských službách, nekvalitní analýzy).

USA válčí nejen tradičními prostředky, ale také pomocí diplomacie, informatiky, finančnictví, ekonomiky, technologických konfrontací, průmyslové špionáže  a rozdmycháváním konfliktů s podporováním politické opozice.

Strategii multidoménové války rozpracovali vojenští analytici John Arquilla, David Ronfeldt a Sean Edwards. Podstatou je „rojení na síti““ (networked swarming), dělené na čtyři fáze: najít cíl, zaměřit se na něj, zaútočit a zmizet. Takto byly organizovány protestní akce v Arménii, kde v roce 2018 zvítězila sametová revoluce. Analogické je to v Hongkongu. Avšak snaha zorganizovat 3. srpna rojení na síti mládeže žádající pozdvižení, tedy spíše zmatek v centru Moskvy, se nezdařilo.

USA chtějí zvýšit účinnost vojenských akcí rozborem hrozeb za pomoci umělé inteligence. V roce 2009 založili společnost Recorded Future, sponzorovanou CIA a Google Ventures. Analytici společnosti používají program Temporal Analytics Engine. Nyní mají americká media zakázáno  používat obrat Temporal Analytics Engine.

Generální ředitel společnosti Recorded Future píše: „Zaměřujeme se na rychlé kritické rozhodování profesionálů ohledně bezpečnosti, pracujeme na tom, abychom předešli hrozby tak, že identifikujeme vzorce chování a poskytujeme informace, které pomáhají organizovat obranu před zjištěnými hrozbami. Vytvořili jsme víceúrovňový systém cílené zpravodajské služby, který nás vede dále k myšlení do budoucnosti (predictive mindret).“

Američtí stratégové v podstatě usilují o analýzy všech myslitelných i nemyslitelných hrozeb a snaží se likvidovat „válečné mlhy“. Vytvoření systému internetové zpravodajské služby Recorded Future  složkou CIA v rámci preventivní války je doplněno těsnou spoluprací Recorded Future s  Národní laboratoří Sandia, která vylepšuje jaderný potenciál USA.

Novým faktorem strategie USA je v principu sázka na preventivní války. Konečným cílem je zničení jakékoliv civilizace odmítající globálně hegemonistické snahy pololiberální postkřesťanské  civilizace současného Západu.

Převzato z Fondsk.ru

***

Podivíni u vesla. Proč na Západě lidé upřednostňují volbu šílenců?

Jekatěrina Barova

28. srpna 2019

Johnson je měsíc ve funkci předsedy vlády Velké Británie a už mu hrozí impeachment.

Programový ředitel klubu Valdaj Oleg Barabanov objasnil, proč jsou populární podivíni.

S podivnými manýry

Dnes přicházejí v mnoha zemích do vlády lidé podivní, kteří nemají tradiční dobré způsoby elity, ani zdvořilost, ani krátký sestřih vlasů. Například Johnson při rozhovoru s Macronem seděl s nohou na stole. To však není tak důležité. Horší je, že takováto hrubost, nevázanost a nedostatek soustředění vládne v činnosti těchto politiků. Zářným příkladem v tom je Trump, s protichůdnými příspěvky na Twitteru. Tím se rozkolísala celá zahraniční politika USA. Američané se rozkmotřili se spojenci v Evropě a nyní konají nátlak na Čínu. Rusku se to hodí, je vidět rozklad NATO a rostoucí rozpor mezi Německem a USA.

B. Johnsou svým skandálním chováním dokonce zastínil Trumpa

Johnson je nazýván „rozpočtovou verzí“ Trumpa. Stejně světlovlasý, stejně neupravený, jen bez Trumpových miliard. Jedná skandálně, bez logiky a vůči Rusku je hulvát. Tím předčil dřívější anglické rusofobní politiky. Británie nyní musí odejít z EU. Angličané se děsně omrzeli Bruselu, neplnili ani rozpočtové, ani finanční, ani jiné příkazy EU. Londýn byl americkým hlídačem v EU, a to se druhým nelíbilo. Odchod z EU může ohrozit ekonomické možnosti Británie a pak bude Johnsonovo postavení slabé.

Jak pevné je postavení prezidenta Ukrajiny Zelenského?

Politika nacionalistického režimu Porošenka, Parubije, Turčinova a dalších přivodila ukrajinskému lidu rozčarování a je proto hotov volit kohokoliv, třeba Sofii Rotaru. Takto prošel ve volbách Zelenskij. Je samozřejmě loutkou oligarchů. Dělí se o něj Kolomojskij s Pinčukem a Achmetovem. Zbývá mu jen bavit celých pět let publikum. Je potřeba aby lidé netruchlili, protože hospodářství země je slabé, a problémy, které slíbil vyřešit pro obnovení klidu, viditelně řešit nechce. Období v politice může tomuto klaunovi trvat krátce. Bude mít rok na výdrž.

Znamená to, že tito politici nebudou opět zvoleni?

U Trumpa je druhé funkční období možné. On není jen podivín, jinak by nebyl miliardářem. Obratně hraje na podvědomí Američanů na tajných strunách. Tito lidé bohužel, anebo naštěstí, neoplývají bystrostí, většinou mají nízké IQ a obzor omezený sociálními potřebami. Trump se jim líbí. Z elit jsou unaveni, protože ony se nezajímají o rozvoj průmyslu USA, o rozvoj sociálních služeb a o řešení rasových problémů.

Britský lid Johnsona nevolil. Pro elitu je jejich. Může dělat co chce, chodit v trenýrkách, nebo po Londýně jezdit na kole, patří k nim. Dokončil všechny určené soukromé anglické školy atd. Jenže nyní před ním stojí výzva, kterou, myslím si, nedokáže zvládnout – udržet sociální a hospodářskou stabilitu po odchodu z EU. Pak bude stažen bez ohledu na to, zda je vyvoleným elit nebo ne.

U Zelenského nelze mluvit o druhém funkčním období, v prezidentském křesle může být sotva rok. Oligarchové si s ním pohrají a potom ho odvrhnou. Neřeší a nehodlá řešit žádný závažný problém v zemi, a to může vést k výbuchu nespokojenosti. Někdo to může využít a podnítit nový majdan.

Říká se, že i Macron je pro Francii netypický prezident. V Itálii v parlamentních volbách zvítězila  strana vytvořená klaunem. Dokonce Erdogana nazývají skandálním populistou. Že by lidem chyběla radost a lehkost politiků staré formace?

Macrona skutečně leckdo považuje za zlého podivína, který rozhání žluté vesty obušky a slzným plynem. Jeho popularita rychle klesla a nové zvolení mu nehrozí. V západních zemích roste požadavek na populismus. Je v tom únava z dřívějších elit, které k ničemu nebyly a jen se zabývaly  globalistickou finanční politikou.

Pozitivní populisté, jako Erdogan, Orbán, Salvini i rusofob Kaczinský se zajímají o národní záležitosti, chtějí oslabit kontrolu EU, vrátit státům dřívější svrchovanost, právo vládnout svým rozpočtem a další. Stávající elity usilují jen o klamání lidí.

Převzato z AIF

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
2. 9. 2019 16:12

Zajoch díky za překlady.

Clair
3. 9. 2019 0:22

Ohledně návštěvy Ukrajiny a první dámy Izraele proběhl komentář na několika kanálech TV o tom, že byli oba dva s jejím mužem přijati podle tradice, solí a chlebem. Paní Netanjahuová ovšem ten chleba hodila na zem čímž měla na Ukrajině způsobit velké pohoršení. Ten klip, který ukazovali to jasně potvrzoval.

koloděj
koloděj
3. 9. 2019 4:34

Zajoško, dobrý výběr, děkuji.
: no , mně na tom videu připadá intoxikovaná jak Jelcin … a bibi má ve tváři zlost … nezdá se vám ?

orinoko
3. 9. 2019 12:49

Konečně si toho někdo vsiml.
Ona Dona byla buďto vozrala anebo zfetovana. Kdo nechce vnímat dej na schudkach z letadla, tak ať raději komentuje izrazidovske přistání na Moonu. Tam podobné dopadly ty jejich přístroje se zarodkem zivota, který na zemi vydrží údajně vsechno.
Aby tam jednou nepristal ruský kyborg Fjodor a nevitaly ho náhodou izrazidovske trifidy.

orinoko
3. 9. 2019 15:52

Indická mise na Moon zatím úspěšně pokracuje. Kriticky manévr s naběhem na orbit Měsíce už probehl. A možná už začala faze, kdy modul určený na průzkum Měsíce se chystá dosednout. Pokud vše dobré dopadne , tak z modulu sjede po zvláštních kolejnicovych rostech na povrch Krisnuv kulturni program už koncem tohoto tydne.
To zase bude pr..er.

racek
racek
3. 9. 2019 19:17

Určitě to točej někde v Bollywoodu … Na měsíc přece se letět nedá.

Martin (už bez taky m)
3. 9. 2019 19:22

MAKS 2019 ✈️ Sergey Bogdan Steals the Show with the Su-57
https://www.youtube.com/watch?v=5iVLLTlviQU
МАКС 2019. СМОТР АВИАЦИОННОЙ ТЕХНИКИ НА АВИАСАЛОНЕ В ЖУКОВСКОМ. MAKS 2019 IN RUSSIA.
https://www.youtube.com/watch?v=HLyBIwufvBg

Martin (už bez taky m)
3. 9. 2019 19:39

Авиадартс 2019 – тренировочные полеты / Aviadarts 2019 training flights
https://www.youtube.com/watch?v=Ig2m0oXI2hA

orinoko
4. 9. 2019 11:18

Hej, racek, on už ti to tu někdo napsal … Vlastně ses jen vejr. Nechal jsem bez povšimnutí , ze admin před časem smazal dva příspěvky, z nichz jeden byl muj. Ten se týkal tebe a tvých osobních kvalit. A ten druhý smazaný napsal někdo jiný a byl velmi trefny. Ten se věnoval tvému Alter egu – soudrzce Dane. Abychom to shrnuli: Letět na Měsíc lze. Může tam přistát i modul, jehož součástí je průzkumné vozitko. To všechno může fungovat. A může to být vizuálně dokladano. To, oč tu běží je, že na Mesici nepristali živí emericti soudruzi. Časový odstup… Číst vice »

orinoko
4. 9. 2019 14:03

Rusko posílá Číně první tanker nasmlouvaneho plynu /nebo ropy/ tzv. Severní cestou. Je to taková cesta na Moon.
Povede se?

Irena
5. 9. 2019 10:13

Tvrdá odpověď Zacharovové na bezprecedntní a sprosté přepisování dějin ve Varšavě
https://www.youtube.com/watch?v=BhhY0kw9M_8

Martin (už bez taky m)
7. 9. 2019 12:38

Děla duní i pod novým p-REZIDENTEM… Holt ty proruské teroristy je nejspíše nutno vyhladit i s obyvatelstvem – které tam nejspíše tak nějak i jen pouhou svou existencí překáží demokratickému rozvoji pravdy a lásky… Já bych se vůbec nedivil, kdyby v budoucnu některý ze zoufalých postižených z Donbassu přijel na Ukroruinu, a tam… Prasečenko kváká v par-LAMENTU Ukroruiny, a my se nejspíše dovíme, že i za toto „mohou ti zlotřilí Rusové“… Pan Janda a další nám to jistě vhodně vysvětlí, a „Centrum svatého boje proti hybridním hrozbám“ jistě zasáhne… Массированный обстрел юга Республики https://www.youtube.com/watch?v=e0D7k0Oqi8s Já bych se vůbec nedivil kdyby… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
7. 9. 2019 12:57

Přímý zdroj k info o poslední Ukrošské střelbě do civilních zón
https://www.youtube.com/channel/UCozFRGFyd9tyidNGq3O2buA

Irena
7. 9. 2019 16:24

https://www.televizeseznam.cz/video/zazij-usa/patrola-east-la-63957136?dop_ab=13&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=JMPKvOpfdyo-201909070750&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=boxik&utm_campaing=_var

Ne, že by to video bylo nějak moc objevné, ale tak nějak ilustrující tu faktickou, neustále doutnající občanskou válku vedenou v USA, až někdo škrtne tou sirkou…

Martin (už bez taky m)
7. 9. 2019 19:20

Воспоминания о тpaгeдии в Бecлaнe. Вечер с Соловьевым от 03.09.19
https://www.youtube.com/watch?v=XgvlKRrNqNk

Aleš
Aleš
7. 9. 2019 21:48

Irena: Dějiny nepřepsali, jen se vybarvili. Polsko lezlo do zádele svým spojencům v Nadnárodní americké teroristické organizaci včetně Německa a osočovalo Rusko z podlé zrady, když napadlo Polsko v druhé polovině září 39.
Jediné, co jsem nepochopil, proč na takovou trapárnu musel i náš představitel. Tohle mohl být dobrý sólokapr pro Petříčka, aby tam mohl uplatnit svoji opravdovou sociálně demokratičnost v duchu Goebbelse.

Aleš
Aleš
7. 9. 2019 22:13

http://www.novarepublika.cz/2019/09/situace-kolem-sochy-marsala-koneva-se.html
Vypadá to jako kachna, kváká to jako kachna, má to zobák jako kachna, má to peří jako kachna, kolíbe se to jako kachna. Co to je?
Chová se to jako fašista, mluví jako fašista, vypadá to jako fašista. Co to je?
https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019090710644970-vyrok-ruskeho-ministra-ma-necekanou-dohru-zeman-musi-byt-sesazen-prazska-kavarna-posila-jasny-vzkaz/