Svět ruskýma očima 537

NATO: Sedmdesátka aneb Systémová krize

Leonid Savin

5. prosince 2019

Summit NATO  ve dnech 3. až 4. prosince v Londýně byl nejskandálnější a nejméně jednoznačný v sedmdesátileté historii aliance. Macron se svým vyjádřením o „mozkové smrti“ organizace zasloužil o první skandál, druhým byla turecká blokace rozhodnutí o operativní podpoře pobaltských zemí proto, že Brusel nepochopil kurdský problém. Obě věci jsou důležité. Západní experti jsou zajedno v tom, že Severoatlantická aliance  prožívá nejvážnější krizi ve své historii.

V předvečer summitu proběhlo v Mezinárodním institutu bezpečnostních studií v Londýně setkání za účasti ředitele pro generální strategii a mezinárodní záležitosti ministerstva obrany Británie Anguse Lapsleyho. Taková předběžná setkání indikují určitou situaci a jsou svým způsobem generální zkouškou. Zde Británie testovala nejcitlivější témata atlantického společenství:

 • s kým táhne Erdogan za jeden provaz – s NATO nebo mimo blok;
 • bude-li možná obrana Evropy bez USA;
 • jak může NATO získat společenskou podporu;
 • jakou úlohu má Čína v odchodech z NATO;
 • je-li potřeba se vyzbrojovat proti Rusku;
 • jak se dívat na stres v NATO a jak zjišťovat existující hrozby;

Krom toho se posuzovaly problémy Arktidy, Brexitu a dalšího rozšiřování aliance. V seznamu není nebezpečí terorismu nebo klimatických změn, ač dříve byla tato dvě témata pro NATO pokaždé aktuální.

Výdaje aliance jsou vždy široce probírány. V roce 2014 byly dohodnuty příspěvky až do roku 2024 od každého státu nejméně 2 % HDP. Podle statistiky NATO toho dosáhly jen Polsko a Lotyšsko. O něco více dávají Litva, Rumunsko, Estonsko, Británie a Řecko. Více než 3 % HDP dávají na válečné potřeby jen USA a Bulharsko. Do stanovené lhůty 2024 zbývají 4 roky a není žádná jistota, že 20 států z 29 zvedne v těchto čtyřech letech své ukazatele. Chování prezidenta Trumpa vyvolalo bouřlivé emoce. On se předtím ostře vyjádřil o „neužitečnosti NATO“ a o tom, že „se Evropa musí o svoji obranu postarat“. Nyní opustil závěrečnou tiskovou konferenci. Americký Defense One uvedl, že „hlavní nebezpečí pro NATO přichází zevnitř“. Velvyslanec USA v NATO Burns nazval veřejný nesouhlas Trumpa s názorem kolegů „porušení zlatého pravidla diplomacie“.

Německý Die Welt označil za hlavní hrozbu Čínu. Byla obviněna z posilování ekonomického vlivu v Evropě. NATO je vojensko-politická organizace, ale o snahách o vojensko-politické zásahy se nemluvilo. Alianci jde o hospodářský růst Číny.

Na závěrečné tiskové konferenci  oznámil generální tajemník NATO Stoltenberg přijatá řešení:

 • NATO odpoví na rozmístění raket středního doletu a raket schopných nést jaderné hlavice koordinovanými metodami obrany;
 • otázka výzev, které dává Čína, se bude řešit kolektivně, včetně hledání cest jak přimět Čínu k jednání o kontrole zbrojení;
 • NATO se bude cílevědoměji zabývat otázkami kybernetické bezpečnosti, především rozvojem technologií 5G;
 • je nezbytné upevňovat politický rozměr NATO;
 • budou pokračovat akce NATO v boji s terorismem, včetně speciálních misí v Iráku a Afghánistánu.

K tomu se musí připojit úmysl spolknout několik balkánských států a pokračovat v protiruské propagandě v postsovětských zemích a ve Východní Evropě. „Politický rozměr“ je posouvání NATO prostřednictvím všemožných nevládních organizací a iniciativ. Projekty se již testují.

Kybernetický prostor je širší téma. Bude se cíleně navyšovat financování. Na summitu bylo zmíněno, že NATO není na kybernetické útoky připraveno. Podle Centra kybernetické ochrany NATO přicházejí útoky zejména z Ruska a Číny.

Co si o posledním summitu myslí Evropané? Bývalý ministr zahraničí SRN Fischer podotýká: „Budoucnost NATO je neurčitá jako nikdy v historii. Evropané se nemusejí krmit iluzí o tom, jak bude v oblasti obrany žádána autonomie. EU se považuje za hospodářskou sílu a nikoliv za vojenskou a znamená to hluboké rozrušení současného stavu. Samozřejmě, že NATO stále existuje a v EU jsou jako dříve rozmístěna vojska USA. Avšak hlavní slova zde jsou ‘stále ještě’. Jelikož jsou tradiční instituce  a transatlantické závazky v oblasti bezpečnosti pochybné, musí se nyní hovořit o rozpadu aliance přinejmenším s pomocí spojení ‘zda’, než s pomocí spojení ‘kdy’.“

Poláci si většinou myslí, že je v případě války NATO neochrání. Asi se tak moc nemýlí. Mají příklad. V roce 1961 nepomohlo NATO jednomu ze svých členů, když Indie okupovala zámořské území Goa. Lisabon požádal alianci o pomoc, ale bylo mu poukázáno na čl. 6, který hovoří o použití síly jen v případě kolektivní obrany proti útoku v Evropě, Severní Americe, nebo na ostrovech v Atlantiku severně od obratníku Raka.

Ovšem vše se mění. Později alianci nikdo nepřekážel při válečné operaci v Libyi, která nijak nezasahovala do sféry odpovědnosti NATO. Nyní jsou evropští členové NATO ostražití, připravují se k rozpracování svých plánů, ale bez USA.

Převzato z Fondsk.ru

***

Zůstane na politické mapě stát Irák?

Anton Veselov

11. prosince 2019

Odstoupení iráckého premiéra Mahdiho bleskově schválené parlamentem lze nazvat Pyrrhovým vítězstvím demonstrantů. Ozbrojené síly přišly o vrchního velitele, rada ministrů o předsedu a země se ponořila do chaosu. Ihned po odstoupení předsedy vlády požadovali demonstranti odstoupení prezidenta Sáliha a rozpuštění parlamentu. V Iráku má prezident především funkce ceremoniální, ale premiér je jedním z rozhodujících představitelů. Dnes se ve vládě Iráku přehazují pravomoci z jednoho na druhého bez jakýchkoliv pravidel.

Prezident dal pokyn nejsilnější parlamentní frakci navrhnout nového kandidáta na premiéra. Nejsilnější frakcí je blok Sairun s vůdcem al-Sadrem a ten tuto myšlenku ihned odmítl. Sálih zahájil konzultace s politickými skupinami. Dřívější předsedové vlády al-Málikí a al-Abádí dali najevo, že se o funkci nehodlají ucházet. V médiích se zároveň objevila informace (prý nepotvrzená) o kandidatuře Ibrahima Muhammeda Bahr al-Ulúma. Hodlají jej podpořit aliance Al-Biná a strana Hikmá. Paradoxní je, že al-Ulúma považují za svého chráněnce jak Írán, tak USA.

Irák si přisvojil za sféru vlivu jak Írán, tak Washington. Napadení íránského diplomatického zastoupení, urážky na adresu vysokých duchovních Íránu, snahy zneuctít šíitské svatyně a odchod premiéra přiměly Teherán rychle a ostře reagovat.

Od konce října je v Bagdádu velitel sil Kúds Íránských revolučních gard, významná osobnost v řešení nejsložitějších problémů obdařená íránským vedením velkými pravomocemi. Jeho mise je tajná. Mezi hlavními kontrahenty Sulejmáního je vedení radikálních šíitských skupin Badr, Asa`ib Ahl al-Haq a Hizballáh. Mají možnost události ovlivňovat. Ozbrojené skupiny s fanatickými stoupenci jsou ochotny vyplnit jakýkoliv rozkaz. V mediích bylo znát, že na protestující stříleli vedle vojáků i milice. Bojovníci Asa`ib Ahl al-Haq jsou krutější než teroristé Islámského státu.

Prudce stoupl počet raketových a minometných útoků na americké objekty – velvyslanectví USA a místa dislokace vojáků a zásobovačů Pentagonu – základny Balyard, Tádží , Aín Asad a jiné. Dne 9. prosince bylo zaútočeno na mezinárodní letiště v Bagdádu, bylo zraněno šest lidí. Tato základna patří mezi hlavní místa naléhavé evakuace občanů USA. Američané nejsou v těchto případech jen pasivní pozorovatelé. Koncem listopadu pobýval v Iráku předseda Spojeného výboru náčelníků štábu USA generál Marc Millie. Vydal rozkaz k přesunu amerického vojenského kontingentu (přes 5 tisíc vojáků a důstojníků). V prosinci bylo na leteckou základnu Aín Asad přesunuto přibližně 500 amerických vojáků z Jordánska.

Dne 6. prosince oznámil Washington zavedení sankcí „za účast na potlačení protestů“ na tři vůdce „lidových milicí“ blízké íránskému generálovi Sulejmánímu. Večer 6. prosince zahájila neznámá skupina na předměstí Bagdádu palbu na přítomné občany a zabila 23 lidí včetně policistů, dalších 130 bylo postřelených. Dne 8. prosince se sešli velvyslanci Německa, Francie a Británie s bývalým premiérem Mahdim a ve společném prohlášení „vyzvali Irák, aby nedopustil napadání proíránských milicí na demonstranty“. Ještě před tím prohlásil americký ministr spravedlnosti Mnuchin: „Pokusy Íránu potlačit zákonné požadavky iráckého lidu reformovat svoji vládu zabíjením na pokojných demonstracích je hrozné.“

Západ tak dal najevo, kdo je podle jeho názoru odpovědný za krvavé rozbroje v Iráku. Konfrontaci ještě přiostřuje článek v New York Times s konstatováním, že „Írán využil chaos v Iráku, aby tam přisunul tajný arzenál balistických  raket krátké vzdálenosti“, které mohou být použity na ostřelování Izraele nebo místních vojenských posádek USA.

Hrozba z Íránu je maniakální téma. Izraelské letectvo několikrát bombardovalo Sýrii i Irák, prý aby „předešlo nebezpečí“. Článek v NYT je ohlášením nových útoků, ale nyní to všechno může být mnohem vážnější než dříve. Dne 7. prosince zasáhl neznámý dron dům Muktady al-Sadra. Duchovní nebyl doma, ovšem situace se ještě více vyhrotila.

Dne 9. prosince si ministr zahraničí Iráku předvolal velvyslance Francie, Británie, Německa a Kanady a sdělil jim: „Irák nesouhlasí s obsahem společného prohlášení, neboť se jeví jako zasahování do vnitřních věcí.“ Zde se opět zapojily USA, kdy viceprezident Pence zatelefonoval prezidentu Salehimu a oznámil mu podporu  iráckých demonstrantů s tím, že Bagdád je povinen respektovat jejich požadavky.

Na 11. prosince jsou v Bagdádu plánovány akce označené al-Chazálím za „destruktivní“. Varoval, že to Bagdádu přinese největší chaos. Do hlavního města se stahují další síly bojovníků „lidových  milicí“ z jiných měst země, připravují se bezpečnostní síly, ale ty jsou demoralizované, velitelé chápou, že se mohou dostat před soud. Začátkem prosince uznal bagdádský trestní soud vinným policistu ze zabití dvou demonstrantů a odsoudil jej k trestu smrti, jiný policista dostal sedm let vězení.

Aliance Al-Bína byla ustavena v roce 2018 a jde o novou sílu v politice. Dnes má v parlamentu 143 hlasů, její poslanci pocházejí od šíitů, sunnitů i Kurdů. Podle svých slov volí al-Ulúma proto, že je to profesionál, technokrat a není namočen do žádných stranických intrik ani korupce. Ve své době odešel z vlády na znamení protestu proti zvýšení cen benzinu.

Írán se opírá o silnou šíitskou lobby v Bagdádu a počítá s tím, že al-Ulúm náleží k velmi religiózní rodině. Jeho otec byl ajatolláh a patřil k nejuznávanějším šíitským duchovním Iráku. Žil 25 let v emigraci v Íránu. Teherán může vsadit i na nepřátelství mezi klany al-Sadra, al-Hakíma a al-Sistániho. Ti všichni si dělají nároky na hlavního vůdce iráckých šíitů a navzájem se podezírají.

Američané mohou stále připomínat, jak a čí zásluhou se Ibrahim Muhammed Bahr al-Ulpm stal ministrem ropy Iráku a jak se jeho otec dostal do čela  vládní rady. Ibrahim studoval v USA  a pracoval v Británii v několika ropných společnostech. Jako konzultant často navštěvoval velvyslanectví USA v Bagdádu. Z jakéhokoliv hlediska je to osoba nesamostatná. Sám se vyhýbá veřejným vystoupením ohledně funkce předsedy vlády. Je to od něj moudré. nejbližší doba ukáže, zda je taková funkce ještě potřebná, anebo na stát Irák zůstanou jen vzpomínky.

Převzato z Fondsk.ru

***

Kam se podělo zlato Ukrajiny?

Sergej Garmaš

13. prosince 2019

Rusko má v současné době 2252 tun zlatých rezerv. Spojené státy tvrdí, že mají v úschově přes 8 tisíc tun. Německá Bundesbank má 1500 tun a stejné množství německého zlata je deponováno u Angličanů a Američanů. Kolikpak si nahromadila Ukrajina? Kyjevské zlaté zásoby, to je prapodivná směs tří žánrů: fantazie, dvorní operety a kriminálního dramatu.

Všechno začalo v červnu 1990. Tehdy se v Kyjevu očekávala návštěva britské premiérky Thatcherové. Michail Gorbačov byl tehdy zmatený „novým myšlením“.

Thatcherová se v Kyjevu nakrucovala, falešně usmívala a nekompromisně se vyhýbala hovorům o budoucí samostatnosti i o zlatě z doby Petra I., které mělo být v těch dávných dobách dopraveno do britské banky. Prý se jednalo o 200 tisíc zlatých mincí. Podle jistého amatérského historika by toto zlato, kdyby se vrátilo na Ukrajinu, již osamostatněné od Sovětského svazu, znamenalo pro každého Ukrajince podíl 38 kg kovu. Po získání nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 se začaly v Londýně objevovat speciální delegace. Jednu z nich vedl důležitý stranický aparátčík a diplomovaný historik, poslanec bývalého Nejvyššího sovětu USSR Petr Troňko. Jak se dalo čekat, žádné dokumenty o zlatu z doby Petra Velikého nebyly v anglických bankách nalezeny.

Lhaní amatérského historika o 38 kg zlata na osobu zůstalo lhaním. Obyvatelé Ukrajiny se museli hrbit, aby nově upečený stát získal vlastní zlatou rezervu.

Koncem roku 2013 – poslední sytý rok Ukrajiny – dokázali v Kyjevu zásluhou Janukoviče a Azarova soustředit 42 tun a 300 kg čistého zlata. Potom nastal majdan, k vládě dočasně přišli Turčinov a Jaceňuk a místní media zazářila senzačními materiály.

Jedenkrát, v únoru roku 2013 startovalo v noci letadlo z USA s ukrajinským zlatem. Podle personálu letiště přijely  4 výběrčí vozy a několik mikrobusů. Na autech chyběly poznávací značky. Z aut vystoupilo asi 15 lidí v černých uniformách, maskách a neprůstřelných vestách, část měla automaty. Do letadla naložili těžké bedny. Poté zavolal do redakce jeden z odpovědných pracovníků bývalého ministra příjmů a poplatků a řekl, že byla podle jeho informace dnes v noci na žádost jednoho z „nových vůdců“ Ukrajiny (buď Turčinova nebo Jaceňuka) vyvezena do USA část zlatého pokladu státu Ukrajina a možná i celý poklad“. Samozřejmě, že je důvěryhodnost takových mediálních případů téměř nulová. Přesto se dá předpokládat, že cenou za osvobození Ukrajiny od dávného  „moskevského zotročování“ je svěření monetárního zlata do opatrování Fedu. Skandál se ztrátou vyšel ne světlo až v listopadu, 8 měsíců po majdanu.

Šéfka ukrajinské národní banky Gontarevová uvedla, že by v trezorech mělo být osmkrát více zlata než ve skutečnosti je. Řekla: „Něco zlatých slitků zůstalo, ale je to doslova 1 % z celkových zlatých rezerv země.“ Znamená to, že se v tuto chvíli snížil celkový objem ukrajinského zlata na 5 tun a 200 kg.

Ovšem Porošenkovi to nezabránilo oznámit, že zlaté rezervy Ukrajiny jsou 24,3 tun. Jenomže jemu nikdo nevěří. Jeho spolubojovník Saakašvili jej ve své době nazval překupníkem.

Američtí političtí technologové označují to, co se děje na Ukrajině, za „řízený chaos“. Chaos zůstává chaosem a vždycky se snaží být neřízený. V tomto případě musejí USA včas vybrat svá aktiva, ale i aktiva ohrožené země s univerzálními principy americké demokracie.

Co se týká Porošenkových 5 tun a 200 kg zlata po Janukoviči, lze porovnat některá data a fakta …

Dne 16 února 2019 podepisuje Trump dokumenty o přidělení 700 milionů dolarů, prý pro potřebu ozbrojených sil Ukrajiny. Peníze jdou do Kyjeva (čti: osobně Porošenkovi a jím zmocněným osobám).

Dne 25. února připlouvá urgentně do přístavu v Oděse torpédoborec Donald Cook. Druhý den jedná Porošenko s tehdejším Trumpovým osobním představitelem Walkerem. Torpédoborec naloží jakési  tajemné bedny, které Oděsané vidí. Město je znepokojeno informacemi o jakýchsi „zlatých krabicích“.

Dne 27. dubna torpédoborec urychleně zamířil k Bosporu. Všechno byla licoměrná komedie. Předváděla se družba Ameriky s Ukrajinou a bojové bratrství. Válečná loď plnila naléhavý úkol zvláštní důležitosti a posádka mimořádně spěchala.

Co je v tomto případě pozoruhodné? Částka téměř 700 milionů dolarů odeslaná do Kyjeva 9 dní před návštěvou torpédoborce Donald Cook. Dnes stojí v USA 1 tuna zlata 40 milionů dolarů, představuje tedy 5,2 tun, u Porošenka přes 200 milionů. To znamená, že jedna třetina vojenské pomoci Trumpa odcházejícímu režimu Porošenka byla zajištěna zlatem státu ve slitcích.

Jde o normální praxi USA k mladým a ne příliš spolehlivým partnerům. Ukázalo se, že Američané vyrabovali všechny zlaté ukrajinské rezervy dokonale. Je zřejmé, proč není Porošenko ve vězení. Příliš toho ví. Je pochopitelné, že Zelenskij ani jednou neinformoval o tom, v jakém stavu  převzal trezory se zlatem národní banky. Zlato na Ukrajině je dnes jen mýtus.

Stejně jako dříve ubezpečuje ukrajinská národní banka, že má monetární zlato v celkové hodnotě 1,180 mld. dolarů, tj. přes 20 tun. Kde tyto bájné tuny vzali? Nové přísuny nejsou. Neexistuje průzkum ložisek, neexistuje geologický průzkum. Předpokládané rezervy nejsou zajištěny. Jediné naleziště na Ukrajině je důl Mužievskij, a ten byl prodán americké společnosti Avellana Gold.

Tak kde máš Ukrajino své zlato? Vpadá to, že nemáš nic. To, co bylo, emigrovalo za oceán.

Převzato z Rusvesna.su

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
59 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
16. 12. 2019 16:09

Mimo téma a přesto k veci.
V émerice prý dneska bouchaly jakési Repo sazby. Mám opravdu někde u vyfuku složitost toho pojednání, neb se odehrává v informační rovině generálního tajemníka Sametu, takto Havlova ptydepe. Možná dojde k nějakému urychlenemu kvantitativnimu uvolnovani.
Co bude dělat ta svedska kurvicka, až svět zaplaví zase celosvětově další emericka krize, a nebudou nové FIAT money na kurvickovou PSYCHOpatii?
Bude si dal holit svůj Venušin pahrbek ekologickou macetou?

orinoko
orinoko
16. 12. 2019 16:29

Jj, tak v českém army kyberprostoru už se setkávají ve Tug Of War nejen Slováci , ale i Poláci , a nově i Madari. Jsme svetovi!!! Píši si s námi popovídat ve svých vlastních jazycich. Zvlastni. V určitě době jsem se účastnil debaty na určitém webu v době pro Syrii velmi pohnute. Mezitím se mnohé zmenilo. Arabsky neumim, a tak jsem to zkoušel se svojí chatrnou anglictinou. Zvláštní bylo, když jsem si porůznu vypomahal se smyslem svých vzkazů třeba výseky z českých filmu. Divili byste se, co způsobil v diskusi odkaz na husitskou bitvu na Vitkove. I Češi museli čelit… Číst vice »

orinoko
orinoko
16. 12. 2019 17:21

V Jizni Koreji proběhly nějaké mládežnické turbulence. Nastalo to poté , co émerický místní protektor zvici K.H. Franka otevřené mediálně vypouštět emericke vetry, osocoval Jižní Koreu z komunismu, a k dovrseni všeho žádal zvýšení vypalneho. Bratru 400%.
Nelze se divit , že Kimova Korea hned zareagovala vypustenim rakety, načež jiný émerický debil hned začal vyhrožovat i ji.
Kdyz se dari, tak se dari.
Nasrat všechny najednou… To umí jen emerika.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 12. 2019 19:37

100% souhlas

orinoko napsal

V Jizni Koreji proběhly nějaké mládežnické turbulence. Nastalo to poté , co émerický místní protektor zvici K.H. Franka otevřené mediálně vypouštět emericke vetry, osocoval Jižní Koreu z komunismu, a k dovrseni všeho žádal zvýšení vypalneho. Bratru 400%.
Nelze se divit , že Kimova Korea hned zareagovala vypustenimrakety, načež jiný émerický debil hned začal vyhrožovat i ji.
Kdyz se dari, tak se dari.
Nasrat všechny najednou… To umí jen emerika.

Aleš
Aleš
17. 12. 2019 10:50

Tak to dopadá, když diplom diplomata dostane diplomovaný imbecil, který se sice nic ve škole nenaučil, ale umí o tom krásně žvatlat anglicky. A takové školství je budováno i u nás. Krásným produktem je náš současný ministr zahraničí. To je taky takový milý hodný hoch, učenlivý papoušek…

orinoko
orinoko
17. 12. 2019 14:31

Doporučuji návštěvu emi Business Insider. Nezobrazuje se mi odkazovy radek. Takové poučné čtení o tom, kdo a co jsou USA.
Prostě Klingoni.

orinoko
orinoko
17. 12. 2019 14:39

Propriste už vim, jak NATO.

https://www.businessinsider.com/

orinoko
orinoko
17. 12. 2019 15:00

Zvlastni… Zpětně ten článek nemůžu najit. Šlo o demografii v USA aplikovanou na jednotlivé oblasti. Konzervativci, debilove, orispruti, ku klux klan, latino michaninace, mormoni atd. Jen Aljaska chybela.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 12. 2019 16:20

Jadernému štítu RF je 60 let. RVSN- raketová vojska strategického určení. Ядерному щиту России – 60 лет! https://www.youtube.com/watch?v=4I8pEGBYSSE&feature=emb_logo Jars- mobilní raketový komplex sil strategického jaderného odstrašení. Pozemní část „jaderné triády RF“. Военная приемка. Ярс. Ядерная ракета сдерживания. Часть 1, Часть 2 https://www.youtube.com/watch?v=UNse8s3EM2I https://www.youtube.com/watch?v=B3upvVJwv5k Ukázky výjezdu části raketové brigády RVSN i doprovodné techniky, dekontaminace, podzemní bunkry, velitelství, „jaderný kufřík“, atd. Kéž nic z toho nikdy nebude muset být použito! Je smutné kolik prostředků a sil musí RF vynakládat k zajištění své ochrany a suverenity. „Světovou pokladnici nerostných surovin i vody“ by mnohý rád vykradl… Dokud toto bude účinné a aktivní, alespoň… Číst vice »

racek
racek
17. 12. 2019 17:56

No, Martine, nebyl bych si tak jistý. Za dob SSSR mělo NATO sice v hlavních směrech zbraní převahu, nicméně naprosto nedostatečnou pro útok a vítězství. |Dnes má NATO převahu v důležitých zbraňových systémech deseti až patnáctinásobnou převahu. V oblastech kde je částečná rovnováha, tedy u strategických raket, je dnes hlavní úsilí zaměřeno na eliminaci odvetného útoku. Proto je Rusko, z hlediska zdrojů i kapacit mnohokrát slabší než SSSR, obklíčeno stovkami základen, které začínají být vyzbrojovány raketami s kratším doletem s dobou letu, která v případě útoku zlikviduje převážnou většinu odvetných zdrojů Ruska. Bohužel, Rusko tuhle možnost nemá, ani geograficky, ani… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 12. 2019 18:28

racku: USA doktrína o „odzbrojovacím úderu“ je jen fikcí. Raketové prostředky napadení RF z kratších vzdáleností JSOU LIKVIDOVATELNÉ- samozřejmě to zkrácení letové doby rizika dost zvyšuje, nepopírám. Jistě chápete, že to znamená mnohem větší sledovanost Evropy (nejen) z RF a speciálně prostě TRVALÝ DOHLED Z VESMÍRU. Riziky jsem se zabývala o i na OM o nich informoval. Jelikož jsem byť ne dlouho ale sloužil u jediného útvaru ČSLA vyzbrojeného tímto předchůdcem Iskanderu (OKA 9k 714) cítil jsem se k tomu dostatečně kompetentní. Ракетная стража. Специальный репортаж https://www.youtube.com/watch?v=FEDkm2QvxVc&feature=emb_logo Upozorňuji, že RF opakovaně prohlásila, že „odzbrojovací“ úder by byl ÚDEREM POSLEDNÍM… Tedy… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 12. 2019 18:54

Národní centrum řízení obrany,
rozhovor s min. Šojguem.
Toto RF neukazuje „jenom tak“…
Военная приемка. Национальный центр управления обороной. Часть 1. Дежурная смена
https://www.youtube.com/watch?v=JMyVks3RJhM

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 12. 2019 19:45

něco staršího, už jsem asi dával
Противоядерный удар. Военная приемка
https://www.youtube.com/watch?v=EWpFS-seDb8
No naši chlívkáři, Kalousek a spol nepochybně vědí „že je to jenom propaganda“…
Určitě.
Nepochybně.
Jenom „multiki“, jenom „Potěmkinovy vesnice“…
Jistě, v cíleně rozkradené „svobodné a demokratické“ KOLONII to nepochybně „ti správní“ vědí…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
17. 12. 2019 21:25

Кедми обозначил курс ЛИДЕРСТВА РФ! У России САМЫЕ большие шансы стать первой страной В МИРЕ! https://www.youtube.com/watch?v=4zAwaBD1P_E Parafráze části řečeného v překladu ve významové (ne doslovné) rovině: „Ztratili jste s rozpadem SSSR tolik, že o tom dosud ani nevíte. Američané sami přiznávají, že takové matematiky jaké získali ze SSSR a RF sami doma nikdy neměli. Ještě v počátku 90-tých let byla neoficiálním jazykem světové fyziky ruština! Rusko mělo vždycky nejlepší fyziky! Velmi dobře znáte co vám chybí a co jste ztratili, ale stále si neuvědomujete co můžete a umíte! Pokud dáte dětem vzdělání které potřebují, budou vaše možnosti rozvoje zcela bez… Číst vice »

racek
racek
18. 12. 2019 0:28

Víte, pane Martine, taky jsem býval optimista. Ovšem dnes se mi zdá (nejen mě) že většina světa úplně zešílela a začínají se naplňovat prognozy těch nejkonspirovanějších teorií… A USA vytváří obrovskou psychozu nenávisti a touhy po zničení konkurentů ve světě. A daří se jim to. Většina jejich spojenců, polokolonií i kolonií a jejich obyvatel tomu dost rychle podléhá. Stačí si poslechnou názory mládeže a silácké řeči na diskusích a obdiv exotům jako je Novotný. A pokračující destrukce celkem fungujících států je jen taková příprava (Afganistán, arabská jara, Sýrie, Lybie) pro vytvoření správného podhoubí. Co se týče Ruska, jeho prostředky jsou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 12. 2019 10:13

Pane racku nesmíte věřit všemu co u nás „EuroAtlantici“ napíší či tvrdí. F-35 není skoro schopen bojového nasazení, Tomahawk je zastaralý šrot, LL jsou jen cíle k pobřeží RF je nepustí kdykoliv budou chtít. Ponorky RF skoro neslyší- tj. houby že je sledují, každý rok se nečekaně „někde vynoří“… Z 450 Raptorů jich desítky jsou neletuschopné pro hromadící se výpadky systémů, závady a nekompatibilitu… RF vsadila zcela správně na vyváženou zónovou obranu, jejich schopnosti propojení systémů jsou obdivuhodné a násobně zálohované. I v případě EMP jsou schopni v podstatě dále normálně vševojskově fungovat. US námořníci oproti tomu mezi dvěma hamburgery… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 12. 2019 10:28

Čína je extrémně zranitelná díky rozmístění svého obyvatelného území. Má dnes již také opravdu úžasné možnosti, a z principu jde spíše o velmi schopné obchodníky. Ti obvykle nechtějí ani válčit, ani „kolonizovat nekolonizovatelné území s velmi efektivními „partyzány“… Když Čína získá mírově co potřebuje za slušý peníz pro RF nevidím v tom žádný důvod pro vzájemný konflikt. Moc dobře vědí, že „pak by se smál ten třetí“… A dobře hrají jak jeden „šachmaty“ tak druhý „GO“ – nejenom… Mnohem spíše by si Evropa měla uvědomit že „zaháněním ruského medvěda do náruče čínské pandy“ ohrožuje samu podstatu svého civilizačního modelu- který… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
18. 12. 2019 11:06

Podobně, jako racek, ani já už nejsem optimista. Svět zachvátilo šílenství a prohlubuje se. V nějaký samoozdravný proces už také přestávám věřit…, stačí se podívat na dnešní mladé – zombie s pohledem upřeným do obrazovek nekriticky věřící všemu, co z těch obrazovek na ně vyjukne. Rusko disponuje potenciálem pro zničení USA, toho střediska světového zla, a jeho spojenců…, jde jen o to, aby v případě potřeby mělo k jeho uplatnění, čas. Optimistou zůstávám jenom v tom, že tohle s Rusové velice dobře uvědomují a ten čas nehodlají válkychtivým darebákům v žádném případě darovat, protože to by znamenalo konec světa.

Aleš
Aleš
18. 12. 2019 11:56

racku, Dolmene: Přiznávám, že se NATO a Eurohujerům podařilo přeformátovat naše školství do hrůzných podob. Má to a bude mít svoje následky. Ale není vše ztraceno, nedošlo k plnému přeformátování obyvatelstva a ani k plnému přeformátování samotného školství. A o RF v tomto strach nemám. Exoti jsou sice slyšet všude, ale zrovna u nich jsou ještě obecněji vnímáni jako exoti.

racek
racek
18. 12. 2019 13:31

Bohužel, pane Martine, tohle neni propaganda. I ty F35 jsou uz v plnem bojovem nasazeni a parametry jsou velmi dobré. Proti nim prakticky Rusko nema co postavit. A zirkony? Jo, tusim ze jich maji 10. A protiletadlove systémy pokryji jen cast území. Protiraketovou obranu ma Rusko jen kolem Moskvy. Na hlavice Mirv ovsem nestačí. Podívejte, Putin dela co může, v ramci možností a hlavně, zkrotil armadni lobby. Prave tu, co nechala uzbrojit sovětskou ekonomiku. A zbytečně. Neni přece účelem drtivě zvitezit ve válce, ale mit schopnosti se ubránit., Nebo lepe, mit schopnost zpusobit nepřípustné škody. A to stojí mnohokrát méně.… Číst vice »

Irena
18. 12. 2019 14:01

„Američané si na mě stěžovali u Havla i Klause“
===

říká Lubomír Soudek v dalším ze čtenářsky úspěšné série rozhovorů k výročí sametové revoluce

https://pastebin.com/sNPvgN4p

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 14:32

Co to tu je za defetismus?! To je zase nějaká diskusní poza? Émerika měla největší příležitost udeřit někdy v roce 2008, jenže to ji zachvátila krize, kterou nějaké atomové a další chresteni neresi. Diskuse úplně mimo misu. Co to tu blabolite? Emi dement tvrdě napadne Rusko, nezůstane tam kámen na kameni. Bude dobyto! I dobito! Co? Vsechno? Co tam západní prasata budou delat? Všude nějaký kráter , radioaktivní spad, nevybuchla munice, boj bez pravidel každého o a zbytek ziti, a doma bude mít západní kraken takovy tajfun lidového odporu, že si to ta war hovada nedovedou ani predstavit. A to… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 15:06

Až Émerika zaútočí na Rusko, tak v ten samy den zmizí Izrazid z politické a válečné mapy. Bůh shledne dolů a nazda, že je to tak spravne. I nastane den druhy. Polnice těch onych budou ječet jako Fox News, ale jen kámen mudrců v Yelowstone bude sobě vědět rady. Roztrhne dávného dabla jako hada. Bůh shledne dolů a shleda , že jeho vůle se naplnuje. Přijde den treti. Na nebi se objeví hovn.o zvici západní civilizační nekompability. Spadne dolů jako ufoLOGICKA zahada. Západ zmizí a lidé uvidí jen vychod. Bůh bude mhourit bulvy. Pro jistotu si dá panaka. Nadejde den… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 15:19

Bojte se krize, na válku s Ruskem zapomente.
Západ hodlá fungovat čistě na elektriku. A spojenou inteligenci. Kdesi vyzkoušeli autonomní auta v ostrém provozu.
Vysledek? Jsou ještě blbejsi než lidi v tom samém provozu.
A takhle budou fungovat všechny ty vydobytky. Fantomy emerickeho sebevedomi.
Vite vůbec , že émerický debil požaduje po Íránu náhradu škod pote, co jim sundal několik army trubcu?
Asi ne, jinak byste nemleli takovou hromadu kokotin.

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 15:53

A víte , proč jsou ta autonomni auta ještě blbejsi než lidi? Protoze neumějí stáhnout boční okénko a řvát na druhe: Uhni s tou svojí kraksnou, ty kokote.

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 16:18

Takhle funguje emericka válečná masinerie: Na erdragona ami impotent udeřil armenskou genocidou. Erdragon na ami impotenta udeřil genocidou indianu. A vysledek? Ami generátor dělá do gati. Ale to není cele. Hrozí stret mezi Řeckem a Tureckem kvůli krádežím uhliku. Co s tím bude dělat české NATO vemeno zvici rudého Pavla? Vyhlasi válku Zemanovi?
Děti moje, vycurat , a spat.
A zítra o něco lepe.

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 16:54

Tak , a jdeme do finale.
Celá slavná Trumpoekonomika je v haji. Jako Reagan snížil korporátní daně , ale protihodnotu od korporatek nedostal. Žádné investice do vyroby. Jen budou platit zase mene. Trochu snížil émerický katastrofální deficit, ale jen díky koltum. Bohužel každý si myslí , že ten jeho Colt je nabity… Ano je, ale jen slepymi naboji.
Válka emiDEGENERALu ho vymete i z dějin jako egyptského Achnatona.
Vite, co se deje? Především to, že USA hrozí zase interní valka. A Rusko tomu může jen prihlizet.

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 17:18

Lide!!! Čtěte!
Svět vás bude mít raději.

orinoko
orinoko
18. 12. 2019 17:33

Je to prostě nekonecne.
Rusko snad opravdu potřebovalo kvůli svému vlastnímu zmrtvýchvstání Syrii.
Který z vás , diskusních soudruhu, spustí diskusi o Ruskem zaostavani? Třeba soudruh racek?
Rusko teď v Syrii testovalo letku svých nových orlich drapu. Píše o tom něco nějaká západní svine? Jen Izrazid opatrně velebil , že NATO má take.
Dneska mě opravdu vydojila nějaká emericka KRAVA, která chce být v misi na Mars, že se tesi, až na Zemi pošle vlastní selfi.
… To je Vaše guru.

racek
racek
18. 12. 2019 18:36

No, diskutovat se dá jen s tím, kdo diskutovat chce. Jinak s dnešních aktivních kosmonautů se asi nikdo ještě na Mars nepodívá. A první žena na měsíci má být členem USA výsadku v roce 2024. Já si ovšem myslím, že to bude tak o 2 až 3 roky později, nějak moc se tam hádají o peníze. Já kosmonautice fandím, víte? Už 60 let, od doby Sputniku. A budu rád za tu holku na měsíci zrovna tak, jako za Gagarina nebo Armstronga. Nehledě na zemi či národnost. Za 20 až 25 let se ovšem na Mars možná bude připravovat Čína. Má… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 12. 2019 19:37

Rusové hájí své hrdiny a nenechají na ně házet špínu…
A kdo a odkud ji hází…
Соловьёв и Хинштейн РАЗНЕСЛИ в пух и прах ОМЕРЗИТЕЛЬНУЮ статью „Радио Свободы“
https://www.youtube.com/watch?v=9XUy_387vzg
Další rozdíl mezi RF a „civilizovanou a humánní“ Evropou…
Odmítání LŽÍ vysvětlení důležitosti takového jednání…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 12. 2019 19:49

přesná a tvrdá kritika amerikanizované Ústavy RF…
Пора встать с колен! Категоричное ЗАЯВЛЕНИЕ Кедми ПОРАЗИЛО студию! Заставит встрепенуться!
https://www.youtube.com/watch?v=1R04s9pXuwM
RF potřebuje novou Ústavu!
Jde o to aby odpovídala potřebám dnešních obyvatel RF…
Jde o základ národní spravedlnosti!!
Obsah nebo forma?!
Ihned tvrdý střet Kedmiho, Solovjova s Američany…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
18. 12. 2019 20:03

Vynucená Ústava,
hlavní super-ideologický stát- USA,
diktování ostatnímu světu…
Jak vyřešit zájmy lidu a obyvatel země, postoj k referendu, prezidentské republice…
V jedněch rukou nástroj zkázy a vykrádání země, v druhých…
Srovnání přístupu Jelcinovy bandy a Putina…
Naplňování „číše nedostatků“ a odpovídající reakce…
США замерли в страхе! Кургинян о НОВОЙ ЭПОХЕ для России! Сказал как отрезал!
https://www.youtube.com/watch?v=FHN7YcYx5s4

Dolmen
Dolmen
19. 12. 2019 8:39

Racek tady rozjel takové téma, které není zase až tolik mimo. Kdo trochu vnímá, tak jistě vysledoval, kterak západní soudruzi připravují svět velice sofistikovaně a „citlivě“ na válečnou apokalypsu. Lidé si mají zvyknout na přítomnost války a na „zhovadilost“ Ruska, které je třeba zničit. Napřed jen tak nenápadně v každodenních informacích kterými hojně zalévají hlavy důvěřivých nemyslících. K tomu vydatně přispívají neustále nové války rozjížděné ami kravími hochy a jejich pucfleky, k tomu např. přispívá i glorifikace Hvězdných válek, na jejichž třetí část jsme se podle debilizujících ČT a ČRo „všichni tolik těšili. K tomu přispívá i každodenní ostrakizace Ruska… Číst vice »

racek
racek
19. 12. 2019 13:26

Hlavně kvůli němu byla odpískána Churchilem iniciovaná operace … fakt za to můžu??? :-)) fakt, jsem starej, ale tolik zase ještě nééé!!! Mimochodem, tenkrát bylo pár měsíců po válce. Dnes začíná být nenávist vůči Rusku úplně šílená. Naštěstí, zrovna tak útočí na čínu. A spojení ve zbrani by se měli bát, že. No, a naše řádně vychovaná, inkluzivovaná, genderově i ekoteroristicky spávně vychovaná a od technických věd a matematiky osvobozená mládež už se nebojí. Vyhlazení těchto zemí třeba z důvodů že jim moc uhlíkujou traktory jim nepřipadá nesmyslné. Naopak. Za Gerdou a ve jménu greténismu vpřed! Takže si vůbec nemyslím,… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 12. 2019 14:54

https://southfront.org/egypt-to-send-tanks-in-support-of-libyan-national-armys-offensive-of-tripoli/

Kdo by v arabském světě stal o Muslimske bratrstvo osmansko-dervisovskeho degenerata? Ti prozapadni chudáci volají po lidové mobilizaci. Severní Africe je třeba vrátit normalitu bez havloidnich bludu o lidských pravech. Tzv. Arabské jaro se vrátí tam , odkud vyhrezlo: Ve formě teroru do gretenske eurodevky.
Mam jeden inovativní navrh: Na vlajku eurosojuzu do středu hvězd umístit prde.l českého kretenoida Made in Reporyje a svazacku Gretu, jak zírá na metanovou českou stopu.
Konecne nastane vyvážený stav. Euronirvana.

orinoko
orinoko
19. 12. 2019 15:08

Emericka okupační prasata narážejí na svoje limity. Kouzlo nechteneho: USA sjednocuji Koreu , aniž to měly v umyslu. Bude to dlouhá cesta. USA začínají příšerně srat mladé jižní Korejce.
Skoda. Možná by dnešní čeští juvenilni degenerati v případě emericke okupace sdíleli nálady mladých Korejcu v jižní části poloostrova.

https://www.checkpointasia.net/south-korea-rejects-us-troop-cost-demands-talks-end-without-deal/

Dolmen
Dolmen
19. 12. 2019 15:15

Racku vy se nějak přeceňujete Já přeci nenapsal, že kvůli vám byla zrušena operace Nemyslitelné, nýbrž kvůli společenskému a lidskému faktoru. Vy snad nejste žádný faktor, avšak…, možná taky. Už jsem z toho všeho jelen. Ten váš postřeh o neexistenci protiválečných demonstrací je velice správný. Co jich jen bylo v 60. letech a první polovině 70.! Snad proto, že ještě žilo hodně pamětníků. I tenhle váš postřeh svědčí o tom, že lidi už si na myšlenku války tak nějak zvykli a nebyli by ani moc proti. Už zbývá jen ve správných barvách vykreslit to „ďábelské“ Rusko a podmínka nutná bude… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
19. 12. 2019 15:18

Chci se podělit s jedním zkopírovaným cizím příspěvkem do jedné velice podobné diskuze:

Это хорошо, что у России нет никаких комплексов. Kроме ракетных….

Co dodat? :-) Dnešní Velká roční konference V.V. Putina to dokazuje.

Dolmen
Dolmen
19. 12. 2019 15:34

Myslím, že se nemýlím v tom, že se kompletuje podmínka nutná pro zahájení války. Jak vidět, tak i Babiš se aktivně zapojil do protiruské štvanice. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/rusove-ukradli-ceskemu-narodu-21-let-zivota-trauma-trva-do-ted-rekl-babis-40307700?dop-ab-variant=0&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=4oB48gABxoe-201912191527&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Prý nám Rusové ukradli 21 let života. Zřejmě lituje, že přišel pozdě a nestačil si vše ukrást pro sebe. On by se tím stal, na rozdíl od Rusů, puncovaným velkým demokratem.

orinoko
orinoko
19. 12. 2019 15:45

Babis také vyhrezl. Jakkoli chapu, že ceské obeti 1968 jsou vylucnou věci nasi země ve smyslu interpretace, a Rusko by raději mělo držet bobrika mlceni, tak je dost mimo misu , když Babis z invaze 1968 dělá výlučně ruskou zalezitost. Bohužel má emerickou velkou hubu, nejdříve strili, a pak cumi, co se vlastně deje. Opakuji pomilionte: Největšími invaznimi dobytky do ČSSR byli vychodonemecky Ulbricht a polsky Gomulka. V Rusku pak část armady, Gromyko, Suslov, ukrajinská mafie, Andropov /který nakonec v tzv. Prazskem jaru hledal inspiraci/. Breznev byl na vazkach, výrazný oponent byl Kosygin. K nasi zemi měl až podivne kladný… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 12. 2019 15:54

No, dolmene, teď se dopustim velkého fantazirovani. V tomto světě není nic vyloucene. Babis je vůl , ale blbec to neni. Napadlo me, že jde o dopředu synchronizovanou zalezitost. Rusové nejsou blbi, a cizci také ne. Nechci to pitvat z celkem logických duvodu. Proste: Vlk se nazere a koza zůstane cela. Nebo ještě jinak: Rus přečetl situaci, Čížek take, a nevznikne další problem. Na reporyjskou ODS prdel byla podána zaloba. Na řadě bude soud. Navíc už i TV kraksny pochopily , že ODS prdel je psychopat. A ten český sluníčkar na zamini se kupodivu také pochlapil. Nevim, jestli to je… Číst vice »

orinoko
orinoko
19. 12. 2019 19:06

V Libyii hrozí vojenský stret Turecka s Egyptem. Tak schvalne, koho myslíte , že podpoří Rus?
Egyptsky Sisi má v zádech také Saudskou Arabii. Té by mělo konečně dojit, že ji neohrožuje Iran, nýbrž Osmanské Muslimske bratrstvo. Írán se teď nezvykle bratri s Katarem. Je to logicke. Mají společné velké ložisko zemního plynu.
Alžírsko je teď opatrnější , ale nedovolí , aby turecky debil ovládl Středozemní more.
Turek to ještě nepochopil: Sere kazdeho, koho muze. Sdílí osud emerickeho dementa, pricemz se navzájem nemiluji.

Aleš
Aleš
20. 12. 2019 6:35

orinoko napsal Babis také vyhrezl. Jakkoli chapu, žeceské obeti 1968 jsou vylucnou věci nasi země ve smyslu interpretace, a Rusko by raději mělo držet bobrika mlceni, tak je dost mimo misu , když Babis z invaze 1968 dělá výlučně ruskou zalezitost. Bohužel má emerickou velkou hubu, nejdříve strili, a pak cumi, co se vlastně deje. Opakuji pomilionte: Největšími invaznimi dobytkydo ČSSR byli vychodonemecky Ulbricht a polsky Gomulka. V Rusku pak část armady, Gromyko, Suslov, ukrajinská mafie, Andropov /který nakonec v tzv. Prazskem jaru hledal inspiraci/. Breznev byl na vazkach, výrazný oponent byl Kosygin. K nasi zemi měl až podivne kladný… Číst vice »

Aleš
Aleš
20. 12. 2019 7:14

do kontextu současného tím bezesporu může být a to, jak pracuje ministr zahraničí Tomáš Petříček, to jednoznačně vyjadřuje. Petříčka vnímám jednoznačně jako sabotéra, který odpaluje bomby ve vzájemných vztazích s Ruskem a např. taky i s Čínou. Škoda, že od Jiřího Ovčáčka asi nezazní vysvětlení ve stylu: Nepřejeme si jakékoliv zhoršení vztahů s Ruskem, jen trváme na tom, že vzpomínky na vlastní minulost, jsou naší vlastní záležitostí země, a že některé události jsou ještě dost živé NA TO, aby se o nich dalo mluvit bez emocí. A vyjádření pojašených členů Aspen Institutu nelze brát vážně, byť jsou vyřčeny z úst… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
20. 12. 2019 7:22

Myslím, že jste to vystihl, Aleši. Je třeba nenechat vyhasnout ty zbytky nepřátelství k Rusku, je třeba znovu rozfoukat ty dohasínající uhlíky, aby vzplály vysokým plamenem nenávisti. Nejlepší metoda je kopat Rusy do hodně citlivých míst a potom se okázale pohoršovat nad tím, že se dovolili ozvat. Vůbec nevadí, že ty faul kopy se provádí 30 let po převratu,…i za sto let se budou hodit. Nenávist je třeba pořád živit, jinak chcípne. Proto ty pravidelné a povinné chvilky nenávisti. Je mi z našich „demokratů“ na blití, velebnosti.

Aleš
Aleš
20. 12. 2019 7:54

https://cz.sputniknews.com/slovensko/2019121911128787-blaha-vyprasil-nicholsonovou-za-navrh-kriminalizovat-rudou-hvezdu-podekuj-komunistum-ze-vubec-zijes/ V 68. sovětský tank mířil hlavní děla na můj rodný dům, kulky létali ulicí, kudy šel jeden strýc a sestřenky (vnučky vojína, který osvobozoval Ostravu v prvním tanku, který vjel do Ostravy) měly donedávna na svém rodném domě díru po střelbě ze srpna 68. 2 občané města tenkrát byli nešťastnou náhodou smrtelně zasaženi chaotickou bezcílnou střelbou zmatených posádek tanků. Ale to je dávno odpuštěno všemi, co v srdci nechovají nenávist. K tomu nepotřebují žádný státní svátek. A s těmi co chovají, je těžké pořízení. Obzvlášť, když je v té nenávisti od malička vychovávají. Rusové mají pravdu, z minulosti se… Číst vice »

orinoko
orinoko
20. 12. 2019 9:39