Svět ruskýma očima 538

Lotyšsko neví, za jaké peníze teď bude žít

Ljubov Stěpušova

14. prosince 2019

Po odchodu ze Sovětského svazu mělo Lotyšsko v úmyslu vydělávat na bankovních operacích a tranzitu. Oba sektory krachují a Riga nyní neví za jaké peníze bude žít.

Spojené státy zavřely lotyšské banky

Průmysl je zničený, zemědělství stagnuje na kvótách EU a je pod ruskými sankcemi. Přes 20 let se budoval finanční sektor a nyní jej během necelých dvou let rozbily USA.

Ještě v roce 2017 pracovalo v zemi 16 místních bank a 10 filiálek zahraničních. To zajišťovalo práci přibližně deseti tisícům lidí a ještě 22,5 tisíce osob pracovalo ve vedlejších strukturách. Bankovní sektor přispíval do HDP až 4,5 procenty – třikrát více než zemědělství a dvakrát víc než obor IT.

Ovšem spojenci Lotyšska, Američané v osobě ministra financí USA rychle odhalili, že deset ze šestnácti místních bank poskytovalo obsluhu fiktivním společnostem podezřelým z placení nebo legalizace šedého a dokonce i kriminálního kapitálu. Za urychlení transakcí (i během jednoho dne) dostávaly své dobré odměny. K těmto platbám dopomáhal nejen ruský byznys, ale i společnosti mnohých zemí SNS a ECB to nijak nevzrušovalo. V dubnu 2017 ukončila ECB službu dolarových převodů všech lotyšských bank, neboť na ně USA uvalily sankce za praní špinavých peněz jejich prostřednictvím. V únoru letošního roku zakázal americký ministr financí všem svým finančním institucím otevírat a vést korespondenční účty s druhou největší lotyšskou bankou ABLV Bank. Ta se potom sama zlikvidovala. Kromě uvedených obvinění byla banka uznána „odpovědnou za účast při nákupu nebo vývozu balistických raket pro Severní Koreu“.

Po nějaké době byl v Rize zatčen Ilmar Rimševič, šéf banky Lotyšska za vydírání a přijetí úplatku 100 tisíc eur. V mediích se objevila zpráva o vymáhání úplatku od akcionářů Norvik banky jakýmsi „úředníkem ve finančním sektoru země.“

Američtí přátelé přitvrdili v nátlaku a lotyšské banky uzavřely 35 % vkladů v bankovním sektoru a navíc i to co se týkalo údajných fiktivních společností. Bankéř Rungainis předpověděl, že takto zůstanou v Lotyšsku 3 až 4 fungující banky.

Rusko uzavřelo lotyšský tranzit

Bývalý lotyšský ministr informací Matess uvedl: „Myslím, že za současného stavu, rétoriky a jednání (ve vztahu k Rusku) uvidíme jen snižování tranzitu. Teoreticky je možné všechno, ale prakticky vidíme pro nejbližší roky jen zhoršování situace.“ Řekl: „Jak jsme uzavřeli bankovní sektor, uzavřeme i tranzit.“ A dodal: „Nevidím, že by vláda něco navrhla. Namísto toho odtrháváme celá města , jako je Ventspils. Považuji to za velmi špatné. Upozorňuji, že se přístav Ventspils dostal pod sankce téhož ministra financí USA prostřednictvím jeho správce Lembergse. Sankce na něj byly vloženy podle zákona Magnitského namířeného proti oligarchům, kteří stojí  ‘proti klíčovému evropskému spojenci’“ (patrně je to Lotyšsko).

Podle amerického úřadu si Lembergs „přivlastnil státní aktiva“, fungoval ve „vyvlastnění státních aktiv pro své zájmy“ a činil se „ve věcech spojených s úplatkářstvím“. Sankce stanovují, že ve lhůtě 30 dní musí všechny organizace zastavit práci s vedením přístavu Ventspils. Lembergs podal demisi, ale Lotyšsko musí označit společnosti a podniky, které s ním mohou být propojeny, aby práce s ním skončila. Jejich účty budou ukončeny

Matiss záležitost uzavřel: „Lotyšsko nemá hranice s Čínou, Kazachstánem ani s Uzbekistánem, kde se také dá nakládat. Nevidím žádnou možnost, jak nahradit ztracený tranzit. Když jsme toto ukončili, uzavíráme celé odvětví země, jímž je tranzit. Vše končí.“

Bývalý ministr hospodářství Lotyšska Vjačeslav Dombrovskij v rozhovoru pro Baltnews.iv poznamenal, že kdyby Rusko v Baltském moři nevybudovalo přístavy Usť-Luga, Vysock a Primorsk, byl by objem přepravy nákladů ve všech lotyšských přístavech dvojnásobný.

Jak bude Lotyšsko vydělávat?

Politik ze strany Soglasije řekl: „Tato otázka je aktuální jako nikdy předtím. Důvod k optimismu nevidím. Budou-li erurofondy, potom bude (ekonomický růst) asi 3 %, bez nich 2 % ročně.“ Uvedl, že tato úroveň je srovnatelná s průměrnou úrovní hospodářského růstu v Evropě. „Rosteme-li jako ostatní v Evropě, je to stagnace. Znamená to, že mladí, perspektivní a talentovaní budou nadále odjíždět. Zůstávat budou staří lidé a penzisté. Spirála půjde dolů.“

Lotyšsko je na prahu snížení subvencí od EU podle rozpočtového plánu na roky 2021 až 2027 o 15 až 30 %. Rusko nedávno oznámilo, že v Usť-Lugu je dostatek vybudovaných kapacit, aby bylo možno obejít se bez pobaltských nákladových přístavů.

Převzato z Pravda.ru

***

Různorodá politika Varšavy: Co může stát za odmítnutím Varšavy nazývat Rusko nepřítelem

Alexandr Karpov, Aljona Medveděva

15. prosince 2019

Šéf prezidentské kanceláře Polska Szczerski uvedl, že konfrontace Ruska se Západem bude mít pro Varšavu negativní následky. Přitom řekl, že k rozšíření dialogu se musí Moskva vzdát „silové politiky v regionu“. Na summitu NATO v Londýně 3. až 4. prosince odmítl polský prezident Duda nazvat Moskvu nepřítelem. Přitom Varšava nadále tahá na své území americké vojáky a zdůvodňuje to nutností chránit se před Ruskem.

Szczerski odmítl podporovat provokace proti Rusku, protože by to mohlo vést k negativním důsledkům pro Varšavu. Řekl: „Jakožto země sousedící s Ruskem nebudeme trvat na antagonismu západních zemí a Ruska, protože bychom se mohli stát obětí tohoto nepřátelství.“ Přesto prohlásil, že v tuto chvíli je prostor pro dialog mezi Polskem a Ruskem nadále omezený. Pro jeho rozšíření postavil podmínku, že Moskva musí změnit svoji politiku a zříci se silového působení v regionu.

Dříve než Varšava stanoví podmínky Moskvě, měla by si uvědomit svůj příspěvek k degradaci vztahů na současnou úroveň, připomenul vedoucí vědecký pracovník slavistiky Ruské akademie věd Vadim Volobujev. Říká: „Varšava by si měla uvědomit, že sama udělala všechno pro to, aby se mezi našimi zeměmi snížily kontakty na minimum. Přitom klade všechnu odpovědnost na Moskvu.“

Pohrůžka bez nepřítele

Ani prezident Polska Duda na summitu v Londýně nenazval Rusko nepřítelem. Přitom ve společném závěrečném prohlášení byly mezi hlavními hrozbami „agresivní akce Ruska“.

Později při jednání s novináři odmítl Duda nazvat Rusko nepřítelem a řekl, že je sousedem, s nímž není aliance vždy zajedno a považuje některé akce Moskvy za nepřípustné. Řekl přitom: „Není žádný nepřítel, na NATO dnes nikdo neútočí. Nepřítelem je možno nazvat teroristické organizace, které si dovolují útočit na občany i vojáky.“ Podle Dudy není možné mluvit „o jakémsi nepříteli na úrovni státu“ a NATO nechová k Rusku žádné „nepřátelství“.

Také Stoltenberg několik dní po summitu NATO oznámil, že aliance nepovažuje Rusko za svého nepřítele. Řekl, že nesestavují seznamy protivníků, že jen vidí průbojnější Rusko, které použilo sílu proti Ukrajině a že nerozdělují svět na odpůrce a přátele.

Takováto dvojaká politika je charakteristická pro všechny země NATO, uvádí pracovník Ruské akademie věd Voronov: „Na jednu stranu se zaměřili na odstrašování Ruska a z druhé strany se snaží udržovat s ním dialog. Souvisí to s kurzem Trumpovy administrativy revidovat spojenecké vztahy a s vážnou transformací v Západní Evropě, která hledá samostatnost po Brexitu.“

Americká přítomnost

I přes nedávná prohlášení polských představitelů vyzývala tato země mnohokrát v posledních letech ke zvyšování počtu Američanů u sebe s odůvodněním „ochrany“ před Ruskem. Letos v srpnu tvrdil prezident Morawiecki, že Varšava chce na svém území dlouhodobě rozmístit nové základny NATO. Prý k upevnění východního křídla aliance. Podle polského ministra zahraničí sehraje zvýšený kontingent vojáků USA v Polsku mnohem větší roli v zadržování Ruska než jejich umisťování v Západní Evropě.

Podle deklarace podepsané Trumpem a Dudou se zvýší dosavadní počet vojáků USA v Polsku ze 4500 na 5500. Duda tvrdí, že je to „adekvátní reakce“ na ruskou politiku a pomůže to „odvrátit nové válečné konflikty“. Polský ministr obrany oznámil, že se štáb amerických vojsk na východním křídle NATO přesune z Německa do Polska, což prý „odstraší jakéhokoliv agresora, protože americká vojska jsou nejsilnější na světě“. Polská vláda zastává myšlenku budování velké vojenské základny v zemi s názvem Fort Trump a navrhla poskytnout pro tento projekt 2 miliardy dolarů, avšak Washington to nepodpořil.

„Nezbude než měnit kurz“

S dalším tématem přišel polský šéf prezidentské kanceláře a týká se havárie u Smolenska v roce 2010, při níž zahynul prezident Kaczyński spolu s 95 pasažéry včetně posádky. K tomu uvedl: „Rozhodnutí ruské strany utajovat okolnosti katastrofy pod Smolenskem leží jako těžký kámen na rusko-polských vztazích.“ Za příčinu katastrofy bylo označeno rozhodnutí osádky přistát za husté mlhy. Přes závěry Mezistátního výboru pro civilní letectví požadovala polská vláda přezkum výsledků šetření a zároveň podsouvala různé konspirační verze, například přítomnost stop po výbušnině.

Voronov upozornil, že taková prohlášení oficiálních zástupců Polska budou překážkou jakéhokoliv kontaktu Varšavy a Moskvy. Přitom přání změkčit rétoriku směrem k Moskvě může být podle Voronova podmíněno hospodářskými důvody. Uvedl k tomu: „Polsko má nyní dost složitou situaci, především vzhledem k EU, která bude krátit na příštích 5 let rozpočet. Varšava tak přijde o mnohé dotace, přístup k penězům EU, které vyrovnávají úroveň hospodářského rozvoje zemí EU. Za takových podmínek bude muset Polsko změnit svůj kurz a tím se zvyšuje příležitost budovat nejen politické, ale i hospodářské vztahy s Ruskem.“

Stejně smýšlí i lektor Ruské státní humanitární univerzity Vadim Truchačev: „Možná EU řekla, že pokud bude Polsko příliš horlivé, potom mu sníží financování. Krom toho čekají Varšavu prezidentské volby a vést je v atmosféře předválečných rozprav by bylo přespříliš.“ Dodal, že to, co vykládají ve Varšavě, ukazuje, že se „vláda v zemi dočista popletla“.

Svůj pohled na věc uzavřel: „Dnes zkrátka rusko-polské vztahy neexistují. Polská vláda oklestila všechny konce tak, aby se kontakty mezi našimi zeměmi snížily na minimum. Proto musí oni sami obnovovat vztahy s Ruskem.“

Převzato z RT.com

***

Poradce polského prezidenta: Američané jsou tupci a naše protesty ohledně Krymu jsou směšné –

21. prosince 2019

Člen národní rady pro rozvoj u polského prezidenta, profesor Varšavské univerzity Witold Modzelewski, vydal knihu o polsko-ruských vztazích, v níž ostře zkritizoval vládu USA, kterou označil za tupce. Píše o tom Dziennik Gazeta Prawna.

Podle profesora uvažují USA o vytvoření obrazu Ruska jako nepřítele, důsledkem je pak polské odmítání účasti v mezinárodní politice. Okomentoval také konferenci o Blízkém východu ve Varšavě: „Za několik dní se Američanům podařilo pošlapat kapitál sympatií nashromážděný v naší zemi v předešlém století. Ale my moc dobře víme, že jsou to tupci.“

Dále profesor kritizoval plány země nakoupit v USA zbraně: „Jako obvykle jsme se předvedli jako idioti, když kupujeme za miliardy jakési odepsané zbraně u Američanů, kteří jsou navyklí ponižovat své zákazníky.“ Dodal, že považuje za směšné protesty Polska proti tak zvanému připojení Krymu k Rusku. Podle něho to připomíná žalování podvedeného děcka.

Převzato z Rusvesna.su

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
24. 12. 2019 11:51

Dneska jenom kratce, neb mám opravdu v guli.
Je Rusko , a pak je jeho obyvatelstvo. Chapu, že někteří z obyvatelstva se bouri, proč Rusko strká svoje peníze, živou i military hmotu do veci, které jsou domácímu vseobjimajicimu trhu vzdalene.
Jenze … když to neudělá ruské politické vedení dneska, tak zítra už nebude žádný prostor pro ty Rusy, kteří se chtějí mít super.
Rusko si na zadech nosí nějaký kriz, udel, batoh s pandorinou skrinkou… A není boha, který by od toho pomohl.
Ať mír dal zůstává s touto krajinou….

Bety
Bety
24. 12. 2019 21:45

Orinoko, až mě z toho zabolelo u srdce.

orinoko
orinoko
25. 12. 2019 19:51

Na vánočním politickém a vojenském trhu docela novinky. Osmansky erdragon prosira svoji syrskou hru. Pokrok syrské armády v tzv. Velkém Idlibu není virtualni. Erdragon jeci, že je třeba primeri. A Rusům navrhuje kseft: Volný syrsky Idlib za to , že se Rus stáhne z Libye. A má přitom v zádech izrazida. Erdragon bojuje o přežití a ten kripl Metanjahuuu v Palestině take. Světová hovna , která snad vůbec nic nepochopila: Existenci a politiku Ruska už ani nahodou nebudou určovat sasci na šachovnici včerejška , když už ani émerický kripl toho není schopen na šachovnici dneška. My snad ani netusime, co… Číst vice »

Irena
26. 12. 2019 8:21

Tady je přeložený kousek videa, kde Putin mluví o tom polském velvyslanci:
https://www.youtube.com/watch?v=SJaDbvvsDR4

Ještě připomínám jeho projev o Mnichovské zradě, který tomu předcházel, kde o Polsku také řekl nemálo
http://leva-net.webnode.cz/products/projev-putina-k-mnichovske-zrade-k-paktu-molotov-ribentrop-k-uloze-polska-a-zapadu-ve-2-svetove-valce/
3. část
http://www.vodaksb.eu/diskuse/video/comment-page-46/#comment-273994

Bety
Bety
26. 12. 2019 17:09

Putin Polákům celkem po lopatě vysvětlil, co si o nich a začátku II. světové myslí.
Jenže jestli si Poláci pomalu, pomaličku začínají uvědomovat. že američtí spojenci
nejsou zas tak skvělí – viz článek, tak pochybuji, že jsou schopni něco slevit ze své
nabubřelosti a rusofobie, protože ta nabubřelost vychází z přesvědčení o vlastní
naprosté výjimečnosti.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 12. 2019 20:58

Velmi zajímavý rozhovor s J. Kedmim o jeho setkání, jednání s V.V. Putinem (osobně od r. 1996). Pragmatický, realistický pohled. Podle J. Kedmiho má Putin sympatie k židovskému národu, stejné sympatie, respekt a uznání má ale i k řadě jiných národů- např. Němcům. J. Kedmi V.V. Putina charakterizuje jako inteligentního ruského důstojníka kterému leží na srdci zájmy RF. Konstatuje že mj. V. V. Putin došel z logiky věcí a událostí také k tomu názoru že ke konfliktům mezi Izraelem a RF nyní není žádný důvod. Pokud neudělají chybu politické reprezentace obou zemí věří že současné dobré vztahy mohou také pokračovat.… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 12. 2019 21:08

Россия устанавливает новый порядок (Яков Кедми)
https://www.youtube.com/watch?v=2WcOsIIHqb8

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 12. 2019 9:13

Vojenské vzdušné síly RF obdržely v r. 2019 celkem 150 kusů nové moderní techniky- letouny všech tříd a určení, radary, PVO komplexy
В ВКС за год поступило более 150 единиц техники
https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12268389@egNews
Armáda RF pak celkem obdržela více než 6,5 tisíce kusů nové vojenské techniky
Российская армия получила более 6,5 тыс. единиц нового вооружения в 2019 году
https://tass.ru/armiya-i-opk/7413613
To vše přes „šlendrián a rozkrádačky“ (dle mínění „Západu“) a s vojenským rozpočtem cca 16 x menším nežli má NATO…
Rozsáhlé čistky ve FSB
В ФСБ своих брали много и часто
Спецслужба пережила нелегкий год зачисток и посадок
https://www.kommersant.ru/doc/4207943

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
28. 12. 2019 17:55

Sýrie: „Svítání v Idlibu“- Zimní kampaň 2019 [Сирия] Идлибский Рассвет. Зимняя кампания 2019 https://anna-news.info/siriya-idlibskij-rassvet-zimnyaya-kampaniya-2019/ 35 min, výstižný obsah i ukázky. Válka v kamenité polopoušti. Ca 10 min. překlad: Neustálé útoky džihádistů a islamistů vyprovokovaly další vojenskou operaci Syrské armády s podporou VKS RF. Teroristé formálně „vyjednávali“ a skutečnost v terénu byla zcela odlišná… Formálně proti teroristickým skupinám vystupují všechny hlavní velmoci, ale zde v Idlibu zůstalo na Syrské armádě aby předvedla jak se má přistupovat k teroristům. Opevněné hnízda odporu jsou ostřelovány tanky. Na mnoha místech měli radikálové vykopány i dvě pásma solidních zákopů, kde se jich mohly ukrývat celé… Číst vice »

orinoko
orinoko
28. 12. 2019 19:22

Jen krátce doplnim. Podle mediálních hovad typu Česká TV kurva ovšem ruské a syrské akce zpusobily úprk obyvatelstva. Kam ? K terodobytku? Anebo to je rodinná součást těch parchantu , jejich část se právě teď premistuje do Libye? Osmansky kreten sondoval půdu v Tunisku a Alžírsku , jestli by letecky nemohl napadnout pozice „naseho“ Haftara z neocekavanych smeru. Neuspesne. Takový Egypt už prohlasil, že sestřeli každé sultanovo letadlo, které naruší jeho vzdušný prostor. O lodích platí totez. V mezičase Recko a Kypr prohlasily, že nepovoli průlety dervisovych kulek skrze svůj vzdušný prostor. Seceteno, podtrzeno: Turecky kripl se může velmi rychle… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
28. 12. 2019 19:43

Vzpomínky býv. redaktorů NTV na první Čečenskou válku… Zcela nezajištěná práce reportérů uprostřed krvavé války, stříleli na ně z obou stran… Za to že jsme hovořili s oběma stranami, buď nás měli ve velké úctě nebo zuřivě nenáviděli- nic mezi tím… Běžně je měli Čečenci za „agenty“ a několikrát je postavili k stěně a natahovali závěry samopalů… Nelze nikomu věřit. Nešlo o „opolčence“- šlo o BANDITY OBCHODUJÍCÍ S LIDMI (zajatci)… Natáčení pod svištěním střel, natáčení na kazety, žádný email či internet… Uliční prodej automatů a kulometů přímo „na rynku“… Desetitisíce nezvěstných, tisíce ruských uprchlíků, rozpad státu… Kdo byl za vsjo… Číst vice »

orinoko
orinoko
28. 12. 2019 20:09

To byla doba slávy te tzv. islámské matrace, totiž cecenske kurvicky, jinak řečeno – SOS tísňové vaginy.
Neznám zadnou jinou zenskou na světě, do jejíž grafické roznozky se vejde půlka světové lzi.
Je světová hruza, že ji patrně rodila ceská porodnice.
Všimli jste si neceho?
Jak mávnutím proutku z českého informačního kurvince zmizel obrat: Je to dechberouci. Take jsem delší dobu neviděl soudrzku Jambor-Augustovou.
Možná mylný pocit. Možná ovšem milimetrovy pokrok k nakopnuti obří sametove p.r.dele , která se právě usidlila v pražských reporyjich.